Kolagen

Kolagen - co to jest i jak działa?

Kolagen naturalnie występuje w organizmie człowieka. Zapewnia zdrowe kości, stawy, skórę, włosy i paznokcie. Niestety z biegiem lat jest go coraz mniej. Jak go uzupełnić? Za co odpowiada kolagen i jak rozpoznać jego niedobór? Wyjaśniamy.

Co to jest kolagen?

Kolagen to białko strukturalne tkanki łącznej, które znajduje się we wszystkich organizmach zwierzęcych. Tworzy nierozpuszczalne i odporne na rozciągnięcia włókna, które łączą ze sobą wszystkie komórki. Dzięki temu jest silnym budulcem skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz rogówki oka. Kolagen chroni również nerki, żołądek i wątrobę, tworząc sprężystą i wytrzymałą na czynniki zewnętrzne otoczkę wokół nich.

Z wiekiem kolagenu jest coraz mniej

Z biegiem lat kolagen w organizmie człowieka zanika. W młodym wieku wymienia się i odbudowuje raz na rok (około 3 kg). Biorą w tym udział estrogeny, insulina i hormony tarczycy. Następnie od 25. roku życia jego produkcja zaczyna się zmniejszać. Po upływie 50. roku życia gwałtownie spada, a po 60. roku życia kolagen przestaje być całkowicie syntezowany1.

SPRAWDŹ TEŻ: Sposób na gładką twarz, czyli to, co najlepsze na zmarszczki

Jakie są skutki niedoboru kolagenu?

Niedobór kolagenu może osłabiać pracę narządów wewnętrznych, pogarszać kondycję skóry i włosów, powodować problemy z widzeniem, odwapnienia i kruchość kości.

Kolagen i jego właściwości

Kolagen pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Przede wszystkim:

przyspiesza gojenie się ran;
bierze udział w procesach regeneracyjnych tkanki łącznej;
wspomaga tworzenie się blizn;
utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia skóry;
umożliwia lepsze wchłanianie składników mineralnych;
zwiększa gęstość kości;
stymuluje aktywność komórek chrzęstnych;
wspiera procesy ochronne tkanki chrzęstnej2.

Kolagen ma ogromny wpływ na wygląd skóry, paznokci i włosów. To między innymi dzięki niemu nabierają zdrowego wyglądu.

Wpływ kolagenu na skórę

Kolagen sprawia, że skóra jest jędrna, elastyczna i odpowiednio nawilżona. Nie ma również nieestetycznych zmarszczek i bruzd. Wygląda na zdrową, młodą i pełną wigoru. Niestety wraz z wiekiem kolagen zmniejsza swoją syntezę. Prowadzi to do znacznego pogorszenia stanu skóry. Kolagen w skórze ulega także degradacji przez różne czynniki zewnętrzne, np. wysokie promieniowanie słoneczne (dlatego tak ważne jest używanie kremów z SPF przez cały rok!), toksyny, wysokie i niskie temperatury czy wolne rodniki (tutaj bardzo przydadzą się kosmetyki z antyoksydantami).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Kolagen na skórę. Na co pomaga i jak go stosować?

Wpływ kolagenu na włosy

Kolagen nadaje włosom sprężystość, połysk i zdrowy wygląd. Stają się one grubsze, odporne na czynniki zewnętrzne i odpowiednio nawilżone. Niedobór kolagenu może osłabić cebulki włosów i spowodować ich nadmierne wypadanie. Włosy stają się wtedy suche, łamliwe i osłabione. Uzupełnienie organizmu w kolagen dostarczy mu niezbędnych aminokwasów i przywróci porost włosów.

SPRAWDŹ TEŻ:

Zdrowa skóra i lśniące włosy, czyli czy kolagen działa?

Wpływ kolagenu na kości i chrząstki

Szkielet kostny składa się z 90% kolagenu. Ponadto bierze udział w produkcji mazi stawowej i odpowiada za stan chrząstki. Przyspiesza regenerację zmienionych chorobowo tkanek w przypadku urazu oraz zmniejsza stan zapalny i powstawanie bólów reumatycznych. Kolagen jest niezbędny do zapewnienia silnych i zdrowych kości. Jego brak może skutkować zwiększoną kruchością kości i podatnością na złamania. Mogą także wystąpić odwapnienia.

Jakie są przyczyny niedoboru kolagenu?

Kolagen zmienia swoją strukturę pod wpływem różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych - niezależnie od wieku. To znaczy, że ulega destrukcji i wówczas zostaje zaburzona jego synteza.

Mają na to wpływ m.in. zmiany hormonalne, choroby, aktywność fizyczna, sporty ekstremalne, duża ekspozycja na słońce, zmiany temperatur czy szkodliwe składniki w kosmetykach do twarzy i ciała. Takie sytuacje mogą przynieść bardzo niekorzystne skutki, mogą się pojawić np. bóle mięśni i stawów, zła kondycja skóry, zmarszczki i wypadanie włosów.

Źródła kolagenu

Naturalne źródła kolagenu znajdziemy w produktach spożywczych. Są to na przykład:

warzywa (najlepiej zielone i liściaste);
owoce;
mięso i ryby;
fasola;
produkty pełnoziarniste;
galaretki.

Niestety kolagen jest dość nisko przyswajalny przez organizm w produktach spożywczych. Dlatego należy uzupełniać go w suplementach diety w postaci tabletek, kapsułek lub płynu. Kolagen należy przyjmować systematycznie. Tylko dzięki temu mamy szansę na szybszą poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci, regenerację chrząstek stawowych oraz ogólne lepsze samopoczucie.

Kolagen w kosmetykach

Kolagen w produktach kosmetycznych zapewnia skórze elastyczność, jędrność, odpowiednie nawilżenie i zdrowy blask. Spłyca również zmarszczki, eliminuje bruzdy oraz przyspiesza gojenie się ran. Kolagen warto stosować już od 25. roku życia. Wówczas działamy prewencyjnie - na bieżąco będziemy uzupełniać naturalne ubytki kolagenu w naszej skórze.



1 Czubak K, Żbikowska H. Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów. ANN. ACAD. MED. SILES. 2014:68, 4:245-254
2 https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/17816/Kolagen.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Polecane

pixel