- Home
- Forma kolagenu
Forma kolagenu
Forma kolagenu a zdrowe włosy,
skóra i paznokcie
Kolagen stanowi aż jedną trzecią wszystkich białek ludzkiego organizmu. To podstawowy budulec tkanki łącznej. Jest wyjątkowo elastyczny i odporny na zrywanie. Tworzy połączenia między komórkami, zapewniając ciągłość tkanki. Niestety wraz z wiekiem wewnętrzna synteza białka słabnie. Tymczasem im kolagenu w organizmie mniej, tym skóra staje się bardziej wiotka, włosy słabe, a paznokcie łamliwe. Jak temu zaradzić?
Jaka jest funkcja kolagenu?
Rola kolagenu jest nie do przecenienia. Poza tym, że chroni organy wewnętrzne, tworząc sprężyste rusztowania i zapewnia ciągłość tkanek:
• zapobiega przenikaniu drobnoustrojów i toksyn,
• wspomaga odnowę komórkową,
• wspiera utrzymanie optymalnego nawilżenia skóry,
• utrzymuje sprężystość i dobrą kondycję skóry,
• zachowuje zdrowy wygląd skóry.
Co przyspiesza uszkadzanie kolagenu?
W młodym organizmie każdego roku 3 kg kolagenu zostaje wymienione.
Jednak wraz z wiekiem (już po 25 roku życia) proces ten ulega osłabieniu, co ma związek m.in. ze spadkiem stężenia estrogenów, które uczestniczą w syntezie białka.
Jeśli do tego dojdzie spadek hormonów tarczycowych i insuliny – ta zdolność do odbudowy zostaje mocno zaburzona.
Struktura kolagenu zmienia się pod wpływem obciążeń, silnego i szybkiego rozciągania, zaburzeń hormonalnych i niektórych chorób.
Ponadto niekorzystny wpływ na strukturę białka ma:
• intensywne uprawianie sportu,
• szybkie przybieranie na wadze,
• nadmierna ekspozycja na działanie słońca,
• poddawanie skóry działaniu ekstremalnych temperatur,
• nadużywanie alkoholu,
• palenie papierosów.
Kolagen uczestniczy w procesach odbudowy i regeneracji. To on sprawia, że skóra, mimo poddawania jej działaniu czynników drażniących, szybko się odbudowuje i utrzymuje zdrowy wygląd. To też efekt zdolności kolagenu do wiązania wody – ta właściwość sprawia, że skóra utrzymuje prawidłowe nawilżenie.
Wpływ kolagenu na skórę
Produkowany przez organizm kolagen wraz z wiekiem zmienia strukturę i właściwości. Efektem tego jest widoczne pogorszenie kondycji skóry. Chodzi nie tylko o utratę jędrności, ale też o powstawanie coraz wyraźniejszych i głębszych zmarszczek.
Wpływ kolagenu na włosy i paznokcie
Niedobór kolagenu w organizmie skutkuje zwiększonym wypadaniem włosów, ich ścieczeniem oraz podatnością na łamanie i rozdwajanie końcówek. Wszystko dlatego, że to właśnie aminokwasy, z których zbudowane jest białko, dostarczają cebulkom składników odżywczych niezbędnych do utrzymania włosów w dobrej kondycji (wspierają odbudowę i wzrost).
Podobny efekt wywiera kolagen na płytkę paznokciową. Jeśli organizm nie syntezuje go w odpowiedniej ilości – paznokcie zaczynają się łamać, rozwarstwiać i wolniej rosną.
Czy warto stosować kolagen w formie suplementów?
Kolagen dostarczany wraz z pożywieniem zwykle nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu. Korzystne jest więc stosowanie łatwo przyswajalnych suplementów (np. kapsułki z kolagenem Noble Health). Jak dowodzą badania z 2015 r., już 4 tygodnie suplementacji wyraźnie poprawiają jędrność skóry, a terapia 8-tygodniowa zwiększa widocznie jej nawilżenie.
Dobrze przyswajalny przez organizm jest kolagen do picia. Jednak jak wynika z badań najlepszy kolagen ma postać hydrolizatu (hydrolizaty kolagenowe). Jak się okazuje, jego stosowanie nie tylko uzupełnia niedobory białka, ale też pobudza jego syntezę wewnątrz organizmu, a nawet spowalnia aktywność enzymów degradujących włókna kolagenowe.
Jakie suplementy z kolagenem są najskuteczniejsze?
Jeszcze do niedawna suplementy z kolagenem produkowane były wyłącznie ze zwierząt lądowych i morskich. Obecnie jednak dostępne są też wegańskie warianty. Wytwarzane są przy wykorzystaniu bakterii E.coli i E.brevis oraz drożdżaków Pichia pastoris, Saccharomyces cerevisiae oraz Hansenula polymorph.
Jak przyjmować kolagen
w formie suplementów?
Dla poprawy przyswajalności kolagenu warto łączyć suplementy z witaminą C, co sprzyja szybszemu uzupełniania niedoborów. Możesz stosować dwa osobne preparat albo sięgnąć po kolagen, który już w składzie zawiera witaminę C (jak kolagen w proszku Allnutrition). Jeśli jednak wolisz rozwiązanie wygodne, które nie wymaga rozpuszczania w wodzie lub soku – możesz skorzystać z tabletek z kolagenem Xenico Pharma, które również zawierają witaminę C. Poza witaminą C przyswajaniu kolagenu sprzyjają witamina A i E oraz miedź. Zadbaj o to, aby nie brakowało tych składników w Twojej diecie, a w razie stwierdzenia niedoborów – skonsultuj z lekarzem lub dietetykiem sposób ich uzupełnienia.
Czy warto stosować kolagen w kosmetykach?
Nie tylko suplementy z kolagenem poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci.
Pozytywny efekt przynoszą też kolagenowe kosmetyki.
Preparat w płynie BingoSpa możesz nakładać na włosy i paznokcie, aby je wzmocnić albo na skórę, by zredukować zmarszczki.
Kolagen w takiej postaci szybko się wchłania i poprawia nawilżenie, ale też usprawnia procesy regeneracyjne, a nawet likwiduje przebarwienia.
Pielęgnację kosmetykami warto jednak łączyć z suplementacją.
Taka terapia od wewnątrz i zewnątrz wyjątkowo szybko odbuduje skórę i oprawi kondycję włosów i paznokci.
Szczególnie silne działanie mają kosmetyki łączące kolagen z kwasem hialuronowym albo witaminą C jak to ma miejsce w przypadku
kremu Perfecta Elixir multi-kolagen.
Sięgaj po nie, jeśli zależy Ci na szybkim wsparciu odbudowy skóry, włosów i paznokci.