Słowniczek ważnych substancji w kosmetykach naturalnych
Każda osoba, która zaczyna interesować się kosmetykami naturalnymi i chce w tym temacie zgłębiać wiedzę, napotka szereg kosmetycznych terminów. Ich zrozumienie pozwoli lepiej zrozumieć właściwości kosmetyków organicznych, a w efekcie wybrać produkty lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb. Poniżej wyjaśniamy kilka podstawowych terminów.
Baza kosmetyczna
Jest to podstawa kosmetyku. W kosmetykach naturalnych najczęściej jest to baza olejowa lub wodna. Fazę wodną stanowią hydrolaty, czyli wody kwiatowe, lub zwykła woda destylowana. Woda kwiatowa zawiera cenne składniki pochodzące z surowców roślinnych (w tym ich olejki eteryczne), dzięki czemu wzbogaca kosmetyk o korzystne właściwości. Z kolei baza olejowa, czyli masła lub oleje płynne, skutecznie odżywia skórę i chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi.
Ekstrakty roślinne
Substancje uzyskiwane przez proces ekstrakcji i separacji, gdzie rośliny są używane jako surowce. W wyniku tych procesów oryginalne składniki roślin nie ulegają zmianie. W niektórych przypadkach stosuje się również substancje pomocnicze - najczęściej są to rozpuszczalniki, takie jak oleje roślinne lub etanole pochodzenia roślinnego. Ekstrakty roślinne mają szereg nieocenionych właściwości - mają działanie antybakteryjne, ujędrniające, nawilżające, odmładzające i odżywiające skórę. Ponadto redukują przebarwienia, zaczerwienienia i oznaki zmęczenia.
Emolienty
Woskowe środki natłuszczające, które zawierają mieszaninę związków stosowanych w celu zmiękczenia, wygładzenia i nawilżenia skóry. Na skórze tworzą warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody. Istnieje wiele różnych składników emolientowych, w tym oleje roślinne, oleje mineralne, masło shea, masło kakaowe, trójglicerydy, stearyniany oraz kwasy tłuszczowe, takie jak lanolina.
Emulgatory
Substancje, które stabilizują lub zapobiegają rozdzielaniu się emulsji, np. połączenia oleju i wody. Nadają właściwą konsystencję kosmetykowi oraz go stabilizują. Często używanym naturalnym emulgatorem jest GSC (Glyceryl Stearate Citrate), który zapobiega rozwarstwianiu się faz kosmetyku oraz dodatkowo pielęgnuje skórę. Przykładem naturalnego emulgatora jest wosk pszczeli
Humektanty
Substancja, która przyciąga cząsteczki wody (zazwyczaj z głębszych warstw, takich jak skóra właściwa) do naskórka lub górnej warstwy skóry. W ten sposób zapobiega wysuszeniu i utrzymuje elastyczność skóry. Jednym z najbardziej znanych humektantów jest gliceryna, która naturalnie występuje we wszystkich lipidach (tj. tłuszczach), w tym w skórze. Należy pamiętać, że wiele humektantów ma właściwości emolientu, podczas gdy nie wszystkie emolienty mają właściwości humektantu. Połączenie tych dwóch składników tworzy najlepsze środki nawilżające. Naturalnymi humektantami są aloes, miód, gliceryna i kwas hialuronowy.
Polifenole
Naturalnie występujące fitochemikalia lub mikroelementy, które znajdują się m.in. w owocach (w tym borówki, śliwki, kiwi, wiśnie), warzywach, czerwonym winie, kawie, herbacie, orzeszkach ziemnych, olejach roślinnych. Wpływają one na gorycz, cierpkość, kolor, smak, zapach i stabilność oksydacyjną żywności lub płynu. Mają silne właściwości przeciwutleniające, które pomagają chronić komórki przed wolnymi rodnikami. Mają również szereg innych pozytywnych efektów, takich jak hamowanie angiogenezy (wzrostu naczyń krwionośnych, które odżywiają guzy), zmniejszanie stanów zapalnych, stabilizowanie ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi.
Przeciwutleniacze
Cząsteczki, które hamują lub zatrzymują proces utleniania innych cząsteczek. Ponadto hamują rozwój mikroorganizmów oraz zabezpieczają składniki kosmetyku przed rozkładem. Występują naturalnie w roślinach, zwierzętach i żywności pochodzenia roślinnego, takiej jak warzywa, herbata, wino i czekolada. Nasz organizm również sam wytwarza złożony system antyoksydantów, aby zwalczać utlenianie lub reakcje chemiczne, w wyniku których powstają wolne rodniki, które m.in. przyspieszają starzenie się skóry. Naturalnymi antyutleniaczami są koenzym Q10, kwas liponowy, kwas ferulowy, witaminy C i E, polifenole i flawonoidy (znajdują się m.in. w pestkach winogron, cytrusach czy rozmarynie).