Czym kierować się przy wyborze olejków do twarzy?
Olejek olejkowi nierówny. Chodzi nie tylko o jego rodzaj, ale także sposób produkcji i rzeczywisty skład. Sporo zależy od tego, w jaki sposób olejek był tłoczony. Najbardziej wartościowe są olejki nierafinowane i tłoczone na zimno - taki sposób pozyskiwania nie wpływa niekorzystnie na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, a to właśnie one są jednym z najcenniejszych składników olejków.
Druga bardzo ważna kwestia to skład olejków. To, co naturalne, jest najcenniejsze! Dlatego najlepiej wybierać olejki o czystych składach, tj. bez dodatku syntetycznych substancji, jak konserwanty, barwniki czy kompozycje zapachowe. W składzie INCI powinna znajdować się wyłącznie jedna pozycja: 100% olejku.
Aby stosowanie olejku przynosiło oczekiwane efekty, kluczowe jest dopasowanie odpowiedniego produktu do rodzaju i wymagań cery.
W przypadku cery suchej wybór jest najszerszy - taka skóra nie ma tendencji do przetłuszczania się, niełatwo również zatkać pory. W przypadku cery suchej sprawdzą się właściwie wszystkie olejki: zarówno te bardzo lekkie, jak i cięższe. Jeśli olejek okaże się zbyt lekki, jego działanie zawsze możesz ?podkręcić?, aplikując dodatkowo krem lub silniejsze serum. Używanie olejków do pielęgnacji cery suchej to istotny i skuteczny element profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Zdrowa i odporna skóra to nawilżona skóra!
Do pielęgnacji cery suchej śmiało możesz wybrać olejek o bogatszej formule. Świetnie sprawdzi się olejek:
- z pestek malin
- agranowy
- macadamia
- z nasion chia
- konopny
Olejkami możesz pielęgnować także skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień, a nawet z AZS. W tym przypadku szczególnie zwróć uwagę na skład produktu - najlepiej, żeby był w 100% naturalny. Do pielęgnacji takiej skóry wybierz lekkie oleje o działaniu kojącym i regenerującym. Dobry wybór to olej:
- arganowy
- z czarnuszki
- lniany
- kokosowy
- ze słodkich migdałów
- jojoba
Choć w pierwszej chwili może wydawać się to co najmniej mało trafionym pomysłem, to skóra tłusta, mieszana i tzw. problematyczna także może być pielęgnowana olejkami. Taka skóra, tak samo, jak pozostałe typy, potrzebuje nawilżenia i odżywienia. Warto pamiętać o tym, że naturalne olejki wykazują działanie antybakteryjne, a nawet antytrądzikowe. W takim przypadku rewelacyjnie sprawdzi się między innymi olejek tamanu, a także olejek herbaciany.
Olejek herbaciany ma bardzo silne działanie, dlatego nie aplikuj go na całą twarz (chyba, że w postaci rozcieńczonej, np. mieszając 2-3 krople z kremem), a stosuj go punktowo na pojedyncze zmiany.
W łagodnej, ale skutecznej pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej świetnie sprawdzą się również olejki o lekkiej formule (dzięki temu nie zatykają porów), a także o działaniu normalizującym wydzielanie sebum. Dobry wybór to olejek arganowy, konopny, z pestek winogron i z opuncji figowej.