TEWL

TEWL: co to jest
i jak sobie z tym radzić?

TEWL, czyli przeznaskórkowa utrata wody to termin, który często pojawia się przy okazji pielęgnacji skóry. Co dokładnie oznacza? Jaki wpływ na skórę ma to zjawisko? Okazuje się, że może ono decydować o jej kondycji! W artykule wyjaśnimy, na czym polega TEWL oraz wskażemy, jak dbać o skórę, by cieszyła nas zdrowym, nawilżonym i promiennym wyglądem.

porady

TEWL
czym to jest?

TEWL ( z ang. Transepidermal Water Loss), czyli transepidermalna lub przeznaskórkowa utrata wody to fizjologiczna reakcja organizmu, która objawia się utratą dużej ilości wody przez naskórek. Występuje ona, gdy bariera ochronna skóry jest uszkodzona lub nie funkcjonuje prawidłowo. W wyniku tego ze skóry odparowuje nadmierna ilość wody. W konsekwencji może stać się ona sucha, odwodniona i podrażniona. Jak dochodzi do przeznaskórkowej utraty wody? Nasza skóra składa się z kilku warstw. Jedną z nich stanowi naskórek. Jego zewnętrzną, wierzchnią powłoką jest warstwa rogowa.

Działa ona na zasadzie bariery ochronnej. Funkcja tej części skóry jest niezwykle istotna. Nie tylko zapobiega zbytniemu odparowywaniu wody przez naskórek, ale także chroni przed przedostawaniem się do organizmu czynników drażniących i alergenów. Warstwa rogowa naskórka zawiera m.in. białka i lipidy (komórki tłuszczowe). Kiedy skórze brakuje odpowiedniej ilości lipidów, bariera ta ulega uszkodzeniu, co prowadzi do przeznaskórkowej utraty wody. Warto więc odpowiednio dbać o płaszcz lipidowy naszej skóry i nie dopuszczać do zachwiania jego równowagi.

Jakie są oznaki TEWL?

Kiedy dochodzi do transepidermalnej utraty wody, nasza skóra daje nam znaki. Sygnały te mają różną formę i natężenie. Jeden z nich mogą być nieprzyjemne, powodować dyskomfort, a nawet ból. Inne mogą mieć łagodniejszy charakter i nie być zbyt intensywne. Warto więc zwracać uwagę na zmiany i reakcje naszej skóry. Dzięki takiej obserwacji mamy szansę wdrożyć odpowiednie działania, poprawiające jej stan, a także pozbyć się uciążliwych objawów, które są spowodowane TEWL.

Oto niektóre oznaki TEWL:
• swędzenie;
• łuszczenie;
• podrażnienie;
• napięcie i uczucie ściągnięcia skóry.

Jakie czynniki powodują
przeznaskórkową utratę wody?

Aby skutecznie zapobiegać TEWL, warto poznać czynniki, które mogą bezpośrednio powodować to zjawisko lub przyczyniać się do jego powstania. Jakie to czynniki?
• niekorzystne warunki atmosferyczne – mróz, silny wiatr, intensywne słońce;
• choroby skóry np. trądzik różowaty lub egzema;
• zbyt długie przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach;
• nadmierne mycie i peelingowanie skóry;
• starzenie się skóry.

porady

Czynniki te mogą więc być związane z naszym stanem zdrowia, z chorobami, schorzeniami, z którymi się zmagamy czy z upływem czasu. Mogą też wynikać z uszkodzeń mechanicznych naskórka m.in. z wyniku nadmiernej ekspozycji słonecznej bądź z naszych działań (np. ze zbytniego i częstego mycia skóry). Wspomniane czynniki mają różne źródło. Dlatego powinniśmy uważnie obserwować swój organizm (i skórę), by w porę reagować na niepokojące nas zmiany.

Najważniejsze w zapobiegania TEWL jest zadbanie o zdrową barierę skórną. Jeśli funkcjonuje ona prawidłowo, zapobiega utracie wody ze skóry. Dodatkowo skutecznie blokuje czynniki drażniące, na działanie których naraża nas kontakt ze środowiskiem zewnętrznym.

Jak zapobiegać przeznaskórkowej utracie wody?

Jeśli natomiast bariera ta zostanie uszkodzona, to przestanie efektywnie zatrzymywać wodę w skórze. Może to prowadzić do podrażnień lub jej suchości. W skrajnych przypadkach do odwodnienia. Jak więc zapobiegać TEWL? Warto stosować kilka wskazówek.

Używaj kosmetyków nawilżających

Nawilżanie jest jedną z podstawowych czynności, które powinniśmy wdrożyć, aby zachować prawidłową kondycję skóry. Nawilżanie ma też działanie naprawcze – ważne dla przywrócenia skórze bariery ochronnej. Jakie kosmetyki nawilżające warto stosować do pielęgnacji skóry ciała i twarzy? Jak zadbać o nawilżenie skóry? W skład rutyny pielęgnacyjnej skóry twarzy powinny wchodzić m.in. kremy nawilżające na dzień dostosowane do naszego rodzaju cery. Dla skóry suchej odpowiedni będzie np. krem do twarzy do cery suchej. Dzienne nawilżenie i ochronę skórze wrażliwej zapewni np. krem nawilżająco-ochronny do cery wrażliwej. Dla cery mieszanej sprawdzi się krem odżywczo-nawilżający do cery mieszanej. Dla cery tłustej warto wybrać krem do skóry tłustej, który zapewni jej właściwe nawilżenie i nie będzie zatykał porów.

Pielęgnacja i nawilżanie skóry twarzy na noc również są niezwykle ważne. W nocy w skórze zachodzą procesy regeneracyjne. Jest to idealny czas na zastosowanie bogatych kremów o wysokim stężeniu składników aktywnych, które zwiększą poziom nawilżenia skóry, odbudują i poprawią jej gęstość oraz wygląd. Warto zastosować np. odżywczy krem do twarzy na noc, który zapewni jej sporą dawkę nawilżenia i regenerację. Jeśli skóra twarzy potrzebuje działania przeciwzmarszczkowego, to odpowiednie może okazać się serum odmładzające na noc. Nawilżenie ciała zapewnią kremy, masła i balsamy do ciała. Wśród kremów nawilżających do ciała warto zwrócić uwagę np. nawilżający krem do ciała do skóry suchej i wrażliwej lub lekki krem do ciała, twarzy i dłoni, którego z powodzeniem może używać cała rodzina. Jeśli lubimy owocowe zapachy na ciele, to dobrym wyborem będzie głęboko nawilżający balsam do ciała o zapachu malin. Miłośnicy gęstej, bogatej konsystencji kosmetyków powinni sięgnąć po nawilżające masło do ciała, które dogłębnie nawilży i zregeneruje skórę.

Co to są emolienty? Emolienty to substancje, których główną funkcją jest natłuszczenie skóry i pozostawienie na jej powierzchni warstwy ochronnej. Emolienty wzmacniają i uzupełniają barierę ochronną skóry, co zmniejsza ryzyko wystąpienia TEWL. Jakie emolienty stosować do pielęgnacji skóry twarzy i ciała? Warto sięgnąć np. po ochronny krem emolient do skóry suchej i atopowej. Sprawdzi się również krem emolient na powieki i wokół oczu, który wzmacnia barierę hydrolipidową skóry.

Stosuj emolienty

Trzeba również pamiętać, że emolienty możemy stosować szczególnie zimą. O tej porze roku nasza skóra jest wyjątkowo narażona na różnego rodzaju uszkodzenia (np. wyniku niskich temperatur). W rezultacie warstwa rogowa naskórka może ulec przerwaniu, co może prowadzić do wystąpienia TEWL.

Unikaj silnych produktów
do oczyszczania skóry

Nadmierne mycie i złuszczanie skóry mogą prowadzić do uszkodzenia bariery skórnej. Dlatego warto zadbać, by unikać zbyt częstego lub zbyt agresywnego oczyszczania skóry. Bezpieczniej jest wybierać delikatne środki myjące (czyszczące) do twarzy i ciała. W delikatnym, ale skutecznym oczyszczaniu twarzy sprawdzi się np. oczyszczające masełko do demakijażu. Innym, świetnym produktem jest płyn micelarny 3w1 dla skory wrażliwej, który jest przeznaczony do codziennego, nieinwazyjnego oczyszczania twarzy.

Podsumowanie

Aby zapobiegać TEWL, warto obserwować swoją skórę (jej zmiany, reakcje). Dzięki takiej obserwacji mamy szansę zlikwidować przyczynę pojawienia się nieprzyjemnych objawów, które powoduje przeznaskórkowa utrata wody.

Znaczenie ma też stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, wzmacniających naszą skórę. Ważne wszelkie działania pielęgnacyjne i naprawcze, dzięki którym kondycja skóry ulegnie poprawie, a zjawisko TEWL zostanie zminimalizowane lub wyeliminowane.

Blog i inspiracjeCoś dla ciała, coś dla rozumuPrzejdź do bloga

pixel