Modern Mullet

Modern mullet

fryzura z panteonu gwiazd

Fryzura mullet powraca w wielkim stylu! Święci triumfy w świecie artystów, coraz częściej widać ją na ulicach. Uczesanie na czeskiego piłkarza przestało kojarzyć się z kiczem. Modern mullet to obecnie synonim szyku, klasy i nowoczesności. Co sprawia, że uczesanie jest tak popularne? Czym charakteryzuje się ta fryzura?

gwiazdy z Modern Mullet

Fryzura mullet – co to jest?

Krótko z przodu, długo z tyłu – tak najprościej można nazwać fryzurę w stylu mullet. Jednak lista jej określeń jest o wiele dłuższa. To charakterystyczne cięcie doczekało się bowiem wielu nazw. Jedna z nich nawiązuje do ryby. Krótkie, wygolone boki i długi tył przypominają barwenę (Mullus surmuletus), czyli gatunek ryby z rodziny barwenowatych (Mullidae) 1. Terminu barwena w odniesieniu do fryzury mullet użyła oraz spopularyzowała grupa muzyczna Beastie Boys w swojej piosence „Mullet Head” z 1994 roku.


1https://pl.wikipedia.org/wiki/Barwenowate

Z kolei nazwa „czeski piłkarz” pojawiła się w kulturze masowej się za sprawą zawodników czechosłowackich, noszących tę właśnie fryzurę. Czeski hokeista Jaromír Jágr również ozdabiał swoją głowę takim uczesaniem. W Polsce fryzurę w stylu mullet nosił piłkarz Jacek Ziober (w związku z tym uczesanie nazywano „na Ziobera”). Inne powszechnie znane nazwy to: płetwa, dywan, firana – wszystkie nawiązują do charakterystycznego stylu fryzury.

Początki fryzury mullet są starsze, niż mogłoby się wydawać. Alan Henderson w swojej książce pt. „Mullet Madness” w szczegółowy sposób ukazuje jej genezę i ewolucję tej charakterystycznej fryzury na przestrzeni wieków. Pokazuje jej rozkwit oraz miejsce, jakie zajmowała w świadomości kulturalno-społecznej od czasów prehistorycznych aż do współczesnych.

Fryzura mullet
geneza i historia

Pisarz sugeruje, że fryzura mogła zostać doceniona już przez pradawne ludy – przycinana grzywka zapewniała im dobrą widoczność (i wygodę), a dłuższy tył chronił kark. Co więcej, uczesanie w stylu mullet można odnaleźć w greckich posągach z VI wieku p.n.e., a także u rzymskich gladiatorów. Ponadto mówi się, że w 1500 roku p.n.e. barwenę nosili również hetyccy wojownicy. Okazuje się więc, że fryzura mullet towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów!

W USA styl mullet zapoczątkowały plemiona rdzennych Amerykanów (z plemienia Mohawków), które często łączyły ten rodzaj uczesania z irokezem. Warto wspomnieć, że głowę jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych – Benjamina Franklina – również ozdabiała ta fryzura.

Jednak to David Bowie, jako Ziggy Stardust, wprowadził fryzurę mullet na wyższy poziom i przyczynił się do jej rozsławienia. Kiedy zaprezentował światu ogniste, rude uczesanie (z nastroszoną, buntowniczą grzywką i długimi włosami z tyłu) nikt nie miał wątpliwości, że fryzura ta zajmie na stałe miejsce w masowej pamięci popkultury. Potem moda na ten rodzaj cięcia nabrała rozmachu. Jej prawdziwy rozkwit nastąpił w latach 80-tych, gdy była noszona niemalże przez wszystkich.

Modern mullet

Cechy charakterystyczne

Fryzura mullet rzuca się w oczy i raczej nie sposób przejść obok niej obojętnie. Jej klasyczna wersja składała się z długich włosów z tyłu (zazwyczaj sięgających do ramion), a przód (lub górę) tworzyła postrzępiona grzywka. W tym wariancie dało się również zauważyć dużą różnicę pomiędzy górną i dolną warstwą włosów. Boki głowy były najczęściej wygolone lub z krótkimi włosami.

gwiazdy z Modern Mullet

Bunt na głowie
mullet dla każdego

Fryzura ta stała się symbolem buntowniczego, swobodnego i ekstrawaganckiego stylu życia. Była wyznacznikiem nurtu myślowego, zakładającego wyzwolenie i postępowanie według własnych zasad. Warto dodać, że ten styl uczesania był popularyzowany w tamtych czasach nie tylko przez mężczyzn. Cher, Jane Fonda – to tylko niektóre wielkie kobiece nazwiska zakochane w mullet hair.

Dziś po tę fryzurę również sięgają słynne postacie: Irina Shayk, Rihanna, Miley Cyrus czy też gwiazda serialu "Dom z papieru” – Ursula Corbero. Mullet hair widać na scenie, na wybiegach mody lub na pierwszych stronach okładek największych magazynów lifestylowych. O tej fryzurze jest głośno!

Modern mullet to nowa wersja klasycznej fryzury mullet, która – pomimo zachowania pierwotnej konstrukcji – różni się od swojej poprzedniczki. Ogólny zamysł fryzury nie uległ większej zmianie:
- tył fryzury jest zapuszczony;
- boki są dość krótkie;
- grzywka jest cieniowana.

Jednak teraźniejsza wersja mullet ma płynne, delikatne cieniowanie. Włosy opadają stopniowo, cięcia są subtelne, a różnice między poszczególnymi długościami nie mają tak dużej dysproporcji jak w wersji klasycznej. Całość sprawia wrażenie o wiele bardziej delikatniej i stosowanej. Dzięki takim rozwiązaniom fryzura modern mullet zyskała elegancki charakter.

Fryzura modern mullet jest odpowiednia dla kobiet i mężczyzn. Ponadto sprawdzi się u osób ekstrawaganckich bądź lubiących wyróżniać się z tłumu. Zadowoli właścicieli włosów prostych lub kręconych . Dzięki zastosowaniu różnych cięć grzywki, wielostopniowego cieniowania włosów po bokach i na karku – fryzura zmienia swój charakter. Modern mullet pasuje do różnorodnych kształtów twarzy: od owalnych, przez okrągłe, kwadratowe, po te bardziej trójkątne. Ta fryzura potrafi się dopasować! Ważne jest odpowiednie cięcie i wyobraźnia.

Komu pasuje modern mullet?

Włosy znajdujące się po bokach twarzy mogą mieć różne długości (od bardzo krótkich, po nieco dłuższe) i otaczać twarz albo w formie zadziornych kosmyków, albo dłuższych pejsów. Charakter fryzury muller podkręci z pewnością ciekawa kolorystyka. Ten rodzaj uczesania lubi oryginalne, odważne kolory takie jak: niebieski , zielony, pomarańczowy. Nie oznacza to jednak, że właściciele włosów o bardziej klasycznych odcieniach np. blond czy brązowych nie mogą sobie pozwolić na ten typ fryzury. Wręcz przeciwnie. Modern mullet przy takich kolorach włosów także może okazać się korzystnym wyborem.

Układanie i stylizacja

Które kosmetyki wybrać?

Stylizowanie, układanie, modelowanie – na tych polach fryzura mullet daje wiele możliwości. W zależności od użytych produktów możemy nadać jej charakter dopasowany do różnych okoliczności. Jak modelować modern mullet? Wszystko zależy od tego, jaki wygląd chcemy uzyskać lub na jaką okazję. Zanim jednak zaczniemy układać naszą fryzurę, warto przede wszystkim zadbać o kondycję włosów . Dzięki temu uzyskamy lepszy efekt każdej stylizacji.

gwiazdy z Modern Mullet

Jeśli zależy nam na dodaniu włosom objętości możemy np. zastosować odżywkę Vichy Dercos Technique Densi-Solutions od Vichy lub spray Spray Serie Expert od L’Oreal Professionnel Serie Expert. Korzystnym wyborem może okazać się też odżywka do włosów w piance Pantene Pro-V Foam Conditioner Extra Volume marki Pantene.

Innym rozwiązaniem jest nałożenie na umyte, wysuszone włosy porcji pudru Plumping Powder od Batiste Stylist. Można też zastosować spray Decode Zero Perfect Spray od Montibello. Na koniec pozostaje wymodelowanie włosów za pomocą szczotki – warto je nieco unieść u nasady i z tyłu głowy.

Modern mullet może się sprawdzić w formalnych i mniej oficjalnych sytuacjach. Dzięki odpowiedniej stylizacji, doborowi klasycznego stroju oraz dodatków ten styl uczesania pasuje do biura lub na biznesowe spotkanie. Równie dobrze wypada podczas spotkania z przyjaciółmi, na randkach czy podczas wyjść do klubu. Wystarczy wtedy mocniej wymodelować włosy i gotowe!

Fryzura modern mullet
na jakie okazje się nadaje?

Modern mullet to hit wśród aktualnych trendów fryzjerskich. Ma swoich zagorzałych fanów w damskim oraz męskim świecie. Fryzura urzeka oryginalnością i stanowi punkt wyjścia do wielu, intrygujących stylizacji, które przykuwają uwagę. Nie sposób jej nie zauważyć!

pixel