Turban do włosów – pomoc w szybkim i naturalnym suszeniu włosów
Im dłużej Twoje włosy są mokre po myciu, tym więcej powstaje w ich powierzchni uszkodzeń. Jednak regularne stosowanie suszarki nie poprawi kondycji pasm. Jest jednak inny, bezpieczny i naturalny sposób na suszenie pasm – turban na włosy. Wypróbuj raz, a już nigdy nie będziesz chciała się z nim rozstać.
Co to jest turban na włosy i jak działa?
Po kąpieli zawijasz umyte włosy w ręcznik? To dość niewygodne, a przy tym niekorzystne do włosów, ponieważ przy wsuwaniu końcówki materiału pod zawiniętą już część, możesz wyrwać kilka włosów.
Znacznie bezpieczniejszym produktem jest turban na włosy wykonany z bawełny, mikrofibry, czy wiskozy. Wszystkie te przewiewne tkaniny zapewniają swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu z włosów odparowuje wilgoć szybciej niż przy użyciu ręcznika, ale też wchłaniają nadmiar wody z pasm.
Wystarczy, że rozszerzysz dłońmi nieco podstawę turbanu i wsuniesz go na głowę. Możesz też włożyć go przy pochylonej głowie. Dzięki temu włosy odbiją od nasady i po wysuszeniu zyskają na objętości.
Niektóre turbany mają elastyczną gumową pętelką a inne guziki. W każdym wypadku po zachowują stabilne ułożenie na głowie. Są przez to wyjątkowe wygodne w codziennym stosowaniu.
Możesz w turbanie również kłaść się spać. Wówczas włosy swobodnie wyschną w nocy, a zabieg ten nie będzie dla nich szkodliwy, jak gdybyś poszła spać bez tego zabezpieczenia.
Kiedy warto korzystać z turbana do włosów?
Turban na włosy pozwoli Ci naturalnie wysuszyć pasma, ale też wykonasz z jego pomocą tzw. ploppingu, aby wydobyć i podkreślić naturalny skręt (np. metodą Curly Girl Method).
Ponadto zabezpieczysz w ten sposób pasma w czasie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych na twarz. Nie musisz się wówczas obawiać, że tuż przed wielkim wyjściem ubrudzisz kosmyki maseczką, kremem, czy peelingiem.
Turban do włosów średnio i wysokoporowatych
Do zabezpieczenia mokrych włosów o średniej lub niskiej porowatości możesz zastosować zarówno turban na włosy z mikrofibry, jak i bawełniany. Są to delikatne materiały, a jednocześnie chłonne. Pozwalają szybko odsączyć nadmiar wody z pasm.
W przypadku zwiększonej porowatości włosów to bardzo ważne, ponieważ wilgoć wnika w łodygę między rozchylonymi łuskami.
Pasma średnio- i wysokoporowate są włosami zniszczonymi. Przez to łatwiej doprowadzić do ich łamania, kruszenia, czy rozdwajania końcówek np. poprzez stosowanie ręczników frotté.
Do takich konsekwencji nie doprowadzi delikatny turban na włosy z bawełny lub mikrofibry. Warto, aby miał konstrukcję czepka. Jest wówczas bardzo stabilny i zapobiega plątaniu oraz puszeniu się pasm.
Przy pasmach bardzo zniszczonych częstymi stylizacjami z użyciem ciepłego powietrza, regularnego utleniania włosów, czy ich ekspozycji na działanie promieniowania UV oraz mrozu i wiatru – sięgnij natomiast po turban z wiskozy bambusowej albo jedwabiu.
Turban do włosów niskoporowatych
Włosy niskoporowate to ideał. Łuski ciasno przylegają do łodyg, przez co pasma nie chłoną nadmiaru wody w czasie mycia głowy, a po kąpieli szybko schną. Nie znaczy to, że bez obaw można je wycierać ręcznikiem. Krótka droga wiedzie od zdrowych pasm do bardzo zniszczonych.
I tu sprawdzi się turban na włosy z bawełny i mikrofibry. W tym wypadku najpewniej nie będziesz musiała kłaść się z tym zabezpieczeniem spać. Włosy niskoporowate bardzo szybko schną, a przy wsparciu turbanu proces ten przebiegnie ekspresowo.
Różne rodzaje turbanów na włosy
W naszej ofercie znajdziesz zarówno turbany z mikrofibry, jak i bawełny. Oba materiały przyspieszają naturalne suszenie włosów. Wybierz ten produkt, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Turbany do włosów z mikrofibry
Mikrofibra jest syntetycznym materiałem. Choć ma mniejszą oddychalność niż bawełna, to jej powierzchnia jest delikatniejsza. To szczególnie korzystne dla włosów mocno zniszczonych (wysokoporowatych).
Doskonale tez sprawdzi się do wykonywania tzw. poppingu, czyli wydobywania naturalnego skrętu. To możliwe, ponieważ turban Anwen z mikrofibry nie puszy włosów, dzięki czemu zachowują one trwałą strukturę (tzw. fale zdefiniowane).
Turbany do włosów z bawełny
Bawełna ma mniej delikatną powierzchnię niż mikrofibra, ale jest materiałem naturalnym i lepiej oddychającym.
Turban-ręcznik z bawełny pozwala więc szybciej wyschnąć włosom gęstym. Możesz w nim położyć się spać bez obaw, że rano Twoja fryzura będzie przypominać bezładną plątaninę.
Turbany do włosów w ofercie eZebra
Jeśli masz zwyczaj stosować do odsączania wilgoci ręcznik – mamy dla Ciebie złą wiadomość. Takie zabiegi, a zwłaszcza pocierane pasm, sprzyjają zwiększaniu porowatości włosów, plączą je i puszą. To m.in. przez te nawyki tak ciężko ułożyć Ci estetycznie wyglądającą fryzurę.
Wypróbuj alternatywną propozycję – turban na włosy. Przekonaj się, jak działa, a już nigdy więcej nie wrócisz do ręcznika.
FAQ
Jak sprawdzić porowatość włosów?
Wystarczy, że wykonasz prosty test, do którego potrzebujesz jednego włosa z głowy i szklanki z ciepłą wodą.
Połóż włos na tafli wody i odczekaj kilka minut. Jeśli po tym włos czasie nadal unosi się na powierzchni – masz pasma niskoporowate. Jeśli zanurzy się nieco w wodzie – Twoje kosmyki są średnioporowate. W przypadku, gdy włos opadnie na dno szklanki – oznacza to, że ma wysoką porowatość.
Dlaczego nie powinno się pocierać włosów ręcznikiem?
Mokre włosy są wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Ryzyko ich połamania wzrasta jeszcze bardziej, jeśli masz zwyczaj mycia głowy w gorącej wodzie, która wzmaga rozchylanie się łusek włosa (zwiększa porowatość pasm).
Jakiekolwiek zabiegi związane z pocieraniem kosmyków, ich szarpaniem czy rozczesywaniem tuż po myciu nie sprzyjają włosom. Z każdym kolejnym – Twoja fryzura będzie w coraz gorszej kondycji.
Co się dzieje, gdy idę spać z mokrymi włosami bez turbanu?
Spanie w mokrych włosach jest niekorzystne, a może być niebezpieczne. Im dłużej pasma i skóra głowy pozostają mokre, tym więcej czasu mają drobnoustroje do namnażania. Jeśli położysz się spać z wciąż wilgotnymi kosmykami – wilgoć przeniesie się dodatkowo na poduszkę i bakterie oraz grzyby będą namnażać się w jej wnętrzu.
Włosy po myciu mają w mniejszym lub większym stopniu rozchylone łuski. Wówczas łatwiej ulegają uszkodzeniom podczas snu. Łamią się, rozdwajają i kruszą. Nic więc dziwnego, że po takiej nocy więcej włosów zostaje na szczotce, czy grzebieniu podczas czesania.