Jak rozsądnie podejść do opalania?
Czy to wszystko oznacza, że należy zrezygnować z kąpieli słonecznych i unikać ekspozycji na słońce? Absolutnie nie - nie ma co popadać w skrajności. Do kontaktu ze słońcem trzeba po prostu podejść rozsądnie - wtedy zniwelujesz zagrożenia, nie zmniejszając korzyści.
Pamiętaj o tym, że słońce może wpływać negatywnie nie tylko na skórę, ale także na włosy i oczy. Dlatego warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami korzystania ze słońca:
? czas - warto unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem w godzinach, w których promieniowanie jest najsilniejsze. Przyjmuje się, że latem to przedział między godziną 10 a 15. Wówczas najłatwiej o poparzenia, a także o udar cieplny!
? długość kąpieli słonecznych - druga bardzo ważna sprawa to czas kąpieli słonecznych. Jednorazowe, kilkugodzinne przebywanie na słońcu z odpowiednim zabezpieczeniem skóry nie powinno wyrządzić większej krzywdy. Jednak jeśli zdarza się to często, problemy mogą ujawnić się już w niedalekiej przyszłości. Im częściej przebywasz na bezpośrednim słońcu, tym krótsze powinny być to sesje;
? zabezpieczanie włosów i oczu - nadmierne promieniowanie słoneczne może również wpływać negatywnie na wzrok oraz kondycję włosów. Dlatego przed wyjściem z domu w ciepły, słoneczny dzień, oczy zabezpieczaj okularami przeciwsłonecznymi z filtrem. Włosy pryskaj mgiełką z filtrami UV lub zabezpieczaj je lekkim kapeluszem z rondem. Pod wpływem promieniowania słonecznego włosy mogą stać się bardziej suche i łamliwe, może również płowieć ich kolor;
? nawadnianie - im jest cieplej, tym bardziej się pocimy. W ten sposób ucieka nie tylko woda, ale także składniki mineralne - są wydalane razem z potem. Dlatego w lecie nie rozstawaj się z butelką wody i popijaj ją małymi łyczkami jak najczęściej. W ten sposób przysłużysz się również skórze i pomożesz jej uchronić się przed odwodnieniem.
Przed wyjściem na słońce - niezależnie od tego, czy idziesz się opalać, czy po prostu wychodzisz z domu, gdy jest silne słońce - zawsze zabezpieczaj skórę odpowiednimi kosmetykami. Mowa o kosmetykach z filtrem. Nie tylko natłuszczają i nawilżają skórę, dzięki czemu nie ulega przesuszeniu i nadmiernemu podrażnieniu, ale również nie dopuszczają do tego, by szkodliwe promieniowanie UV weszło w interakcję z komórkami skóry. Tym samym chronią przed zagrożeniami płynącymi z opalania!
Pamiętaj o tym, by kosmetyki do opalania aplikować na co najmniej 15-20 minut przed wyjściem na słońce, by zdążyły zadziałać. Aplikację powtarzaj kilkakrotnie w ciągu dnia - pod wpływem ocierania się ubrań czy pocenia się, część kosmetyku zostaje starta ze skóry.
Aplikację powtarzaj również każdorazowo po kąpieli w wodzie - także w przypadku kosmetyków wodoodpornych.
Po sezonie, w którym kosmetyki do opalania używałaś na plaży i wielokrotnie były one narażone na bezpośrednie działanie słońca, mogą stracić swoje właściwości. Dlatego na kolejny sezon zaopatrz się w nowe produkty, które zapewnią Ci właściwą ochronę bez wyjątków.