ZADBANA SKÓRADBAJ O ZDROWIE
24.03.2021

Bolesna przypadłość – odciski. Jak się ich pozbyć?

Bolesna przypadłość – odciski. Jak się ich pozbyć?

Powiedzmy sobie szczerze – nasze stopy nie mają z nami lekko. Codziennie wykonują ogromną pracę, niosąc nas tam, gdzie chcemy. Do tego treningi, buty na obcasie, upały, odparzenia… Nic dziwnego, że często możemy zaobserwować na stopach bolące zmiany, które najczęściej uważamy za odciski. Jednak w większości przypadków nasza diagnoza jest mylna! Jak odróżnić odciski od modzeli oraz jak dbać o stopy na co dzień? Koniecznie musisz to wiedzieć!

Odciski a modzele. Jak je odróżnić?

Zadbane i estetyczne stopy to latem ważny element naszego wizerunku. Kiedy często chodzimy w sandałkach, klapkach oraz szpilkach ten element naszego ciała nie powinien budzić niechęci ani, tym bardziej, odrazy. Niestety, nie mamy w nawyku dbania o stopy. To ogromny błąd! Brak odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do powstawania uciążliwych oraz nieestetycznych zmian. Czym są modzele? To inaczej hiperkaratoza. Jest to zjawisko nadmiernego, przyspieszonego namnażania komórek skóry, a także rogowacenia i gromadzenia naskórka. W efekcie powstają zgrubiałe i wypukłe naroślą skóry, których powierzchnia jest często popękana, żółtawa oraz szorstka. Modzele nie wywołują bólu.
modzele

Najczęstsze miejsca występowania modzeli:

• na stawach palców;

• na opuszkach palców;

• pod główkami kości śródstopia.

Odcisk to zgrubienie organiczne, które wnika bardzo głęboko. Posiada jądro, które nazywa się korzeniem. Może mieć różny kształt i w większości przypadków wywołuje ból oraz dyskomfort.

Najczęstsze miejsca występowania odcisków:

• na stawach palców;

• pomiędzy palcami;

• na podeszwie stopy;

• pod płytką paznokciową;

• w wałach paznokciowych.

Na pierwszy rzut oka, obydwie przypadłości mogą wyglądać tak samo. Podstawową różnicą jest jednak wywoływanie bólu. Odciski są bolesne, modzele nie. Dlatego jeśli na naszej stopie pojawi się coś, co nas zaniepokoi – wystarczy to nacisnąć i sprawdzić, czy odczuwamy ból.

odciski

Powody powstawania modzeli i odcisków

Przyczyny powstawania zmian na stopach mogą być różne. Bardzo często wynika to z uszkodzeń mechanicznych oraz braku odpowiedniej pielęgnacji. Skóra na stopach też potrzebuje odżywienia i regeneracji. Powinniśmy o tym pamiętać! Do głównych przyczyn powstawania modzeli należą:
• buty na wysokim obcasie, które mogą powodować otarcia
• ciasne buty;
• luźne buty, które mogą powodować otarcia;
• deformacje stóp i palców, które prowadzą do zmian w rozłożeniu obciążenia;
• nadmierna potliwość;
• sucha skóra stóp;
• substancje chemiczne.
Za pojawianie się odcisków odpowiadają przede wszystkim źle dobrane oraz niewygodne buty, wykonane ze sztucznych, nieoddychających materiałów. Często z problemem odcisków borykają się ludzie aktywni fizycznie np. sportowcy.

Domowe SPA dla stóp

Kiedy na naszych stopach pojawi się zmiana, wtedy najlepiej udać się do specjalisty podologa. Niestety domowe sposoby na modzele oraz odciski są mocno dyskusyjne i niestety często powodują jedynie chwilowe ukojenie. Możemy spróbować wykonać masaż z użyciem olejku arganowego lub olejku rycynowego. Jedynym domowym sprawdzonym sposobem jest pielęgnacja stóp. Jak robić to prawidłowo?

Przede wszystkim zacznijmy od namaczania oraz kąpieli stóp. Do ciepłej wody dodajmy odrobinę soli pielęgnacyjnych takich jak: Nacomi Sól Do Kąpieli Z Morza Martwego Grecka lub Farmona Jantar Gruboziarnista Relaksująca Sól Do Kąpieli Z Esencją Bursztynową. Ten prosty zabieg nie tylko zapewni nam chwile odprężenia, ale przede wszystkim zmiękczy naskórek oraz wygładzi go i przygotuje do dalszych zabiegów.

Kolejnym krokiem powinno być usunięcie martwego naskórka. Jak zrobić to poprawnie? Najlepiej korzystając z gotowych rozwiązań takich jak elektroniczny pilnik do stóp marki Sholl lub klasycznej, drewnianej tarki do stóp. Delikatnymi ruchami możemy pozbyć się nadmiaru suchego i martwego naskórka. Jednak pamiętajmy, żeby nie przesadzić. Jeśli będziemy taki zabieg wykonywać zbyt intensywnie lub zbyt często, wtedy to doprowadzi do produkcji nadmiaru naskórka.

Na koniec warto nałożyć krem do stóp, który odżywi skórę i zapobiegnie powstawaniu niechcianych zmian. Godne polecenia kremy to:
Wykonując takie zabiegi co kilka tygodni, nie rezygnujmy jednak z pielęgnacji codziennej. Raz w tygodniu warto wykonać peeling stóp. Nowoczesne produkty mają postać złuszczających skarpetek takich jak np. Tony Moly Shine Foot Zabieg Złuszczający Do Stóp. Jak to działa? Zakładamy na stopy skarpetki, wlewamy do nich dołączony płyn peelingujący i czekamy od 1 do 1,5 godziny. Następnie myjemy stopy i nakładamy krem z zestawu. Gotowe! Możemy cieszyć się zadbanymi i miękkimi stopami.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel