Trwała koloryzacja włosów – jak się do niej przygotować?
Farbowanie włosów może być zabiegiem prostym i przyjemnym, jeśli tylko odpowiednio się do niego przygotujesz i wykonasz. Z drugiej strony, jeśli źle dobierzesz farbę, a także nie będziesz przestrzegać zaleceń producenta, efekt może być wręcz opłakany. Nie w każdym przypadku skutki nieudanego farbowania włosów da się łatwo naprawić i nierzadko nieudany zabieg przeprowadzony w domowych warunkach będzie skutkować nawet zniszczeniem włosów.
Dlatego, zanim sięgniesz po farbę i pędzel, dobrze przygotuj się do farbowania!
Rozjaśnianie włosów przed farbowaniem
Najważniejsze jest to, by określić realne oczekiwania co do zabiegu. O ile blond włosy bez problemu pokryjesz w całości ciemną farbą i efekt będzie satysfakcjonujący, o tyle farbowanie ciemnych włosów jasną farbą nie ma prawa się udać. Wiele pań, którym znudził się ciemny odcień włosów i pragną zmian, sięga po rozjaśniacz do włosów. Zanim po raz pierwszy wykonasz samodzielnie rozjaśnianie pasm, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że to zabieg, który w mniejszym lub większym stopniu (to zależy od kilku czynników, przede wszystkim od wyjściowego stanu włosów, a także sposobu użycia rozjaśniacza) zawsze niszczy pasma. To zabieg bardzo mocno ingerujący w strukturę włosa, przez co zawsze ją naruszy.
Dlatego, jeśli chcesz rozjaśnić włosy przed farbowaniem, musisz do tego podejść bardzo, bardzo rozsądnie.
Po pierwsze: nie oczekuj, że jednym zabiegiem rozjaśnisz włosy o kilka tonów. Z czarnych lub ciemnobrązowych nie uzyskasz jasnego blondu. Na to potrzeba kilku zabiegów i to przeprowadzonych w rozsądnych odstępach czasowych, które musisz poświęcić na regenerację i odbudowę pasm.
Po drugie: zabieg rozjaśniania zawsze lepiej przeprowadzić kilka razy, schodząc o 2-3 tony, niż raz, ale agresywnie. Zamiast rozjaśnionych pasm gotowych do pokrycia farbą możesz bowiem uzyskać suche, wręcz spalone sianko, które będzie nadawać się tylko do ścięcia.
Po trzecie: po zabiegu rozjaśniania włosów nie farbuj ich od razu, bo je zniszczysz. Odczekaj co najmniej tydzień, a optymalnie dwa tygodnie, zanim sięgniesz po farbę. Ona również ingeruje w strukturę włosa, dlatego nakładanie jej zbyt szybko po rozjaśnianiu, kiedy włosy jeszcze nie zostały wzmocnione, wiąże się z poważnym ryzykiem zniszczenia ich.
Łagodniejszą wersją rozjaśniania jest kąpiel rozjaśniająca. Polega ona na dodaniu do rozjaśniacza niewielkiej ilości wody, szamponu oraz emolientowej maski lub odżywki. Te dodatki nie wpłyną istotnie na intensywność zabiegu, za to pomogą chronić włosy przed zniszczeniem.
Farbowanie włosów
Jeśli nie masz potrzeby rozjaśniania włosów przed zabiegiem, to i tak musisz poświęcić chwilę na przygotowanie ich do koloryzacji. Po pierwsze: włosy powinny być umyte najpóźniej na dzień przed farbowaniem. Nigdy nie farbuje się świeżo umytych włosów, ponieważ szampon zmywa z nich naturalną warstwę ochronną, a ona zabezpiecza włosy przed zniszczeniem w czasie koloryzacji. Dlatego zaleca się farbowanie pasm nieumytych, ale nie tłustych.
Po drugie: włosy przed farbowaniem powinny być oczyszczone z resztek kosmetyków stylizacyjnych. Najlepiej nie używać ich na 2-3 dni przed koloryzacją i farbować takie kilkudniowe włosy, jednak jeśli już znalazły się na włosach, starannie wyczesz je z włosów, najlepiej przy użyciu szczotki z włosia.
Mieszankę koloryzującą przygotuj zgodnie z zaleceniami producenta, a przed nałożeniem jej na włosy przeprowadź próbę uczuleniową – to szczególnie ważne wówczas, gdy dany produkt stosujesz po raz pierwszy lub w przeszłości wystąpiła reakcja uczuleniowa bądź podrażnienie po użyciu kosmetyków koloryzacyjnych.
Do przygotowania mieszanki koloryzującej nie używaj metalowych akcesoriów, zawsze zakładaj również rękawiczki ochronne. Przestrzegaj czasu pozostawienia farby na włosach. Zbyt krótki czas farbowania może nie przynieść oczekiwanych rezultatów (kolor będzie zbyt blady, pigment szybciej się wypłucze, farba może złapać nierówno), a zbyt długi może spowodować podrażnienie i przesuszenie skóry głowy, a także samych włosów.