Skóra wrażliwa: co trzeba o niej wiedzieć?
Wrażliwa skóra to spore wyzwanie pielęgnacyjne, bo jest, mówiąc kolokwialnie, bardzo humorzasta. Czasem zareaguje zaczerwienieniem, pieczeniem i podrażnieniem na czynnik, który wydaje się niegroźny, a nie zareaguje na ten, który raczej powszechnie może uchodzić za drażniący. Przeważnie jednak jest nadreaktywna w kontakcie z “normalnymi” czynnikami, które nie robią wrażenia na skórze normalnej, a nawet mieszanej czy tłustej – nie wykazują one nadmiernych reakcji na “zwykłe” czynniki.
O jakich to czynnikach mowa? Ano o tak prozaicznych, że może wydawać się wręcz niemożliwe to, że skóra może zareagować podrażnieniem. Mowa bowiem o:
- wodzie
- wietrze
- słońcu
- emocjach
- jedzeniu!
Naturalna bariera ochronna skóry, jaką jest płaszcz hydrolipidowy, funkcjonuje w jej przypadku niewłaściwie – a konkretnie, to niedostatecznie. Naturalna bariera ochronna skóry składa się z mieszanki wodno-tłuszczowej (pot i sebum oraz ich składniki), chroni ją na dwa sposoby. Z jednej strony stanowi barierę ochronną przed wpływem czynników zewnętrznych, z drugiej zapobiega nadmiernej utracie wody (przeznaskórkowa utrata wody TEWL - transepidermal water loss).
Jeśli więc funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego zostanie zachwiane, skóra traci swoją moc obronną i staje się podatna na działanie różnych bodźców. Dokładnie taka sytuacja ma miejsce w przypadku skóry wrażliwej.
Z tego powodu jest przesuszona, a przesuszona skóra to skóra pozbawiona jędrności. Przez to jest podatna na powstawanie zmarszczek, a także na uszkodzenia mechaniczne.
Jest również zaczerwieniona, może również nawet szczypać i piec. Tym objawom dodatkowo może towarzyszyć nieprzyjemne, mało komfortowe napięcie, a także świecenie się skóry. Wszystkie te objawy są uciążliwe: bo z jednej strony przynoszą dyskomfort, a z drugiej są widoczne i bardzo zwracają uwagę innych. To z kolei powoduje, że co wrażliwsze osoby, mogą mieć na tym tle problem z poczuciem pewności siebie.
Dodajmy do tego, że poprzez zachwianie równowagi skóry i uszkodzenie jej naturalnej bariery ochronnej jest ona również bardziej podatna na podrażnienia. Pielęgnacja skóry wrażliwej jest więc niemałym wyzwaniem: bo z jednej strony wymaga stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych, zwykle w większej ilości niż inne typy skóry, a z drugiej strony zwiększa to ryzyko podrażnienia lub wystąpienia reakcji alergicznej.
Rozwiązaniem może być więc albo redukcja ilości kosmetyków pielęgnacyjnych, albo używanie produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej (nie zawierają wielu popularnych składników, które są znane z tego, że mogą uczulać lub podrażniać delikatną skórę). Podobne, łagodne, a przy tym skuteczne działanie na skórę delikatną i wrażliwą mają również kosmetyki naturalne. Nie zawierają one sztucznych składników, w tym barwników, konserwantów czy kompozycji zapachowych, dzięki czemu są łagodne i bezpieczniejsze do stosowania na wrażliwą skórę.