Jak uprzyjemnić sobie miesiączkę?
Choć wiele kobiet o tym marzy, to jednak nie ma sposobu na to, by uniknąć miesiączkowania. Zdrowa kobieta w wieku rozrodczym musi stawiać czoła kilkudniowemu, comiesięcznemu krwawieniu. Ile kobiet, tyle sposobów przechodzenia tych dni. Część kobiet nie odczuwa w ogóle żadnych dolegliwości, a krwawienie jest na tyle subtelne, że w zasadzie można zapomnieć o tym, że miesiączka właśnie trwa. Inne panie truchleją zaś na samą myśl o tym, że zbliżają się "te dni", bowiem wiążą się dla nich z osłabieniem, złym samopoczuciem, a nawet dolegliwościami bólowymi. Niektóre panie czują się tak źle, że trafiają na pogotowie.
Ile kobiet, tyle spojrzeń na miesiączkę, a co za tym idzie - sposobów radzenia sobie z nią. Im bardziej skromne krwawienie, tym lepiej - bo nie ogranicza codziennej, pełnej aktywności. W czasie miesiączki organizm w mniejszym lub większym stopniu może nieco wariować. Za wszystko odpowiedzialne są hormony. To właśnie między innymi dzięki nim mamy ochotę na dziwne potrawy, zupełnie jak kobiety w ciąży. Jemy więcej, ciągnie nas na słodkie lub słone, a niekiedy nawet pomimo uczucia sytości, nie potrafimy powstrzymać się przed sięganiem po dokładkę.
W czasie miesiączki często podupada humor i dobre samopoczucie psychiczne. Czujemy się nieatrakcyjne, nieszczęśliwe i jesteśmy bardziej drażliwe, przez co możemy reagować nadmiernie nawet na nieznaczące rzeczy.
Wahań nastroju przed miesiączką i w jej trakcie nie zrozumie chyba tylko ten, kto sam nigdy nie zmierzył się z "tymi dniami". Choć oczywiście nie ma uniwersalnej porady na to, jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami towarzyszącymi miesiączce (w końcu u każdego mogą być inne w różnym natężeniu), to nie zaszkodzi poprawienie sobie nastroju!
W czasie miesiączki bądź dla siebie przede wszystkim bardziej wyrozumiała - to tylko tyle, i aż tyle. Sprawiaj sobie również małe przyjemności, nawet, jeśli są to rzeczy błahe: po prostu, jeśli tylko sprawią Ci choć odrobinę radości i poprawią humor, nie ograniczaj się. Jeśli masz ochotę spędzić wieczór pod kocem, na kanapie przed telewizorem - zrób to. Przygotuj sobie ulubiony posiłek lub przekąskę, a także ogranicz obowiązki, które mogą poczekać. Choć wiele osób może nieco wyśmiewać miesiączkę i mówić, że to nie choroba, to jednak nie można zapominać o tym, że organizm jest osłabiony w tym czasie i nie ma nic dziwnego w tym, że możesz czuć się podobnie, jak przy przeziębieniu.