Dlaczego włosy się przesuszają?
Niewłaściwa pielęgnacja włosów to najczęstsza przyczyna pogorszenia się ich stanu. Może wydawać się, że codzienne dbanie o włosy jest prostą sprawą. Wystarczy przecież je regularnie myć, a od czasu do czasu nałożyć odżywkę. W niektórych przypadkach takie niezbędne minimum faktycznie może okazać się wystarczające do tego, by włosy cieszyły siłą, blaskiem, miękkością i objętością. Jednak takie ?przywileje? sprawdzą się przede wszystkim w przypadku włosów niskoporowatych - a więc praktycznie bez zniszczeń, o wyglądzie idealnej tafli, do osiągnięcia której dążymy pielęgnacją.
W zdecydowanej większości przypadków włosy potrzebują nieco więcej niż tylko umycia i nałożenia odżywki. Nie bez znaczenia pozostaje również to, jakich kosmetyków używasz do pielęgnacji. Powinny być one dopasowane przede wszystkim do rodzaju, a tym samym do potrzeb włosów. Włosy suche potrzebują przede wszystkim nawilżenia, ale także warstwy ochronnej, która zabezpieczy je przed nadmiernym odparowywaniem wilgoci. W tej roli doskonale sprawdzają się olejki, które tworzą warstwę okluzyjną. Włosy zniszczone potrzebują dodatkowo regeneracji. W tej roli dobrze sprawują się kosmetyki proteinowe. W zachowaniu odpowiedniej kondycji włosów największą rolę odgrywa więc pielęgnacja zaspokajająca najważniejsze potrzeby włosów. Potrzebują zarówno nawilżenia, jak i ochrony emolientowej, a także protein. Te wszystkie trzy grupy składników tworzą równowagę PEH.
Nadmiar jednego lub dwóch z nich, przy jednoczesnym niedoborze pozostałych, może sprawić, że kondycja włosów będzie pogorszona. Zaburzenie równowagi PEH jest także jedną z możliwych przyczyn przesuszania się włosów.
Do najczęstszych przyczyn przesuszania się włosów należą więc:
zaburzenie równowagi PEH;
częste stosowanie szamponów silnie oczyszczających - szczególnie tych, które zawierają detergenty SLS lub SLES. Co prawda doskonale rozprawiają się one ze wszelkimi zanieczyszczeniami, w tym tłuszczowymi, jednak trzeba mieć na uwadze to, że jednocześnie zmywają również naturalną warstwę ochronną skóry głowy, czyli warstwę hydrolipidową. To z kolei może prowadzić do uczucia nieprzyjemnego napięcia skóry głowy, swędzenia i pieczenia, a nawet podrażnień;
zbyt częste stosowanie suchych szamponów - suchy szampon to kosmetyk wręcz niezastąpiony w wielu sytuacjach, kiedy potrzebne jest szybkie odświeżenie włosów wówczas, gdy nie ma możliwości umycia ich w tradycyjny sposób. Jednak zbyt częste i nadmierne używanie suchych szamponów może powodować nadmierne pochłanianie sebum ze skóry głowy, a tym samym - przesuszanie jej. To samo dotyczy włosów, przez co z czasem mogą stać się suche;
częsta stylizacja na gorąco - to, że wysoka temperatura nie sprzyja kondycji włosów i skóry, nie jest żadną nowością. O ile jednak gorące kąpiele czy prysznice są sporadyczne, a po nich skóra i włosy otrzymują solidną dawkę nawilżenia i odżywienia, o tyle częsta ekspozycja na wysoką temperaturę bez dodatkowej ochrony ani wspomagania po tym kontakcie, może mieć nieprzyjemne skutki. Jeśli więc często sięgasz po prostownicę, lokówkę lub suszarkę do włosów i zauważasz, że kondycja Twoich włosów pogorszyła się, a przede wszystkim stały się suche i matowe, koniecznie przyjrzyj się swoim nawykom w tej kwestii!
Za przesuszanie się włosów może odpowiadać jeszcze kilka innych czynników takich jak predyspozycje genetyczne czy niska wilgotność powietrza. Jednak wspomniane wyżej możliwe przyczyny występują najczęściej.