2019-12-15

Rumianek. Na co pomaga, gdzie go znaleźć, jak stosować?

Rumianek. Na co pomaga, gdzie go znaleźć, jak stosować?

Stary, dobry rumianek. Któż nie korzystał nigdy z jego właściwości? Rumiankowe napary, herbatki i okłady służą ludziom od setek lat. Korzystały z niego nasze prababcie, babcie i mamy, dziś korzystamy również my. Pomaga na zmęczone oczy, łagodzi dolegliwości trawienne i poprawia wygląd skóry. Używa się go nawet jako płukanki do rozjaśniania włosów. Szerokie zastosowanie tej rośliny sprawia, że można ją znaleźć niemal w każdym ogródku i na większości kuchennych półek. W niepozornych kwiatach odkryjemy substancje, których próżno szukać w świecie flory. Olejek eteryczny bogaty w chamazulen, alfa-bisabolol i jego tlenki, flawonoidy czy fitosterole – to tylko kilka ze związków obecnych w roślinie. Na co pomaga rumianek i jak do stosować? Co jeszcze w nim znajdziemy? Sprawdzamy!

DLA ZIOŁOWY BALSAM DO UST 7G

Rumianek – na co pomaga i dlaczego?

Rumianek to jeden z najbogatszych w zbawienne dla zdrowia substancje przedstawicieli flory. To właśnie ta niezwykła zawartość czyni go tak popularnym na całym świecie. Używa się go nie tylko wewnętrznie, ale również na zewnątrz. Działa na wiele różnych dolegliwości. A co w nim znajdziemy?

• olejek eteryczny bogaty w chamazulen, alfa-bisabolol i jego tlenki
• flawonoidy
• spiroeter
• fenolokwasy
• fitosterole
• poliacetyleny
• garbniki katechinowe
• związki kumarynowe i śluzowe
• cholinę
• witaminę C.

To bogactwo substancji sprawia, że rumianek jest jednym z najbardziej uniwersalnych składników używanych w ziołolecznictwie. Stosuje się go ze względu na właściwości przeciwzapalne, rozkurczające, przeciwbakteryjne czy pobudzające przemianę materii w skórze. Świetnie sprawdzi się jako herbatka na dolegliwości trawienne, a na zewnątrz – do przemywania ran i stanów zapalnych skóry, a nawet zmian alergicznych.

Na co pomaga rumianek? Pij na problemy trawienne!

Jedną z najpopularniejszych postaci, pod którą występuje ta roślina, jest herbata rumiankowa. Na co pomaga taki preparat? Stosowany wewnętrznie świetnie radzi sobie z problemami trawiennymi. To zasługa m.in. spiroeteru, który hamuje wydzielanie histaminy, serotoniny oraz bradykininy wywołujących stany zapalne. Dodając do tego flawonoidy i pochodne kumaryny o działaniu rozkurczającym, otrzymujemy mieszankę idealną na kłopoty z żołądkiem czy jelitami. Usprawniony zostaje przepływ żółci, a sam rumianek przeciwdziała powstawaniu stanów zapalnych błon śluzowych. Do tego wspiera pracę wątroby, dlatego herbatkę zaleca się pić po tłustych, ciężkostrawnych posiłkach.

MYDLARNIA CZTERY SZPAKI MYDŁO LEN I RUMIANEK
SORAYA NATURALNIE DELIKATNY ŻEL DO MYCIA TWARZY 150ML

Herbata rumiankowa na nerwy

Na co jeszcze pomaga herbata rumiankowa? Na stres! Spiroeter i związki kumaryny doskonale łagodzą stany napięcia i pomagają ukoić nerwy. Napar doskonale sprawdzi się przed snem. Pomoże szybciej zasnąć i utrzymać nieprzerwany, zdrowy sen. Zadziała tak zarówno przyjmowany wewnętrznie, jak i stosowany od zewnątrz. W postaci aromatycznego dodatku do kąpieli lub sypialnianej aromaterapii sprawdzi się jako element wieczornego rytuału dla osób zmagających się z przemęczeniem i stresem. Suszone kwiaty rumianku doskonale zdadzą egzamin po ciężkim dniu i pozwolą głęboko, spokojnie wypocząć.

Rumianek – na co pomaga i gdzie go znaleźć?

Ale wielka moc tej rośliny zda egzamin również w pielęgnacji skóry i włosów. Nie bez przyczyny zioło to stosowały już nasze babcie. Dziś ukryte w kremach, balsamach i szamponach pozwala skutecznie walczyć z wieloma problemami. Odpowiedź na pytanie o to, na co pomaga rumianek, jest złożona. Bo nie da się wymienić jednej czy dwóch funkcji tej rośliny. Silne działanie przeciwzapalne pomoże w walce z trądzikiem, składniki antyalergiczne sprawdzą się przy cerze wrażliwej i skłonnej do uczuleń (pod warunkiem, że nie mamy alergii konkretnie na rumianek!), a rany wygoją się szybciej dzięki umiejętności zioła do pobudzania przemiany materii w skórze. Rumianek dodany do szamponu będzie służył blondynkom, którym pozwoli zachować lśniący, jasny kolor włosów. W kwestii kosmetyków na szczęście naprawdę jest w czym wybierać. Oto kilka produktów, po które warto sięgnąć.

• Ziołowy balsam do ust

Balsam do ust na bazie maceratu ziołowego z dziewanny, lipy i rumianku nawilży, zadziała regenerująco oraz ochronnie na delikatną skórę ust. Świetnie sprawdzi się jesienią i zimą, kiedy nasze wargi są narażone na niesprzyjające czynniki zewnętrzne.

• Mydło do twarzy i ciała

Mydlarnia Cztery Szpaki przygotowała świetne mydło z lnu i rumianku, które sprawdzi się przy skórze skłonnej do alergii i wrażliwej. Delikatny skład nada się także dla dzieci. Kostka doskonale nawilża, łagodzi i pielęgnuje. Produkt został stworzony bez użycia surowców pochodzących od zwierząt.

• Żel do mycia twarz

Żel marki Soraya zawiera substancję myjącą pochodzenia roślinnego. Zawiera wyciąg z rumianku i pantenol, które świetnie łagodzą podrażnienia. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia, odświeża i wygładza. Kompleksowo wspiera odbudowę naskórka. 99% składników żelu jest pochodzenia naturalnego.

• Maseczka do twarzy

Świetna maseczka marki Holika Holika z wyciągiem z rumianku została wypełniona olejkami eterycznymi. Znajdziemy tu kwasy organiczne, chamazulen, glikozydy i flawonoidy. Płachta sprawdzi się przy cerze trądzikowej, skłonnej do podrażnień i alergicznej. Wpłynie przeciwzapalnie i odświeżająco oraz rozjaśniająco na przebarwienia i blizny.

HOLIKA HOLIKA TEA BREWED MASK SHEET MASECZKA DWUSKŁADNIKOWA RUMIANEK 27 ML

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Blog i inspiracjeCoś dla ciała, coś dla rozumuPrzejdź do bloga

pixel