PAZNOKCIOWE VADEMECUM
25.06.2024

Paznokcie hybrydowe w ciąży – czy hybryda jest szkodliwa?

Paznokcie hybrydowe w ciąży – czy hybryda jest szkodliwa?

Hybrydy w ciąży to temat, który chodzi po głowie wielu przyszłym mamom. Wiele pań w tym stanie niemal z dnia na dzień rezygnuje z farbowania włosów, makijażu i stylizacji paznokci, aby tylko nie zaszkodzić dziecku. Czy ma to jednak uzasadnienie? Analizujemy temat, jakim jest hybryda w ciąży i podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę oraz o czym pamiętać.

Czy hybryda jest szkodliwa?

Dyskusje na temat szkodliwości hybrydy nie ustają. Wśród przeciwników tej metody stylizacji pojawiają się głosy dotyczące tego, że pod szczelną masą paznokcie zwyczajnie się duszą, a oprócz tego częsta ekspozycja dłoni na promieniowanie UV z lampy jest tak samo szkodliwa, jak wystawianie się na słońce bez odpowiedniej ochrony. Wskazują również na to, że lakiery hybrydowe to sama chemia, która na dłuższą metę z pewnością nie pozostanie obojętna dla organizmu. 


Choć takie obawy są w pełni uzasadnione, to jednak jak dotąd nie ma jednoznacznych badań, które wskazywałyby na ich słuszność. Można więc przyjąć, że robienie manicure hybrydowego jest bezpieczne zarówno dla osoby, która ją nosi, jak i dla tej, która wykonuje ją innym osobom. 


Jeśli masz skłonności do podrażnień i uczuleń, szczególną uwagę zwróć na to, czy wybrany przez Ciebie lakier hybrydowy nie zawiera takich substancji, jak toulen lub formaldehyd. Dla pewności wybieraj znane produkty uznanych producentów, którzy gwarantują składy swoich produktów pozbawione tych substancji. 


Podsumowując – nie ma jednoznacznych badań, które wskazywałyby na szkodliwość hybryd. Wybieraj produkty z wiarygodnych źródeł, dla pewności co do tego, że nie zawierają toulenu i formaldehydu.

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Aby kosmetyki zostały dopuszczone do sprzedaży, muszą być dokładnie przebadane.

Jeśli w hybrydach znajdowałby się jakiś składnik, który ma udowodnione szkodliwe działanie, taki produkt nie miałby prawa pojawić się w ogóle na rynku. Warto więc zawsze wybierać hybrydy z zaufanego źródła. W przypadku marek no name sprowadzanych przede wszystkim z Chin bywa z tym różnie – w końcu nie są wprowadzane na polski rynek, tylko sprowadzane zza granicy, więc w składzie może znaleźć się właściwie cokolwiek.

Dowiedz się więcej:

Kobieta pokazująca rękami stop

Dowiedz się więcej:

Przeciwwskazania do hybrydy

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania stylizacji hybrydowej, jednak od razu wspomnimy, że ciąża nie jest jednym z nich. Kto nie powinien nakładać hybryd? To odradzane w przypadkach wymienionych poniżej,


  • Aktywny stan zapalny paznokci – toczące się stany zapalne są przeciwwskazaniem do każdego zabiegu, nie tylko stylizacji hybrydowej.
  • Choroba grzybicza paznokci – również w przypadku chorób grzybiczych, czy o podłożu drożdżakowym nie można wykonywać stylizacji paznokci. Takie stany bezwzględnie trzeba dobrze wyleczyć, a dopiero potem można myśleć o hybrydach czy żelu.
  • Mechaniczne uszkodzenia płytki – przepiłowana płytka (np. przez zbyt mocny nacisk frezarki lub piłowanie pilnikiem) jest wrażliwa i bolesna. Jeśli nałożysz na nią produkty hybrydowe, prawdopodobnie podrażnią ją jeszcze bardziej. Mogą również przedostać się do tkanek, a stąd droga do uczulenia już prosta. Dodajmy do tego ból i pieczenie podczas utwardzania w lampie – zdecydowanie więc robienie hybrydy na osłabione i zniszczone paznokcie nie jest dobrym pomysłem.
  • Uczulenia na składniki lakierów hybrydowych  – jeśli w przeszłości wystąpiło u Ciebie uczulenie na hybrydy, bardzo ostrożnie podejdź do wykonywania ich po raz kolejny. Gdy uczulenie pojawiło się raz, prawdopodobnie będzie występowało już za każdym razem przy ponownym wykonaniu stylizacji. W takim przypadku alternatywą są produkty hybrydowe przeznaczone dla alergików.
  • Przerwana ciągłość naskórka w bezpośrednim sąsiedztwie paznokci – jeśli masz skaleczone skórki lub wały okołopaznokciowe, to wstrzymaj się z robieniem hybryd do czasu, aż ranka się zagoi. W kontakcie z nawet niewielką ilością chemii może pojawić się podrażnienie, a nawet silna reakcja alergiczna.
  • Problemy z krzepliwością krwi – tutaj ryzyko jest związane z opracowywaniem skórek i ogólnie z pracą z frezarką. Nawet niewielkie, przypadkowe zranienie skóry może wiązać się z trudnościami z zagojeniem przez długi czas. Lepiej więc albo zrezygnować z robienia hybryd, albo wybierać plastikowe bądź drewniane akcesoria do paznokci i zrezygnować z frezarki.

Dowiedz się więcej:

Kobieta w ciąży z manicurem hybrydowym trzymająca wraz z partnerem swój brzuch

Malowanie paznokci w ciąży – fakty i mity

Manicure hybrydowy w ciąży – tak, czy nie? Wbrew różnym obawom wielu przyszłych mam i ich otoczenia nie ma innych przeciwwskazań do stylizacji hybrydowej niż te ogólne. Jednym z popularnych mitów związanych z hybrydami w ciąży jest przenikanie do organizmu szkodliwych substancji znajdujących się w lakierach hybrydowych, co szkodzi rozwojowi płodu. Nie jest to prawda, ze względu na to, że lakiery hybrydowe z zaufanego źródła nie zawierają szkodliwych substancji. Aby trafiły do obrotu, muszą zostać przebadane. 


Drugim popularnym mitem związanym z robieniem hybryd w ciąży jest potencjalna szkodliwość lampy UV/LED. Emitują one jednak tylko światło UVA, a w dodatku są wyposażone w filtry, które dodatkowo „przesiewają” to promieniowanie. Dawka, jaka dociera do paznokci i skóry dłoni, jest więc niewielka i bezpieczna. 


Kolejny mit dotyczący robienia hybryd w ciąży dotyczy opracowywania skórek metalowymi akcesoriami do paznokci. Wskazuje się je jako źródło zakażenia. To jednak nie do końca prawda. W przypadku zacięcia skóry zakażenie jest zawsze możliwe i nie jest to uzależnione od ciąży, a od sterylności narzędzi używanych do opracowywania paznokci. Zestawy do manicure i pedicure, które są brudne, nie zostały wysterylizowane (a nie tylko zdezynfekowane) po poprzedniej klientce, zawsze są potencjalnym źródłem zakażenia. Wystarczy więc zwracać uwagę na to, by stylistka wyciągała je ze specjalnego, zamkniętego pakietu, co świadczy o tym, że zostały wyciągnięte z autoklawu – a więc zostały wysterylizowane.

Dowiedz się więcej:

Czy w ciąży można robić paznokcie hybrydowe?

Paznokcie hybrydowe w ciąży są więc bezpiecznym wyborem, podobnie jak malowanie klasycznymi lakierami. Nie musisz więc rezygnować z malowania paznokci na różne sposoby tylko dlatego, że jesteś w ciąży. Wręcz przeciwnie – w tym czasie zadbaj o to, by czuć się pewnie i kobieco!


Jeśli obawiasz się, że wystąpi u Ciebie uczulenie lub lakiery hybrydowe Cię podrażnią, wybierz produkty z serii dla alergików. Każdy szanujący się salon stylizacji paznokci będzie takie miał w ofercie. Bazy hybrydowe mają w tym kontekście większe znaczenie, bo mają bezpośredni kontakt z płytką. 

Dowiedz się więcej:

Kobieta utwardzająca manicure w lampie UV/ LED

Czy lampa UV w ciąży jest bezpieczna?

Urządzenia do manicure i pedicure dostępne na rynku kosmetycznym są przebadane i posiadają odpowiednie certyfikaty, które dopuszczają je do użytku. Dlatego nie musisz obawiać się ich szkodliwego wpływu na rozwój płodu. Jak wspomniano już wcześniej, lampy UV emitują tylko fale UVA, które dodatkowo są filtrowane. Są one również na tyle słabe, a kontakt z nimi na tyle krótkotrwały, że nie musisz obawiać się zagrożenia z tej strony.

Czy w ciąży można robić paznokcie żelowe?

Czy paznokcie w ciąży można zdobić żelowymi stylizacjami? Podobnie jak w przypadku hybryd nie ma ku temu przeciwwskazań pod warunkiem jednak, że żel użyty do stylizacji nie będzie zawierał toulenu, formaldehydu ani ftalanu dibutylu (DBP). To trzy składniki, których powinno się unikać nie tylko w czasie ciąży, ale w ogóle. Na szczęście większość producentów już dawno zrezygnowała z nich w swoich produktach.

Dowiedz się więcej:

Czy do porodu można mieć hybrydę?

Hybryda sama w sobie nie utrudnia porodu, jednak ze względów własnego bezpieczeństwa lepiej ją ściągnąć. Dlaczego? Chodzi o to, że w przypadku porodu w znieczuleniu lub przy cesarskim cięciu na palec zakłada się urządzenie zwane pulsoksymetrem. Warstwa hybrydy, a nawet zwykłego, kolorowego lakieru utrudnia, a czasem uniemożliwia mu poprawny odczyt pulsu i utlenowania krwi. 


Pulsoksymetr można założyć na płatek ucha, jednak w większości przypadków nakłada się go na palec wskazujący. Przed porodem lepiej usuń więc stylizację lub pozostaw tylko bezbarwną emalię bądź bazę z topem hybrydowym. Transparentne lakiery nie powinny utrudnić odczytu.

Kobieta w ciąży trzymająca ręce na brzuchu z manicure hybrydowym

Hybryda w ciąży – podsumowanie

Malowanie paznokci w ciąży jest bezpieczne i dotyczy to zarówno hybryd, jak i żeli, a także zwykłych lakierów. Poza ogólnymi przeciwwskazaniami nie ma innych, które wynikałyby tylko z faktu ciąży. Wybieraj produkty z bezpiecznymi składami, a także gabinety stylizacji, w których surowo przestrzega się zasad higieny. 


Szukasz produktów, akcesoriów lub urządzeń do manicure i pedicure do domowego użytku? Sprawdź, jakie propozycje znajdziesz w drogerii eZebra!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

pixel