Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate, czyli takie z mocno rozchylonymi łuskami, są suche, łamliwe, matowe i podatne na puszenie się. Ich zregenerowanie stanowi duże wyzwanie. Wymaga nie tylko regularnego wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, ale i umiejętnego doboru kosmetyków, by nie obciążać nadmiernie pasm w słabej kondycji. Nie pozostajesz jednak bez pomocy! Szeroki wybór kosmetyków, bazujących na naturalnych składnikach, to olbrzymie wsparcie w przywracaniu włosom wysokoporowatym zdrowego wyglądu.
Spis treści
Czym są włosy wysokoporowate?
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych nie należy do najprostszych. Takie pasma przez nadmierne przesuszenie są matowe, szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Dodatkowo puszą i elektryzują, a końcówki często są rozdwojone i wysuszone. To sprawia, że ich układanie wymaga dużej wprawy. Jeśli upięcia wykonywane są zbyt gwałtownie, a włosy stylizowane są w ciasne upięcia – zaczynają się łamać.
Aby ocenić porowatość, możesz przeanalizować budowę pojedynczego włosa w dużym powiększeniu kamery trychologicznej. Ocenie podlega wyłącznie część włosa wystająca ponad powierzchnię skóry głowy, czyli tzw. łodyga, będąca trzonem włosa. Zbudowana jest ona z:
- rdzenia,
- warstwy korowej,
- osłonki pokrytej łuskami.
O tym, czy włosy będą wysokoporowate, decyduje kondycja ostatniej z wymienionych części łodygi włosa, czyli osłonki. Jeśli pokrywające ją łuski, których struktura przypomina ułożenie dachówek, nadmiernie się rozchylą, wówczas włos będzie podatny na nadmierną utratę wody, tym samym będzie coraz to bardziej wysuszony.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Włosy wysokoporowate. Kompleksowy poradnik
Porowatość włosów możesz również ocenić samodzielnie w domu (bez konieczności sięgania po kamerę trychologiczną czy skomplikowanych narzędzi). Wystarczy, że wykonasz prosty test. Nie pozwala on poznać dokładnego stopnia rozchylenia łusek, ale dostarcza informacji, czy masz włosy nisko-, średnio-, czy wysokoporowate. Wystarczy, że wyrwiesz jeden włos i włożysz go do szklanki z wodą. Po upływie kwadransa będziesz mogła ocenić stopień jego zanurzenia. Jeśli łuski są mocno rozchylone, czyli włos jest wysokoporowaty, wówczas woda z łatwością w niego wniknie, stanie się ciężki i opadnie na dno.
Warto przy tym pamiętać, że zbyt wysoka porowatość włosów nie jest cechą stałą. Do nasilenia stopnia rozchylenia łusek włosowych przyczyniać się będą zbyt częste zabiegi farbowania i rozjaśniania w salonie fryzjerskim, a także wysoka temperatura zabiegów stylizacyjnych, np. przy prostowaniu włosów czy nawijaniu na lokówkę. Zmniejszać porowatość mogą natomiast dobrze dobrane zabiegi pielęgnacyjne. Większość z nich nie wymaga korzystania z usług profesjonalisty – wykonasz je samodzielnie, stosując dobrej jakości kosmetyki.
SPRAWDŹ: Jak dbać o farbowane włosy? 10 najlepszych kosmetyków

Włosy wysokoporowate – pielęgnacja zachowująca równowagę PEH
PEH to skrótowiec od nazw trzech aktywnych substancji, które są podstawą prawidłowej pielęgnacji włosów, niezależnie od rodzaju: protein, emolientów i humektantów. Zachowanie równowagi PEH pozwala nie tylko utrzymać włosy w dobrej kondycji, ale również przywrócić blask i elastyczność tym, które je utraciły. Równowaga PEH nie polega jednak na tym, by dostarczać włosom protein, emolientów i humektantów w równych ilościach. W przypadku włosów wysokoporowatych należy sięgać po preparaty, które zawierają dużo protein i emolientów i nieco mniej humektantów.
Proteiny to białka, które są budulcem włosa. Mogą mieć pochodzenie zwierzęce (np. albuminy, kolagen) albo roślinne (np. hydrolizowane proteiny sojowe lub zbożowe). W przypadku łamliwych, rozdwajających się pasm o wysokiej porowatości, białka są zdolne do uzupełnienia powstałych ubytków oraz regeneracji kory włosowej i wnętrza łodygi. Nie oznacza to jednak, że każda ilość protein będzie korzystna dla tego typu włosów. Nadmiar aminokwasów może sprawić, że pasma staną się matowe, szorstkie, sztywne i suche.
Emolienty są substancjami aktywnymi, które otaczają włos i zapobiegają nadmiernej utracie wody. Są to m.in. masła i oleje do włosów, silikony, lanolina, parafina, wosk, a także alkohole tłuszczowe np. Cetyl Alcohol. Dzięki utworzonej powłoce ochronnej nie tylko zabezpieczają włosy przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, ale również je wygładzają, czynią miękkimi w dotyku i nadają sprężystości. To właśnie dlatego emolienty bardzo często znajdują się w składzie odżywek przeznaczonych do włosów wysokoporowatych.
WIĘCEJ o roli emolientów w pielęgnacji włosów przeczytasz w naszym tekście.
Humektanty wykazują działanie nawilżające. Są to m.in. panthenol, alantoina, ekstrakt z alg. W przeciwieństwie jednak do emolientów nie tworzą powłoki ochronnej na powierzchni pasm, ale wnikają w głąb struktur włosa.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Emolienty w pielęgnacji włosów. Czym są i jak działają?

Jak dbać o włosy wysokoporowate – stosuj delikatne szampony
W pielęgnacji włosów wysokoporowatych szczególną uwagę należy przywiązywać do rodzaju szamponu, używanego na co dzień. Sięgaj po kosmetyki, w których składzie nie ma silnie oczyszczających detergentów, czyli tak bardzo popularnych SLS (łac. Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (łac. Sodium Laureth Sulfate). Są to syntetyczne detergenty, które mają właściwości odtłuszczające, dzięki czemu szybko i skutecznie pomagają pozbyć się brudu, pokrywającego pasma i nadmiaru sebum. Niestety działają też przesuszająco, drażniąco i zaburzają produkcję łoju.
Poza wyborem odpowiedniego szamponu, przeznaczonego do pielęgnacji włosów suchych, kruszących się i łamliwych, równie istotny jest sposób mycia włosów i skóry głowy. Kosmetyku nie należy nanosić bezpośrednio na pasma. Odpowiednią ilość preparatu wyciśnij na dłoń i dopiero po rozcieńczeniu go z odrobiną wody przejdź do mycia skóry głowy. Nie musisz specjalnie myć pasm – spływająca po nich piana i woda, wystarczająco dobrze je umyją. Skup się głównie na skórze głowy. Możesz też rozcieńczyć kosmetyk w dowolnym pojemniku i po spienieniu nanieść na włosy i skórę głowy.
Gdy tylko skończysz masować skórę głowy – spłucz preparat letnią, ale nie gorącą wodą. W ten sposób domkniesz łuski. Warto również zrezygnować ze stosowania suszarki bezpośrednio po kąpieli. Dzięki temu włosy nie będą nadmiernie obciążone i szybciej uda się je zregenerować. Do rozczesywania warto natomiast używać grzebienia z szerokimi zębami, by nie wyrywać i nie łamać już i tak osłabionych włosów.

Wysokoporowate włosy – pielęgnacja przy pomocy odżywek
Dla zachowania równowagi PEH, sprzyjającej utrzymaniu włosów w dobrej kondycji, niezwykle ważne jest regularne odżywianie włosów. Warto w tym celu sięgnąć po profesjonalne kosmetyki, takie jak odżywki i maski.
W przypadku odżywek najlepsze efekty uzyskasz, stosując preparaty zawierające keratynę i ceramidy. Dzięki temu włosy zostaną wzmocnione i odbudowane, co wyraźnie poprawi ich kondycję i wygląd. Wartościowe są również odżywki z panthenolem, które zarówno odżywiają, jak i nawilżają pasma.
Podczas stosowania odżywek w przypadku włosów wysokoporowatych warto pamiętać o metodzie OMO (odżywka, mycie, odżywka). Zapobiega ona niekorzystnemu wpływowi niektórych substancji aktywnych zawartych w szamponie na kondycję pasm. Na czym polega ta zasada pielęgnacyjna? Po zwilżeniu włosów wodą, na końcówki nanieś odżywkę. Nie spłukując jej, przejdź od razu do mycia przy pomocy szamponu. Delikatnie wmasuj preparat rozcieńczony z wodą w skórę głowy i spłucz letnią wodą. Na koniec ponownie nałóż odżywkę i spłucz po kilku minutach.
Rada kosmetologa:
Czy wiesz, że dobrym sposobem na domknięcie łusek włosa jest zabieg zakwaszania? Myjąc włosy szamponem, zmieniasz ich pH na zasadowe, wszystko po to, by porządnie je umyć. Natomiast prawidłowe pH włosów to w zależności od źródła 4,5-5,6 – czyli lekko kwaśne. Zakwaszanie włosów domyka łuski, sprawia, że włosy stają się błyszczące i zdrowe. Aby wykonać taki zabieg w domu potrzebny będzie ocet jabłkowy. Do litra wody, wlej 2 łyżki octu jabłkowego, zamieszaj i tak przygotowaną mieszanką spłucz włosy na końcu po myciu. Zabieg stosuj nie częściej niż raz na tydzień.

Ampułki proteinowe dla włosów wysokoporowatych
Korzystne jest również stosowanie ampułek proteinowych. Wystarczy wczesać zawartość jednej kapsułki w umyte i odsączone z nadmiaru wody włosy, zawinąć w turban i delikatnie podgrzać. Możesz też połączyć kapsułkę z ulubioną odżywką lub zastosować jako bazę pod olejek do włosów. Bez względu na wybraną metodę, pamiętajmy, by po 30 minutach zmyć preparat. W przeciwnym razie włosy będą przeproteinowane, co może niekorzystnie wpłynąć na ich kondycję, a efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

Zabiegi na włosy wysokoporowate – olejowanie włosów wysokoporowatych
Jedną z najskuteczniejszych metod pielęgnowania włosów wysokoporowatych jest olejowanie. Aby odpowiednio zabezpieczyć pasma przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych oraz nadać im miękkości i sprężystości, warto sięgać przede wszystkim po oleje, zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6). Do tej grupy olejów zaliczają się m.in.:
- olej lniany,
- olej z pestek winogron,
- olej konopny (z konopi siewnych),
- olej z wiesiołka,
- olej z czarnuszki,
- olej z orzechów włoskich i laskowych,
- olej z awokado,
- olej z nasion jeżyny, porzeczki, truskawek i malin,
- olej z pestek arbuza,
- olej sojowy,
- olej z nasion bawełny.
Olejowanie włosów można wykonać na kilka sposobów. Każdy z nich jest równie skuteczny. Wybór metody zależy więc wyłącznie od indywidualnych preferencji, co do sposobu pielęgnacji włosów.
W metodzie olejowania włosów na sucho preparat zaaplikuj na dłonie, rozetrzyj, a następnie rozprowadź delikatnymi ruchami palców na całej długości pasm. Pozostaw olej na pół godziny, a następnie zmyj delikatnym szamponem (pozbawionym SLES i SLS) lub zemulguj odżywką.
Decydując się na metodę olejowania na mokro – nałóż preparat na zwilżone uprzednio pasma w podobny sposób jak przy suchej aplikacji. W tej metodzie składniki zawarte w oleju szybciej wnikają pomiędzy rozchylone łuski włosowe, dlatego możesz zmyć preparat już po kwadransie. Jeśli zdecydujesz się na jego emulgowanie odżywką – pozostaw kosmetyk na całą noc na pasmach. Dzięki temu włosy zostaną intensywnie nawilżone i dogłębnie zregenerowane.
SPRAWDŹ: Sposoby olejowania włosów – domowe metody
Ostatnia z metod olejowania włosów wysokoporowatych polega na zaaplikowaniu wybranego oleju dopiero po nałożeniu na pasma odżywki. Wystarczy kilka kropli preparatu, by wzmocnić działanie obu kosmetyków i znacznie intensywniej zregenerować włosy wysokoporowate.
5 polecanych produktów:
- ANWEN ZESTAW ODŻYWEK DO WŁOSÓW O WYSOKIEJ POROWATOŚCI RÓŻA + ORCHIDEA + BEZ – zestaw trzech odżywek idealnie wpasowujących się w zachowanie równowagi PEH. Odżywka różana, emolietowa; ma za zadanie odżywić włosy, pielęgnując je cennymi olejkami. Odżywka proteinowa o zapachu orchidei, zawiera białka, które regenerują włosy od środka. Odżywka humektantowa – nawilżająca o zapachu bzu, ma dogłębnie nawilżyć włosy dzięki specjalnie dobranym składnikom.
- MYDLARNIA CZTERY SZPAKI SERUM DO WŁOSÓW WYSOKOPOROWATYCH – produkt w formie serum, którego zadaniem jest regeneracja i odżywienie wysokoporowatych włosów. W składzie kosmetyku znajdziemy osiem wyselekcjonowanych olejków pielęgnacyjnych.
- SYLVECO BALSAM MYJĄCY DO WŁOSÓW Z BETULINĄ – łagodny szampon do włosów suchych, zniszczonych, wysokoporowatych. Nie zawiera SLS. Mieszanka oleju jojoba i masła karite dogłębnie nawilża włosy, chroni i wzmacnia.
- TRUST MY SISTER SZAMPON W PIANCE DO WŁOSÓW WYSOKOPOROWATYCH- łagodny kosmetyk myjący w formie pianki, przeznaczony do włosów przesuszonych i wysokoporowatych. Nie zawiera SLS. Zawiera składniki aktywne takie jak wyciąg z alg oraz cenne antyoksydanty: witaminę E oraz pochodną witaminy C.
- APIS TRICHOLOGICAL CARE WYGŁADZAJĄCA ODŻYWKA DO WŁOSÓW WYSOKOPOROWATYCH – odżywka na bazie składników naturalnych. Zawiera olejek migdałowy, który odżywia i regeneruje suche i zniszczone pasma. Kosmetyk wzbogacają także aminokwasy siarkowe, które zapobiegają wypadaniu włosów .
