DBAJ O ZDROWIE
18.05.2021

Jak radzić sobie z komarami w okresie wiosenno-letnim? Sprawdzone sposoby

Jak radzić sobie z komarami w okresie wiosenno-letnim? Sprawdzone sposoby

Zarówno naturalne sposoby na komary, jak i chemiczne preparaty odstraszające insekty pomogą zwalczyć uciążliwych, letnich wrogów. Sprawdź, co odstrasza komary – poznaj wybrane, sprawdzone sposoby.

Komary – dlaczego są groźne?

Marzysz o relaksie w ogrodzie lub wieczornym spotkaniu z przyjaciółmi na łonie natury bez towarzystwa uciążliwych komarów? Walka z tymi insektami jest trudna i wymagająca cierpliwości, gdyż są one uciążliwe i bardzo zdeterminowane. Przede wszystkim ich ugryzienia wywołują duży dyskomfort, pozostawiają swędzący bąbel po ukłuciu. Ale komary mogą być też groźne. W naszym klimacie komary nie przenoszą wirusów, ale zarejestrowano przypadki malarii, dengi i Ziki również w Europie w ciągu ostatnich kilku lat. U części osób może wystąpić reakcja alergiczna – opuchlizna, obrzęk, wysypka, zawroty głowy, nudności i gorączka, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny.

Preparaty dostępne w drogeriach są skuteczne, ale nie każdy wybiera je ze względu na skład, wydajność czy cenę albo zapach trudny do zniesienia. Wiele osób stawia zatem na naturalne metody na komary, gdyż są one bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Skutecznie pomogą je odstraszyć i ograniczyć ich liczę domu, mieszkaniu czy w ogrodzie. Ich skuteczność jest często równie wysoka jak preparatów gotowych. Jak odstraszyć komary domowymi sposobami?

3M
MUGGA

Co odstrasza komary – polecane produkty

Co jest skuteczne i godne polecenia na komary? Sprawdzone preparaty na komary z drogerii to jedna z metod – są to różne spreje lub bransoletki wydzielające drażniący dla komarów zapach. Popularne są również wkładane do gniazdka lampki zapachowe lub emitujące światło UV, olejki eteryczne i świece zapachowe.

Najwyższą skuteczność mają profesjonalne repelenty bazujące na takich składnikach jak DEET, pyretrum, permetryna i ikarydyna. DEET jest najmocniejszym z takich środków, dlatego jest przeznaczony jedynie dla dorosłych i głównie w krajach tropikalnych. Pozostałe środki są pochodzenia naturalnego i ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka.

Można też zastosować olejki na komary – jak m.in. olejek lawendowy, z drzewa herbacianego, cytrynowy, z trawy cytrynowej czy eukaliptusowy. Świetnie sprawdzi się m.in. olejek zapachowy antymoskito. Dostępne są także różne spreje na komary, płyny i żele. Sprawdzone środki i preparaty na komary znajdziesz m.in. w ofercie Mugga, Foresta czy Ultrathon.

Dla dzieciZiaja Antybzzz. Płyn przeciw insektom dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia, zapewnia ochronę przed ukąszeniem komarów, ale też przed kleszczami i meszkami czy osami. Otrzymał pozytywną opinię Instytutu „Pomnik – Instytut Matki i Dziecka”.

Dla kobiet w ciąży. Dla ciężarnych pań oraz dzieci zalecamy produkty bazujące na naturalnych składnikach, m.in. olejki eteryczne – miętowy, z trawy cytrynowej i inne.

Mocny preparat na komaryMugga Extra Strong Deet 50%. Działa silnie odstraszająco na komary tropikalne i europejskie, a także meszki, moskity, kleszczy, muchy i inne insekty przenoszące choroby, również tropikalne. Warto zabrać go ze sobą w dalekie podróże.

MUGGA
ochrona

Co na komary – jak odstraszyć komary naturalnymi sposobami?

Moskitiery. Przede wszystkim możesz zabezpieczyć mieszkanie, by utrudnić do niego komarom dostęp, ale nie zawsze jest to możliwe. Środki zapobiegawcze to m.in. montaż siatki na oknach. Moskitiery na komary są delikatne i nie powinny zaburzyć estetyki mieszkania – ich skuteczność za to jest bardzo wysoka. Zapewnią spokój przez cały sezon, nie są drogie, a ich montaż okaże się prosty dla każdego. Dodatkowo zabezpieczą dom także przed innymi owadami.

Lampka na komary. Dobrym rozwiązaniem w nocy będzie też lampka na owady i inne insekty. Dobrej jakości lampa owadobójcza zapewnia najwyższy stopień higieny. Zastosowana w niej świetlówka UV-A pełni rolę wabika. Najbardziej popularne są lampy owadobójcze rażące, unieszkodliwiające insekty poprzez wykorzystanie wewnątrz urządzenia kratki elektrycznej pod napięciem elektrycznym. Im wyższe napięcie, tym lepsza skuteczność rażenia.

Rośliny na komary. Pomocne są także różne rośliny, których zapach nie jest wyczuwalny dla ludzi, ale zniechęci insekty. Skutecznie odstraszą komary m.in. kocimiętka Mussina, która dobrze rośnie na każdej glebie i ma walory dekoracyjne, wielosezonowy plektrantus koleusowaty znany jako komarzyca czy komarnica – ma jasnozielone liście, delikatnie owłosione i wydziela zapach podobny do rozmarynu, dobrze komponuje się z roślinami sezonowymi. Warto też posadzić miętę, lawendę i bazylię w ogrodzie.

Świece na komary. Można też kupić albo samodzielnie zrobić świecę cytrusową na komary. Wystarczy zetrzeć skórkę z cytryny i umieścić ją wokół knota. W trakcie spalania wydobywa się cytrusowy zapach, który zniechęci insekty.

ochrona

Inne domowe sposoby. Naturalne sposoby na komary w pokoju czy w ogrodzie są proste i skuteczne. Wiele potrzebnych produktów i składników do przygotowania pułapek czy odstraszaczy na pewno masz w domu. Cebula i czosnek też będą pomocne – pokrój je w plasterki i zostaw na parapecie. To skuteczny sposób, ale zapach może unosić się w całym mieszkaniu. Komary nie lubią również zapachu cytryny i palonej kawy.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixel