ZADBANA SKÓRAPIĘKNO Z NATURYDBAJ O ZDROWIEDOMOWE PORADY
22.11.2019

Aromaterapia. Co to jest, jak ją przeprowadzić, jakie olejki wybrać?

Aromaterapia. Co to jest, jak ją przeprowadzić, jakie olejki wybrać?

Leczenie zapachem ma długą i bardzo chlubną historię. Już w starożytności ceniono tę formę terapeutyczną. Olejków eterycznych używano w celach duchowych, leczniczych i pielęgnacyjnych. Były nieodzownym elementem codziennego życia, wielkich uroczystości i rytuałów higienicznych. Co ciekawe, używało się ich nawet jako środka płatniczego, co świadczy o dużej wartości tych substancji. Schedę po starożytnych przejęli współcześni. Aromaterapia, bo tak nazywa się wykorzystywanie olejków do poprawy samopoczucia i zdrowia, wróciła do łask i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

MOKOSH OLEJEK ETERYCZNY LAWENDOWY 10ML

Aromaterapia – co to jest?

Wiele osób zastanawia się, co to jest aromaterapia i do czego faktycznie może się przydać. O ile traktowanie jej jako cudownego leku na wszystkie dolegliwości to oczywiście przesada, o tyle terapia zapachem doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie leczenia, sposób na relaks, a nawet środek na poprawę libido. Kluczem do sukcesu są odpowiednio dobrane do konkretnych potrzeb olejki eteryczne. Każdy z nich ma bowiem inne działanie i wpływa inaczej na nasz organizm.

Do przeprowadzenia takiego zabiegu i co za tym idzie, poznania odpowiedzi na pytanie o to, na czym polega aromaterapia, potrzeba specjalnego urządzenia, tzw. kominka aromaterapeutycznego lub po prostu wanny czy garnka z wodą. Bo zabiegi takie można przeprowadzać na wiele sposobów. W zależności od potrzeb możemy urządzić sobie aromatyczną kąpiel z olejkiem lawendowym, parówkę z różą w roli głównej lub kominkowy seans z pomarańczami w tle. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem rytuału upewnić się, czy mieszanka zapachowa nie wywołuje u nas reakcji alergicznej. W tym celu nałóżmy kroplę olejku na nadgarstek i odczekajmy około 10 godzin. Jeśli nie zdarzy się nic niepokojącego, możemy przystąpić do zabiegów.

Na czym polega aromaterapia?

Kąpielowa aromaterapia to jedna z popularniejszych form korzystania z dobrodziejstw olejków eterycznych. Do gorącej wody wystarczy wpuścić kilka kropelek ulubionego preparatu, by cieszyć się pełnoprawnym, domowym SPA. Woda w wannie powinna mieć około 40 stopni, a sama kąpiel niech nie trwa dłużej niż pół godziny. To optymalny czas na głęboki relaks.

Inhalacje można przeprowadzić z wykorzystaniem specjalnego inhalatora lub po prostu garnka z wodą. Do parującej cieczy musimy wlać kilka kropel odpowiedniego olejku, by cieszyć się świetnymi efektami. Pomaga zarówno na drogi oddechowe, jak i na cerę! I wreszcie kominek zapachowy. Co to? Aromaterapia z prawdziwego zdarzenia. Specjalne urządzenie można ustawić w dowolnym miejscu i o każdej porze dnia i nocy cieszyć się zbawiennym wpływem zapachu na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd.

MOKOSH OLEJEK ETERYCZNY POMARAŃCZOWY 10ML
NATURE QUEEN OLEJEK EUKALIPTUSOWY 10ML

Dla każdego coś miłego

Jeśli wciąż nie mamy pewności, na czym polega aromaterapia, powinniśmy przypatrzeć się różnymi olejkom eterycznym. Ich działanie polega na stopniowym uwalnianiu substancji zawartych w konkretnym preparacie. Żeby terapia była skuteczna, olejek musi być odpowiednio dopasowany. Inny dla relaksu, inny na poprawę sprawności seksualnej, jeszcze inny na bóle głowy czy napięcie przedmiesiączkowe.

1. Do najpopularniejszych skarbów natury należy olejek różany, którego zbawienne właściwości znali już starożytni. Niezwykły zapach i świetne działanie czynią go jednym z ulubionych preparatów wśród fanów aromaterapii. Woń doskonale radzi sobie z bólem głowy i PMS oraz pozwala się zrelaksować. Co ciekawe, kilka kropli rozpylonych w sypialni poprawia libido, co czyni go świetnym, naturalnym afrodyzjakiem.

2. Olejek lawendowy z kolei wpływa na nas wyciszająco. Do tego obniża ciśnienie i stymuluje pracę mózgu, dzięki czemu doskonale sprawdzi się np. w biurze czy w trakcie nauki do egzaminu.

3. Podobnie zadziała olejek pomarańczowy, który dodatkowo poprawia humor.

4. Przy przeziębieniu lub na wypadek jesiennej chandry idealny będzie olejek eukaliptusowy. Działanie przeciwzapalne, przeciwzakaźne i bakteriobójcze łączy się tutaj z właściwościami poprawiającymi humor. Można go dodać do kąpieli lub rozkoszować się świeżą wonią za pośrednictwem kominka aromaterapeutycznego.

Korzystajmy śmiało ze skarbów, które przygotowała dla nas natura. Jednocześnie pamiętajmy, co to aromaterapia i nie traktujmy jej jako leku na całe zło. W razie problemów zdrowotnych zgłośmy się do lekarza, a zapachu używajmy jedynie jako przyjemnego dodatku.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

pixel