PAZNOKCIOWE VADEMECUM
25.06.2024

Alergia na hybrydy – objawy, leczenie, jak zapobiegać?

Alergia na hybrydy – objawy, leczenie, jak zapobiegać?

Uczulenie na hybrydę to jedna z najczęstszych obaw pojawiająca się wśród tych pań, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą metodą stylizacji. Alergia na hybrydy jest dość często występującym problemem. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że przyczyn może być więcej niż tylko te wynikające ze składu lakieru hybrydowego. Podpowiadamy, jak wygląda uczulenie na hybrydę, jak wyleczyć uczulenie na hybrydę, a także co dają hipoalergiczne hybrydy.

Jak wygląda uczulenie na hybrydę?

Wiele osób obawia się uczulenia na hybrydy. Objawy z reguły są podobne. To przede wszystkim:


  • narastający świąd opuszków palców,
  • pieczenie skóry wokół paznokci,
  • pojawianie się pęcherzyków na skórze wokół paznokcia,
  • pękanie skóry na opuszkach,
  • czasem również łuszczenie się skóry i opuchlizna. 


Pierwsze objawy uczulenia na hybrydę mogą pojawić się już w ciągu kilku minut od wykonania stylizacji, ale zdarzają się również po kilku godzinach, a nawet dniach. Jest to kwestia indywidualnej reakcji organizmu. W każdym z tych przypadków, gdy tylko zaobserwujesz pierwsze objawy, jak najszybciej usuń stylizację. Zalecane są wówaczas mechaniczne metody (frezarka+pilnik), bo użycie acetonu na już podrażnioną, a tym bardziej popękaną skórę, nie tylko dostarczy więcej cierpienia, ale również może znacznie pogorszyć stan skóry i samych paznokci. 


Nierzadko konsekwencją reakcji alergicznej na hybrydę jest onycholiza (Onycholiza po hybrydzie – czym jest i jak ją zwalczyć?)


Niekiedy objawy uczulenia wystąpią również na innych obszarach ciała, które miały kontakt z produktem do stylizacji. Nie zawsze winne są same lakiery hybrydowe. Uczulenie może wywołać również cleaner, aceton, baza hybrydowa, primer, a nawet oliwka do skórek. 


W skrajnych przypadkach mogą wystąpić duszności i wstrząs anafilaktyczny. Przy takiej reakcji natychmiast wezwij pogotowie! Na szczęście tak silne reakcje alergiczne zdarzają się stosunkowo rzadko przy manicure hybrydowym, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że uczulenie może wywołać wszystko, nawet lakier do paznokci.

Dowiedz się więcej:

Leczenie paznokci po hybrydzie

Dowiedz się więcej:

Uczulenie na hybrydy – objawy, które występują najczęściej

Gwałtowne reakcje alergiczne na szczęście nie zdarzają się często. Do najczęściej występujących objawów uczulenia na hybrydy należy przede wszystkim swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie opuszków palców oraz skóry wokół paznokci. W nieco ostrzejszym przebiegu do tych objawów dochodzi również pękanie skóry oraz bąble z wysiękiem. 

Główne przyczyny alergii na hybrydy

Opuszki palców najszybciej zdradzają uczulenie na hybrydę. Choć faktycznie to niektóre składniki lakierów hybrydowych najczęściej uczulają, to jednak warto wiedzieć, że nie tylko one są winne reakcji alergicznej. 


Uczulenie mogą wywołać przede wszystkim konserwanty i rozpuszczalniki zawarte w lakierze hybrydowym. To przede wszystkim toulen, formaldehyd oraz ftalan dibutylu. Warto uświadomić sobie jednak również to, że przyczyną uczulenia może być zarówno światło lampy UV/LED, jak i jej niedostateczna moc. W tym drugim przypadku chodzi o to, że słaba lub zużyta już lampa może źle utwardzić lakier. Z zewnątrz może wydawać się twardy. Jednak pod wierzchnią skorupką może być mokry, co w konsekwencji nawet całkiem szybko może doprowadzić do podrażnienia, reakcji alergicznej, a także problemów grzybiczych, czy z tzw. zieloną bakterią.


Inna sprawa to ta, że uczulać może także cleaner, primer oraz aceton używany do usuwania starej stylizacji hybrydowej. Przyczyną może być również używanie lakierów przeterminowanych, źle przechowywanych, a także tych niewiadomego pochodzenia (w takim przypadku tak naprawdę nie wiesz do końca, co nakładasz na paznokcie!). Dlatego tak modne lakiery hybrydowe 3w1 i 5w1, ale również klasyczne bazy, lakiery kolorowe i topy hybrydowe kupuj zawsze ze sprawdzonych i solidnych źródeł.

Dowiedz się więcej:

Kolorowe paznokcie

Dowiedz się więcej:

Jak sprawdzić, czy ma się uczulenie na hybrydę?

Przed pierwszym wykonaniem stylizacji hybrydowej warto wykonać próbę uczuleniową. Lakierów ani innych produktów nie testuj jednak lepiej na skórze, bo nie są one przystosowane do kontaktu z nią, więc zupełnie niepotrzebnie możesz narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. 


Jeśli w przeszłości wystąpiło u Ciebie uczulenie na hybrydę, test jest obligatoryjny do wykonania. Jeżeli obawiasz się, że może pojawić się reakcja alergiczna, sięgnij po lakiery hybrydowe hipoalergiczne. 

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Zanim wykonasz manicure na wszystkich paznokciach, nałóż wybrany preparat tylko na jeden – w razie reakcji alergicznej łatwiej będzie poradzić sobie z łagodzeniem objawów na jednym palcu, a nie na wszystkich.

Testuj po kolei wszystkie produkty, które docelowo mają znaleźć się na paznokciach. Pomiędzy kolejnymi warto odczekać co najmniej kilka godzin, aby w razie wystąpienia niepożądanych objawów łatwo dojść do tego, który produkt je wywołał.

Jak wyleczyć uczulenie na hybrydę?

Lekkie objawy alergii na hybrydy łagodzi się preparatami antyalergicznymi – zarówno tymi do miejscowego zastosowania (jak maści sterydowe), jak i tymi doustnymi (tabletki antyhistaminowe). Suchość, łuszczenie się i pękanie skóry załagodzisz maścią z witaminą A. 


Jeśli pomimo stosowania środków łagodzących objawy uczulenia te nie ustępują lub są na tyle silne, że powodują trudności w codziennym funkcjonowaniu, konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. W skrajnych przypadkach nasilające się objawy alergii mogą doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego, co w konsekwencji może być zagrożeniem życia!

Dowiedz się więcej:

Jak działają lakiery hybrydowe hipoalergiczne?

Nieuczulające lakiery hybrydowe są polecane jako alternatywa dla tych „zwykłych”. Różnica jest przede wszystkim w składzie – te hipoalergiczne są pozbawione wymienionych wcześniej drażniących substancji. Z założenia są więc bezpieczne dla alergików, jednak niezupełnie. Trzeba mieć na uwadze to, że reakcję alergiczną może wywołać tak naprawdę każdy składnik – nawet ten, który powszechnie jest uważany za bezpieczny. Reakcja organizmu jest bowiem całkowicie indywidualną kwestią. 


Jeśli w przeszłości wystąpiło u Ciebie silne uczulenie na hybrydy, lepiej zrezygnuj z testowania nowych pozycji na własną rękę – zwłaszcza jeśli nie wiesz, który składnik zawinił. Może okazać się, że winowajcą jest jedna z tych substancji, które są obecne we wszystkich lakierach. Nie ma więc co się narażać!

Dowiedz się więcej:

Przygotowywanie paznokci do manicure

Czy po wyleczeniu alergii na hybrydę można wykonywać manicure hybrydowy?

Hipoalergiczne lakiery hybrydowe są więc pewnym rozwiązaniem, jednak nie u każdego się ono sprawdzi. Po wystąpieniu uczulenia warto przeprowadzić diagnostykę, aby ustalić, jaki składnik odpowiada za reakcję alergiczną. To pozwoli na swobodniejszy wybór lakierów w przyszłości. 


Wiele pań, u których wystąpiło uczulenie o niewielkim nasileniu objawów, po jakimś czasie ponownie chce wykonać stylizację hybrydową z nadzieją na to, że objawy się nie powtórzą. Zaleca się jednak odczekać dość długo, bo nawet pół roku, przed ponownym wykonaniem hybryd. Stylizację warto zrobić u profesjonalnej stylistki, informując ją o tym, że w przeszłości wynikła taka sytuacja.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

pixel