Azjatycka pielęgnacja twarzy, ciała i włosów – na czym polega?
Azjatki słyną na całym świecie z młodego wyglądu oraz nienagannej i gładkiej cery. Chcesz poznać ich sekret? To przede wszystkim regularna i przemyślana pielęgnacja. Jeśli Ty także chcesz spróbować – wszystkie niezbędne kosmetyki dostępne są na polskim rynku. Poznaj wszystkie tajniki azjatyckiej pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Przekonaj się, że warto.
Spis treści
- Azjatycka pielęgnacja krok po kroku – na czym polega jej skuteczność?
- Kluczowe zasady azjatyckiej pielęgnacji
- Jak Azjatki dbają o cerę? – sekrety promiennej i gładkiej skóry
- Masaże twarzy i ich wpływ na stan skóry
- Azjatycka pielęgnacja skóry twarzy – co warto wiedzieć?
- Różnice między azjatycką a europejską pielęgnacją
- Azjatycka pielęgnacja włosów – jak dbać o włosy zgodnie z azjatyckimi rytuałami?
- Azjatyckie kosmetyki do włosów i ich właściwości
- Azjatyckie kosmetyki do kręcenia włosów – jak dbać o loki?
- Naturalna pielęgnacja azjatycka – kosmetyki oparte na składnikach naturalnych
- Azjatyckie kosmetyki do makijażu – minimalizm i naturalne piękno
- Gdzie kupować azjatyckie kosmetyki w Polsce?
- Azjatyckie kosmetyki – co warto kupić?
- Podsumowanie – dlaczego warto stosować kosmetyki azjatyckie?
Azjatycka pielęgnacja krok po kroku – na czym polega jej skuteczność?
Azjatyckie kosmetyki w połączeniu z 10-cioma krokami, z których słynie azjatycka pielęgnacja, mogą zapewnić naprawdę satysfakcjonujące efekty. Warunki są jednak dwa: to przede wszystkim systematyczność pielęgnacji, a także stosowanie kosmetyków dobrej jakości. Pod tym kryją się przede wszystkim czyste składy, tj. takie, w których znajdziesz przede wszystkim cenne składniki aktywne, a nie wypełniacze i zapychacze.
10-etapowa pielęgnacja azjatycka zakłada:
- demakijaż olejkiem
- mycie twarzy kosmetykiem na bazie wody
- złuszczanie martwego naskórka
- tonizowanie
- nawilżanie lekkim serum/esencją
- serum
- maseczka w płachcie (ale nie codziennie)
- pielęgnacja skóry wokół oczu
- krem
- krem z filtrem UV.
Trzymając się tej rutyny pielęgnacyjnej, efekty zauważysz całkiem szybko, a także będą one trwałe. Kluczowe jest przede wszystkim dokładne oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie skóry, a także ochrona przed promieniowaniem UV.
Oczyszczanie olejkiem ma swoje uzasadnienie w tym, że sebum czy filtry przeciwsłoneczne najlepiej rozpuszczają się właśnie w tłuszczach. Tonik (lub hydrolat – ma podobne właściwości) przywraca skórze prawidłowe pH, dzięki czemu jest ukojona i lepiej przygotowana na przyjęcie składników aktywnych z kosmetyków. Nawilżanie skóry jest zaś kluczem do tego, by była jędrna, wygładzona i dobrze radziła sobie z czynnikami zewnętrznymi. Ochrona przed promieniowaniem UV jest z kolei istotna z kilku względów. Przede wszystkim zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry (fotostarzenie), a także wysuszaniu jej i tworzeniu się przebarwień.
Kluczowe zasady azjatyckiej pielęgnacji
Azjatycka pielęgnacja skóry bazuje przede wszystkim na wieloetapowości – każdy z przedstawionych 10-ciu etapów ma znaczenie dla efektów pielęgnacji oraz dla wyglądu skóry. Równie istotne jest solidne nawilżanie skóry, niezależnie od tego, jakiego jest rodzaju. Azjatki doskonale wiedzą o tym, jak ważne dla wyglądu i zdrowia skóry jest zabezpieczenie jej przed promieniowaniem UV i stosowanie kremów z SPF. To obowiązkowe elementy codziennej pielęgnacji. Nie bez znaczenia pozostaje również dostarczanie skórze skoncentrowanych składników pielęgnacyjnych, które mają zapobiegać efektom starzenia. Sumienność, systematyczność i wybór wartościowych kosmetyków to baza azjatyckiej pielęgnacji.
Jak Azjatki dbają o cerę? – sekrety promiennej i gładkiej skóry
Azjatycka pielęgnacja cery przynosi satysfakcjonujące efekty przede wszystkim dzięki zaangażowaniu w codzienną pielęgnację. Azjatki traktują ją jak rytuał, który celebrują z przyjemnością. Codzienne oczyszczanie, głębokie nawilżanie, odżywianie i ochrona przed promieniowaniem UV to absolutne minimum, które sprawia, że Japonki czy Koreanki wyglądają przeważnie o wiele młodziej w stosunku do tego, ile mają lat.
Masaże twarzy i ich wpływ na stan skóry
Regularne złuszczanie naskórka, a także stosowanie lekkich esencji nawadniających, w połączeniu ze skoncentrowanym, odżywczym serum, to fundament pielęgnacji. Urozmaicanie jej maskami w płachcie (warto sięgać po nie 2-3 razy w tygodniu) i masażami twarzy, które poprawiają krążenie, a tym samym również dotlenienie skóry i wspomagają wchłanianie się składników odżywczych
Azjatycka pielęgnacja skóry twarzy – co warto wiedzieć?
Kosmetyki azjatyckie do twarzy to produkty wyjątkowe pod wieloma względami. Wyróżnia je zawartość cennych składników aktywnych pochodzenia roślinnego. W składzie takich kosmetyków można znaleźć m.in.:
- śluz ślimaka – kosmetyki ze śluzem ślimaka cieszą się ogromną popularnością w pielęgnacji cery każdego rodzaju, niezależnie od wieku. To składnik o świetnych właściwościach regenerujących, wygładzających, nawilżających i redukujących widoczność zmarszczek. Ponadto doskonale sprawdza się świetnie w pielęgnacji skóry z przebarwieniami i bliznami. Śluz ślimaka wspiera również procesy gojenia się skóry, pomaga również wyciszyć stany zapalne i łagodzi podrażnienia;
- żeń-szeń – kosmetyki pielęgnacyjne z żeń-szeniem są chętnie wybierane przede wszystkim przez osoby z osłabioną skórą, która utraciła jędrność. To składnik rewitalizującym nawilżający, wzmacniający i poprawiający elastyczność naskórka;
- ryż – kosmetyki azjatyckie z ryżem są chętnie wybierane przede wszystkim przez osoby, które mają suchą i poszarzałą skórę. Ryż w kosmetykach pielęgnacyjnych wykazuje działanie przede wszystkim nawilżające, ale również wygładzające i rozjaśniające skórę;
- aloes – to jeden z najcenniejszych składników pielęgnacyjnych, nie tylko w azjatyckich kosmetykach. Jest szczególnie doceniany za swoje doskonałe właściwości nawilżające, a także łagodzące i wspierające procesy gojenia się skóry. Nadaje się doskonale do łagodzenia podrażnień spowodowanych np. nadmiernym opalaniem czy po depilacji;
- wąkrotkę azjatycką – to jeden z najpopularniejszych składników w azjatyckich kosmetykach. Wąkrotka azjatycka jest znana ze swoich doskonałych właściwości łagodzących, kojących i wspierających procesy regeneracyjne skóry. Wzmacnia również jej naturalną barierę ochronną, wykazuje także działanie przeciwzapalne;
- zieloną herbatę – to składnik doceniany również w polskiej pielęgnacji. Stanowi źródło antyoksydantów, dzięki czemu doskonale radzi sobie z redukcją wolnych rodników. Dodatkowo zielona herbata w kosmetykach sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej – łagodzi podrażnienia i wspiera walkę z niechcianymi wypryskami.
Rada experta:
Chcesz spróbować wieloetapowej pielęgnacji, ale przytłacza Cię nadmiar kosmetyków?
Spróbuj wdrażać ją etapami – krok po kroku. Testuj pojedyncze produkty i obserwuj, jak wpływają na Twoją skórę. Dzięki temu możesz szybciej zareagować w przypadku niepożądanych efektów. Nie musisz też odtwarzać pełnego rytuału pielęgnacji. Wybierz te produkty, które odpowiadają Ci najbardziej i staraj się je regularnie stosować.
Różnice między azjatycką a europejską pielęgnacją
Azjatyckie rytuały pielęgnacyjne są chętnie adaptowane przez Europejki, jednak odwzorowanie ich w pełni to raczej niewielki procent. Azjatyckie i Europejskie podejście do pielęgnacji, oprócz wieloetapowości, różni się przede wszystkim tym, że Azjatki zapobiegają, a Europejki leczą. Chodzi o profilaktykę anti-aging. Azjatki już od najmłodszych lat starają się opóźnić procesy starzenia się skóry, podczas gdy Europejki najczęściej zwalczają efekty upływu czasu.
Różnicę widać również w złożoności procesów pielęgnacyjnych – Europejki stawiają raczej na prostotę rutyny pielęgnacyjnej i ograniczają wybór do maksymalnie kilku różnych kosmetyków.
Inne jest również podejście do kwestii ochrony przeciwsłonecznej. W Azji codzienne stosowanie kremów z SPF to absolutna podstawa zaś Europejki nie przywiązują do tej kwestii aż tak dużej uwagi i po produkty z filtrami sięgają przeważnie wówczas, gdy idą się opalać.
Jeszcze jedna różnica w Azjatyckiej i Europejskiej pielęgnacji to ta wynikająca ze składników kosmetyków. W Azji bardzo popularne są kosmetyki naturalne. W Europie królują natomiast produkty o zaawansowanych składach opracowywanych w laboratoriach.
Azjatycka pielęgnacja włosów – jak dbać o włosy zgodnie z azjatyckimi rytuałami?
Azjatyckie kosmetyki do włosów, podobnie jak te do twarzy, również bazują na naturalnych składnikach aktywnych. Azjatycka pielęgnacja włosów skupia się przede wszystkim na nawilżeniu i odżywieniu skóry głowy. Zdrowa skóra głowy = zdrowe, mocne włosy.
Azjatki stosują przede wszystkim łagodne szampony, które nie zawierają silnych detergentów, a dodatkowo unikają codziennego mycia włosów, by ich nie przesuszyć. Każde mycie włosów powinno zakończyć się użyciem odpowiedniej odżywki lub maski.
Istotnym elementem pielęgnacji włosów po azjatycku jest olejowanie. Podczas mycia i pielęgnacji skóry głowy warto wykonywać delikatny masaż, który stymuluje krążenie i pomaga wzmocnić cebulki włosów. W efekcie zastosowane kosmetyki będą lepiej się wchłaniać i wnikać w skórę. Do masażu skóry głowy warto wykorzystywać także masażery, które usprawnią i przyspieszą ten proces. Są nie tylko praktyczne, ale również przyjemne w stosowaniu.
Azjatyckie kosmetyki do włosów i ich właściwości
Kosmetyki do pielęgnacji włosów po azjatycku najczęściej zawierają olej kameliowy. To składnik znany ze swoich nawilżających właściwości. Dzięki niemu włosy zyskują wspaniały blask i stają się bardziej elastyczne. Doskonale wzmacnia również kosmyki. Bardzo popularną metodą jest również olejowanie włosów olejkiem kameliowym.
W kosmetykach do mycia i odżywiania włosów znajdziesz również te składniki kojarzone z pielęgnacją twarzy. To przede wszystkim wspomniana już wąkrotka azjatycka, a także ekstrakt z ryżu (nawilża, zmiękcza i wzmacnia włosy), żeń-szeń (zmniejsza łamliwość włosów, a także wzmacnia ich cebulki) i zielona herbata (wspiera utrzymanie równowagi skóry głowy, a dodatkowo zmniejsza tendencje do wypadania włosów).
Azjatyckie kosmetyki do kręcenia włosów – jak dbać o loki?
Jak dbać o kręcone włosy, trzymając się azjatyckiej pielęgnacji? Podstawą jest intensywne nawilżanie, dzięki czemu kosmyki mniej się puszą, mają więcej blasku, są bardziej podatne na skręt, a także mniej narażone na uszkodzenia. Odżywki bez spłukiwania, serum wygładzające i olejki pielęgnacyjne to podstawa pielęgnacji. Warto uzupełnić ją o żele i pianki do stylizacji włosów kręconych, które pozwolą uzyskać naturalny efekt skrętu, a także utrzymać go na dłużej.
Naturalna pielęgnacja azjatycka – kosmetyki oparte na składnikach naturalnych
Naturalne kosmetyki w azjatyckiej pielęgnacji zyskują coraz więcej na znaczeniu, przede wszystkim ze względu na stale rosnącą świadomość ekologiczną i wynikającą z tego potrzebę stosowania składników łagodnych i bezpiecznych – zarówno dla skóry, jak i dla środowiska.
Dlatego w większości azjatyckich kosmetyków występują m.in.: algi, zioła i fermentowane składniki. Algi są doceniane przede wszystkim za swoje wyjątkowe właściwości nawilżające, a także wspierające elastyczność skóry. Zalet stosowania ziół w pielęgnacji nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Działają przede wszystkim kojąco i wzmacniająco, a także doskonale redukują stany zapalne skóry. Z kolei fermentowane składniki wpływają korzystnie na naturalną barierę ochronną skóry, łagodzą również jej podrażnienia.
Azjatyckie kosmetyki do makijażu – minimalizm i naturalne piękno
Naturalna pielęgnacja azjatycka i rytuały pielęgnacyjne mają na celu uzyskanie zdrowej, gładkiej skóry w dobrej kondycji. Takiej cery nie trzeba przykrywać makijażem. Dlatego w Azji bardzo popularnym trendem jest tzw. glass skin – czyli uzyskanie efektu “szklanej” cery. Chodzi o to, by była dogłębnie nawilżona, a dzięki temu gładka, jędrna i promienna. Efekt można subtelnie podkręcić rozświetlaczem lub rozświetlającym kremem koloryzującym.
Azjatki lubią naturalność nie tylko w pielęgnacji, ale również w makijażu. Dlatego jest on z reguły minimalistyczny. Do wyrównania kolorytu skóry wystarczy lekki krem BB, najlepiej o właściwościach pielęgnacyjnych i rozświetlających. Do tego ewentualnie subtelne konturowanie, delikatne podkreślenie ust i gotowe.
Gdzie kupować azjatyckie kosmetyki w Polsce?
Azjatyckie kosmetyki do stylizacji, pielęgnacji i oczyszczania włosów oraz skóry, w tym japońskie i koreańskie produkty, są łatwo dostępne na europejskim rynku. Dzięki temu możesz swobodnie dobrać odpowiednie produkty do swoich potrzeb.
W poszukiwaniu takich produktów warto zajrzeć do drogerii – zarówno tych stacjonarnych jak i online (w tym eZebra). Szukaj przede wszystkim specjalnych działów dedykowanych koreańskiej i japońskiej pielęgnacji.
Unikaj jednak kupowania kosmetyków z niepewnych źródeł. Istnieje bowiem ryzyko, że nie są oryginalne, a to wiąże się ze sporym ryzykiem problemów – od podrażnienia począwszy, na reakcji alergicznej i stanach zapalnych kończąc. Nie warto ryzykować.
Azjatyckie kosmetyki – co warto kupić?
Zainspirował Cię świat azjatyckiej pielęgnacji i chcesz spróbować wdrożyć przynajmniej część rytuałów do codziennej rutyny? Nie musisz od razu zaopatrywać się w tonę kosmetyków, zwłaszcza jeśli do tej pory byłaś raczej minimalistką pod względem pielęgnacji. Na początek wystarczy kilka produktów:
- olejek do demakijażu;
- żel lub piankę do mycia twarzy;
- lekką, nawilżającą esencję;
- skoncentrowane serum pielęgnacyjne ;
- dobry krem nawilżający;
- krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Takie kosmetyki to dobra baza, którą możesz stopniowo rozszerzać o dodatkowe produkty. Jeśli jednak uznasz, że to wystarczy – to minimum pielęgnacyjne i tak będzie zachowane, więc nic na tym nie stracisz.
Podsumowanie – dlaczego warto stosować kosmetyki azjatyckie?
Azjatyckie dbanie o cerę może przynieść o wiele więcej korzyści, niż się spodziewasz. Po azjatyckie produkty warto sięgnąć z kilku powodów. Po pierwsze, to wyjątkowe, naturalne składniki aktywne, które dzień po dniu dbają o kondycję i wygląd skóry oraz włosów. Po drugie – to unikatowe formuły i zapachy, które uprzyjemniają rytuał pielęgnacyjny, sprawiając, że staje się on chwilą przyjemności. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyrobić nawyk codziennej, sumiennej pielęgnacji! Stąd droga do zadbanej, wzmocnionej i pięknej skóry jest już prosta.