Krem do twarzy – jak dobrać do swojej cery?
Dobry krem to podstawa codziennej pielęgnacji. Niezależnie czy masz cerę suchą, normalną, trądzikową, czy wrażliwą, powinnaś o nią dbać z taką samą pieczołowitością. Musisz przy okazji wiedzieć, że wraz z wiekiem struktura i potrzeby Twojej skóry się zmieniają. Z tego powodu co jakiś czas powinnaś zmieniać kosmetyki do twarzy
Pierwsza podstawowa kwestia, którą powinnaś się kierować przy doborze kremu do twarzy, jest typ cery. Nie bez znaczenia będzie również to, czy chcesz go używać na noc, czy na dzień, a także to, jakie problemy skóry ten kosmetyk do twarzy ma rozwiązać.
Skóra sucha jest szorstka i chropowata w dotyku. Do tego jest matowa, a po umyciu napina się i ściąga. Sucha cera jest cienka, a na jej powierzchni często się pojawiają prześwitujące naczynia krwionośne. W codziennej pielęgnacji wymaga ona przede wszystkim silnego nawilżenia i odżywienia. Idealny będzie dla niej krem regenerujący do twarzy. Taki kosmetyk intensywnie odżywia, nawilża, przywraca skórze jędrność i elastyczność, wzmacnia jej bariery ochronne, łagodzi podrażnienia i zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Skóra tłusta błyszczy się – czasem nawet tuż po umyciu. Dodatkowo ma rozszerzone pory, w których powstają zaskórniki. Często jest grubsza, dzięki czemu zmarszczki na niej pojawiają się znacznie później niż w przypadku innych typów cery. Kremy do skóry tłustej powinny być więc lekkie i posiadać składniki mineralne (mikę, kaolin, zieloną glinkę) hamujące wydzielanie sebum, zwężające pory oraz matujące.
Z kolei cera normalna jest gładka, jędrną i miękka w dotyku. Jest dobrze ukrwiona, nie ma na niej zaskórników czy zmarszczek. Nie łuszczy się. Ma jednolity kolor i nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Wystarczy jej dobry krem nawilżający z filtrem przeciwsłonecznym, który ochroni ją przed działaniem promieni UV.
Do cery mieszanej zwykle przeznaczone są te same kosmetyki, co do cery tłustej lub trądzikowej. Ta bowiem charakteryzuje się dwiema strefami: tłustą na czole, nosie i brodzie oraz suchą na policzkach. Z kolei do cery dojrzałej zalecane są kremy nawilżające do twarzy, które dzięki swym właściwościom wygładzają oraz uelastyczniają cerę.
Jeżeli wciąż zastanawiasz się, jaki krem do twarzy wybrać, zwróć również uwagę na konsystencję kosmetyku. Na dzień aplikuj lekkie, delikatne i szybko wchłaniające się kremy. Powinny nawilżać i ochraniać skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz promieniowaniem UV (np. Fluff Sun Protection SPF 50), wyrównywać koloryt, rozjaśniać, a w przypadku cery naczynkowej zmniejszać widoczność pajączków (Farmona Herbal Care Arnika). Z kolei na noc wybieraj kremy odżywcze, bogate w składniki aktywne, które mają działanie liftingujące, natłuszczające suchą skórę oraz regenerujące (np. Ziaja Gdanskin Kolagenow). A gdy Twoja cera potrzebuje głębokiego odżywienia, sięgnij po serum uzupełniające działanie kremu.
Krem do twarzy – cera sucha i naczynkowa
Sucha skóra potrzebuje silnie nawilżającego kremu, który będzie ją jednocześnie natłuszczał, odbudowywał jej strukturę, zagęszczał i przede wszystkim zatrzymywał wodę w naskórku. Powinien więc zawierać ceramidy, kwas hialuronowy, kolagen, mocznik, witaminy A i E oraz ekstrakty roślinne o działaniu łagodząco-regenerującym, np. z rumianku, rozmarynu, bratka czy nagietka.
Postaw na naturalne kremy do twarzy z naszej oferty. Polecamy Prebiotyczny krem do twarzy Gift of Nature. Kosmetyk intensywnie wygładza i nawilża skórę, a ponadto przywraca równowagę jej mikrobiomu. Wypróbuj także lekki krem brzozowy Sylveco z ksylitolem i kwasem hialuronowym albo krem regeneracyjny na noc Biolaven.
Cera naczynkowa pokocha z kolei kosmetyki ze śluzem ślimaka. Mają one właściwości rozjaśniające i wyrównujące koloryt skóry. Do tego napinają i wygładzają ją oraz zmniejszają widoczność popękanych naczynek. Kremy ze śluzem ślimaka mają dostarczyć skórze tlenu i pomóc w odbudowie włókien kolagenowych. W ofercie ezebra.pl znajdziesz produkty do twarzy marki Orientana lub Eveline, które zawierają kryptozynę ślimaka. Mają one właściwości nawilżające, regenerujące i rozjaśniające przebarwienia. Z powodzeniem możesz je stosować zarówno na dzień, jak i na noc.
Krem do twarzy – cera tłusta
Dobre kremy do twarzy dla cery tłustej i trądzikowej powinny być przede wszystkim lekkie, by niepotrzebnie nie obciążać skóry. Szukaj w nich składników hamujących wydzielanie sebum, matujących, zwężających pory, a jednocześnie nawilżających i odżywczych. Kremy do cery tłustej nie powinny zawierać alkoholu, który wysusza skórę, gdyż to wzmaga produkcję sebum. Najlepsze będą kremy matujące, zawierające naturalne ekstrakty, jak np. Tołpa Green Matowienie z wyciągiem z liści tymianku oraz owoców pigwy.
Oleje, woski, algi czy lanolina są dla Ciebie niewskazane. Postaw na produkty dla młodej cery. Te z reguły mają działanie normalizujące. Doskonale sobie radzą z rozszerzonymi porami, zaskórnikami oraz wypryskami. Używaj kremów przeznaczonych do błyszczącej się, przetłuszczającej cery, np. Nature Queen z owsem i tymiankiem o działaniu antybakteryjnym, normalizującym i oczyszczającym lub kremu zmniejszającego efekt nadmiernie błyszczącej się skóry z linii Barwa Siarkowa.
Wiedz jeszcze, że cera tłusta to domena mężczyzn. Ich właściwa skóra jest grubsza i mocniejsza niż skóra kobiet, dlatego potrzebują oni zdecydowanie bardziej odżywczych kosmetyków. Polecamy kremy do twarzy dla mężczyzn z serii OnlyBio Prebiotyki i Oleje, które wygładzają skórę, poprawiają jej napięcie i działają przeciwstarzeniowo, a także lekki krem Dermika for Men na dzień i na noc o działaniu rewitalizująco-nawilżającym.
Krem do twarzy – cera normalna
W przypadku cery normalnej pielęgnacja twarzy jest zdecydowanie najprostsza. Ten typ skóry nie wymaga bowiem specjalnych zabiegów. Musisz jednak pamiętać, żeby codziennie myć ją delikatnym żelem oczyszczającym do twarzy i stosować lekki krem nawilżający na dzień oraz regenerujący na noc. Najlepiej sprawdzą się kosmetyki zapobiegające starzeniu się skóry, ochraniające ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz delikatne kremy wzmacniające.
Do pielęgnacji cery normalnej polecamy lekki krem nawilżający Vischy Aqualia oraz przeciwzmarszczkowy Clarins Multi-Active. Odkryj także serię kremów na dzień i na noc marki Gracja Bio. To kosmetyki inspirowane naturą, poprawiające kondycję cery normalnej. Znajdziesz w nich wyłącznie naturalne składniki, jak np. olej moin, ekstrakt z róży czy masło shea, które chronią skórę, poprawiają jej elastyczność oraz działają zmiękczająco. Wypróbuj również delikatne kremy nawilżające z serii Bielenda Fresh Juice – nawilżający krem z pomarańczą i kwasem hialuronowym bądź detoksykujący z limonką i kwasem salicylowym.
W asortymencie drogerii ezebra.pl znajdziesz kremy do każdego rodzaju cery i na każdą okazję, a wśród nich między innymi kremy z retinolem. Sprawdź!
Jak wybrać krem do twarzy?
Każdy z nas jest inny. To świetnie – bo dzięki temu świat jest ciekawszy i bardziej kolorowy! Jednak z tych różnic wynikają również nasze różne potrzeby. Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie ma również kosmetyków, które byłyby tak uniwersalne, że u każdego z tym samym rodzajem skóry sprawdziłby się ten sam zestaw.
Dlatego wybranie idealnego (dla siebie) kremu do twarzy z reguły nie jest prostym zadaniem, bo pod uwagę trzeba wziąć naprawdę wiele czynników. Wystarczy, że jedna spośród tych wszystkich kwestii nie będzie się zgadzać i krem już nie będzie służył tak idealnie, jakbyśmy tego oczekiwali. Chodzi przede wszystkim o te składniki, które szkodzą skórze: podrażniają ją, wywołują uczulenia, zapychają pory czy zwiększają świecenie się skóry.
Kompozycja kremu może nam odpowiadać np. w 90%, co czyni go prawie idealnym. Prawie, bo pozostałe 10% może być na tyle drażniące, że przyjemność i skuteczność używania takiego kremu będzie zdecydowanie poniżej średniej.
Dlatego wybierając nowy krem, kieruj się przede wszystkim swoimi potrzebami i wcześniejszymi doświadczeniami. Jeśli wiesz, że jakaś substancja Ci zdecydowanie nie służy (np. parafina – lubi zatykać pory i przyczyniać się do powstawania zaskórników), to nie machaj ręką z założeniem, że „jakoś to będzie, dam szansę”, bo będzie tak, jak dotychczas i krem okaże się nietrafionym produktem.
Przy wyborze nowego kosmetyku nie kieruj się również wyłącznie reklamami czy poleceniami koleżanek – dokładnie z tego samego powodu, dla którego nie ma idealnego produktu dla wszystkich. Każda skóra jest inna i potrzebuje również czegoś innego! Dlatego ten zestaw składników, który sprawdził się idealnie u kogoś innego, w Twoim przypadku może nie sprawdzić się tak dobrze, a wręcz wcale.
Jeśli dopiero wkraczasz w świat świadomej pielęgnacji i nie masz dużego doświadczenia z kosmetykami pielęgnacyjnymi, to na początku bezpieczniej będzie wybierać te o prostych i krótkich składach – najlepiej kosmetyki naturalne. Mają one łagodne formuły, dzięki czemu ryzyko tego, że uczulą lub podrażnią (szczególnie w przypadku pielęgnacji cery suchej i wrażliwej) jest minimalne.
Pamiętaj również o jeszcze jednej, równie istotnej kwestii. Przedział wiekowy, podany przez producenta na opakowaniu, to tylko sugestia. Niektóre 40-latki mogą mieć skórę o minimalnych potrzebach i w doskonałej kondycji, dlatego spokojnie mogą sięgać po mniej zaawansowane i lżejsze formuły. Działa to również tak samo w drugą stronę i jeśli młoda cera jest bardzo osłabiona, to sięgnięcie po bogaty kosmetyk sugerowany skórze dojrzałej będzie dobrym pomysłem na to, jak szybko i skutecznie poprawić jej kondycję i wzmocnić ją.
Jaki krem na głębokie zmarszczki?
Codzienna, domowa pielęgnacja to bardzo istotny element utrzymania skóry w dobrej kondycji. Codzienny rytuał pielęgnacyjny powinien składać się z co najmniej trzech etapów, a więc z:
- oczyszczania,
- tonizowania,
- nawilżania i odżywiania.
Oczyszczanie skóry to często nieco zaniedbywany krok, a szkoda – bo jest bardzo ważny. Każdego dnia na skórze gromadzą się różne zanieczyszczenia. To przede wszystkim martwy naskórek wymieszany z sebum, doprawiony pyłkami i drobnoustrojami z otoczenia. W efekcie to bardzo niebezpieczna mieszanka – z tego względu, że utrudnia skórze oddychanie oraz wchłanianie składników odżywczych z preparatów pielęgnacyjnych. To może prowadzić do osłabienia naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry, który jest dla niej barierą ochronną – z jednej strony przed nadmierną utratą wody, z drugiej zaś przed działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli więc zaniechasz regularnego oczyszczania, to skóra nie tylko może stać się bardziej zanieczyszczona (zaskórniki, krostki, trądzik), ale również znacznie osłabiona i odwodniona. Dodatkowo do organizmu łatwiej będą przedostawać się różne zanieczyszczenia i toksyny, bo skóra nie będzie w stanie się przed nimi ochronić.
Drugim, równie istotnym krokiem pielęgnacyjnym, jest tonizowanie skóry po umyciu jej. W kontakcie z wodą i środkami myjącymi skóra może mieć zaburzone pH. To zaś przekłada się na jej zaczerwienienie, większą skłonność do podrażnień i uszkodzeń, a także na swędzenie, pieczenie czy nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Dlatego przetarcie osuszonej skóry wacikiem nasączonym tonikiem odpowiednim do rodzaju i potrzeb cery to istotny element dbania o jej kondycję: tonik przywraca jej bowiem prawidłowy, naturalny odczyn, dzięki czemu zmniejsza ryzyko podrażnień. Podobnie działają hydrolaty, czyli naturalne wody kwiatowe: mają one bardzo wysokie powinowactwo do pH skóry, dzięki czemu spryskanie jej wybranym hydrolatem (te kosmetyki również mogą mieć różne działanie, dlatego bez problemu dobierzesz ten odpowiedni do rodzaju Twojej cery) przywróci jej komfort i wesprze działanie kremu pielęgnacyjnego.
Trzecim etapem z podstawowego rytuału pielęgnacyjnego jest oczywiście aplikacja kremu. Wybór powinien być dokonany na podstawie osobistych preferencji oraz potrzeb skóry. Dlatego nie sugeruj się tylko reklamami i poleceniami znajomych, ale bierz również pod uwagę te czynniki, co do których wiesz, że służą Twojej skórze lub wręcz przeciwnie – mają na nią negatywny wpływ.
Krem jest najważniejszym kosmetykiem pielęgnacyjnym. Po pierwsze dlatego, że pozostaje na skórze przez wiele godzin, dlatego składniki aktywne zawarte w nim mogą działać przez długi czas. Po drugie dlatego, że pełni dodatkową barierę ochronną zarówno przed nadmierną utratą wilgoci z naskórka, jak i przed działaniem czynników zewnętrznych.
Stosowanie się do tych trzech najważniejszych kroków pielęgnacyjnych to podstawa do tego, by mieć zadbaną i mocną skórę. Uzupełniają się ze sobą wzajemnie i są od siebie uzależnione, dlatego wyłamanie się z takiej podstawowej rutyny pielęgnacyjnej utrudni utrzymanie skóry w dobrej kondycji.
Na nic więc nawet najbogatszy krem pielęgnacyjny, jeśli skóra nie będzie dobrze przygotowana do przyjęcia składników aktywnych z niego. Na nic również zaporowa cena za krem z wysokiej półki, jeśli jego skład będzie pozostawiał wiele do życzenia. Chodzi przede wszystkim o to, że aby był skuteczny do pielęgnacji cery dojrzałej i pokrytej zmarszczkami, powinien zawierać przede wszystkim cenne składniki aktywne o działaniu naprawczym, zagęszczającym skórę, stymulującym proces tworzenia się nowych włókien kolagenowych i elastynowych, powinien także zapewniać skórze solidną dawkę nawilżenia i odżywienia.
W przypadku cery dojrzałej i naznaczonej upływem czasu codzienną kurację naprawczą warto uzupełnić dodatkowymi kosmetykami, które dodatkowo odżywią skórę i jeszcze lepiej ją zabezpieczą. To przede wszystkim serum pielęgnacyjne do cery dojrzałej, a także maski i maseczki.
Jeśli zmarszczki są bardzo głębokie, to liczenie na cud w postaci kremu, który je „wyprasuje”, mija się z celem. W przypadku głębokich uszkodzeń skóry pomocne mogą być różne zabiegi przeciwzmarszczkowe w gabinetach kosmetycznych.
Jak wybrać krem z apteki?
Dermokosmetyki, czyli kosmetyki z apteki, kojarzą się przede wszystkim z pielęgnacją niemowlęcej i dziecięcej skóry, a także tej z problemem AZS czy łuszczycy. Warto jednak wiedzieć, że gama produktów pielęgnacyjnych jest o wiele szersza i bez problemu wśród dermokosmetyków znajdziesz te, które będą doskonale odpowiadać potrzebom Twojej skóry.
Dermokosmetyki różnią się od klasycznych, drogeryjnych produktów przede wszystkim pod dwoma względami. Pierwszy to skład – dermokosmetyki nie zawierają chemicznych substancji znanych z możliwego działania drażniącego, uczulającego lub wysuszającego. Drugi – to działanie. Dermokosmetyki są tworzone z myślą o pielęgnacji skóry problematycznej, a pod tym można rozumieć naprawdę wiele. To trądzik, trądzik różowaty, AZS, łuszczyca, popękane naczynka, egzema, przebarwienia. To również skóra łojotokowa i dojrzała. Każda z nich wymaga innych składników pielęgnacyjnych, których działanie wzajemnie się ze sobą uzupełni i sprawi, że efekty będą zauważalne.
Kiedy zdecydować się na zakup kremu z apteki? Nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, by od razu sięgnąć po dermokosmetyk. Działanie tych produktów jest tak samo (a czasem nawet i bardziej!) skuteczne jak w przypadku zwykłych produktów. Dodatkowo jednak są one znane z tego, że mają bardzo łagodne składy, które nie podrażnią nawet najbardziej delikatnej skóry. Jeśli więc Twoja cera ma tendencje do zaczerwienień, swędzenia, pieczenia czy napięcia, to wybór odpowiednich dermokosmetyków będzie dobrym posunięciem. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko tego, że wybrany kosmetyk okaże się nietrafiony, bo będzie podrażniał lub nie zapewni dostatecznej pielęgnacji. Wtedy konieczne będzie znalezienie kolejnego.
Czego unikać w kosmetykach do twarzy?
Wiesz, czego szukać w kremach pielęgnacyjnych, by jak najlepiej zadbały o Twoją skórę. Czy wiesz jednak również, jakich składników lepiej w nich unikać? Z jednej strony to z pewnością te składniki, co do których wiesz, że z różnych powodów nie służą Twojej cerze. Z drugiej strony, jako świadomy konsument, warto mieć na uwadze również te substancje, które – choć dopuszczone do stosowania w produktach pielęgnacyjnych – przy długotrwałym i obfitym stosowaniu mogą powodować przykre konsekwencje w przyszłości.
Wybierając więc nowy krem, serum czy balsam do ciała, zwróć uwagę na to, by te kosmetyki lepiej nie zawierały takich substancji, jak:
- SLES i SLS – to silne detergenty, które nie służą zachowaniu prawidłowo funkcjonującego płaszcza hydrolipidowego skóry. Częste stosowanie kosmetyków zawierających te składniki może przyczynić się do szybszego przesuszenia i podrażnienia skóry – zwłaszcza jeśli jest ona sucha, wrażliwa i skłonna do podrażnień;
- konserwanty – jasne, każdy kosmetyk musi być w jakiś sposób zakonserwowany, bo inaczej straciłby zdatność do użycia bardzo szybko. Jednak niech są to konserwanty bezpieczne, pochodzenia naturalnego. Unikaj chemicznych konserwantów;
- silikony – silikony dodawane do kremów do twarzy dają złudny efekt szybkiej poprawy jej kondycji i napięcia. Jednak utrzymuje on się dopóty, dopóki te substancje znajdują się na skórze. Gdy je zmyjesz, efekt znika! Silikony stosowane na dłuższą metę mogą się nadbudowywać na skórze, powodując zapychanie porów, a tym samym mogą przyczyniać się do tworzenia się zaskórników i krostek.
FAQ:
Co na bardzo głębokie zmarszczki?
W przypadku, gdy cera wymaga bardzo głębokiej regeneracji, a zmarszczki i bruzdy są liczne i głębokie, domowa pielęgnacja może okazać się niewystarczająca. Warto wówczas skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym, a domową pielęgnacją podtrzymać efekty.
Jak przechowywać krem do twarzy?
Kremy do twarzy nie wymagają przechowywania w lodówce. Wystarczy, że szczelnie zamkniesz opakowanie i bez obaw możesz przechowywać ten kosmetyk w temperaturze pokojowej. Wyjątkiem są kosmetyki organiczne, które nie mają konserwantów, a co za tym idzie – szybko się psują. Te warto przechowywać właśnie w lodówce.
Jak najlepiej aplikować krem do twarzy?
Jeśli krem do twarzy jest w opakowaniu z pompką, to wystarczy wycisnąć odpowiednią ilość na dłonie – ale bez dotykania końcówki pompki. Jeśli jednak krem jest w słoiczku, to rekomenduje się nakładanie go patyczkiem/szpatułką, którą należy każdorazowo umyć. Dzięki temu zanieczyszczenia i drobnoustroje nie dostają się do kosmetyku tak, jak wówczas, gdy nabierasz go palcami.
Czy konieczne jest używanie kremu z filtrem na co dzień?
Może nie jest to bezwzględna konieczność, jednak zdecydowanie warto do codziennej pielęgnacji włączyć krem z filtrem przeciwsłonecznym. Nawet gdy jest pochmurno, promieniowanie UV ze słońca jak najbardziej dociera do skóry. Dlatego warto stosować codzienną ochronę przeciwsłoneczną, co zapobiegnie nadmiernemu, przyspieszonemu starzeniu się skóry.