Stawiamy na czystość. Jak czytać składy kosmetyków?

Świadome wybory kosmetyczne stają się coraz ważniejsze we współczesnym świecie. Pragniemy dbać o siebie, ale jednocześnie troszczyć się o planetę oraz sprzeciwić krzywdzie zwierząt, na których nierzadko wykonywane są testy. Czysty skład kosmetyków to recepta na piękno, zdrowie, harmonię z naturą. Jednak nie zawsze łatwo rozpoznać, czy produkt jest naprawdę naturalny i bezpieczny, a wszelkie podpowiedzi ukrywa etykieta. Jak czytać skład kosmetyków ? Oto przewodnik, który pomoże podejmować świadome decyzje.
INCI, czyli składniki kosmetyków w skrócie
Czym jest INCI? To skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli międzynarodowego nazewnictwa składników kosmetyków . Zgodnie z Ustawą z dnia 30 marca 2001 roku o kosmetykach (przepisy krajów Unii Europejskiej) wszystkie produkty kosmetyczne sprzedawane w krajach członkowskich muszą posiadać skład podany według zasad INCI. Ogólnie przyjęta norma sprawia, że konsumenci mogą w przejrzysty sposób dowiedzieć się, co dokładnie znajduje się w danym produkcie . Warto wiedzieć, że w składach używa się łaciny i angielskiego.
Zasady czytania dotyczące składu INCI
Ważną kwestią jest kolejność składowych znajdujących się na liście produktów. Na początku składu wymienione są elementy, których jest najwięcej w kosmetyku . Komponenty wyróżniające się stężeniem poniżej 1 proc., nie wymagają odpowiedniej kolejności. Jednak należy zwracać na nie szczególną uwagę (również podrażniają skórę). Takie informacje na opakowaniach pozwalają świadomie wybierać produkty pielęgnacyjne oraz kosmetyki z dobrym składem. Nie daj się zwieść chwytliwym hasłom marketingowym – sięgnij głębiej i wybieraj produkty naprawdę wartościowe .
Prosty i krótki skład kosmetyków sekretem zdrowej skóry
Im mniej składników w np. żelu, kremie, szamponie czy balsamie, tym większa szansa, że produkt będzie odpowiedni dla Twojej skóry. Krótkie i przejrzyste etykiety produktów zazwyczaj oznaczają mniejsze ryzyko. Jeśli wybierasz kosmetyk o prostym – jasnym składzie, to zwiększasz szansę, że unikniesz zbędnych substancji chemicznych, które mogą negatywnie wpływać na kondycję skóry.
Pamiętaj, że naturalność i minimalizm to klucz do skutecznej, a zarazem bezpiecznej pielęgnacji. Zwracaj uwagę, aby produkt nie zawierał szkodliwych substancji, takich jak SLES czy substancje ropopochodne, ponieważ mogą powodować np. zaskórniki, reakcje alergiczne lub ogólne osłabienie bariery ochronnej skóry.

Jak prawidłowo czytać skład kosmetyków?
Umiejętność czytania składu INCI można opanować – wystarczy poznać odpowiednie oznaczenia i pamiętać o nich podczas podejmowania decyzji zakupowych. Na początek warto przygotować własną listę – „ściągę”, która pomoże analizować składy kosmetyków.
Zwracaj uwagę na nazwy składników zapisane po angielsku, łacinie oraz na oznaczenia chemiczne. Zazwyczaj nazwy łacińskie odnoszą się do składników roślinnych , natomiast angielskie i chemiczne do substancji syntetycznych lub konserwantów. Podczas analizy składu pomocne mogą stać się wiarygodne źródła, aplikacje mobilne, a także internetowe bazy INCI (np. https://cosmileeurope.eu/pl/inci/).
Z czasem zaczniesz rozpoznawać powtarzające się składniki , a także doświadczysz, które komponenty toleruje Twoja skóra, a których warto unikać. Naucz się rozpoznać kosmetyki naturalne, wegańskie, ekologiczne, aby każdy kolejny zakup stał się bardziej świadomy.
Bezpieczne nazwy składników w produktach
Składniki aktywne w kosmetykach to substancje aktywne, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie i kondycję skóry. Zwróć szczególną uwagę na oleje – oznaczone są w składach jako „Oil”. Do najczęściej spotykanych olejów, które pozytywnie wpływają na skórę, należą:
- Macadamia Ternifolia Seed Oil – olej z nasion makadamii, który działa wygładzająco i poprawia wygląd skóry.
- Prunus Amygdalus Dulcis Oil – olej ze słodkich migdałów o silnych właściwościach nawilżających.
- Persea Gratissima Oil – olej z awokado z właściwościami regenerującymi.
- Cocos Nucifera Oil – olej kokosowy, który nawilża, a do tego spowalnia procesy starzenia.
Warto decydować się na produkty wzbogacone o emolienty : lanolinę (Lanolin), wosk pszczeli (Cera Alba) oraz masło Shea. Poza tym istnieje jeszcze kilka składników, które stanowią istotne wsparcie na drodze do pięknej i zdrowej skóry:
- Allantoin – alantoina, która łagodzi wiele podrażnień, może przyspieszyć proces gojenia się rany, dodatkowo nawilża.
- Panthenol – pantenol – prowitamina B5, czyli pochodna witaminy B5, a konkretnie kwasu pantotenowego, czyli substancji naturalnie występującej w skórze.
- Ceramidy (INCI: Ceramide NP, Ceramide AP, Ceramide EOP)- wzmacniają barierę ochronną skóry, zapobiegając utracie wody i poprawiając nawilżenie oraz elastyczność.
Niewątpliwym atutem kosmetyku są antyoksydanty – witaminy (Ascorbic Acid, Ubiquinone, Tocopherol, Retinyl Acetale), a także naturalne substancje nawilżające np. miód, gliceryna, aloes. Pamiętaj, że system nazewnictwa składników INCI pomaga w szybkim zrozumieniu, jakie komponenty wchodzą w skład kosmetyku.
Czego unikać przy wyborze kosmetyków?
Niektóre kosmetyki zawierają składniki, które mogą być szkodliwe lub zbędne dla skóry – zwłaszcza w dużych stężeniach lub przy długotrwałym stosowaniu. Wśród nich można wymienić niektóre detergenty (jak SLS i SLES), konserwanty (np. parabeny, formaldehyd), sztuczne barwniki, syntetyczne kompozycje zapachowe , a także pewne emulgatory i substancje zagęszczające . Jednak nie każda substancja z tych kategorii jest z automatu niepożądana. Wszystko zależy od rodzaju skóry, stężenia składników, potrzeb, a także częstotliwości stosowania.
Oto przykładowe składniki używane w kosmetykach, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie skóry , powodując podrażnienia, alergie lub zaburzenia równowagi:
- Phenyl Dimethicone
- Formaldehyde
- 5-Bromo-5-Nitro-1
- Diazolidynyl Urea
- Imidiazolidynyl Urea
Unikaj silikonów oraz substancji ropopochodnych , takich jak ropa naftowa, parafina, wazelina (Paraffinum Liquidum, Synthetic Wax, Vaseline, Petrolatum), ponieważ absorbują kurz, bakterie i zatykają pory.
To jeszcze nie koniec listy winowajców! Niekorzystne działanie przypisuje się także niektórym alkoholom . Warto zwrócić uwagę na składniki, takie jak Benzyl Alcohol (INCI: Benzyl Alcohol), Isopropyl Alcohol i Alcohol Denat. Pamiętaj, że choć zapachy kosmetyczne mogą być kuszące, nie zawsze ich źródło jest w pełni bezpieczne. Takie substancje często występują w składzie pod nazwą Fragrance lub Parfum , a przykładowe z nich to Geraniol, Limonene, Benzyl Benzoate.

Naturalne i wegańskie kosmetyki w drogerii eZebra
Nie musisz już spędzać godzin, aby analizować składy, ponieważ w drogerii eZebra znajdziesz starannie wyselekcjonowane kosmetyki naturalne i wegańskie , które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagającej skóry. Postaw na świadomą pielęgnację ze sprawdzonymi markami np. Orientana, Mawawo czy Mokosh i najlepszym składem produktu. To tylko niektóre z naszych ulubionych brandów, łączące naturę z nowoczesną skutecznością. Poznaj 6 bestsellerów z czystymi składnikami INCI .
Krem do twarzy drzewo sandałowe (Orientana)
Wegańska formuła oparta aż w 99,5% na składnikach pochodzenia naturalnego . To propozycja dla skóry wrażliwej, normalnej i wymagającej ukojenia. Krem od Orientany na bazie drzewa sandałowego oraz kurkumy intensywnie nawilża, łagodzi podrażnienia, a przy regularnym stosowaniu pomaga rozjaśnić przebarwienia. Preparat działa przeciwzapalnie i regenerująco, natomiast jego lekka konsystencja sprawia, że świetnie sprawdza się również jako baza pod makijaż .
Peelingująca pasta do mycia twarzy z proteinami ryżowymi i ekstraktem z kokosa (Iossi)
Łagodna, ale skuteczna i naturalna pasta od Iossi to prawdziwa uczta dla skóry. Połączenie protein ryżowych, pudru z kokosa, fermentów roślinnych – delikatnie oczyszcza, nawilża oraz pobudza mikrokrążenie, a jednocześnie pozostawia cerę miękką i promienną. Skwalan z trzciny cukrowej wygładza skórę, a 100% naturalnych składników sprawia, że produkt jest idealny nawet dla najbardziej wrażliwej cery.
Dwufazowe serum do twarzy Face Booster Avocado + Aloe (Fluff)
Dwufazowe serum od Fluff, czyli naturalna pielęgnacja o potężnym działaniu . Fuzja awokado, aloesu i kwasu hialuronowego tworzy intensywnie odżywczy booster, który przywraca komfort nawet mocno przesuszonej oraz zmęczonej cerze. Formuła oparta wyłącznie na składnikach naturalnego pochodzenia pomaga zwalczać wolne rodniki, poprawia elastyczność i przywraca zdrowy blask.
Dezodorant w kulce pod pachy i biust (Your Kaya)
Świeżość, która działa w zgodzie z naturą! Dezodorant Your Kaya to łagodna, ale skuteczna ochrona dla delikatnych partii ciała, pachy i okolic biustu. Kosmetyk bez aluminium, parabenów, sztucznych substancji zapachowych, bazuje na naturalnych składnikach. Zapach zielonej herbaty oraz jaśminu dodaje energii, a także subtelnej elegancji. To idealny wybór dla osób, które szukają wegańskiego, bezpiecznego i efektywnego rozwiązania na co dzień.
Balsam do ciała z retinolem (Mawawo)
Poznaj balsam, który łączy siłę retinolu z łagodnością natury – aż 98,5% składników pochodzi z eko źródeł. Zawartość 1% retinolu skutecznie wspiera regenerację skóry, rozjaśnia przebarwienia i poprawia jędrność. Wegańska formuła została wzbogacona o ekstrakty z kurkumy, wąkroty azjatyckiej, olej jojoba, pestki winogron , czyli naturalną kompozycje, która działa odżywczo, wygładza oraz chroni przed utratą nawilżenia.
Emulgujące masło do demakijażu (Veoli Botanica)
Masło Melt With Passion od Veoli Botanica to skuteczny i niezwykle przyjemny sposób na wieczorne oczyszczanie skóry. Kosmetyk wyróżnia się wegańską formułą opartą w 99% na składnikach pochodzenia naturalnego , dlatego skutecznie usuwa nawet wodoodporny makijaż, SPF i nadmiar sebum. Masło nie narusza bariery hydrolipidowej skóry, a po zetknięciu z wodą zmienia się w lekką emulsję – pozostawia cerę czystą, miękką i promienną.
Certyfikaty kosmetyczne, które gwarantują jakość produktów
Kosmetyki naturalne i wegańskie posiadają certyfikaty , które poświadczają o autentyczności, a także jakości produktu. Najpopularniejsze z nich to m.in. Ecocert, COSMOS, Leaping Bunny (dla produktów nietestowanych na zwierzętach) oraz Vegan Society. Certyfikaty widoczne na opakowaniach kosmetyków pomagają w łatwym rozpoznaniu produktów .
Pamiętaj, że przed zakupem warto poznać nazewnictwo składników kosmetyków , a także każdorazowo czytać etykiety, aby uniknąć produktów ze szkodliwymi składnikami dla włosów i skóry.