Gliceryna
- A
- B
- C
- D
- E
- F
- G
- H
- I
- J
- K
- L
- M
- N
- O
- P
- R
- S
- T
- U
- V
- W
- X
- Y
- Z
Gliceryna w kosmetykach. Co o niej wiemy?
Gliceryna to składnik, który bardzo często można znaleźć na liście umieszczonej na opakowaniu kosmetyków. Nic dziwnego - ma bardzo silne działanie higroskopijne, dzięki czemu perfekcyjnie sprawdza się do nawilżania skóry i włosów. Gliceryna w kosmetykach działa również okluzyjnie, wzmacniając naturalną barierę ochronną. Dzięki temu zabezpiecza naszą skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Co jeszcze wiemy o glicerynie i w jakich kosmetykach ją znajdziemy?
Spis treści
Gliceryna - co to jest?
Gliceryna jest alkoholem, który naturalnie występuje w tłuszczach - zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Należy do grupy składników nazywanych zbiorczo humektantami. Zadaniem humektantów jest dogłębne nawilżenie. Dzięki zatrzymywaniu wody w rogowej warstwie naskórka substancje te skutecznie zapobiegają nadmiernemu wysychaniu skóry.
Humektanty w ostatnich latach znajdują zastosowanie głównie w pielęgnacji włosów. Mówi się o nich coraz więcej. Wraz z rosnącą świadomością dotyczącą działania poszczególnych składników rosną umiejętności. Więcej ludzi wie dzisiaj, jak skutecznie dbać o włosy, dostarczając im wszystkich niezbędnych dla zdrowia i pięknego wyglądu składników. Odżywki humektantowe, obok proteinowych i emolientowych, stanowią podstawę skutecznego dbania o kondycję włosów.
Właściwości gliceryny
Właściwości te wynikają bezpośrednio z budowy cząsteczek gliceryny. Są one na tyle niewielkie, że bez problemu przenikają do głębszych warstw skóry. Ułatwia to łączenie się substancji, które bez niej nie mogłyby się połączyć - wody i tłuszczu. Dzięki tej swojej funkcji gliceryna zyskała tak mocną pozycję w świecie kosmetologii - pozwala na stworzenie odpowiednich konsystencji produktów pielęgnacyjnych, które są dzięki niej kremowe, delikatne i dobrze się wchłaniają1.
Gliceryna - zastosowanie
Co ważne, gliceryna jest całkowicie bezpieczna. Nie podrażnia, nie uczula, nadaje się nawet do stosowania na bardzo wrażliwej skórze. Bezpieczeństwo i funkcje tego składnika sprawiają, że jest on jednym z tych najczęściej wykorzystywanych w kosmetykach. Warto wiedzieć, że działanie preparatów gliceryną jest uzależniona od jej zawartości. W stężeniach 5-15% wpływa na skórę nawilżająco, powyżej 25% - odkażająco.
W zależności od stężenia może być więc dodawana do:
• mydeł;
• balsamów;
• kremów do rąk;
• kremów do stóp;
• pomadek do ust;
• kremów do twarzy;
• odżywkach, maskach i wcierkach do włosów.
Glicerynowe nawilżanie
Warto dowiedzieć się więcej na temat właściwości nawilżających gliceryny. To one sprawiają, że substancja ta stała się jednym z podstawowych składników wielu kosmetyków. Jako humektant świetnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry i włosów.
SPRAWDŹ TEŻ: Humektanty - czym są i jak je wykorzystać w pielęgnacji włosów?
Zadaniem humektantów jest zamykanie wody w skórze lub we włosach. Dzięki swoim właściwościom zapewniają dogłębne nawilżenie, które skutkuje wyraźną poprawą wyglądu. Skóra staje się bardziej elastyczna, napięta i sprężysta. Włosy z kolei odzyskują blask, przestają się puszyć i elektryzować.
Kosmetyki z gliceryną sprawdzą się w pielęgnacji skóry suchej i skłonnej do podrażnień. Będą dogłębnie nawilżać oraz wzmocnią naturalny płaszcz hydrolipidowy. Dzięki temu skóra nie tylko będzie zdrowsza, ale też stanie się mniej narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych - zmian pogody, wiatru, mrozu, zanieczyszczeń czy klimatyzacji.
Podobnie gliceryna wpłynie na włosy. Dzięki swoim wygładzającym właściwościom nada im sprężystość i blask. Będzie skutecznie nawilżać i zapobiegać nadmiernej utracie wody. Kosmetyki z gliceryną, odpowiednio zrównoważone innymi grupami składników w ramach pielęgnacji PEH, będą skutecznie poprawiać wygląd naszej fryzury.
Gliceryna zwiększa skuteczność kosmetyków
Gliceryna ma jeszcze jedną istotną funkcję. Dzięki temu, że sprawnie przenika przez warstwę rogową naskórka, może też ułatwiać to przenikanie innym składnikom. Efektem jest sprawniejsze transportowanie substancji aktywnych do głębszych struktur skóry. Dodatek gliceryny w kosmetykach sprawia więc, że inne składniki aktywne mogą skuteczniej działać na różnych poziomach2.
Gliceryna na rany i podrażnienia
Do zadań gliceryny można zaliczyć również ułatwianie gojenia się ran oraz podrażnień. Dzięki kojącemu działaniu substancja ta sprawdza się jako dodatek do kremów, balsamów i maści redukujących problemy skórne. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie nakładać bezpośrednio na skórę czystej gliceryny - zawsze mieszajmy ją z kremem lub rozcieńczajmy w innym kosmetyku. Stosowana samodzielnie może podrażnić skórę3.
Gliceryna w kosmetykach
Gliceryna świetnie gra w połączeniu z innymi składnikami. Doskonale komponuje się m.in. z ekstraktami roślinnymi. Z wyciągiem z cytryny, oliwy z oliwek, rumianku, z olejkiem arganowym czy nagietkiem tworzy kompozycje, które kompleksowo odpowiadają na różne potrzeby skóry i włosów.
Warto pamiętać, że już kropla gliceryny może sprawić, że kosmetyki, które już mamy na półce, staną się jeszcze skuteczniejsze. Dodajmy odrobinę gliceryny do maski do włosów lub ulubionego kremu. Efekty będą piorunujące!
1 https://www.healthline.com/health/glycerin-for-face
2 https://www.medicalnewstoday.com/articles/vegetable-glycerin
3 https://www.healthline.com/health/glycerin-for-face#side-effects