Atopowe zapalenie skóry to choroba, która zaczyna się zwykle we wczesnym dzieciństwie. Wpływ na jej pojawienie się mają geny, które powodują wadliwą reakcje układu odpornościowego. Nieprawidłowo odpowiada on na niewielkie dawki antygenów i, co za tym idzie, wywołuje skórną reakcję alergiczną. To tak, jakby nieustannie „czuwał” w oczekiwaniu na zagrożenie. A groźne jest wszystko – pokarmy, pyłki roślin, sierść zwierzęca. Atopia widoczna na skórze to jeden z objawów reakcji alergicznej. Występuje obok zapalenia spojówek, kataru siennego, astmy. I daje o sobie znać najczęściej już w wieku niemowlęcym. Dlatego jest tak bardzo uciążliwa.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny
O ile dorosły człowiek może poradzić sobie ze swędzącą skórą, o tyle małe dzieci mogą mieć z tym problem. To czyni AZS tak trudnym schorzeniem. Przerażeni rodzice nie wiedzą jak pomóc malcowi, który płacze i marudzi z powodu świądu czy pieczenia. Objawy wywołują niepokój i rozdrażnienie zarówno w małym pacjencie, jak i jego dorosłych opiekunach. Kluczem do walki z dolegliwością jest odpowiednie jej rozpoznanie i edukacja. Im więcej wiemy, tym szybciej możemy przejąć dowodzenie nad tym, co dzieje się w organizmie naszej pociechy.
Zagadnienie pt. „atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny” jest dość złożone. Wpływ na powstanie choroby mają wspomniane już geny, ale także hormony czy układ nerwowy, a nawet stres, który może powodować zaostrzenie stanu. Niektórzy badacze wskazują również na nadmierną higienę i nieprawidłową budowę naskórka, które są czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się AZS. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu chorobę stwierdzano u 1% populacji, dzisiaj cierpi na nią nawet 30% Europejczyków. Jeśli choroby alergiczne występują o obojga rodziców, to prawdopodobieństwo AZS u dziecka wynosi 70%.
Po czym rozpoznać chorobę?
Uporczywy świąd – oto najbardziej chyba charakterystyczny objaw atopowego zapalenia skóry. To właśnie on sprawia, że malec nie potrafi się uspokoić, jest podenerwowany i poirytowany. A my, rodzice, razem z nim. Dziecko cierpi w dzień i wieczorem – swędzenie całego ciała może wywoływać bezsenność i wybudzać nocą. Ponadto na ciele pojawiają się fragmenty bardzo suchej skóry, która staje się też dużo podatniejsza na podrażnienia. Nieodpowiednie kosmetyki lub maści mogą to jeszcze wzmagać. Charakterystyczną dla objawów tej choroby jest nietolerancja wełny, która silnie podrażnia i tak naruszoną warstwę naskórka.
We wczesnym dzieciństwie, do końca 2. roku życia, zmiany skórne mają charakter nieregularnych ognisk rumieniowo-wysiękowych. Pojawiają się głównie na twarzy (policzki, czoło, owłosiona skóra głowy) i na kończynach oraz tułowiu. Pomiędzy 3. a 11. rokiem życia ogniska lichenizacji obserwuje się głównie w obrębie powierzchni zgięciowych stawów – szczególnie charakterystyczne są czerwone, swędzące plamy w zgięciach łokciowych. W każdym okresie życia w najcięższych przypadkach może dojść do zajęcia całej skóry chorego, co nazywamy erytrodermią.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – leczenie
Sama świadomość problemu jeszcze go jednak nie rozwiązuje. Im dłużej będziemy zwlekać z wizytą u specjalisty i podjęciem leczenia, tym bardziej nasilone mogą być objawy. Warto pamiętać, że przypadłość ma charakter przewlekły i najprawdopodobniej będzie nawracać przez całe życie. Choroba wchodzi w stany remisji i zaognienia – w zależności od czynników zewnętrznych, etapu życia. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt? Leczenie zacznijmy już teraz.
Bo jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci? Jak najszybciej. Udajemy się do lekarza specjalisty, który postawi diagnozę i przepisze odpowiednie preparaty. W przypadku występowania ognisk zapalnych są to zwykle preparaty o działaniu przeciwzapalnym, czasem preparaty sterydowe.
W miarę możliwości warto unikać czynników alergizujących i drażniących oraz nawilżać i natłuszczać skórę. Świetnie sprawdzą się specjalne produkty kosmetyczne dla niemowląt i dzieci, np. Mustela Stelatopia przeznaczona konkretnie do skóry atopowej. Krem emolient odbudowuje uszkodzoną barierę skóry atopowej. Wzmacnia naturalne właściwości ochronne skóry dzięki składnikowi Avocado Perseose. Zmniejsza przyleganie gronkowca złocistego, zapobiegając tworzeniu przez niego biofilmu, czyli jego warstwy ochronnej i chroni bogactwo komórkowe skóry. Przy dbaniu o skórę dotkniętą AZS przydadzą się delikatne, pozbawione sztucznych dodatków produkty, np. Nivea Baby Pure & Sensitive Emolient , który nadaje się do mycia włosów i całego ciała. Nawilża i zapobiega podrażnieniom skóry. Idealnie sprawdzi się w kryzysowych momentach choroby. Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci, to tylko przebadanymi dermatologicznie wyrobami.