Rozszerzone pory to wyzwanie, z którym mierzy się wiele osób, niezależnie od typu cery. Mogą wynikać zarówno z naturalnych predyspozycji skóry, jak i ze stosowania niewłaściwych kosmetyków czy zaniedbań w pielęgnacji. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by zmniejszyć ich widoczność – jednym z kluczowych narzędzi jest odpowiednio dobrany podkład. Jak wybrać produkt, który wygładzi cerę i zapewni efekt zdrowej, jednolitej skóry? W naszym poradniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci w wyborze idealnego podkładu, by cieszyć się pięknym, świeżym makijażem każdego dnia.
Spis treści
- Problem porowatej cery – jak sobie z nim radzić?
- Cera porowata – w jaki sposób ją pielęgnować?
- Skóra sucha z rozszerzonymi porami
- Skóra tłusta z rozszerzonymi porami
- Skóra normalna z rozszerzonymi porami
- Rozszerzone pory – nie każdy kosmetyk jest dla Ciebie!
- Czego zdecydowanie unikać w makijażu dla cery porowatej?
- Ciężkie podkłady
- Bazy pod podkład
- Kosmetyki rozświetlające
- Brokatowe kosmetyki
- Puder w kamieniu i płynie
- Jak dobrać podkład na rozszerzone pory?
- Jak nadkładać podkład na skórę, by zakryć widoczne pory?
Problem porowatej cery – jak sobie z nim radzić?
Z problemem cery porowatej na co dzień zmaga się wiele osób. Tak naprawdę to każdy (dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn) ma mniej lub bardziej rozszerzone pory. U niektórych jednak niedoskonałości skóry twarzy są o wiele bardziej widoczne i pory są na tyle duże, że stanowią nie lada problem – zdrowotny i estetyczny. Rozszerzone pory bardzo łatwo mogą przerodzić się w wągry i wypryski. Wystarczy niewłaściwa pielęgnacja, niedokładny demakijaż a do tego źle dobrany podkład i problem gotowy. Nie dość, że cera jest porowata, to jeszcze pojawiają się na niej liczne pryszcze – uciążliwe i trudne do zlikwidowania.
Rozszerzone pory są utrapieniem przede wszystkim dla posiadaczy cery mieszanej i tłustej. Ten efekt pojawia się wskutek nadprodukcji sebum, a także gromadzenia się w nich zanieczyszczeń. Podstawą radzenia sobie z widocznością rozszerzonych porów jest odpowiednia pielęgnacja, polegająca przede wszystkim na regularnym oczyszczaniu (w tym złuszczaniu) skóry, a także nawilżaniu jej. Nie bez znaczenia dla kondycji skóry porowatej jest również unikanie kosmetyków o ciężkich formułach (chodzi zarówno o kosmetyki pielęgnacyjne, jak i do makijażu), a także tych zawierających składniki komedogenne.
Cera porowata – w jaki sposób ją pielęgnować?
W jaki sposób postępować w przypadku porowatej cery? Podstawą działań będzie właściwa pielęgnacja. Wszelkie niedoskonałości wynikają przede wszystkim z tego, jaki mamy typ cery. Właściwości skóry twarzy nie możemy zmienić, ale możemy nauczyć się, w jaki postępować z nią na co dzień. Kluczem do sukcesu jest dobór właściwych kosmetyków i wykonywanie makijażu przeznaczonego dla cery z rozszerzonymi porami. Dzięki temu osiągniesz najlepsze rezultaty.
Oczyszczanie skóry twarzy to jeden z najważniejszych aspektów pielęgnacji cery porowatej. Trzeba przykładać dużą wagę do rodzaju stosowanych kosmetyków i akcesoriów oczyszczających. Przetarcie twarzy wacikiem nasączonym płynem micelarnym może nie wystarczyć. Cera z rozszerzonymi porami wymaga dokładnego i dogłębnego oczyszczenia. Co może w tym pomóc? Warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do mycia twarzy i kolistymi ruchami masować skórę. W ten sposób pozbędziesz się wszystkich zanieczyszczeń i kosmetyków, które gromadzą się w głębi naskórka. Do mycia i pielęgnacji twarzy wybieraj kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami.
Porowatej cerze bardzo służy regularne złuszczanie. Jedną z przyczyn zatkanych porów na twarzy jest zrogowaciały naskórek oraz gromadzące się w nich resztki kosmetyków. Regularne stosowanie peelingu do twarzy pomaga otworzyć pory, zmniejszyć ich głębokość i dogłębnie je oczyścić. W przypadku niedoskonałości peeling jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji. Taki zabieg możesz przeprowadzić w domu, ale raz na jakiś czas warto wybrać się na profesjonalny zabieg do gabinetu kosmetycznego. Złuszczanie zdecydowanie pomoże zachować cerę w dobrej kondycji.
Rada experta:
Porowata cera nie lubi ekspozycji na promieniowanie UV.
Dlatego unikaj opalania i koniecznie włącz do swojej codziennej rutyny krem z filtrem SPF. Lepiej również zrezygnować z solarium. Skórę z rozszerzonymi porami warto od czasu do czasu oczyścić w tzw. parówce, czyli podczas kąpieli parowej, aby zmiękczyć ją i ułatwić głębokie oczyszczanie. Na co dzień jednak porowata cera preferuje chłodną wodę. Pamiętaj, że problem rozszerzonych porów może dotyczyć każdego rodzaju skóry, dlatego pielęgnację należy dostosować przede wszystkim do jej indywidualnych potrzeb.
Skóra sucha z rozszerzonymi porami
Rozszerzone pory i sucha cera? Choć ta przypadłość kojarzy się przede wszystkim ze skórą mieszaną i tłustą, to jak najbardziej problem może dotyczyć również suchej cery. Choć taka sytuacja jest raczej rzadko spotykana, to jednak jest realna. Dotyczy to przede wszystkim cery starzejącej się, która traci elastyczność i odporność na czynniki zewnętrzne. Podstawą pielęgnacji suchej cery porowatej jest systematyczne oczyszczanie i nawilżanie kremami nawilżającymi i odżywczymi o działaniu odbudowującym oraz wzmacniającym.
Do makijażu najlepiej sprawdzają się podkłady w płynie oraz podkłady w kremie o działaniu nawilżającym i wygładzającym. Fluidy o ciężkich formułach i matowym wykończeniu mogą gromadzić się w porach i podkreślać zmarszczki, drobne linie i suche skórki, przez co makijaż nie będzie wyglądał estetycznie. Podkład do cery suchej z rozszerzonymi porami powinien więc być przede wszystkim lekki i odżywczy. Jeśli nie potrzebujesz mocnego krycia, śmiało stawiaj na kremy koloryzujące.
Skóra tłusta z rozszerzonymi porami
Tłusta skóra i rozszerzone pory często idą ze sobą w parze. Nadprodukcja sebum powoduje nie tylko wyświecanie się skóry w ciągu dnia, ale także zwiększa tendencje do tworzenia się wągrów i zaskórników. W przypadku skóry tłustej i mieszanej, na której pory są mocno uwidocznione, sumienne oczyszczanie jest podstawą. Odblokowane pory są mniej podatne na gromadzenie się w nich zanieczyszczeń, stają się również mniej widoczne. W tym przypadku ważne jest również regularne złuszczanie naskórka.
Odpowiedni podkład do cery tłustej z rozszerzonymi porami to lekkie podkłady matujące, najlepiej zawierające składniki regulujące wydzielanie sebum. Pod podkład do rozszerzonych porów warto zastosować również wygładzającą, matującą bazę pod makijaż lub serum o analogicznym działaniu.
Skóra normalna z rozszerzonymi porami
Pielęgnacja i makijaż skóry normalnej z rozszerzonymi porami jest stosunkowo łatwa, bo taka cera nie ma wielkich wymagań. Nie oznacza to jednak, że można stosować do niej, co popadnie. Jeśli zaniedbasz pielęgnację, normalna skóra może stać się zanieczyszczona, a stąd droga do nadmiernie rozszerzonych porów, wągrów i pryszczy jest już prosta i krótka.
Na co dzień dbaj więc również o regularne oczyszczanie i systematyczne złuszczanie naskórka, używając do tego łagodnych kosmetyków przeznaczonych właśnie do normalnej (lub suchej) cery.
Podkład do cery normalnej z rozszerzonymi porami nie powinien mieć ciężkiej formuły. Stawiaj na pielęgnacyjne kremy koloryzujące, albo lekkie fluidy o działaniu nawilżającym. W zależności od potrzeb możesz sięgnąć również po wygładzającą bazę nawilżającą pod podkład.
Rozszerzone pory – nie każdy kosmetyk jest dla Ciebie!
Cera porowata jest niezwykle wymagająca. W rozszerzonych porach gromadzą się resztki kosmetyków, brud, zanieczyszczenia i łój. W takich warunkach bardzo łatwo powstają wągry i wypryski, które naprawdę ciężko zlikwidować. Dlatego kosmetyki na rozszerzone pory powinny być delikatne, o lekkiej konsystencji.
Ciężkie podkłady kryjące tak naprawdę toleruje mało która skóra i w niewielu przypadkach wyglądają one estetycznie. Im cięższa formuła podkładu, tym większe ryzyko tego, że podkreśli on rozszerzone pory, zmarszczki i odstające skórki, a także stworzy tzw. efekt maski – czyli będzie wyglądał sztucznie. W przypadku ciężkich formuł łatwiej również o plamy i smugi, a to wszystko ma niewiele wspólnego z naturalnym wyglądem!
Dobry podkład na rozszerzone pory stosowany razem z odpowiednią pielęgnacją to podstawa do tego, by makijaż wyglądał estetycznie i zmniejszał widoczność porów. Stawiaj na lekkie formuły o średnim kryciu, a także podkłady dopasowane składem do rodzaju i potrzeb cery. O wiele lepiej sprawdza się również budowanie krycia poprzez nałożenie kilku cienkich warstw podkładu niż aplikację jednej, grubej.
Czego zdecydowanie unikać w makijażu dla cery porowatej?
Oprócz kosmetyków dedykowanych skórze z rozszerzonymi porami warto wiedzieć również, że są także takie grupy produktów do makijażu, których zdecydowanie lepiej unikać w przypadku cery porowatej.
Ciężkie podkłady
Warto wspomnieć o tym jeszcze raz i podkreślić, że ciężkie podkłady zdecydowanie nie są dobrym wyborem w przypadku cery porowatej. Gruba warstwa makijażu, choć maskuje niedoskonałości, to jednocześnie blokuje skórę. Efekt jest nie tylko odwrotny od zamierzonego, ale także przysparza dodatkowych problemów, jak choćby powstawanie wyprysków poprzez to, że ciężkie kosmetyki blokują pory, zwiększając tendencję do powstawania niedoskonałości. Warto uważać również na podkłady matujące, bo mogą wysuszać skórę, a to jeden z czynników zwiększających widoczność porów. Kremy koloryzujące, podkłady nawilżające czy podkłady mineralne to dobre wybory.
Bazy pod podkład
Wykonując codzienny makijaż, najczęściej stosujemy od kilku do nawet kilkunastu różnych kosmetyków: bazy pod cienie, cienie, kredki, bazy pod podkład, podkłady, korektory, pudry, róże, bronzery, rozświetlacze i wiele innych. Oczywiście umiejętne stosowanie tych kosmetyków pozwala na wykonanie świetnego makijażu. Niestety w przypadku cery porowatej stosowanie tak wielu warstw może okazać się problematyczne – bo obciąża skórę i może powodować zatykanie porów. Najlepiej ograniczyć się więc do kilku wybranych, sprawdzonych kosmetyków, co do których masz pewność, nie zaszkodzą cerze.
Jeśli lubisz używać baz pod cienie, ogranicz się najlepiej do tej wygładzającej, ale o lekkiej formule. Wypełni pory, ujednolicając w ten sposób strukturę skóry, ale nie powinna nadmiernie obciążyć cery. Jeśli malujesz się na co dzień wieloma kosmetykami, szczególną uwagę przywiąż do regularnego złuszczania naskórka.
Kosmetyki rozświetlające
Napigmentowane rozświetlacze potrafią fantastycznie ożywić twarz i nadać jej promiennego wyglądu. Jednak cera porowata ma to do siebie, że rozświetlające kosmetyki tylko wyeksponują problem. Lepiej nałóż na twarz odrobinę różu, co także doskonale nada cerze blasku, a jednocześnie przykryje niedoskonałości. Dobrze sprawdzają się kosmetyki o satynowym wykończeniu, które zapewnią subtelny i stonowany efekt glow, ale bez przesady.
Brokatowe kosmetyki
Wszystko, co świecące nie służy porowatej cerze. Chodzi przede wszystkim o to, że drobinki brokatu mogą osadzać się w porach, zmarszczkach i wszelkich innych załamaniach skóry, przez co podkreślą te niedoskonałości. Dotyczy to przede wszystkim pudrów i cieni. Na szczęście można wykonać rewelacyjny makijaż wieczorowy bez użycia brokatu (choćby smokey eyes).
Puder w kamieniu i płynie
Ten rodzaj kosmetyków jest niewskazany w przypadku cery z rozszerzonymi porami. Puder uwypukla zmarszczki, defekty i powiększone pory. Lepiej zastosować alternatywę. Jaką?
Dla cery z rozszerzonymi porami świetnie sprawdzą się pudry sypkie, które delikatnie utrwalą makijaż, nie osiadając w porach. Pudry w kamieniu są zazwyczaj cięższe i mogą podkreślać strukturę skóry, więc warto wybierać lżejsze, transparentne formuły. W przypadku pudrów w płynie warto stosować je oszczędnie i tylko na wybrane partie twarzy.
Jak dobrać podkład na rozszerzone pory?
Jednym z kosmetyków zalecanych w przypadku problemów z porowatą cerą jest puder mineralny. To produkt idealny dla wrażliwej skóry twarzy – w jego składzie znajdziesz wyłącznie minerały i czyste pigmenty. Sięgnij po produkt delikatny i lekki. Puder mineralny nie zatyka porów, a jednocześnie doskonale kryje wszelkie niedoskonałości i ułatwia gojenie się krostek.
Sypki puder nie zawiera w swoim składzie wody, a więc nie wymaga zastosowania konserwantów ani innych dodatkowych składników. A co z kosmetykami na bazie silikonów? Czy takie produkty sprawdzają się jako podkłady na rozszerzone pory? Przyjęło się uważać, że silikonowe kremy i bazy jedynie pogłębiają problem. Jeśli już decydujesz się na takie produkty, staraj się stosować je wyłącznie okazjonalnie, czyli w wyjątkowych sytuacjach, gdy zależy Ci na perfekcyjnym wyglądzie. Na co dzień lepiej stosować lżejsze kosmetyki, które pozwolą skórze oddychać. Dobry podkład mineralny na rozszerzone pory potrafi naprawdę dobrze wykończyć makijaż, bez potrzeby nakładania grubej warstwy kosmetyku.
Najlepszy podkład na rozszerzone pory to więc ten, który ma:
- Lekką konsystencję.
- Naturalne, lekko matujące lub satynowe wykończenie.
- Długotrwałą formułę, dzięki czemu nie spływają i nie zbierają się w porach i załamaniach skóry.
- Beztłuszczową formułę, dzięki czemu nie obciąża cery i nie utrudnia jej oddychania, co jest szczególnie istotne w przypadku cery mieszanej i tłustej.
Jak nadkładać podkład na skórę, by zakryć widoczne pory?
Dobry podkład do cery z rozszerzonymi porami nie wystarczy, jeśli nie będziesz dostatecznie dbać o kondycję skóry na co dzień poprzez właściwą pielęgnację. Zarówno codzienne rytuały pielęgnacyjne, jak i odpowiednie przygotowanie skóry tuż przed makijażem, ma ogromne znaczenie dla jego efektów – w tym oczywiście na widoczność porów.
Pierwszym krokiem powinno być zawsze umycie, osuszenie i nawilżenie skóry, najlepiej lekkimi kosmetykami. Jeśli używasz bazy pod podkład, to rozprowadź ją na skórze po wchłonięciu się kremu (daj mu na to kilkanaście minut).
Wybierz odpowiedni podkład do twarzy z rozszerzonymi porami, a następnie wyciśnij odrobinę na grzbiet dłoni lub na spodeczek. W ten sposób będzie Ci o wiele łatwiej nabrać na pędzel czy gąbeczkę odpowiednią ilość produktu.
Technika aplikacji podkładu jest w tym przypadku równie istotna, co wybór samego produktu. Nie wcieraj go mocno w skórę. Rozcieraj go delikatnie, a przy tym starannie, delikatnymi ruchami. Pędzel do podkładu, gąbeczka, palce – użyj tego, co dla Ciebie najwygodniejsze. Jeśli pojawią się jakieś niedociągnięcia (plamy, smugi), to najłatwiej korygować je, póki podkład jest jeszcze mokry.
Makijaż twarzy wykończ lekkim pudrem. Pamiętaj, żeby nie przesadzić z ilością tego kosmetyku, bo efekt będzie sztuczny.
Jeśli w ciągu dnia skóra będzie się nadmiernie błyszczeć, sięgnij po bibułki matujące i delikatnie odciśnij w nie sebum. Następnie ponownie zaaplikuj cieniutką warstwę pudru, by subtelnie i w naturalny sposób odświeżyć makijaż.
Bardzo ważne jest to, by nigdy, przenigdy nie kłaść się spać bez dokładnego zmycia makijażu, szczególnie jeśli masz rozszerzone pory. To prosta droga do zapchania ich i rozwoju bakterii. A stąd do pryszczy i wągrów już niedaleko!