Awokado – właściwości. Sprawdź, jak zbawiennie działa na twarz!
Zalet wykorzystania roślinnych ekstraktów w kosmetyce można wymienić wiele. Wśród drogocennych składników bez wątpienia znajduje się awokado. Właściwości tego owocu sprawiają, że sięgamy po niego chętnie nie tylko w kuchni, ale także w pielęgnacji. Zobacz, dlaczego warto wykorzystać awokado na twarz!
Spis treści
Jakie właściwości ma awokado?
Siła awokado tkwi w jego składzie. Niewiele owoców może się poszczycić taką zawartością jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawartość kwasów omega-9 sięga tutaj około 30%. W środku nie brakuje również tych z grup omega-3 i omega-6. A wszystkie one są niezbędne dla pełni zdrowia. Dzięki tym składnikom awokado pozwala sprawniej przyswoić składniki z innych produktów. Funkcja ta działa zarówno w trakcie jedzenia, jak i np. nakładania awokado na twarz.
Ale kwasy tłuszczowe to nie wszystko. W tym niepozornym owocu znajdziemy również:
- potas,
- witaminę C,
- witaminę E,
- witaminę A,
- witaminy z grupy B,
- kwas foliowy.
Wszystkie one tworzą mieszankę prozdrowotną doskonałą między innymi dla naszej skóry.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Awokado - właściwości zdrowotne
Jakie właściwości zdrowotne ma awokado? To prawdziwa bomba witamin i innych cennych składników odżywczych. Warto wiedzieć między innymi o tym, że awokado, jako jedyny owoc, zawiera kwasy omega – tak cenne przecież dla naszego zdrowia.
Dlaczego jeszcze warto sięgać po awokado? To prawdziwa skarbnica zdrowia! Regularne spożywanie awokado wzmocni organizm na wielu polach. To między innymi:
- wsparcie pracy serca – dzięki temu, że awokado zawiera sporo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają właściwości obniżające poziom cholesterolu;
- wspomaganie trawienia – awokado zawiera błonnik, a ten naturalnie wspiera procesy trawienne i pomaga zapobiegać zaparciom;
- zmniejszenie ryzyka stanów zapalnych – a także złagodzenie tych już istniejących;
- unormowanie poziomu cukru we krwi – regularne spożywanie awokado może przyczynić się również do zmniejszenia poziomu cukru we krwi, co jest istotne zarówno w profilaktyce cukrzycy, jak i dla osób borykających się z tą chorobą.
Dodatkowo warto podkreślić, że awokado może również wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Wszystko dzięki temu, że zawiera przeciwutleniacze. Choć smak awokado nie dla każdego jest atrakcyjny, to jednak warto znaleźć swój sposób na to, by spożywać je częściej. W jednym, niewielkim i niepozornym owocu kryje się bowiem mnóstwo korzyści dla zdrowia – i wyglądu!
Jedzenie awokado odżywia i wspiera organizm od środka. Warto również sięgnąć po awokado do zastosowania zewnętrznego: na skórę i włosy.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Awokado w kosmetyce
Właściwości awokado zostały docenione także w kosmetyce. Obecnie wielu producentów kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy, ciała i włosów wykorzystuje awokado do wzbogacenia formuły produktów.
Kosmetyki z awokado są bardzo lubiane przede wszystkim przez posiadaczy skóry suchej i ze skłonnością do podrażnień. Przeważnie są one wzbogacone o olej z awokado.
Awokado i olej z niego wykazuje bowiem doskonałe właściwości nawilżające i odżywcze – przede wszystkim dzięki bogactwu witamin (A, C, E) i kwasów tłuszczowych. Oprócz tego kosmetyki z awokado sprzyjają regeneracji suchej i podrażnionej skóry. Dzięki temu, że składniki skryte w awokado głęboko nawilżają skórę, kosmetyki zawierające ten składnik sprzyjają wzmocnieniu skóry, a to bardzo istotne w profilaktyce rozstępów.
Składniki zawarte w awokado to między innymi przeciwutleniacze, które sprzyjają zachowaniu młodego wyglądu skóry poprzez neutralizowanie wolnych rodników. Tym samym kosmetyki z awokado sprawdzają się dobrze również w pielęgnacji skóry dojrzałej.
Zastosowanie awokado w kosmetyce nie ogranicza się tylko do pielęgnacji skóry. Wykorzystuje się je także w kosmetykach pielęgnacyjnych do włosów. Awokado w kosmetykach to doskonały wybór przede wszystkim w przypadku włosów suchych i zniszczonych: łamliwych, matowych i ze skłonnością do wypadania. Kosmetyki do włosów zawierające awokado sprzyjają również komfortowi suchej i swędzącej skóry głowy – nawilżając ją i odżywiając.
Porada experta:
Jeśli masz bardzo suchą lub podrażnioną skórę i chcesz szybko przynieść jej ukojenie, wybór naturalnych składników do tworzenia maseczek to dobry pomysł – bo niwelujesz ryzyko podrażnienia chemicznymi substancjami.
Pamiętaj jednak, że jeśli masz skłonności do uczuleń, to naturalne składniki także stosuj ostrożnie: również bywają silnymi alergenami! Jeśli chcesz wzbogacić działanie maseczki z awokado, dodaj do niej nie tylko miód (ważne, by był on naturalny i dobrej jakości!), ale możesz również wycisnąć do niej zawartość kapsułek z witaminami A i E.
ZOBACZ:
Maseczka z awokado na twarz – co daje?
Regularne stosowanie maseczki z awokado na twarz pozwala odżywić skórę witaminami. A tych jest tutaj sporo. Witamina E i karoten dbają o barierę tłuszczową, która chroni skórę przed przesuszeniem. Wzmacniając oraz chroniąc lipidy i lipoproteiny błon biologicznych, perfekcyjnie intensyfikują procesy regeneracyjne.
Zobacz także: Nisko-, średnio-, wysokoporowate. Jakie oleje do różnych typów włosów?
Zestaw ten nadaje się do cery suchej, popękanej, z uszkodzeniami. Olej z awokado dodany do maski czy kremu natłuszcza, działa przeciwstarzeniowo i nawilżająco. Świetnie dba także o włosy, zapobiegając tworzeniu się łupieżu i wypadaniu włosów.
Maska na twarz z awokado może powstać w domowym zaciszu. Zrobienie jej własnymi siłami nie jest trudne ani skomplikowane. Wystarczy dojrzały owoc, odrobina soku z cytryny i trochę jogurtu naturalnego lub miodu. Miąższ wydrążamy i zgniatamy widelcem. Całość mieszamy z sokiem i jogurtem lub miodem i… gotowe! Powstałą papkę nakładamy na twarz na około 20 minut. Uprzednio upewnijmy się jednak, że nie mamy alergii na żaden ze składników!
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:
Awokado na twarz? Sprawdź kosmetyki!
Dla tych, którzy wolą zaopatrzyć się w gotowe kosmetyki, idealne będą produkty stworzone na bazie awokado lub ze sporym jego dodatkiem. Warto wypróbować serię Avocado Relief. Tonik, krem i maseczka z awokado na twarz stworzą zestaw idealny dla naszej cery. Zdadzą egzamin przy skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień, złagodzą stany zapalne i zapobiegną kolejnymi problemom.
Odżywczy krem z awokado nada się zarówno na dzień, jak i na noc. A do tego zagra doskonale z każdą cerą. Bogactwo naturalnych ekstraktów zadba o nawilżenie i odżywienie, a samo awokado będzie chronić przed podrażnieniami i uszkodzeniami.
Możemy też zaopatrzyć się po prostu w olej z awokado. Nazywany olejem siedmiu witamin polecany jest szczególnie dla cer wymagających nawilżenia, regeneracji i ukojenia. Świetnie zwalcza przesuszenie, niweluje zaczerwienienia i przywraca elastyczność i blask. Nada się też na skórę uszkodzoną po ekspozycji na słońce. Warto mieć go w swojej kosmetyczce.