Matowienie twarzy, czyli jak pokonać błyszczenie?

Błyszczenie się skóry to wyzwanie, z którym mierzy się wiele osób, zwłaszcza w strefie T – na czole, nosie i brodzie. Osoby z cerą tłustą mogą doświadczać nadmiernego wyświecania się całej twarzy, co często wpływa na trwałość makijażu i pewność siebie. Kluczem do opanowania tego problemu jest właściwa pielęgnacja, która pomaga znormalizować wydzielanie sebum, a także dobór odpowiednich kosmetyków matujących. W naszym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na zmatowienie cery, które pozwolą Ci cieszyć się świeżym, promiennym wyglądem przez cały dzień.
Spis treści
Dlaczego moja skóra się świeci?
Przetłuszczająca się twarz jest wynikiem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Substancja wydostaje się przez pory i tworzy lśniącą powłokę na powierzchni skóry. Problem może być uwarunkowany genami, ale na jego pogłębienie mają wpływ także inne, dodatkowe czynniki. Są to m.in. nadmierny stres, niedobory witaminy E, A i B2, zaburzenia przemiany materii i gospodarki hormonalnej czy nieodpowiednia pielęgnacja.
Jednym z istotnych powodów, które powodują świecenie się twarzy, jest uszkodzona i osłabiona bariera hydrolipidowa skóry. Składa się ona między innymi z mieszanki łoju i wody. Jeśli nadmiernie oczyszczasz twarz, np. bardzo silnie działającymi kosmetykami, możesz dosłownie zedrzeć tę naturalną warstwę ochronną. W efekcie skóra będzie próbowała ją odbudować, produkując jeszcze więcej łoju. To częsty błąd popełniany przez posiadaczki tłustej cery, które (w dobrej wierze) nadmiernie oczyszczają skórę, przyczyniając się jednak do uzyskania efektu odwrotnego do zamierzonego. Błędne koło się zamyka!
Co zrobić, żeby twarz się nie świeciła? Przede wszystkim trzeba znaleźć źródło problemu i je wyeliminować oraz zadbać o siebie odpowiednimi kosmetykami.
Nadprodukcja łoju powoduje nie tylko świecenie się skóry, ale przyczynia się również do zatykania porów. W efekcie mogą tworzyć się zapalne krostki, a także zaskórniki i wągry. Warto więc dbać o równowagę skóry, by zminimalizować wydzielanie sebum, ale bez przesuszania skóry.
Skuteczne sposoby na tłustą cerę
Na szczęście problem świecącej się skóry można rozwiązać, a przynajmniej znacznie go zredukować. Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja twarzy, ukierunkowana na normalizację wydzielanie sebum. Każdy typ skóry potrzebuje minimum pielęgnacyjnego, na które składa się oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie. Jednak w zależności od potrzeb skóry, trzeba dopasować kosmetyki o odpowiednim działaniu.
Jeśli problem nie jest bardzo zaawansowany, matowienie skóry poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków drogeryjnych może okazać się całkiem skuteczne. W niektórych przypadkach (przede wszystkim wówczas, gdy problem nadprodukcji sebum ma podłoże zdrowotne), konieczne może być działanie farmakologiczne. Jeśli pomimo prawidłowej pielęgnacji skóry wciąż jest problematyczna, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, by potwierdzić lub wykluczyć problemy z równowagą organizmu.
Podstawą zawsze jest dokładne (a przy tym łagodne) oczyszczanie skóry, dwa razy dziennie. Błędnym założeniem jest to, że unikanie kremowania mieszanej czy tłustej skóry pomoże zniwelować problem świecenia się – będzie wręcz przeciwnie! Kluczem jest dopasowanie składów i formuł kosmetyków pielęgnacyjnych adekwatnych do rodzaju i potrzeb skóry. Sucha potrzebuje mocnego nawilżenia i odżywienia. Z kolei mieszana i tłusta preferują lekkie formuły nawilżające, najlepiej żelowe (na bazie wody, a nie olejków).
Rada experta:
Nawyk, który wydaje się niewinny, może w dużym stopniu przyczyniać się do problemów z błyszczeniem się skóry.
Do najczęstszych błędów należy chodzenie spać bez demakijażu lub niedokładne jego zmywanie, a także nieregularne nawilżanie cery. Częste dotykanie twarzy rękami w ciągu dnia może prowadzić do problemów skórnych, takich jak zaskórniki i pryszcze. Mycie twarzy silnie oczyszczającymi produktami na bazie alkoholu lub agresywnych detergentów może uszkodzić barierę hydrolipidową skóry, co w efekcie prowadzi do nadmiernego błyszczenia.
Prawidłowe oczyszczenie
Sposoby na tłustą skórę twarzy są łatwiejsze, niż myślisz – najważniejsze to zacząć od podstaw, czyli od oczyszczania skóry. Istotne jest dokładne usunięcie makijażu, zanieczyszczeń i sebum, ale bez osłabiania bariery hydrolipidowej. Zmyj makijaż łagodnym produktem, a następnie umyj skórę łagodnym żelem lub pianką. Unikaj alkoholu i silnych detergentów (SLS, SLES) w składzie. Stonizuj skórę odpowiednim tonikiem lub hydrolatem, a następnie zaaplikuj krem. Dla wzmocnienia efektu pod krem zastosuj serum.
Peeling skóry
Świecąca się skóra twarzy przestanie być problemem, jeśli do swojej rutyny pielęgnacyjnej włączysz regularne złuszczanie martwego naskórka. Nagromadzony na powierzchni naskórek może tworzyć napiętą warstwę, która odbija światło, przez co skóra może wyglądać na świecącą i tłustą. Ważne jest jednak przede wszystkim to, by nie przesadzać ani z częstotliwością wykonywania peelingu (bo przesuszysz skórę i uszkodzisz barierę hydrolipidową), ani z jego mocą. Zawsze dopasuj rodzaj peelingu do typu skóry. Dobrym wyborem są peelingi enzymatyczne, bo mają łagodniejsze działanie niż ziarniste. Peelingi z drobinkami mogą podrażniać suchą i wrażliwą skórę, a także przenosić bakterie w przypadku skóry trądzikowej na inne obszary twarzy i powodować wysyp nowych krostek.
Rekomendowane jest stosowanie peelingów 2 razy w tygodniu, aby odblokować pory i zapobiec powstawaniu wągrów i zaskórników.
Dobór odpowiednich kosmetyków i nawilżenie
Jakie jeszcze sposoby na tłustą cerę dobrze się sprawdzą? Pamiętaj o dopasowaniu kosmetyków do rodzaju i potrzeb swojej skóry. Bazą powinny być lekkie kremy nawilżające, najlepiej na bazie wody (żelowe). Dzięki temu mają lekką formułę, która nie powinna zapchać porów. W przypadku cery suchej i odwodnionej lepszym wyborem mogą okazać się kremy zawierające olejki, które zapewnią dodatkowe odżywienie i ochronę. Do pielęgnacji cery mieszanej i tłustej wybieraj kremy o matującym wykończeniu, najlepiej zawierające składniki normalizujące, jak kwas salicylowy, ekstrakty z zielonej herbaty, niacynamid czy cynk.
Co zrobić, żeby twarz się nie świeciła?
Przetłuszczający się nos łatwo skorygujesz w ciągu dnia, przypudrowując go pudrem matującym. Podobnie zresztą poradzisz sobie z pozostałymi obszarami twarzy. Najpierw jednak odśwież skórę poprzez odsączenie nadmiaru sebum specjalną bibułką matującą. Dzięki temu puder nie będzie się „ciasteczkował”.
Jak zmatowić tłustą cerę na co dzień? Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja nawilżająca i normalizująca. Oprócz tego zadbaj o równowagę organizmu. Pij wodę, by zadbać o nawilżenie skóry również od wewnątrz. Zadbaj o urozmaiconą dietę, dzięki której dostarczysz skórze składników budulcowych dbających również o jej równowagę. Zredukuj ilość spożywanego cukru i ostrych przypraw. Dieta ma duży wpływ na ogólną kondycję organizmu oraz wygląd włosów, skóry i paznokci.
Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedobory lub problemy zdrowotne, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo w tym przypadku pogorszony wygląd to najmniejszy z potencjalnych problemów.
Dbaj o regularne oczyszczanie skóry odpowiednimi kosmetykami, a do makijażu wybieraj lekkie produkty, które nie obciążą skóry i nie przyczynią się do zapychania porów. Dobrym wyborem są między innymi kosmetyki mineralne.
Makijaż dla cery tłustej – jak wykonać go prawidłowo?
Czym można zmatowić skórę? Kosmetyki do makijażu dają sporo możliwości. Makijaż skóry tłustej zacznij standardowo od umycia i nawilżenia jej lekkim kremem. Gdy kosmetyk się już nieco wchłonie, zaaplikuj bazę matującą. Pomoże ona utrzymać świeżość makijażu na dłużej.
Wybierz matujący podkład o lekkiej formule, a także korektor o analogicznych właściwościach. Do konturowania twarzy użyj kosmetyków sypkich lub w kompakcie – suche formuły pochłaniają nadmiar sebum. Makijaż utrwal fixerem w sprayu. Gotowe!
Jak utrwalić makijaż i zmatowić cerę w trakcie dnia?
Pudry w kompakcie i bibułki matujące to niezbędnik posiadaczki tłustej i świecącej się cery. Te dwie rzeczy pozwalają na szybkie i skuteczne odświeżenie makijażu w ciągu dnia. Wystarczy, że w błyszczące się miejsca przyłożysz bibułkę, która zbierze nadmiar sebum, a następnie przypudrujesz je cienką warstwą pudru. Tylko tyle i aż tyle wystarczy do tego, by odświeżyć makijaż w ciągu dnia. Makijaż tuż po wykonaniu utrwal fixerem, który go „zakonserwuje” i przedłuży jego świeżość oraz trwałość.
Sumienna pielęgnacja dopasowana do potrzeb skóry i dopasowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych oraz do makijażu to podstawa do tego, by zmniejszyć świecenie się skóry. Wszystko znajdziesz w naszej drogerii – sprawdź!