Odżywki humektantowe - ranking

Sumiennie dbasz o swoje włosy: myjesz je regularnie, stosujesz odżywki i maski, a czasem także olejki. Wykonujesz dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, a stan Twoich włosów nadal nie jest zadowalający? Być może są po prostu bardzo zniszczone i powrót do dobrej kondycji wymaga czasu. Powód może być jednak bardziej prozaiczny – to zaburzenie równowagi PEH w pielęgnacji. Twoje włosy są suche, brakuje im sprężystości, a końcówki zdają się żyć swoim życiem? Prawdopodobnie Twoje kosmyki potrzebują solidnej dawki nawilżenia! Sprawdź, jakie kosmetyki z humektantami, czyli składnikami wiążącymi wodę i odpowiadającymi za nawilżenie włosów, cieszą się zainteresowaniem wśród naszych klientów.
Spis treści
- Odżywka humektantowa – co to jest?
- Odżywki humektantowe – jak działają?
- Jak się objawia nadmiar humektantów na włosach?
- Jak się objawia niedobór humektantów na włosach?
- Do jakich włosów stosować odżywki humektantowe?
- Odżywki humektantowe – jaki mają skład?
- Odżywki humektantowe – top 5
- Anwen – Nawilżający Bez, odżywka do włosów o różnej porowatości
- Sylveco – Lniana maska do włosów łamliwych
- Delia Cameleo Aloes i Kokos – nawilżająca odżywka do włosów
- Nawilżająca odżywka leave-in YOPE BOUNCE my hair
- Humektantowa odżywka do włosów o różnej porowatości Joanna PEHology
Odżywka humektantowa – co to jest?
Odżywka humektantowa to rodzaj kosmetyku, którego głównym zadaniem jest nawilżenie włosów, a także zatrzymanie w nich tej wilgoci. Choć nazwa może brzmieć nieco tajemniczo, to nie jest przypadkowa – wzięła się od humektantów, czyli grupy składników, które ściągają wilgoć z otoczenia i zamykają ją we włosach. Odżywki humektantowe są więc właściwie niezbędnym kosmetykiem pielęgnacyjnym dla posiadaczy suchych, zniszczonych czy matowych włosów. Takie kosmetyki dodatkowo zmiękczają włosy, nabłyszczają je i zwiększają ich podatność na układanie.
Warto jednak mieć na uwadze, że humektantowe kosmetyki nie powinny być jedynymi w pielęgnacji, bo o efekt nadmiernego nawilżenia włosów wcale nie tak trudno (o tym, co to jest i jakie są skutki, dowiesz się w dalszej części artykułu). Humektanty warto więc łączyć z dwoma innymi grupami składników: proteinami i emolientami.
Kolejna istotna kwestia, że składników nawilżających jest mnóstwo i nie każdy sprawdzi się tak samo dobrze w przypadku Twoich włosów. Dlatego warto eksperymentować i testować kolejne produkty tak długo, aż znajdziesz ten, który śmiało będziesz mogła nazwać idealnym dla siebie!
Rada experta:
Łączenie protein, emolientów i humektantów to właśnie równowaga PEH – czyli zachowanie odpowiedniego bilansu pomiędzy składnikami z tych trzech grup.
To, z jaką częstotliwością je stosować, zależy od indywidualnych potrzeb włosów, dlatego zachowanie równowagi PEH w każdym przypadku może wyglądać inaczej. Jedne włosy będą potrzebować przewagi protein, inne humektantów, a jeszcze inne emolientów. Pamiętaj o tym, że potrzeby włosów zmieniają się wraz z postępami pielęgnacji. Obserwuj je więc i dostosuj pielęgnację do ich aktualnych wymagań i potrzeb.
Odżywki humektantowe – jak działają?
Nawilżanie włosów i zatrzymywanie w nich wilgoci to tylko jedna z kilku właściwości odżywek humektantowych. Mają one o wiele szersze działanie:
- nawilżanie – to najbardziej oczywiste i podstawowe działanie odżywki humektantowej. Przyciąga wilgoć z otoczenia i “zamyka” ją w łodydze włosa, dzięki czemu kosmyki odzyskują odpowiedni poziom nawodnienia. Humektantowa odżywka ma więc na tym polu podwójne działanie: nawilża oraz pomaga zatrzymać wilgoć we włosach;
- regeneracja i wzmocnienie – podstawą do tego, by włosy były mocne, sprężyste i odporne na uszkodzenia jest właśnie odpowiedni poziom nawilżenia ich. Dzięki temu są elastyczne, a tym samym – o wiele lepiej radzą sobie z mechanicznymi czynnikami;
- poprawa elastyczności – nawilżone włosy to elastyczne włosy. Można porównać je do źdźbła trawy. Kiedy jest wysuszone, jest mało elastyczne i łamliwe. Dobrze nawilżone jest soczyste, sprężyste i odporne na złamania: po wygięciu powraca do pierwotnego kształtu.
Jak się objawia nadmiar humektantów na włosach?
Odżywka do włosów humektantowa powinna być stosowana z umiarem – bo nadmiar humektantów może przynieść wręcz odwrotny skutek, czyli przesuszenie włosów. Jak to możliwe? Chodzi przede wszystkim o używanie humektantów wówczas, gdy powietrze dookoła jest suche (np. suche, upalne lato czy ogrzewane pomieszczenia). W takiej sytuacji to otoczenie może “wyciągać” wilgoć z włosów, tym samym je przesuszając.
Jednak również w “normalnych” warunkach warto uważać na nadmiar humektantów, bo mogą prowadzić do nadmiernej retencji wody we włosach, a tym samym obciążyć je. Efekt? Strączkowanie włosów, uczucie ciężkości, lepkości czy niedomycia kosmyków. Dodatkowo tym objawom może towarzyszyć wrażenie skrzypienia włosów.
Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, nie obawiaj się niczego. W takiej sytuacji musisz pozbyć się nadmiaru wody z włosów. Umyj je mocno oczyszczającym szamponem, a po myciu zastosuj odżywkę proteinową lub emolientową – ale nie humektantową.
Jak się objawia niedobór humektantów na włosach?
Humektanty to wręcz kluczowe składniki dla utrzymania optymalnego poziomu nawilżenia włosów. Dlatego ich niedobór zaobserwujesz dość łatwo: bo kosmyki będą matowe, suche, łamliwe, szorstkie w dotyku i podatne na łamanie się oraz wypadanie. Pamiętaj jednak, że odbudowa nawilżenia może nieco potrwać, dlatego nie ma sensu przesadne podejście do tego procesu, polegające na stosowaniu równolegle różnych kosmetyków do włosów o właściwościach nawilżających – bo wówczas łatwo o zbyt duże nawilżenie.
W przypadku przesuszenia włosów warto oczywiście jak najszybciej włączyć kosmetyki humektantowe do pielęgnacji, jednak łącząc je z emolientowymi i proteinowymi.
Do jakich włosów stosować odżywki humektantowe?
Odżywka humektantowa jest potrzebna wszystkim rodzajom włosów – bo tak jak każdy rodzaj skóry wymaga nawilżenia, tak i włosy mają dokładnie tę samą potrzebę. Istotne może być jednak to, po jakie składniki nawilżające sięgasz.
Włosy niskoporowate są dobrze nawilżone i codzienną pielęgnacją powinnyśmy przede wszystkim zapewnić utrzymanie optymalnego poziomu ich nawodnienia. W tym przypadku zdecydowanie wystarczające będą lekkie składniki nawilżające, jak kwas hialuronowy czy aloes, które nie obciążą nadmiernie włosów – zwłaszcza przy nasadzie. Pamiętaj o tym, że włosy niskoporowate mają dość niską chłonność, bo ich łuski dobrze przylegają do łodygi. Dlatego bardzo treściwe kosmetyki pielęgnacyjne mogą pozostawać na włosach i po prostu je obciążać, przez co mogą wydawać się niedomyte. Szybciej mogą się również przetłuszczać i strączkować.
Włosy średnioporowate są nieco bardziej wymagające pielęgnacyjnie niż niskoporowate, dlatego mogą potrzebować składników pielęgnacyjnych o nieco silniejszym działaniu. Łuski włosów o średniej porowatości nie przylegają ściśle do łodygi, dlatego takie włosy mają większą chłonność niż niskoporowate. W ich przypadku lekkie składniki nawilżające czy odżywcze mogą okazać się nieco za słabe. Śmiało możesz sięgnąć więc po bardziej treściwe substancje nawilżające i odżywcze, jak gliceryna czy miód.
Włosy wysokoporowate to włosy odwodnione, osłabione, szorstkie i matowe. W ich przypadku silna regeneracja, w tym naturalnie nawodnienie, to podstawa: przede wszystkim do tego, by zatrzymać postępowanie ich zniszczeń, a także, aby stopniowo przywracać im sprężystość, siłę i blask. Nawilżenie takich włosów i zatrzymanie w nich wilgoci to podstawa, ale potrzebne jest również ich odżywienie i regeneracja. Kosmetyki humektantowe stosuj więc na przemian z proteinowymi i emolientowymi. To, w jakich proporcjach i z jaką częstotliwością sięgać po które, podpowiedzą Ci same włosy. Obserwuj je i na tej podstawie wyciągniesz wnioski, czego aktualnie potrzebują najbardziej.
Odżywki humektantowe – jaki mają skład?
Nie jesteś biegła w czytaniu składów kosmetyków lub nie masz cierpliwości do tego, by każdy produkt analizować pod tym kątem, zanim go kupisz? Nie szkodzi! Poznaj kilka składników nawilżających, które są najpopularniejsze w kosmetykach do włosów. To przede wszystkim:
- kwas hialuronowy;
- aloes;
- miód;
- betaina;
- kwas mlekowy;
- panthenol;
- mocznik;
- glikole;
- lecytyna;
- fruktoza.
Wybór kosmetyków pielęgnacyjnych PEH jest spory. Bez problemu znajdziesz więc zarówno szampony, jak i odżywki oraz maski różnych marek. Często też skomponujesz cały zestaw pielęgnacyjny w obrębie jednej marki.
Odżywki humektantowe – top 5
Sprawdź nasz ranking kosmetyków humektantowych – może ułatwi Ci podjęcie decyzji, a także poznasz dzięki niemu produkty, które okażą się Twoim odkryciem!
Anwen – Nawilżający Bez, odżywka do włosów o różnej porowatości
Kosmetyki do włosów marki Anwen cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród osób dopiero wkraczających w świat pielęgnacji włosów, jak i tych od dawna zaprawionych w boju. Na to składa się wiele czynników: świetne rezultaty, przyjemne formuły, kuszące zapachy, które długo utrzymują się na włosach, a także łatwe spłukiwanie produktów.
Nawilżająca odżywka do włosów o różnej porowatości to pierwsza pomoc w przypadku przesuszonych, matowych, łamliwych i plączących się włosów. Zapewnia głębokie nawilżenie i pielęgnację włosów, które stają się sypkie, sprężyste, błyszczące i bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza mechanicznych, np. przy rozczesywaniu włosów.
Odżywka głęboko i długotrwale nawilża włosy, a także przywraca im miękkość i blask. Przyjemny zapach bzu utrzymuje się na włosach przez długi czas, roztaczając energetyzującą woń przy każdym Twoim ruchu!
Sylveco – Lniana maska do włosów łamliwych
Produkty Sylveco to także jeden z częstych wyborów do pielęgnacji ciała i włosów. Nawilżająca i odżywcza maska do włosów suchych, zniszczonych i łamliwych, z ekstraktem z nasion lnu zwyczajnego i olejem kokosowym cieszy się sporym powodzeniem wśród posiadaczy osłabionych włosów.
Lniana maska do włosów Sylveco to produkt hipoalergiczny, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowany przez osoby z bardzo wrażliwą skórą głowy. Maska sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju włosów, które potrzebują nawilżenia, zmiękczenia i wygładzenia oraz regeneracji. Olej kokosowy znany jest ze swoich właściwości regeneracyjnych. Wnika w strukturę włosów, dzięki czemu wzmacnia je od środka. Len ma z kolei właściwości powlekające i ochronne. Dzięki temu włosy zyskują niesamowitą gładkość, łatwo się je rozczesać, a także są chronione przed czynnikami zewnętrznymi.
Wszystko to sprawia, że lniana maska Sylveco jest jednym z częstych wyborów, dokonywanych przez osoby posiadające włosy wymagające nawilżenia, regeneracji i ochrony.
Delia Cameleo Aloes i Kokos – nawilżająca odżywka do włosów
Śmiało można zaryzykować stwierdzeniem, że kosmetyki Delia Cameleo zna chyba każdy. Produkty są łatwo dostępne, a dzięki temu, że w ofercie dostępne są różne linie, każdy znajdzie coś dla siebie.
Cameleo Aloes i Kokos to kolejna propozycja dla miłośników tych dwóch składników pielęgnacyjnych. Połączenie ich sił nawilżających i wygładzających sprawia, że nawet bardzo suche włosy, już po pierwszym użyciu, odzyskują blask i miękkość. Włosy stają się bardziej sprężyste i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne.
Kosmyki są dociążone i wygładzone, ale nie obciążone. Wegańska formuła jest odpowiednia dla wegetarian i wegan. Odżywka nie zawiera również sztucznych barwników.
Nawilżająca odżywka leave-in YOPE BOUNCE my hair
Kosmetyki YOPE to innowacyjne, a przy tym łagodne formuły, dzięki czemu po produkty tej marki chętnie sięgają także posiadacze delikatnej i wrażliwej skóry. Humektantowa odżywka YOPE BOUNCE to kosmetyk stworzony z myślą o potrzebach włosów suchych, puszących się i niezdyscyplinowanych. Aż 99% składników to substancje naturalnego pochodzenia.
Składniki zawarte w odżywce YOPE dbają również o skórę głowy, przywracając jej fizjologiczną równowagę, nawilżając ją, kojąc i łagodząc podrażnienia. Formuła sprayu zapewnia wygodne użycie w każdej sytuacji, dlatego tę odżywkę możesz stosować zarówno jako wzmocnienie codziennej pielęgnacji, jak i jako natychmiastowy booster.
Humektantowa odżywka do włosów o różnej porowatości Joanna PEHology
Kosmetyki pielęgnacyjne i stylizacyjne marki Joanna cieszą się dużą popularnością wśród klientek w różnym wieku i posiadających różne typy włosów. Duży wybór różnych linii, ciekawe połączenia składników, dobra dostępność, a także przystępna cena – to najważniejsze czynniki sprawiające, że produkty Joanna są tak chętnie wybierane.
Humektantowa odżywka z serii PEHology jest przeznaczona do pielęgnacji włosów o różnej porowatości. Doskonale i głęboko je nawilża, a także zmiękcza i wygładza pasma, bez obciążania ich. Przywraca im naturalny połysk, dodatkowo chroni je przed utratą wilgoci. Składniki zawarte w odżywce, takie jak mocznik, kwas mlekowy, pantenol czy proteiny pszenicy nie tylko świetnie nawilżają skórę głowy i włosy na długości, ale także domykają łuski włosów.