Bergamotka – tak potocznie mówi się o zapachu olejku bergamotowego. Jest on pozyskiwany ze skórek gatunku pomarańczy, którą uprawia się we Włoszech, w Kalabrii. Czy wiesz, jak produkuje się ten cenny olejek? Jakie są jego najczęstsze zastosowania? Poznaj historię jednego z najcenniejszych składników perfum na świecie!
Spis treści
Jak powstaje olejek bergamotowy?
Czym jest olejek bergamotowy? Jak sama nazwa wskazuje, wytwarza się go z owoców pomarańczy bergamoty (łac. Citrus bergamium). To roślina z rodziny rutowatych – do tej samej należą również lilie. Do Europy przybyła prawdopodobnie z Indii, obecnie uprawia się ją głównie we Włoszech. To właśnie olejek bergamotowy pochodzący stamtąd jest najbardziej ceniony. Owoce przypominające nieco zielone pomarańcze są zbierane pomiędzy grudniem a marcem. Czy wiesz, że żeby uzyskać 1 kg olejku, potrzebne jest aż 800 pomarańczy? To tyle, ile przez rok jest w stanie wyprodukować jedno, dojrzałe drzewo.
Proces powstawania olejku jest zautomatyzowany i wykorzystuje się do niego specjalne maszyny, które wyciskają z całych owoców sok, a następnie przeprowadzają proces destylacji z parą wodną. W ten sposób otrzymuje się olejki najwyższej jakości. Z resztek po nich da się jeszcze wydestylować kilka rodzajów mniej wartościowych olejków.
Olejek bergamotowy – właściwości
Podstawowe działania olejku bergamotowego stosowanego na skórę można rozpatrywać w dwóch kategoriach: kosmetycznej i medycznej. Zależnie od tego, czy będziemy go stosować bezpośrednio na skórę, czy doustnie, będzie on działał:
- dezynfekująco i przeciwgrzybiczo – z tego powodu jest chętnie dodawany do środków zwalczających różnego rodzaju grzybice. Zmieszany razem z olejkiem z drzewa herbacianego pozwoli w sposób skuteczny i naturalny rozprawić się z niechcianymi lokatorami naszej skóry. A przy tym ładnie pachnie.
- dezodorująco – wiąże się to poniekąd z wcześniejszym punktem. To właśnie rozmnażające się grzyby i bakterie powodują przykre wrażenia zapachowe naszej skóry. Dodany do antyperspirantu olejek bergamotowy będzie niwelował przykry zapach, nie tylko maskując go, ale również usuwając jego bezpośrednią przyczynę.
- wykrztuśnie – zażywany wewnętrznie, sprawdzi się jako składni preparatów na kaszel.
- pobudzi trawienie – zadziała również w przypadku problemów z układem pokarmowym.
Przeciwwskazań do stosowania oleju bergamotowego nie ma zbyt wiele. Odradza się korzystanie z olejku osobom uczulonym oraz kobietom w ciąży i w trakcie karmienia, ze względu na jego zbyt intensywny zapach i działanie.
Olejek bergamotowy – zastosowanie
Intrygujący, świeży, a jednocześnie słodko – gorzki zapach jest chętnie wykorzystywany przez producentów perfum. Zastosowanie olejku bergamotowego w tej dziedzinie przemysłu kosmetycznego jest powszechne, jednak nie wszystkie kompozycje zapachowe z nim w roli głównej osiągnęły światowy sukces.
Jednym z najpopularniejszych zapachów wykorzystujących olejek bergamotowy jest bez wątpienia woda toaletowa Eros, stworzona przez markę Versace. To męski zapach, inspirowany Rzymem, gdzie bergamotka gra główną rolę jako nuta głowy. Otoczona ciepłymi zapachami: czekolady, orzecha laskowego, ziaren kawy czy skory i cedru, wyróżnia się na ich tle świeżością i słodyczą.
Innym popularnym zapachem – tym razem dla pań – w którym bergamotka gra główną rolę jest zapach Bottega Veneta Illusione. W nucie głowy występuje ona otoczona innymi cytrusami i drewnem cedrowym. W nutach serca i bazy pojawiają się zapachy kwiatów i korzeni. To piękny, ciepły zapach, doskonały na wieczorowe okazje.
Jednak nie tylko przemysł perfumiarski korzysta z dobrodziejstw tego olejku. Zapach bergamotki znajdziesz również w produktach do higieny marki Schmidt’s. To naturalne kosmetyki, dbające o to, aby ich składy były jak najbardziej naturalne. Naturalny dezodorant z bergamotką i limonką, oparty jest o formułę pozbawioną soli aluminium i parabenów. To doskonałe wyjście dla osób, które pragną unikać w życiu codziennym zbędnej chemii, a wolą ją zastąpić naturalnymi substancjami – jak na przykład bohater naszego artykułu – olejek bergamotowy.