Wosk do depilacji – wybierz swój ulubiony spośród mnóstwa propozycji!
Nadmierne lub niechciane owłosienie niektórych części ciała to zmora wielu osób – nie tylko kobiet. Pragniemy mieć gładką, zdrowo wyglądającą skórę, a włoski (zwłaszcza, jeśli są grube, gęste i ciemne) niestety to utrudniają. Dlatego wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn sięga po różne metody depilacji, by pozbyć się niechcianego owłosienia. Metod jest sporo, a każda ma swoje zalety i wady. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów depilacji ciała jest wosk na gorąco lub na zimno. Alternatywnie wybierana jest podobna metoda, czyli depilacja pastą cukrową. Sprawdź, jakie woski i pasty znajdziesz na eZebra.
Metody usuwania zbędnego owłosienia
Największym problemem jest owłosienie na odkrytych częściach ciała, a więc przede wszystkim na nogach. Jednak wiele kobiet boryka się również z nadmiernym owłosieniem przedramion, a także w okolicach bikini i pod pachami. Golenie niechcianych włosków maszynką do golenia to rozwiązanie stosowane najczęściej, jednak przy tym najmniej trwałe (włoski odrastają już po 2-3 dniach), a przy tym mogące powodować podrażnienia. Na szczęście metod usuwania zbędnego owłosienia jest o wiele więcej, dzięki czemu każdy może dopasować tę, która będzie odpowiadać mu najbardziej.
Maszynka do golenia
Usuwanie owłosienia przy użyciu klasycznej maszynki do golenia to najszybszy sposób na gładką skórę. Wystarczy bowiem przesunąć maszynkę po wybranym fragmencie ciała, by ściąć włoski.
Zaletą tej metody jest niska cena i łatwa dostępność, a także łatwość wykonania zabiegu. Wystarczy maszynka i pianka do golenia – to wszystko. Wiele osób zamiast pianki do golenia używa mydła, kremu lub odżywki do włosów. Najważniejsze jest to, by nie golić skóry "na sucho".
Wadą usuwania włosków przy użyciu maszynki jest to, że po pierwsze szybko odrastają (bywają widoczne już drugiego dnia) i są dość kłujące, a po drugie u osób z wrażliwą skórą mogą pojawić się podrażnienia i wrastające włoski.
Kremy do depilacji
Kremy do depilacji są równie łatwe w użyciu co maszynki do golenia. Na oczyszczoną i osuszoną skórę wystarczy nanieść równomiernie niezbyt grubą warstwę kremu i pozostawić go na czas rekomendowany przez producenta (zwykle to 3-10 minut). W kremach do depilacji znajduje się składnik, który rozpuszcza włoski, dzięki czemu można je łatwo usunąć bez stosowania mechanicznych metod. Po upływie odpowiedniego czasu włoski usuwa się specjalną szpatułką dołączoną do opakowania, a następnie skórę spłukuje się wodą.
Do zalet depilacji kremem należy to, że zabieg jest szybki i bezbolesny, a jedno opakowanie kremu wystarcza na kilka użyć. Jest to więc również metoda niedroga. W odróżnieniu od golenia włosków maszynką depilacja kremem nie powoduje podrażnień mechanicznych.
Wadą jest jednak to, że włoski odrastają stosunkowo szybko, bo już nawet po kilku dniach. Wiele kremów do depilacji zawiera jednak składnik opóźniający odrastanie włosków, dzięki czemu efektami zabiegu można cieszyć się dłużej.
Wosk do depilacji
Wosk do depilacji to jedna z często wybieranych metod usuwania owłosienia na dłużej. Jednocześnie nie jest to metoda dla każdego – przede wszystkim dla osób z bardzo wrażliwą lub podrażnioną skórą.
Wosk do depilacji, jeśli jest używany prawidłowo, zapewnia efekty nawet na 2-3 tygodnie. Wszystko dzięki temu, że włoski są wyrywane wraz z cebulkami. Dzięki temu nie odrastają tak szybko, jak te ścinane maszynką czy rozpuszczane kremem.
Jednak pewną niedogodnością depilacji woskiem może być to, że zabieg może być nieco bolesny (wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości). Wosk do depilacji można stosować na gorąco i na zimno.
Przeciwwskazaniem do stosowania wosku jest jednak wrażliwa skóra – w takim przypadku podrażnienia mogą być spore i dość bolesne.
Depilator elektryczny
Elektryczny depilator działa podobnie jak wosk, czyli wyrywa włoski wraz z cebulkami. Dzięki temu efekt również jest trwalszy. Wosk przykleja się do całej powierzchni fragmentu skóry, na którym jest stosowany, zaś depilator jest wyposażony w pęsety, które łapią, a następnie wyrywają włosek, który się w nie dostanie. Efekty depilacji utrzymują się także dość długo, bo nawet do 3 tygodni.
Depilator, tak jak wosk, również nie jest najlepszą metodą do depilacji bardzo wrażliwej i podatnej na podrażnienia skóry.
Depilacja IPL/laserowa
Najtrwalszym rozwiązaniem jest depilacja laserowa/IPL. Wystarczy kilka serii zabiegów, by w zasadzie trwale pozbyć się niechcianego owłosienia. O ile urządzenie IPL jest dostępne do domowego użytku, o tyle depilacja laserowa jest możliwa tylko w gabinecie kosmetycznym – laser może obsługiwać wyłącznie profesjonalista.
Zasada działania urządzenia IPL i lasera jest podobna. Wiązka światła skierowana na włosek generuje bardzo wysoką temperaturę, która jest pochłaniania przez włos i jego cebulkę. W efekcie jest ona trwale niszczona, więc włosek już nie odrośnie. Ze względu na to, że włos ma różne fazy wzrostu, zabiegi trzeba powtarzać kilkakrotnie – aż wszystkie włosy zostaną zniszczone. To zabieg dość kosztowny, jednak biorąc pod uwagę, że to w zasadzie jednokrotny wydatek, a efekty są trwałe (zaleca się wykonywanie zabiegu przypominającego np. raz na pół roku), to jest to zdecydowanie bezkonkurencyjna metoda trwałego usuwania zbędnego owłosienia.
Wosk do depilacji – jakie rodzaje są dostępne?
Wosk może mieć różne formy. Najpopularniejszy jest wosk w rolce, który należy podgrzać w specjalnym podgrzewaczu, a następnie płynnym ruchem rozprowadzić na wybranym obszarze skóry. Następnie do wybranego fragmentu skóry przykłada się specjalny pasek (zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa), dociska dłonią, a następnie jednym, energicznym ruchem usuwa pod włos razem z włoskami.
Druga forma to półpłynna. Taki wosk znajduje się w puszce i należy rozprowadzić go na skórze za pomocą szpatułki (z włosem). Dalsza część zabiegu jest analogiczna, jak powyżej.
Trzecia forma to granulki, które rozpuszcza się w specjalnym podgrzewaczu. Rozpuszczony, gęsty wosk nakłada się szpatułką na wybrane miejsca, czeka się chwilkę, by zastygł, a następnie odrywa się go razem z włoskami. W tym przypadku nie używa się żadnych pasków.
Czwarta forma to gotowe paski, na których znajduje się wosk. Pojedyncze paski przykleja się do skóry, a następnie odrywa w kierunku pod włos.
Alternatywą dla wosku są pasty cukrowe. Są delikatniejsze niż wosk (nie przyklejają się aż tak bardzo do samej skóry), a dodatkowo taki kosmetyk możesz przygotować samodzielnie w domu, przy użyciu naturalnych składników, które znajdziesz w kuchni.
W ofercie drogerii eZebra znajdziesz wszystkie rodzaje wosków do depilacji – zarówno na ciepło, jak i na zimno, dzięki czemu bez wątpienia wybierzesz metodę, która będzie Ci najbardziej odpowiadać.
Jak prawidłowo przeprowadzić depilację woskiem?
Kluczem do tego, by zabieg depilacji woskiem był skuteczny, a przy tym, by zmniejszyć ryzyko podrażnień, jest odpowiednie przygotowanie skóry. Należy ją oczyścić, osuszyć i odtłuścić. Dobrze jest również wykonać peeling. Przed samym zabiegiem skórę warto również zdezynfekować.
Wosk rozprowadź równomiernie na depilowanej powierzchni, a następnie przy użyciu paska fizelinowego usuń go razem z włoskami. Resztki wosku pozostałe po depilacji bez problemu usuniesz oliwką lub innym delikatnym, ale tłustym kosmetykiem. Nigdy nie szoruj skóry gąbką ani myjką, zwłaszcza przy użyciu detergentów – w ten sposób tylko dodatkowo podrażnisz skórę!
Warto sięgać po wosk do depilacji zawierający składniki nawilżające i łagodzące. Dzięki temu ryzyko podrażnień będzie mniejsze.
Jaki wosk do depilacji będzie najlepszy?
Spośród wielu dostępnych wosków do depilacji, czasem trudno wybrać ten najlepszy. Jednym z najbardziej popularnych kosmetyków tego typu jest jednak wosk miodowy. Oprócz niego chętnie wybierane są również woski kremowe oraz te bogate w ekstrakty roślinne. Szukając najlepszego wosku do depilacji, warto zawsze kierować się jego składem, a także wybierać produkty od renomowanych producentów.
Dzięki temu osiągniesz oczekiwane efekty, a skóra będzie mniej podrażniona i lepiej zadbana!
Po każdym zabiegu depilacji, niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, przez co najmniej jeden dzień unikaj gorących kąpieli oraz mycia skóry detergentami. Pamiętaj przy tym o nawilżaniu i łagodzeniu skóry. Do tego odpowiedni będzie przede wszystkim specjalny balsam po depilacji, ale sprawdzi się także odżywczy balsam pielęgnacyjny.
Przeciwwskazania do depilacji woskiem
Depilacja woskiem to często wybierana i skuteczna metoda usuwania niechcianego owłosienia, jednak zanim się na nią zdecydujesz, musisz wiedzieć, że nie zawsze może być przeprowadzona. Istnieje kilka przeciwwskazań do tego, by użyć wosku na skórę. To:
- podrażnienie skóry – zarówno w postaci zmian skórnych, jak i skaleczeń. W takim przypadku zarówno samo nałożenie wosku, jak i odrywanie go spotęguje podrażnienia, a dodatkowe naruszenie ciągłości skóry może przyczynić się nawet do zakażenia;
- rozszerzone naczynia włosowate – w takim przypadku odpadają wszystkie zabiegi, które uszkadzają skórę. Będą bowiem powodować dalsze pękanie już rozszerzonych naczynek, a także nowych. Przeciwwskazaniem są również żylaki;
- zapalenie mieszków włosowych – w takiej sytuacji, podobnie jak przy podrażnieniu skóry, depilacja woskiem nie jest wskazana;
- mocno opalona skóra – mniej więcej na 2 tygodnie przed planowaną depilacją woskiem, a także 2 tygodnie po zabiegu, odradza się ekspozycję na promieniowanie UV. Opalanie skóry podrażnionej po zabiegu, lub wykonywanie zabiegu na skórze podrażnionej opalaniem, prawie na pewno skończy się poważniejszymi podrażnieniami, a nawet miejscowym uszkodzeniem skóry.
Wosk do depilacji na eZebra
W drogerii eZebra mamy dla Ciebie mnóstwo propozycji kosmetyków i akcesoriów z różnych kategorii. Dzięki temu szybko i z przyjemnością uzupełnisz swoją kosmetyczkę.
Szukasz wosku do depilacji? W tym miejscu czeka na Ciebie mnóstwo propozycji w różnej formie. Dzięki temu bez problemu wybierzesz produkt, który będzie odpowiadać Ci najbardziej. Zobacz, jakie produkty znajdziesz w aktualnej ofercie i korzystaj z ogromnego wyboru w doskonałej cenie!
Jaki wosk do depilacji w domu?
Depilacja woskiem nie należy do najprzyjemniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia, jednak wiele pań (i panów!) decyduje się na niego ze względu na długotrwałe efekty po zabiegu. Przeprowadzenie zabiegu depilacji woskiem w prawidłowy sposób (a na to składa się zarówno przygotowanie skóry, jak i technika nakładania i usuwania wosku oraz odpowiednia pielęgnacja skóry po depilacji) pozwala cieszyć się gładką skórą bez zbędnego owłosienia nawet przez około 3 tygodnie (tempo odrastania włosków i ich widoczność to kwestia indywidualna, uzależniona od kilku czynników).
Wybór wosków na rynku jest dość spory, dlatego każdy bez większego problemu znajdzie ten rodzaj, który sprawdzi się u niego najlepiej i będzie mu się go najprzyjemniej używać. To, jaki wosk wybrać do domowej depilacji, zależy również od tego, na jaki obszar skóry będzie stosowany. W przypadku małych powierzchni (wąsik, pachy, bikini), dobrym wyborem będzie wosk twardy. Szybciutko zastyga i bez problemu możesz oderwać go od skóry, a precyzyjne nałożenie go w odpowiedniej ilości jest łatwe.
Jeśli jednak depilować będziesz najczęściej nogi czy przedramiona, to wosk twardy może być mało wydajny, a zabieg może trwać dłużej. W tym przypadku lepszym wyjściem może okazać się wosk miękki lub wosk w rolce.
Szybka, sprawna aplikacja na większym obszarze skóry, a także równie szybkie i łatwe usunięcie produktu przy użyciu specjalnych pasków zapewni sprawne usunięcie zbędnego owłosienia.
Czym różni się wosk twardy od miękkiego?
Jaka jest różnica między woskiem twardym i miękkim? Obydwa rodzaje produktu należy podgrzać przed użyciem – aplikuje się je bowiem na ciepło. Różnica polega przede wszystkim na jego formule i opakowaniu.
Miękki wosk do depilacji znajduje się w metalowych puszkach i ma zwartą, twardą konsystencję. Przed użyciem go należy go podgrzać. Najwygodniejsze jest ogrzanie go w kąpieli wodnej. W tym celu wystarczy włożyć puszkę do garnka z gorącą wodą i odczekać kilkanaście minut, aż wosk przejdzie ciepłem i stanie się plastyczny. Możesz również podgrzewać delikatnie garnek z wodą – ale uważaj przy tym, żeby nie przesadzić i nie zagotować wody, bo wosk może oparzyć skórę! Alternatywą jest włożenie puszki do kuchenki mikrofalowej i podgrzanie wosku w ten sposób.
Wosk miękki nakłada się na skórę przy użyciu szpatułki. Aby usunąć niechciane włoski, do skóry należy przyłożyć bawełniane lub fizelinowe paski i oderwać je “pod włos” razem z woskiem i owłosieniem.
Z kolei wosk twardy ma postać małych, kolorowych kuleczek. Wymaga podgrzania i rozpuszczenia do postaci płynnej. Dopiero w takiej plastycznej postaci nakłada się go na wybrane partie skóry przy użyciu specjalnego patyczka. Wosk twardy najwygodniej podgrzewa się w specjalnym podgrzewaczu (to koszt kilkudziesięciu złotych), ale można również przesypać odmierzoną, potrzebną część do naczynia i podgrzewać go w kąpieli wodnej, jak wosk miękki.
Do usunięcia włosków i wosku twardego nie potrzeba pasków, jak w przypadku wosku miękkiego czy na rolce. Nakłada się go na wybrane obszary skóry i pozostawia do zastygnięcia – a stygnie on bardzo szybko, bo w ciągu zaledwie kilku lub kilkunastu sekund (czas zastygania zależy przede wszystkim od grubości warstwy). Nakładając wosk twardy, na jego końcu pozostaw nieco grubszą warstwę – służy ona do łapania płatu wosku i oderwania go w tym miejscu. Dzięki temu, że wosk twardy stosuje się na niewielkie powierzchnie skóry, usuwanie go nie jest bardzo bolesne, a niektórzy mówią wręcz, że momentu odrywania go od skóry praktycznie nie czuć.
Pamiętaj, aby nie przegrzać wosku przy podgrzewaniu, bo możesz oparzyć skórę i to nawet bardzo poważnie!
Jak długo utrzymuje się efekt depilacji woskiem?
Depilacja woskiem jest lubiana i nielubiana jednocześnie. Lubiana jest za to, że zapewnia szybkie i dość trwałe efekty, a skóra, po początkowym podrażnieniu, staje się miękka, gładka i soczyście wyglądająca. Nielubiana jest zaś dlatego, że jest dość czasochłonna, dla niektórych bolesna, przy delikatniejszej skórze może skończyć się podrażnieniem, a dodatkowo ten bałagan!
Płynny wosk jest bardzo lepki i z pewnością przyczepi się wszędzie tam, gdzie tylko się znajdzie. To skóra, włosy, ubrania, podłoga, ściany, umywalka… Biada temu, kto upuści wosk na tkaninę – spranie go jest bardzo trudne, a czasem niemożliwe do końca i zostaje nieestetyczna, tłusta i przez to widoczna i rzucająca się w oczy plama. Zabieg zawsze należy przeprowadzać w jednorazowych rękawiczkach ochronnych, bo inaczej pokleisz sobie ręce tak, że trudno będzie je domyć. Dotknięcie czegokolwiek – patyczka, podgrzewacza czy pasków do depilacji – skończy się również obklejeniem ich woskiem.
Z biegiem czasu i każdym kolejnym zabiegiem każdy może wypracować swój idealny sposób na depilację woskiem i niektórzy twierdzą, że to się da nawet polubić. Najważniejszym argumentem, który przekonuje wiele osób do tego, że warto poświęcić czas i energię do tego, by wykonywać depilację woskiem, jest trwałość efektów.
Dobrze przeprowadzony zabieg, na odpowiednio przygotowanej skórze, może zapewnić efekty do kilku tygodni. U jednej osoby włoski zaczną odrastać po 3 tygodniach, u innej po 4, 5 czy 6 – to zależy od wielu indywidualnych czynników. Smarowanie wydepilowanych miejsce kosmetykami po depilacji, zawierającymi środek opóźniający odrost włosków zapewni jeszcze dłuższy efekt gładkiej skóry wolnej od zbędnego owłosienia.
Czy kolor wosku do depilacji ma znaczenie?
Wybierając wosk do depilacji – czy to miękki, czy twardy, czy na rolce, czy na paskach – z pewnością zwracamy uwagę na to, że produkty mają różne kolory. Ci, którzy są nieco zorientowani w posługiwaniu się frezarką do paznokci, wiedzą o tym, że do frezów stosuje się różne kolorystyczne oznakowania, które wskazują na stopień jego ziarnistości, czyli mocy ścierania.
Dlatego widząc różne kolory wosków, można zastanawiać się nad tym, czy pełnią one podobną funkcję informująco-ostrzegającą? W przypadku wosku kolor nie ma takiego znaczenia. Zwykle po prostu bierze się on z zabarwienia składników, jakie się w nim znajdują. Przykładowo: wosk z zawartością aloesu będzie miał zielony kolor, ten z miodem – żółty lub pomarańczowy, a z różą – różowy.
Kolory wosku mogą więc w pewien sposób naprowadzić na to, jakie składniki się w nim znajdują. Skład produktu jest bardzo istotny nie tylko ze względu na walory zapachowe, ale także ze względu na bezpieczeństwo stosowania. Im mniej syntetycznych dodatków, tym lepiej – zwłaszcza dla delikatnej skóry.
W czym podgrzać wosk do depilacji?
Każdy wosk (oprócz tych gotowych w paskach, do stosowania na zimno), trzeba podgrzać – aby uzyskały płynną formę, umożliwiającą nałożenie ich na skórę. To, w czym podgrzać wosk, zależy przede wszystkim od wybranego rodzaju.
Wosk miękki, czyli ten w puszce, jest najłatwiejszy do podgrzania. Nabiera się go bowiem bezpośrednio z puszki i poza nadaniem mu płynnej formy, nie ma potrzeby robić z nim niczego innego, by nadawał się do użytku. Dlatego wystarczy podgrzanie puszki. Najczęściej podgrzewa się ją w kąpieli wodnej (czyli wkłada się ją do garnka z gorącą wodą i pozostawia do podgrzania), albo w kuchence mikrofalowej. Doskonale sprawdza się również specjalny podgrzewacz do wosku, do którego wystarczy wstawić puszkę i ustawić pożądaną temperaturę.
Wosk twardy również można podgrzać w kąpieli wodnej, jednak przez to, że ma postać twardych kulek, trzeba odsypać wybraną, potrzebną część do naczynia, w którym ma być podgrzany. Zdecydowanie najlepszym sposobem na podgrzanie wosku twardego jest wspomniany powyżej podgrzewacz do wosku. Po rozpuszczeniu niewykorzystaną część możesz pozostawić w naczyniu, a także przykryć je pokrywką z zestawu, dzięki czemu wosk nie zakurzy się i nie zabrudzi. Przed ponownym użyciem wystarczy znów podgrzać wosk do pożądanej temperatury, by łatwo i szybko go użyć.
Wosk w rolce wymaga specjalnego podgrzewacza, do którego wkłada się ową rolkę. Zasada działania tego podgrzewacza jest analogiczna do tego do wosku twardego. Urządzenie nagrzewa wosk do pożądanej temperatury, dzięki czemu staje się on płynny i z łatwością można nanieść go na skórę. Wystarczy przesuwać urządzenie po skórze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, by pokryć skórę i włoski pożądaną ilością wosku.
Ile razy można podgrzewać wosk?
Wosk w rolce i wosk w puszce znajdują się w dużym opakowaniu, co uniemożliwia wybranie mniejszej części i podgrzanie jej, dlatego podgrzewa się cały wosk. Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy wielokrotne podgrzewanie wosku nie wpłynie niekorzystnie na jego właściwości – kojarzy się to bowiem z wielokrotnym podgrzewaniem jedzenia. Jednak w tym przypadku sprawa jest prosta: wosk możesz podgrzewać wiele razy i nie traci on przez to swoich właściwości ani bezpieczeństwa stosowania.
Czym oczyścić skórę przed depilacją woskiem?
Odpowiednie przygotowanie skóry do depilacji woskiem jest niezbędne dla jego bezpieczeństwa i efektywności. Wosk zawsze powinno się aplikować na oczyszczoną i odtłuszczoną skórę. Nie stosuj żadnych środków na bazie alkoholu, bo o ile odtłuszczą oczywiście skórę, o tyle jednak również ją wysuszą i podrażnią, a to w połączeniu z dodatkowym podrażnieniem poprzez użycie wosku sprawi, że zaczerwienienie, pieczenie skóry, a nawet krostki mogą utrzymywać się dłużej. Dłużej również możesz odczuwać dyskomfort po depilacji.
Istotne jest również to, by przed planowaną depilacją woskiem nie robić peelingów, nie opalać się mocno, ani nie golić włosków maszynką. Zadbaj za to o dobre nawilżenie skóry, dzięki czemu lepiej poradzi sobie z regeneracją.
Po depilacji woskiem nie zmywaj jego resztek wodą, detergentem ani alkoholem. W skórę wmasuj oliwkę po depilacji lub olejek pielęgnacyjny.
FAQ:
Jak prawidłowo nakładać wosk do depilacji?
Sposób nakładania wosku zależy od jego rodzaju. Wosk miękki nakładaj szpatułką zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Wosk w rolce nakładaj bezpośrednio na skórę, również zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Wosk twardy nakładaj na małe fragmenty skóry przy użyciu szpatułki, również na zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Wosk zawsze odrywaj „pod włos”, szybkim i zdecydowanym ruchem.
Ile się nie golić przed depilacją woskiem?
Aby zabieg depilacji woskiem był efektywny, włoski muszą mieć odpowiednią długość: to co najmniej 1,5-2 mm. Aby urosły na taką długość, potrzebują około 2 tygodni i jest to właśnie czas, w którym nie powinnaś się golić.
Czego nie robić przed depilacją woskiem?
Nie opalaj się, nie depiluj się, a także nie wykonuj peelingu i żadnych innych zabiegów, które mogą podrażnić skórę!