- Home
- Zdrowa depilacja
Zdrowa depilacja
Zdrowa depilacja
czyli jaka?
Depilacja to popularny zabieg znany ludzkości od tysięcy lat. Choć wykonuje się go za pomocą wielu metod, to cel jest jeden – usunięcie niechcianego owłosienia z różnych partii ciała. Czym się kierować przy wyborze metody depilacji? Jakie są jej rodzaje? Podpowiadamy w artykule!
Depilacja
historia i pochodzenie
Najwcześniejsze wzmianki o depilacji pochodzą z czasów starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Owłosienie usuwano wtedy z całego ciała kobiet i mężczyzn, a sam zabieg często miał charakter rytuału, który wykonywano z namaszczeniem. Z kolei w średniowieczu depilacja koncentrowała się głównie na twarzy – moda na wysokie czoła, trwająca w XVII i XVIII wieku, skłoniła kobiety do wyrywania brwi razem z włosami z czoła.
Za początek współczesnej depilacji uznaje się 1844 rok, w którym dr Gourand wynalazł pierwszy krem do depilacji (Poudre Subtile). Niedługo potem, w 1880 roku, King Camp Gillette stworzył pierwszą współczesną maszynkę do golenia dla mężczyzn (używaną z powodzeniem również przez kobiety). Obecnie istnieje wiele metod usuwania niepożądanego owłosienia. Na rynku znajdziemy różne produkty, urządzenia czy usługi kosmetyczne, pozwalające na czasowe lub stałe usunięcie włosów.
Depilujemy się ze względów higienicznych i estetycznych. Zbędne włoski możemy usuwać prostymi i tanimi sposobami (golenie) lub za pomocą droższych metod (depilacja laserowa).
5 najpopularniejszych zabiegów depilacji
Ważne, aby forma usuwania owłosienia była dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb, kondycji zdrowotnej i rodzaju skóry. Znaczenie ma też czas, jaki można przeznaczyć na depilację, no i oczywiście budżet.
Golenie jest najbardziej znaną i popularną formą depilacji. W wyniku golenia włosy zostają obcięte na powierzchni skóry (ale nie całkowicie usunięte). To tania i ogólnodostępna metoda. Nie zajmuje zbyt wiele czasu i z powodzeniem możemy je wykonać w warunkach domowych. Jednak pomimo swoich licznych zalet – ma też wady. Przede wszystkim golenie może podrażniać skórę, powodować jej swędzenie, a w niektórych przypadkach przyczyniać się do wrastania włosków. Ten rodzaj depilacji wymaga od nas precyzji i ostrożności (łatwo o skaleczenie). Należy również dbać o higienę i utrzymywać maszynkę w czystości, a także starannie dobierać produkty do golenia, by uniknąć podrażnień skóry lub zadrapań.
Golenie
Aby uzyskać jak najlepsze efekty golenia, warto rozmiękczyć skórę (np. podczas kąpieli) oraz wybrać odpowiednią maszynkę (przede wszystkim taką, która wygodnie leży w dłoni). Warto również sięgnąć po kremy, pianki lub żele do golenia, pozwalające maszynce gładko przesuwać się po skórze. Dodatkowo minimalizują ryzyko skaleczeń. Po zakończeniu golenia można zaaplikować na wydepilowane partie ciała balsam nawilżający lub łagodzący. Jeżeli posiadamy wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę, to powinniśmy wybierać produkty przeznaczone właśnie dla niej. W takim przypadku mogą sprawdzić się np. maszynki do golenia z cienkimi ostrzami i paskiem nawilżającym z aloesem i witaminą E. Trzeba pamiętać, że golenie nie zapewni nam długotrwałego efektu – włoski odrastają szybko, przez co zabieg trzeba przeprowadzać nawet co 2 dni.
Rozjaśnianie
Rozjaśnianie włosków, jak sama nazwa wskazuje, ma sprawić, by stały się one mniej widoczne. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna i stanowi alternatywę dla depilacji.
Sprawdza się szczególnie w przypadku cienkich oraz widocznych włosów, które występują m.in.na ramionach, twarzy oraz szyi. Na rynku dostępne są rozjaśniacze do włosków twarzy oraz rozjaśniacze do włosków ciała i twarzy. Warto wybierać produkty zawierające aloes, który wykazuje działanie łagodzące.
Plastry do depilacji
Depilacja za pomocą plastrów z woskiem to skuteczny sposób na jednoczesne i precyzyjne usunięcie dużej ilości włosów. Plaster należy przykleić na osuszoną skórę i szybkim ruchem oderwać go w kierunku przeciwnym do tego, w którym rosną włosy. Depilacja za pomocą plastrów pozwala cieszyć się z efektów nawet kilka tygodni! Co więcej, do wyboru mamy plastry przeznaczone do depilacji twarzy, nóg, pach, a także okolic bikini. Możemy zdecydować się na plastry do skóry wrażliwej bądź normalnej. Producenci oferują również m.in. plastry wzbogacone o wyciąg z zielonej herbaty albo plastry z olejem z bawełny. Taka metoda depilacji nie jest dla każdego.
Z plastrów do depilacji powinny zrezygnować osoby mające skłonności do alergii, stany zapalne i choroby skóry. Kolejne przeciwwskazanie stanowi świeża opalenizna. Ważne, aby po takiej depilacji dać skórze odpocząć. Nie zaleca się stosowania peelingów złuszczających ani innych zabiegów, które mogą ją podrażnić. Po użyciu plastrów warto usunąć resztki wosku przy użyciu olejku lub płynu micelarnego oraz zastosować kosmetyki o działaniu łagodzącym.
Usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą kremów to druga, po goleniu, powszechnie znana i stosowana metoda depilacji. Pozwala na szybkie, tanie i bezbolesne pozbycie się włosków w zaciszu domowym. Kremy zawierają w swoim składzie związki chemiczne, które rozkładają keratynę – białko naturalnie występujące we włosach. Kremy można stosować niemal na każdym obszarze ciała (niektóre z nich są przeznaczone do wrażliwych miejsc, takich jak twarz i okolice bikini). Wystarczy nałożyć warstwę kosmetyku na partię ciała, którą chcemy wydepilować i odczekać kilka minut. Po wskazanym czasie możemy usunąć specyfik wraz z włoskami. Ale uwaga! Przed użyciem produktu warto sprawdzić, jak nasza skóra na niego reaguje. W tym celu należy nanieść niewielką ilość kremu na jej mały fragment (np. w okolicy łokcia). Jeśli poczujemy pieczenie podczas aplikacji kremu (lub tuż po niej) – musimy natychmiast go usunąć (najlepiej zimną wodą).
Kremy do depilacji
Krem powinien być właściwie dobrany do depilowanego obszaru – ważne, by jego formuła nie była zbyt silna dla delikatnych miejsc na ciele. Produkty przeznaczone do depilacji nóg mają mocniejsze działanie od tych do depilacji twarzy lub okolic bikini. Osoby z delikatną i wrażliwą skórą powinny sięgać po kremy stworzone specjalnie do tego typu skóry. Do wyboru są również kremy do depilacji skóry normalnej i suchej. Warto decydować się na kremy z dodatkiem substancji o właściwościach łagodzących np. aloesu albo mleczka owsianego. Kosmetyk zawsze należy stosować ściśle według instrukcji. Ponadto nie można go używać, gdy mamy podrażnioną lub uszkodzoną skórę. Trzeba też pamiętać, że depilacja za pomocą kremu, tak jak golenie, daje krótkotrwałe efekty.
Laser
Depilacja laserowa to zabieg medyczny, który wykorzystuje skoncentrowaną wiązkę światła (laser) w celu usunięcia niechcianego owłosienia. Jest najskuteczniejsza u osób o jasnej karnacji, ale też może być stosowana z powodzeniem u osób o ciemniejszej skórze. Typowe miejsca depilacji laserowej stanowią nogi, pachy, górna warga, podbródek i linia bikini. Depilacja laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia, która pozwala cieszyć się efektem gładkiej skóry przez długi czas. Depilacja laserowa zwykle wymaga od 2 do 6 zabiegów. Przerwa między zabiegami będzie się różnić w zależności od ich lokalizacji na ciele. W miejscach, w których włosy szybko rosną (górna warga), zabieg można powtórzyć w okresie od 4 do 8 tygodni. Na obszarach o powolnym wzroście włosów (plecy) zabieg może odbywać się co 12-16 tygodni.
Możliwość wykonania depilacji laserowej trzeba koniecznie skonsultować z dermatologiem. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są m.in.: choroby skóry, padaczka, świeżo opalona skóra bądź niektóre choroby przewlekłe. Zabieg ten może powodować podrażnienia, zapalenie mieszków włosowych lub zmiany pigmentowe. Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie się do zabiegu i przestrzeganie wskazówek pielęgnacyjnych po depilacji.
Wybierając metodę depilacji, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim powinna być ona dostosowana do naszych wymagań i oczekiwań. Chodzi przecież o to, aby jej efekty dały nam poczucie zadowolenia.
Zdrowa depilacja
podsumowanie
Decydując się na zabieg, musimy wziąć pod uwagę przeciwwskazania do jego wykonania, stan zdrowotny naszego organizmu oraz potrzeby skóry. Zdrowa depilacja to taka, która będzie nam służyć, a nie szkodzić.