WSZYSTKO O PERFUMACH
22.12.2021

Woda toaletowa, perfumowana, perfumy. Różnice

Woda toaletowa, perfumowana, perfumy. Różnice

Mało kto stosuje współcześnie prawdziwe perfumy. Najczęściej są to gwiazdy show-biznesu, które na ten luksusowy produkt mogą sobie pozwolić. Mimo to etykietę „perfumy” przypisuje się większości drogeryjnych zapachów. W ten sposób nazywa się wodę perfumowaną, wodę toaletową, a nawet wodę kolońską. Tymczasem są to odmienne grupy produktów. Warto poznać różnicę pomiędzy nimi, bo ma ona kluczowe znaczenie dla czasu, przez jaki aromat roztacza wokół nas przyjemną aurę.

Perfumy – skrót myślowy, który może prowadzić na manowce

Perfumy to nie woda perfumowana. Nie są nimi też woda toaletowa i woda kolońska. To cztery różne grupy produktów. Owszem, wszystkie nadają skórze, włosom i ubraniom przyjemnego aromatu, jednak mają inne stężenie olejków eterycznych, a co za tym idzie, przez inny czas utrzymują się na ciele i roztaczają aromatyczną aurę.

Niestety mało kto potrafi dostrzec, jaka jest różnica między wodą toaletową a wodą perfumowaną czy nawet między perfumami a wodą kolońską. A jak jest w twoim przypadku? Czy też podczas zakupu kierujesz się wyłącznie aromatem wydobywającym się z flakonika? A może istotna jest przede wszystkim cena? To droga donikąd! Kierowanie się takimi kryteriami można porównać do zakupu sukienki. Teoretycznie nie ma znaczenia, czy kupisz ją na targowisku, czy zlecisz uszycie krawcowej. Jednak podświadomie zdajesz sobie sprawę, że w kreacji uszytej na wymiar z przepuszczających powietrze materiałów będziesz czuć się lepiej.

Oczywiście, możesz stosować nazwę perfumy także w odniesieniu do wody toaletowej, wody perfumowanej i wody kolońskiej. Rób to jednak wyłącznie pod warunkiem, że rozumiesz różnicę. W przeciwnym razie boleśnie się przekonasz, że przyjemny zapach, który miał ci towarzyszyć przez całonocną imprezę, ulotnił się, nim zaczęłaś się dobrze bawić.

Mało tego! Często woda zapachowa i perfumy tej samej marki różnią się od siebie zapachem. Wynika to ze wspomnianej już odmiennej zawartości olejków eterycznych. To, że podoba ci się zapach perfum wybranej marki, nie jest równoznaczne z tym, że do gustu przypadnie ci również woda toaletowa.

Przestrzegamy również przed kupowaniem perfum czy wód zapachowych tylko dlatego, że pięknie pachniały na kimś. Sposób uwalniania aromatów zamkniętych we flakoniku zależy od pH skóry, a na ten natomiast ma wpływ szereg czynników jak choćby stosowana dieta. Może się więc okazać, że te same perfumy będą na tobie zupełnie inaczej pachnieć. Warto więc wcześniej sprawdzić, jak wybrany produkt uwalnia nuty zapachowe po zaaplikowaniu na twoją skórę.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

buteleczka z różowymi perfumami na białym tle

EdP, EdC, EdT – co oznaczają te skróty?

Jednym ze sposobów na rozróżnienie perfum, wody perfumowanej, wody toaletowej i wody kolońskiej jest zwrócenie uwagi na oznaczenie etykiety. Łatwo powiedzieć! Do oznaczania wód zapachowych i perfum wykorzystuje się specjalne skrótowce, które brzmią enigmatycznie. Ich rozszyfrowanie nie jest jednak tak skomplikowane, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Dostarcza to natomiast cennych informacji na temat spodziewanej trwałości, intensywności aromatu oraz tempa uwalniania nut zapachowych.

EdP, czyli eau de parfum to nic innego jak woda perfumowana. Stężenie olejków eterycznych wynosi w niej od 10% do nawet 20%. To sprawia, że jest bardzo trwała i intensywna. Zwykle utrzymują się na skórze przez kilkanaście godzić, choć wody perfumowane o bardzo wysokim stężeniu olejków eterycznych mogą być wyczuwalne nawet po upływie doby.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

EdT, czyli eau de toilette to popularna woda toaletowa. Stężenie olejków eterycznych wynosi w niej zwykle od 5% do 10%. Ma subtelny zapach i jest znacznie mniej trwała niż woda perfumowana. Przez to utrzymuje się na skórze zaledwie przez kilka godzin. Planując wielkie wyjście, warto więc zabrać flakonik wody toaletowej ze sobą, aby w razie potrzeby móc odświeżyć zapach.

EdC, czyli eau de cologne to woda kolońska. Wbrew pozorom nie jest to kosmetyk zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Jeśli masz na swojej półce wodę aromatyzowaną o stężeniu olejków eterycznych 3–5%, to jest to właśnie woda kolońska! Bardzo szybko się ulatnia. Po naniesieniu na skórę zapach utrzymuje się na niej nie dłużej niż dwie godziny.

A jak jest w przypadku samych perfum? W nich stężenie olejków eterycznych wynosi 20–43%. Zapach jest przez to intensywny i trwały. Są przez to bardzo drogie, ale również wydajne, ponieważ niewielka ich ilość zaaplikowana na skórę utrzymuje aromat nawet przez dwie doby.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Perfumy czy woda zapachowa? Co wybrać?

Znasz już oznaczanie perfum i wód zapachowych oraz charakterystyczne dla nich stężenie olejków eterycznych. Czy jednak ułatwia ci to wybór? Wszystko wszak zależy od okazji. W jaki okolicznościach sięgniesz po perfumy? Kiedy lepszy wyborem będzie woda perfumowana, woda toaletowa lub woda kolońska?

Perfumy i wody perfumowane na wielkie wyjścia

Perfumy i wody perfumowane przez wysokie stężenie olejków eterycznych są intensywne i trwałe. Jeśli zastosujesz je przed wyjściem do pracy, z pewnością nie ułatwisz wykonywania zadań kolegom i koleżankom. Zachowaj je więc na wieczorne wyjścia czy imprezy rodzinne (zwłaszcza zimową porą). Dzięki temu będziesz roztaczać wokół siebie aromatyczną aurę, która snuć się będzie za tobą krok w krok przez długie godziny.

Jeśli nie wiesz, jaki produkt wybrać, zwróć uwagę na ponadczasowe perfumy i wody perfumowane: Chanel N°5, Good Girl Carolina Hererra czy też Bloom Gucci.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Woda toaletowa – idealna na co dzień

Woda toaletowa jest lekkim zapachem, który odświeża, ale jednocześnie nie przytłacza swoją intensywnością. Właśnie dlatego sięga po nią większość mężczyzn i kobiet przed wyjściem do pracy. Idealnie sprawdzi się w czasie upalnego lata, gdy ciężka woń perfum byłaby zbyt przytłaczająca.

Jeśli dotąd nie znalazłaś swojej ulubionej wody toaletowej, wypróbuj radosne formuły zapachowe takie jak: IN2U Calvin Klein, L’Imperatrice Dolce&Gabana albo Daisy Marc Jacobs

buteleczki oraz kwiaty na różowym tle

Woda kolońska – szybkie odświeżenie

Jak już wcześniej wspominaliśmy – woda kolońska nie jest zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn. Owszem, to głównie panowie sięgają po ten produkt, aby odkazić skórę po goleniu i delikatnie ją odświeżyć. Jednak i panie mogą korzystać z wody kolońskiej, chcąc szybko się odświeżyć, pędząc na spotkanie biznesowe.

Do szybkiego, choć krótkotrwałego odświeżenia wypróbuj: Excla.mation, Yodeyma albo Eau de Pamplemousse Rose. Co ciekawe, wiele spośród wód kolońskich ma uniwersalne zastosowanie – możesz kupić jeden flakonik, który przypadnie do gustu zarówno tobie, jak i twojemu partnerowi.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel