ABC męskiej pielęgnacji twarzy
Podstawa męskiej pielęgnacji cery nie różni się wiele od damskiej. Najważniejsze jest oczyszczanie i nawilżanie skóry. To, że męska skóra jest grubsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych (wiatr, słońce, niskie temperatury), nie oznacza, że można zaniedbać pielęgnację. W takim przypadku pierwsze oznaki starzenia pojawią się szybciej. Oczyszczanie i nawilżanie skóry to podstawa do tego, by ją wzmocnić i przywrócić jej równowagę.
Warto wiedzieć, że ze względu na inną budowę skóry w stosunku do kobiet, panowie cieszą się gładką cerą nawet do 40. roku życia. Na kondycję cery i intensywność procesów starzenia wpływa jednak nie tylko pielęgnacja, ale także tryb życia.
Choć świadomość mężczyzn związana z potrzebą pielęgnacji skóry znacznie wzrosła w ostatnich latach, to jednak większość z nich nadal stawia na niezbędne minimum. W przypadku pielęgnacji męskiej skóry na szczęście to minimum z reguły wystarczy. Z tego względu panowie chętnie wybierają kosmetyki wielofunkcyjne, jak żel do mycia ciała, twarzy i włosów (3w1) lub mydła do ciała, twarzy i włosów.
Nie oznacza to jednak, że panowie w ogóle nie decydują się na bardziej rozbudowaną pielęgnację i nie komponują zestawów składających się z kilku osobnych produktów, jak:
? żel do mycia twarzy;
? serum do twarzy;
? kremy do twarzy (dzień/noc lub osobno na dzień i na noc);
? maseczek pielęgnacyjnych;
? krem pod oczy;
? pomadka ochronna do ust;
? szampon i odżywka do włosów;
? żel do mycia ciała;
? balsam do ciała.
W przypadku pielęgnacji męskiej skóry najważniejsze jest to, by ją w ogóle zapewnić i by była systematyczna.
Co zatem koniecznie powinno znaleźć się wśród męskich kosmetyków? To, podobnie jak w przypadku pań, produkty oczyszczające i nawilżające. Podstawą jest żel do mycia twarzy. Dzięki niemu możliwe jest pozbycie się nadmiaru sebum, a tym samym poprawienie jej wyglądu: przede wszystkim odświeżenie i rozjaśnienie skóry.
Drugim krokiem po umyciu twarzy powinna być aplikacja kremu do twarzy, dopasowanego do jej potrzeb. W przypadku młodej skóry bez problemów, w zupełności wystarczy krem nawilżający. Jeśli skóra ma tendencje do błyszczenia się i powstawania zaskórników, warto wybrać lekki żel normalizujący do skóry mieszanej i tłustej. W przypadku, gdy na skórze widoczne są już pierwsze objawy upływu czasu, doskonałym wyborem będzie krem przeciwzmarszczkowy.
Warto pamiętać również o odpowiedniej pielęgnacji delikatniejszej skóry wokół oczu. Panowie tak samo jak panie niejednokrotnie borykają się z ?workami? i obrzękami pod oczami. Skóra wokół oczu jest cieńsza i wrażliwsza w porównaniu do skóry twarzy i ciała, dlatego jest najbardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. To właśnie na skórze pod oczami zwykle w pierwszej kolejności widać oznaki upływu czasu. Dlatego, komponując męski niezbędnik pielęgnacyjny, warto pamiętać również o tym, by znalazł się w nim krem pod oczy.