Pocenie się - po co to komu?
Wysiłek fizyczny zawsze powoduje pocenie się. To zupełnie naturalna, a wręcz pożądana reakcja organizmu na podwyższoną temperaturę ciała - poprzez pot odprowadzany jest nadmiar ciepła, co zapobiega przegrzaniu organizmu.
Choć jest to absolutnie normalna kwestia, to jednak trudno polubić mokre od potu ubrania, a także specyficzny (w wielu przypadkach zresztą nieprzyjemny) zapach. Jedni pocą się mniej, inni więcej, jeszcze inni zaś borykają się z nadpotliwością, czyli nadmiernym wydzielaniem potu, nieadekwatnym do sytuacji.
Gdybyśmy nie pocili się w sytuacjach podwyższonej temperatury wewnętrznej organizmu, skończyłoby się to bardzo źle: bo jego przegrzaniem, a w konsekwencji uszkodzeniem komórek i tkanek. W skrajnych przypadkach takie sytuacje kończą się nawet utratą życia! Naturalnie gdyby była taka możliwość, to z pewnością większość z nas wyłączyłaby system termoregulacji ciała, aby zniwelować problem pocenia się. Niestety nie jest to możliwe, dlatego musimy radzić sobie z nim dostępnymi metodami.
Dość skutecznym rozwiązaniem są antyperspiranty, czyli kosmetyki o podwójnym działaniu. Z jednej strony bowiem blokują ujścia gruczołów potowych, dzięki czemu pot nie wydostaje się na skórę. Z drugiej strony, dzięki kompozycji zapachowej, zapewniają poczucie świeżości przez wiele godzin. Używanie antyperspirantów jest więc dla wielu osób wręcz wybawieniem.
Pocimy się w różnych sytuacjach - wysiłek fizyczny to tylko jeden z czynników. Pot wydzielamy również wówczas, gdy w otoczeniu (zarówno na otwartej, jak i zamkniętej przestrzeni) panuje wysoka temperatura. To również naturalna i pożądana reakcja systemu termoregulacji organizmu.
Pocimy się jednak również w innych sytuacjach, jak stres, czy podczas spożywania gorących napojów i potraw (albo gdy dodatkowo są one pikantne). Ostre przyprawy stymulują gruczoły potowe do aktywności, stąd ta reakcja.
To, w jakiej ilości i w jakich sytuacjach wydzielamy pot, jest kwestią bardzo indywidualną, uzależnioną od różnych czynników. Osoby o słabej kondycji fizycznej, prowadzące siedzący tryb życia, które dodatkowo borykają się z nadwagą, mają większą podatność na pocenie się w różnych sytuacjach.
Warto jednak wiedzieć, że jeśli pocisz się bardzo intensywnie w sytuacjach, które zupełnie nie powinny tego powodować (chodzi np. o spokojne leżenie lub siedzenie), a w dodatku poceniu się towarzyszą objawy takie jak ból lub ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, mdłości czy chwilowa utrata świadomości - natychmiast zgłoś się po pomoc lekarską. Mogą to być bowiem objawy świadczące o poważnych problemach zdrowotnych.
Nadmierna potliwość może być również objawem towarzyszącym różnym schorzeniom (między innymi zaburzeniom pracy tarczycy), dlatego jeśli pocisz się w mało charakterystycznych dla tego sytuacjach, skonsultuj się z lekarzem.