Masło mango
- A
- B
- C
- D
- E
- F
- G
- H
- I
- J
- K
- L
- M
- N
- O
- P
- R
- S
- T
- U
- V
- W
- X
- Y
- Z
Masło mango - bomba witaminowa dla skóry!
Masło z mango to remedium na suchą, podrażnioną i pozbawioną blasku skórę. Działa przeciwzapalnie, łagodząco, nawilżająco i kojąco. Ma również właściwości przeciwstarzeniowe. Sprawdzi się u każdego! Dowiedz się, jak powstaje masło z mango, do czego służy i czy na pewno możesz je stosować.
Spis treści
- Jak pozyskiwane jest masło mango?
- Co to znaczy rafinowany i nierafinowany?
- Co lepsze - masło mango rafinowane czy nierafinowane?
- Jak przechowywać masło mango?
- Właściwości i skład masła mango
- Zastosowanie masła mango w kosmetyce
- Czy masło z mango działa komedogennie?
- Masło z mango dla dzieci
- Polecane produkty z Mango
Jak pozyskiwane jest masło mango?
Masło z mango pozyskiwane jest z pestek Magnifera Indica, czyli drzewa mango indyjskiego. Jego owoce mają formę jajowatą o barwie żółtej ze słodkim i delikatnym miąższem w środku. Miąższ ten najczęściej wykorzystywany jest w kuchni indyjskiej. Nadaje potrawom oryginalnego i ciekawego smaku.
Natomiast z pestek mango tłoczy się olej na zimno. Dzięki temu zostają w nim wszystkie właściwości odżywcze i kosmetyczne. Na rynku sprzedaje się je w dwóch wersjach: rafinowane i nierafinowane.
SPRAWDŹ TEŻ: Olej z pestek winogron na włosy
Co to znaczy rafinowany i nierafinowany?
Rafinacja to proces dokładnego oczyszczania z różnych szkodliwych substancji, np. metali ciężkich czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Dzięki temu masło/olej jest na pewno zdrowsze i bardziej funkcjonalne.
Nierafinowany olej lub masło jest tłoczone na zimno, czyli bez użycia wysokiej temperatury podczas filtracji czy sedymentacji. Taka metoda jest bardziej kosztowna, jednak pozwala zachować pierwotny smak, zapach i barwę produktu.
Co lepsze - masło mango rafinowane czy nierafinowane?
Masło z mango rafinowane jest mocniej oczyszczane i dzięki temu ma bardziej kremową konsystencję - w kosmetyce jest to o tyle lepsze, że produkt lepiej rozprowadza się na skórze.
Masło rafinowane różni się od nierafinowanego zabarwieniem i zapachem. Masło mango rafinowane jest białe i bezzapachowe, natomiast nierafinowane ma lekko żółtą barwę i mocniejszy zapach.
SPRAWDŹ TEŻ: Wyjątkowe składniki aktywne, które dadzą efekt glow!
Jak przechowywać masło mango?
Masło mango rafinowane przechowuje się w temperaturze pokojowej, natomiast nierafinowane zaleca się trzymać w lodówce. Żadnego z nich nie wolno natomiast wystawiać na słońce lub silne światło. Należy również ograniczyć im dostęp powietrza.
Właściwości i skład masła mango
Masło z mango jest bogatym źródłem:
• nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. oleinowy, stearynowy, palmitynowy);
• witamin: A, C, E, K;
• minerałów: potas, beta-karoten, wapń, magnez, miedź;
• węglowodanów (fruktoza, glukoza);
• polifenoli (mangiferyna, kwercetyna).
Nienasycone kwasy tłuszczowe wzmacniają barierę hydrolipidową skóry, chroniąc ją przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapewniając jej odpowiednie nawilżenie - to bardzo ważne, szczególnie w przypadku cery suchej i trądzikowej. Zaburzona bariera hydrolipidowa przyczynia się do większej produkcji sebum, dlatego mogą występować podrażnienia, stany zapalne i wypryski.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Naruszona warstwa hydrolipidowa na twarzy. Jak o nią zadbać?
Witaminy A, C, E i K łagodzą stany zapalne, nawilżają skórę i rozjaśniają. Wspomagają syntezę kolagenu, działają przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo (dzięki właściwościom antyoksydacyjnym) oraz skutecznie regenerują uszkodzony naskórek. To samo w przypadku minerałów - są przeciwzapalne i redukują zmiany na skórze oraz odżywiają skórę i dodają jej witalności.
Z kolei polifenole chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych UV. Działają naprawczo i zmniejszają uszkodzenia DNA. Ponadto rozjaśniają przebarwienia i ujednolicają koloryt skóry.
Zastosowanie masła mango w kosmetyce
Masło mango, z racji swoich wielu korzystnych właściwości, idealnie sprawdzi się zarówno na twarz, jak i całe ciało. Doskonale nawilża, natłuszcza i zatrzymuje wodę - chroni przy tym barierę hydrolipidową przed uszkodzeniami. Dodatkowo przyspiesza gojenie ran, koi podrażnienia.
Masło z mango idealnie sprawdzi się w walce z:
• suchą i przesuszoną skórą;
• zmarszczkami;
• cerą trądzikową (nakładać w małych ilościach);
• rozstępami;
• podrażnioną skórą z bolącymi zmianami.
SPRAWDŹ TEŻ: Kosmetyki normalizujące wydzielanie sebum. Ranking
Ponadto masło mango złagodzi również podrażnienia słoneczne, spierzchnięte usta (jest w wielu pomadkach nawilżających) oraz popękane pięty. Pomocne będzie także podczas kuracji łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.
Czy masło z mango działa komedogennie?
Masło z mango nie jest komedogenne. Nie zatyka porów, dzięki temu skóra może oddychać. W związku z tym idealnie nada się dla każdego typu cery - zarówno tej suchej, wrażliwej i normalnej, jak i trądzikowej z dużymi zmianami skórnymi.
Masło z mango dla dzieci
Masło z mango idealnie sprawdzi się również u dzieci - nawet tych najmniejszych. Odpowiednio nawilży, złagodzi stany zapalne i szybko ukoi skórę. Dodatkowo wyeliminuje swędzenie oraz zagoi odparzenia pieluszkowe i egzemy. Masło z mango może być stosowane tuż po kąpieli, na zadrapania czy ukąszenia owadów. Masło z mango nie powoduje alergii i nie działa drażniąco na delikatną skórę dziecka.