Czym kierować się przy wyborze palety cieni do powiek?
Cienie do powiek to jeden z najbardziej wyrazistych elementów makijażu. Dzięki nim możesz zarówno subtelnie podkreślić urodę, jak i całkiem zmienić swój wygląd. Delikatne cienie w neutralnych kolorach nie tylko subtelnie rozświetlą spojrzenie i dodadzą mu świeżości, ale będą także doskonałą bazą do tworzenia różnych kombinacji kolorystycznych. Dzięki nim możesz bez problemu rozjaśnić zbyt ciemne czy zbyt intensywne kolory.
Zdecydowane, intensywne kolory cieni są niezastąpione do wykonania makijażu ?z pazurem?, np. rockowego czy gotyckiego. Jednak ciemne cienie możesz zestawiać również z jaśniejszymi, dzięki czemu stworzysz lżejszy, ale nadal wyrazisty makijaż: na co dzień i na specjalne okazje. Bardzo modnym, a przy tym stosunkowo łatwym do wykonania makijażem oczu jest właśnie zestawianie dwóch kolorów (niekoniecznie tych samych, tylko w innych odcieniach) w taki sposób, że jaśniejszy nakłada się od kącika oka do połowy powieki, a dalej, ku zewnętrznemu kącikowi - ciemniejszy. Miejsce łączenia się kolorów wystarczy zamaskować blendowaniem (do tego świetnie nadaje się okrągły pędzelek).
Wybór różnych kolorów i wykończeń cieni do powiek jest ogromny. Dlatego niejedna z nas bez wątpienia nieraz padła ofiarą spontanicznych zakupów pod wpływem impulsu, czego efektem są nieużywane palety leżące w kufrze czy kosmetyczce. Ani ich używać, ani komuś oddać - bo może jeszcze jednak kiedyś się przydadzą?
Aby nie powtarzać tego błędu, przed zakupem kolejnej palety warto przemyśleć kilka kwestii:
? jak często używasz cieni? Jeśli na co dzień, to wybór większej palety (pod względem pojemności poszczególnych cieni) jest jak najbardziej uzasadniony. Jeżeli jednak malujesz się sporadycznie, to w zupełności wystarczające będą miniaturowe wersje. Pamiętaj o tym, że cienie, choć są produktem suchym, mają swoje terminy przydatności do zużycia. Kontakt z pędzelkiem czy pacynką, które dotykają przecież skóry, sprawia, że bakterie i zanieczyszczenia przenoszą się również na cienie. To także skraca ich przydatność do użycia, dlatego niezależnie od tego, jak często ich używasz, zawsze dbaj o jak największą higienę tej czynności;
? preferujesz delikatny czy wyrazisty makijaż? Od tego bowiem zależy kolorystyka palety, jaką warto wybrać. Jakich kolorów używasz najczęściej? Stawiasz na naturalny czy teatralny efekt? Przemyśl te kwestie, zanim kolejna paleta wyląduje najpierw w koszyku, a następnie w kufrze i dołączy do reszty nie do końca przemyślanych zakupów;
? stawiasz na jeden czy kilka kolorów? Każdy lubi coś innego - dotyczy to oczywiście również preferencji makijażowych. Jednym wystarczy pociągnięcie powieki jednym kolorem, inni lubią łączyć dwa, a nawet więcej cieni. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, to wiesz, jak ważne jest to, by kolory płynnie się ze sobą łączyły. Efekty blendowania zależą nie tylko od wprawnej ręki i odpowiedniego (niezbyt twardego, ale także niezbyt miękkiego) pędzelka, ale również od jakości samych cieni. Jeśli będą miały słaby pigment, a dodatkowo będą się kiepsko trzymać skóry, to przy blendowaniu zamiast się łączyć, będą się po prostu ścierać!
? czy często poprawiasz makijaż w ciągu dnia? Od tego zależy wielkość palet. Jeśli lubisz mieć przy sobie kosmetyczkę z produktami, których danego dnia użyłaś do wykonania makijażu, wybierz lepiej niewielką paletę - bez problemu bowiem będziesz mogła włożyć ją do torebki czy kosmetyczki. Większe palety są naturalnie bardziej kłopotliwe do transportu - chyba, że nosisz dużą torebkę lub plecak.
Przy wyborze cieni warto wziąć również pod uwagę ich skład. Ma on spore znaczenie dla tych, którzy mają skórę wrażliwą i skłonną do alergii - przede wszystkim wówczas, jeśli malujesz się często lub na co dzień. W takim przypadku warto postawić na cienie hipoalergiczne.