Kiedy można mówić o nadpotliwości?
O ile pocenie się w sytuacjach, które podwyższają ciepłotę ciała lub przyczyniają się do nadmiernej pracy gruczołów potowych, jest zupełnie normalną reakcją organizmu, o tyle w niektórych przypadkach ciało reaguje poceniem się zupełnie nieadekwatnie do sytuacji. W takim przypadku można mówić o nadpotliwości. Szacuje się, że ten problem może dotyczyć nawet 3 procent społeczeństwa.
Nadmierne wydzielanie potu jest uciążliwe pod wieloma względami. Dla osób borykających się z tym problemem najbardziej kłopotliwe są mokre plamy na ubraniach, a także nieprzyjemny zapach potu, który w niektórych przypadkach trudno zamaskować. Nadmierna potliwość może powodować znaczne obniżenie poczucia własnej wartości, a nawet wycofanie się z życia towarzyskiego. Jest to więc problem o wiele poważniejszy, niż może wydawać się okiem osoby postronnej.
Granica między fizjologicznym poceniem się w normie a nadpotliwością jest dość cienka, wziąwszy pod uwagę to, że każdy z nas ma inne tendencje do ilości wydzielania potu. O ile pocisz się, gdy jest gorąco i duszno, a także w czasie jedzenia i picia gorących lub ostrych potraw czy napojów, czy też wskutek stresu, można przyjąć, że wszystko jest w porządku. Kiedy pocenie się nie jest uznawane za normalne? To pocenie się:
- w stanie spoczynku - uderzenia gorąca lub nagłe oblanie się potem w sytuacji, która nie powoduje nagrzania organizmu, np. w czasie pracy przy komputerze bądź w czasie relaksu w fotelu, nie jest naturalną reakcją organizmu i może świadczyć o problemie z nadmierną potliwością;
- gdy jesteś przewiewnie ubrany - temperatura otoczenia wcale nie jest bardzo wysoka, w dodatku jesteś ubrany w przewiewne ubrania, a pomimo tego oblewa Cię pot? To również sytuacja, która może świadczyć o nadmiernej potliwości;
- na całym ciele - zwykle pocimy się w tych miejscach, w których znajduje się najwięcej gruczołów potowych. Jeśli jednak pot oblewa Cię na całym ciele lub w nietypowych miejscach, takich jak szyja czy wierzchnia strona dłoni czy stóp - lepiej skonsultuj się z lekarzem, by wykluczyć problemy zdrowotne jako przyczynę tego stanu rzeczy;
- bardzo obficie - o nadpotliwości możemy mówić również wtedy, gdy ilość wydzielanego potu jest bardzo obfita i powoduje przemoczenie ubrań.
W przypadku nadmiernej potliwości warto zdawać sobie sprawę z tego, że jej przyczyną mogą być problemy zdrowotne, np. rozregulowana gospodarka hormonalna. Oczywiście nie warto od razu panikować, zwłaszcza, jeśli sytuacja z wydzielaniem nadmiaru potu powtarza się sporadycznie. W takiej sytuacji całkiem możliwe jest to, że za chwilowy nadmiar potu odpowiadają czynniki, na które po prostu nie zwróciło się uwagi.
Jednak jeżeli nadmierna potliwość pojawiła się nagle lub problem utrzymuje się od dłuższego czasu bądź nasila się, lepiej skonsultuj się z lekarzem, by zweryfikować, czy nie stoją za tym problemy zdrowotne. Przyczyn zdrowotnych nadmiernego pocenia się może być wiele. Do najczęstszych należą:
- choroby serca;
- choroby nowotworowe;
- zaburzenia pracy tarczycy;
- zatrucia;
- przewlekłe infekcje.
Jeżeli nadmiernemu poceniu się towarzyszą dodatkowe objawy, które dotąd nie występowały, konieczne zgłoś się do lekarza. Chodzi przede wszystkim o pocenie się, któremu towarzyszą bóle i zawroty głowy, a także ból lub ucisk w klatce piersiowej oraz nudności. Mogą to być bowiem objawy zawału mięśnia sercowego!