Dbanie o cerę wielu z nas wydaje się skomplikowanym, wieloetapowym zajęciem. Jest w tym ziarno prawdy – kroków, które powinniśmy wykonać, jest sporo. Ale nie ma w tym nic trudnego! Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, by zapewnić sobie piękny wygląd i zdrową, świetlistą skórę. Nasza twarz, podobnie jak inne części ciała, wymaga uwagi, odpowiedniego traktowania i stosowania wysokiej jakości, dopasowanych do potrzeb cery kosmetyków. Oto lista tricków pielęgnacyjnych, które sprawią, że będziemy cieszyć się nieskazitelnym wyglądem niezależnie od wieku! Dbanie o cerę wcale nie musi być nudne!
Spis treści
- Jak dbać o cerę? Obserwuj ją
- Stosuj olejki do demakijażu
- Dbanie o cerę. Żele myjące
- Stosuj toniki w codziennej pielęgnacji
- Jak odżywiać skórę? Tylko serum!
- Najlepsze kremy na co dzień
- Zainwestuj w dobry krem pod oczy
- Stosuj peelingi do oczyszczania skóry
- Najlepsze maseczki dla każdego
- Jak dbać o cerę? Nie dotykaj swojej twarzy!
- Pij wodę dla dobra cery
- Dbanie o cerę nocą. Wysypiaj się
- Dezynfekcja - nie tylko w dobie pandemii
- Wyciskanie krostek. Tego unikaj!
- Jak dbać o cerę? Zawsze zmywaj płyn micelarny!
Jak dbać o cerę? Obserwuj ją
Banalne? Być może. Ale, niestety, wciąż często pomijane. Każda skóra jest inna, każda potrzebuje innej, dopasowanej do jej potrzeb pielęgnacji. Jak dbać o cerę? Kluczem do sukcesu jest zrozumienie swojej cery i jej wymagań. A do tego potrzeba nieco cierpliwości. Nie spieszmy się z kupnem kosmetyków, ze zmianami, nie eksperymentujmy nadmiernie. Nauczmy się, jaka jest nasza skóra i czego faktycznie potrzebuje. Sprawdzajmy, które kosmetyki najbardziej jej odpowiadają. Jeden produkt testujmy przynajmniej kilka tygodni, by sprawdzić, czy działa na nas tak, jak sobie tego życzymy.
Są jednak wyjątki – jeśli widzimy natychmiast, że dany produkt wpływa na nas fatalnie, podrażnia albo uczula, odstawmy go na półkę lub oddajmy przyjaciółce. Być może jej skóra na nim skorzysta. Obserwowanie swojej skóry, tego, jak się zmienia, jak wygląda, jak odbijają się na niej stres, używki, poszczególne fazy cyklu czy dieta, pozwoli nam najlepiej dopasować tryb życia do jej wymagań. Bo dbanie o cerę to długotrwały, złożony proces, który rozpoczyna się właśnie od dogłębnego
poznania jej potrzeb.
Stosuj olejki do demakijażu
Olejki to absolutny hit kosmetyczny ostatnich sezonów. O ile jeszcze niedawno większość kobiet sądziła, że olejki nadają się wyłącznie do skór mocno przesuszonych, o tyle dzisiaj mamy świadomość ich uniwersalnego działania. Niezależnie od typu cery możemy znaleźć odpowiedni dla siebie olejek. Pamiętajmy jednak, by dopasować jego działanie do potrzeb naszej skóry. Inne preparaty będą odpowiednie dla cery przesuszonej, inne dla tłustej, jeszcze inne będą się nadawać do naczynkowej. Szukajmy swojego ideału, by dbać o cerę kompleksowo.
Olejki doskonale nadają się do demakijażu. Nie dziwi popularność OCM, czyli metody oczyszczania skóry olejkami właśnie. Są one niezastąpione w usuwaniu makijażu, zanieczyszczeń i resztek kosmetyków z naszej skóry, pozostawiając buzię gładką i nawilżoną. Do tego eliminują nadmiar sebum, co jest szczególnie istotne w przypadku cer tłustych. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniego dla siebie olejku. Jakie warto przetestować? Które olejki do demakijażu są najlepsze?
Przykładowe produkty:
• Payot, oczyszczający olejek do demakijażu
• The Body Shop Aloe, mleczko do demakijażu
• Nuxe Huile Prodigieuse, nawilżający olejek
Dbanie o cerę. Żele myjące
Kosmetyki na bazie wody – takie właśnie jak żel czy pianka – stanowią kolejny krok na drodze do idealnej cery. To metoda stosowana m.in. przez słynące z nieskazitelnej cery Koreanki. Nic dziwnego, że pokochały ją kobiety na całym świecie, chcące skorzystać z doskonałych metod koleżanek z Azji. Dobrym wyborem będą na pewno Resibo, naturalny żel myjący z ekstraktem z brzoskwini lub Tołpa, żel do mycia twarzy z kwasami AHA i LHA Pielęgnacja z ich pomocą staje się prosta i przyjemna.
Stosuj toniki w codziennej pielęgnacji
Naturalnym pH skóry twarzy jest 5,5. Niestety, wraz z kolejnymi zabiegami pielęgnacyjnymi staje się ono bardziej zasadowe. Tym samym uszkodzona zostaje naturalna bariera ochronna – tzw. płaszcz wodno-lipidowy. Cera staje się podrażniona, pojawiają się niedoskonałości.
Zadaniem toniku jest oczyszczenie skóry i przywrócenie jej lekko kwaśnego odczynu, który działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Żeby zadbać o cerę kompleksowo, nie możemy pomijać tego kroku przy codziennych zabiegach.
Toniki warte polecenia:
• A’Pieu Mint Cho, tonik matujący
• Mizon Intensive Skin Barrier, tonik nawilżający
• The Saem Urban Eco Harakeke, tonik do twarzy
• Elizabeth Arden Ceramide Purifying, tonik
Jak odżywiać skórę? Tylko serum!
Serum stanowi znakomitą bazę dla kolejnych kosmetyków. Dzięki swojej delikatniejszej, bardziej wodnistej niż krem formule, nie obciąża skóry, pozostawiając ją elastyczną, wygładzoną i sprężystą. Na noc warto wybierać bogatsze, bardziej złożone składy o tłustszej konsystencji, na dzień z kolei sprawdzą się delikatne, nawilżające kosmetyki. Świetnie sprawdzą się też tzw. esencje. Stosujmy je codziennie, by odżywić skórę, dodać jej blasku i sprężystości. W zależności od indywidualnych potrzeb będziemy wybierać inne produkty. Stawiajmy na takie, które pozwolą nam kompleksowo zadbać o cerę.
Przykładowe produkty:
• Physicians Formula, beztłuszczowe serum do twarzy
• Holika Holika, żel aloesowy
Najlepsze kremy na co dzień
Jak zadbać o cerę na codzien? Niezależnie od typu cery egzamin zdadzą kremy nawilżające, nawilżająco-matujące o wszechstronnym działaniu. Bo, uwaga, każda skóra potrzebuje nawodnienia! Na dzień wybierajmy delikatniejsze formuły, na noc zaś ciężkie, witaminowe, odżywcze.
Przykładowe produkty:
• Embryolisse, krem nawilżający
• Embryolisse, emulsja nawilżająco-matująca
• Mizon Snail, przeciwzmarszczkowy krem na noc
Zainwestuj w dobry krem pod oczy
Bardzo istotne w codziennym dbaniu o wygląd jest aplikowanie pod oczy specjalnych kremów. Ten punkt pielęgnacji często traktujemy po macoszemu, pomijając go i wmasowując w całą twarz ten sam preparat. To błąd. Liczy się nie tylko rodzaj kosmetyku, ale również sposób aplikacji. Krem pod oczy delikatnie wklepujemy w ten obszar opuszkami palców. Nie ciągniemy, nie trzemy skóry, by uniknąć podrażnień i zmarszczek. Im szybciej zaczniemy dbać o okolicę oczu, tym lepiej będziemy wyglądać przez długie lata.
Pielęgnacja skóry jest niezwykle istotna w kuracji przeciwstarzeniowej.
Przykładowe produkty:
• Nivea Q10, przeciwzmarszczkowy krem pod oczy
• Bioliq, nawilżający krem pod oczy
Stosuj peelingi do oczyszczania skóry
Jeśli chcemy się cieszyć piękną skórą, ważną zasadą jest stosowanie peelingów. Jednak pamiętajmy, że muszą być one zawsze odpowiednio dobrane do naszego typu cery.
Wśród wielu produktów do wyboru mamy:
• peelingi gruboziarniste
• peelingi drobnoziarniste
• peelingi enzymatyczne
Te ostatnie są przeznaczone głównie do cer wrażliwych ze skłonnością do podrażnień. Na początku naszej przygody ze złuszczaniem wybierzmy delikatny produkt i obserwujmy uważnie reakcję naszej skóry. Idealnymi preparatami są te zawierające kwasy owocowe o dobroczynnym działaniu.
Jak dbać o cerę każdego dnia? Pamiętajmy, że jeśli chcemy cieszyć się rozświetloną, odżywioną oraz pełną blasku cerą, musimy zadbać o jej odbudowę. Regularne stosowanie peelingów zapewni nie tylko odnowę, ale również odżywienie.
Przykładowe produkty:
• Tołpa Dermo Face Sebio
• Loreal Sugar Scrubs Peeling
Najlepsze maseczki dla każdego
Jeśli szukamy koktajlu odżywczego o bogatym składzie, doskonale sprawdzą się u nas nawilżające maseczki SOS dla suchej i pozbawionej blasku skóry. W swoim składzie mogą zawierać takie składniki jak:
• mleczka roślinne
• kwas hialuronowy
• witaminy
• ekstrakty z roślin
To właśnie te składniki zapewniają im działanie nawet do 48 godzin!
A jak zadbać o skórę pod oczami? Pamiętajmy, że wymaga ona szczególnej pielęgnacji. Świetnie sprawdzą się w tym celu maseczki w płachcie. Dzięki swojej formule i lekkiej konsystencji substancje w nich zawarte doskonale wnikają w skórę, natychmiast reanimując ten problematyczny obszar. Warto wybrać produkty, które mają w swoim składzie witaminę C, ponieważ dodaje ona cerze blasku.
Natomiast zupełnie innym rodzajem maseczek są maseczki glinkowe. Maseczki glinkowe doskonale sprawdzą się u osób, które borykają się z problemem rozszerzonych porów. Po zastosowaniu glinki pory staną się niewidoczne, a nasza skóra będzie gotowa na makijaż.
Wszystkie wymienione typy maseczek możemy stosować również na usta! W tym celu warto przetestować multifunkcyjne produkty, które można nakładać na wszystkie problematyczne obszary naszego ciała, w tym także na usta i włosy.
Przykładowe produkty:
• Nuxe Creme Fraiche De Beaute
• Loreal Czysta Glinka
• Eveline Egyptian Miracle
Na poniższych infografikach przedstawiliśmy podstawowy podział maseczek. Kliknij w każdą z nich by poznać produkty z danych kategorii.
Jak dbać o cerę? Nie dotykaj swojej twarzy!
Pij wodę dla dobra cery
W parze z odpowiednim nawodnieniem powinna też iść zdrowa dieta. Spożywajmy dużo warzyw oraz owoców, ponieważ jak głosi popularne powiedzenie: jesteś tym, co jesz! Kosmetyki nie uzupełnią braków wynikających ze złej diety oraz picia zbyt małej ilości wody. Żeby zadbać o cerę kompleksowo trzeba zacząć od wewnątrz.
Dbanie o cerę nocą. Wysypiaj się
Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ w nocy całe nasze ciało – w tym skóra – regenerują się. Brak snu wpływa nie tylko niekorzystnie na naszą psychikę, ale również samopoczucie fizyczne. Kiedy jesteśmy niewyspani, często nasza twarz jest opuchnięta i szara, a skóra zwiotczała. Jeśli nie zadbamy o dobrą jakość snu, to nawet najlepsze kosmetyki nie pomogą naszej cerze.
Dezynfekcja - nie tylko w dobie pandemii
Powstaje zatem pytanie, jak często należy czyścić pędzle? Jedyna i słuszna odpowiedź brzmi: jak najczęściej! Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie da się myć pędzli po każdym użyciu, jednak starajmy się to robić przynajmniej co kilka dni. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w płyn do dezynfekcji, którym możemy spryskać pędzle po każdym użyciu, dzięki czemu zapewnimy sobie czystość oraz wygodę. Warto także pamiętać o dezynfekcji rąk. Dobrze sprawdzi się tutaj Nacomi antybakteryjny płyn do rąk. Dbanie o cerę bowiem nie obejdzie się bez dbania o to, czym jej dotykamy.
Wyciskanie krostek. Tego unikaj!
Wyciskając krostki, przenosimy bakterie po całej naszej twarzy, przez co tylko pogarszamy sytuację. W efekcie zamiast sobie pomagać, fundujemy skórze kolejne stany zapalne. Jeśli chcemy, wybierzmy się na oczyszczanie do profesjonalnego salonu kosmetycznego. Kosmetyczka przygotuje odpowiednio naszą skórę, delikatnie oczyści ją, a następnie zdezynfekuje i złagodzi po zabiegu. W ten sposób pozbędziemy się krost i zapobiegniemy powstawaniu kolejnych. Dbajmy o cerę odpowiedzialnie i z głową.
Jak dbać o cerę? Zawsze zmywaj płyn micelarny!
Na poniższych infografikach podpowiadamy, na które produkty warto zwrócić uwagę.