Alkohol w kosmetykach co do zasady kojarzy się negatywnie, bo z działaniem wysuszającym. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy alkohol jest tym złym. Niektóre alkohole w kosmetykach są niezbędne dla ich prawidłowej konsystencji, zapachu, czy trwałości i nie mają one negatywnego wpływu na skórę. Podpowiadamy, jakie alkohole znajdziesz w składach kosmetyków i których należy unikać.
Spis treści
Jakie funkcje pełni alkohol w kosmetykach?
Alkohol w kosmetykach to częsty dodatek. Można pomyśleć, że co najmniej zbędny, a przy tym szkodliwy, bo kojarzy się z wysuszaniem i podrażnianiem skóry. Trzeba jednak wiedzieć, że obecność alkoholu w produktach kosmetycznych nie jest przypadkowa. Ten składnik pełni o wiele więcej funkcji, niż mogłoby się wydawać. Warto podkreślić również, że istnieje kilka rodzajów alkoholi, które są dodawane do kosmetyków – to „złe” alkohole i te „dobre”.
Po co są alkohole w kosmetykach? Jedną z istotnych funkcji jest konserwowanie ich. Gdyby kosmetyki nie były konserwowane, psułyby się w ciągu kilku dni. To właśnie dlatego produkty pielęgnacyjne domowej roboty, do których nie dodaje się środków konserwujących, najlepiej przygotowywać w niewielkich ilościach – takich, które można szybko zużyć. Alkohol jest dobrym konserwantem, bo hamuje rozwój drobnoustrojów w kosmetyku.
Kolejnym zastosowaniem alkoholu jest wpływ na jego konsystencję: utrzymuje pożądaną lepkość i gęstość, pełni również funkcję rozpuszczalnika.
Alkohole w kosmetykach – jak działają na skórę?
Alkohol w kosmetykach do twarzy lub ciała może mieć korzystny wpływ na skórę, przede wszystkim ze względu na swoje właściwości hamujące rozwój bakterii i innych drobnoustrojów. Z tego względu kosmetyki zawierające alkohol mogą sprawdzić się w pielęgnacji problematycznej (trądzikowej, łojotokowej) skóry twarzy i ciała, a także włosów.
Ciekawą właściwością alkoholu w kosmetykach jest również to, że wpływa korzystnie na wchłanianie się składników pielęgnacyjnych.
Alkohol w kosmetykach do twarzy – który jest szkodliwy?
Kosmetyki z alkoholem nie zawsze więc są złym wyborem. Na ten składnik powinny uważać osoby ze skórą suchą, wrażliwą i podatną na podrażnienia, jednak w innych przypadkach nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tego typu kosmetyków.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, jaki dokładnie alkohol znajduje się w składzie produktu. Istnieją bowiem alkohole o korzystnym działaniu, a także te, które mogą przynieść skórze więcej szkód niż pożytku.
Jednym ze „złych” alkoholi jest alcohol denat w kosmetykach (INCI: Alcohol Denat). To alkohol etylowy. Choć ma on właściwości antyseptyczne i oczyszczające oraz jest uważany za bezpieczny do stosowania, to może działać wysuszająco i drażniąco na skórę. Powinny się go wystrzegać przede wszystkim osoby ze skórą suchą lub ze skłonnością do przesuszania się, a także z wrażliwą, czy z trądzikiem różowatym. Alkohol denat w kosmetykach nie powinien być również stosowany przez dłuższy czas.
Jakie są dobre alkohole w kosmetykach?
Obok alkoholu etylowego jest również grupa „dobrych” alkoholi, którym niesłusznie przyczepia się łatkę szkodliwych. Do tej grupy alkoholi zalicza się aż 5 jego form.
- Cetyl Alkohol to alkohol cetylowy. Do kosmetyków jest dodawany jako składnik emolientowy, a więc odgrywa pozytywną rolę składnika nawilżającego. Znajdziesz go więc przede wszystkim w kosmetykach nawilżających.
- Cetearyl Alcohol to alkohol cetylostearylowy. Cetearyl alcohol w kosmetykach jest mieszanką alkoholi stearylowych i cetylowych. Ma działanie zupełnie odwrotne do tego, które przypisuje się alkoholowi ogólnie, ponieważ wykazuje właściwości zatrzymujące wilgoć, a także wygładzające i zmiękczające. Kosmetyki z dodatkiem tego alkoholu dobrze sprawdzają się więc w pielęgnacji skóry suchej i podatnej na przesuszanie.
- Stearyl Alcohol to alkohol stearylowy. Jest zaliczany do grupy alkoholi tłuszczowych. Ma działanie natłuszczające i nawilżające skórę.
- Phenethyl Alcohol to alkohol fenyloetylowy, który jest całkowicie neutralny dla skóry. Dodaje się go do kosmetyków w celu zapobiegania rozwojowi drobnoustrojów.
- Benzyl Alcohol, czyli alkohol benzylowy, w kosmetykach pełni funkcję przede wszystkim konserwującą, a także zapachową. Najczęściej dodaje się go do kosmetyków myjących oraz produktów pielęgnacyjnych do twarzy.
Rada experta:
Jeśli obawiasz się wysuszającego działania alkoholi w kosmetykach, to dobra wiadomość jest taka, że są one lotne.
Oznacza to, że odparowują ze skóry praktycznie natychmiast po aplikacji. Nie musisz więc obawiać się ich wysuszającego, czy podrażniającego działania przez cały czas noszenia kosmetyku. W niektórych przypadkach producenci kosmetyków nie mają nawet obowiązku podawania stężenia alkoholu ze względu na jego neutralne działanie na skórę.
Kosmetyki z alkoholem – jakie wybrać?
Dobre alkohole w kosmetykach niesłusznie są więc wrzucane do jednego worka ze złymi – a właściwie jednym, którym jest alcohol denat. Nie warto więc skreślać kosmetyku, tylko dlatego, że znajduje się w nim substancja zawierająca człon alcohol.
Nieszkodliwy alkohol w składzie kosmetyków może przynieść jej całkiem sporo korzyści – zmiękczy ją, nawilży i pomoże zabezpieczyć przed utratą wilgoci. Aby jednak kosmetyki zawierające alkohol przynosiły pożądane efekty pielęgnacyjne, trzeba dobrać je adekwatnie do rodzaju i potrzeb skóry.
W jakich kosmetykach najczęściej znajdziesz dodatek alkoholi? To przede wszystkim szampony i odżywki do włosów, a także balsamy do ciała i kremy pielęgnacyjne. Dodatkowo alkohole stosuje się również w tonikach pielęgnacyjnych.
Dobre i złe alkohole w kosmetykach – podsumowanie
Kosmetyki z alkoholem dobrze dopasowane do potrzeb skóry mogą przynieść korzystne efekty pielęgnacyjne, bez ryzyka tych niepożądanych, jak wysuszenie, czy podrażnienie. Jeśli masz wrażliwą skórę lub jesteś w trakcie kuracji dermatologicznej i masz wątpliwości co do tego, jakie składniki mogą Ci potencjalnie zaszkodzić, o poradę poproś swojego lekarza prowadzącego lub kosmetologa. W drogerii eZebra znajdziesz mnóstwo ciekawych propozycji kosmetycznych, dzięki którym z łatwością i przyjemnością będziesz pielęgnować swoją skórę niezależnie od tego, jakie ma potrzeby. Przejrzyj naszą ofertę już dziś – z pewnością znajdziesz w niej wielu kandydatów do faworyta wśród produktów pielęgnacyjnych!