Powiedzmy sobie szczerze – nasze stopy nie mają z nami lekko. Codziennie wykonują ogromną pracę, niosąc nas tam, gdzie chcemy. Do tego treningi, buty na obcasie, upały, odparzenia… Nic dziwnego, że często możemy zaobserwować na stopach bolące zmiany, które najczęściej uważamy za odciski. Jednak w większości przypadków nasza diagnoza jest mylna! Jak odróżnić odciski od modzeli oraz jak dbać o stopy na co dzień? Koniecznie musisz to wiedzieć!
Spis treści
Odciski a modzele. Jak je odróżnić?
Najczęstsze miejsca występowania modzeli:
• na stawach palców;
• na opuszkach palców;
• pod główkami kości śródstopia.
Odcisk to zgrubienie organiczne, które wnika bardzo głęboko. Posiada jądro, które nazywa się korzeniem. Może mieć różny kształt i w większości przypadków wywołuje ból oraz dyskomfort.
Najczęstsze miejsca występowania odcisków:
• na stawach palców;
• pomiędzy palcami;
• na podeszwie stopy;
• pod płytką paznokciową;
• w wałach paznokciowych.
Na pierwszy rzut oka, obydwie przypadłości mogą wyglądać tak samo. Podstawową różnicą jest jednak wywoływanie bólu. Odciski są bolesne, modzele nie. Dlatego jeśli na naszej stopie pojawi się coś, co nas zaniepokoi – wystarczy to nacisnąć i sprawdzić, czy odczuwamy ból.
Powody powstawania modzeli i odcisków
Domowe SPA dla stóp
Kiedy na naszych stopach pojawi się zmiana, wtedy najlepiej udać się do specjalisty podologa. Niestety domowe sposoby na modzele oraz odciski są mocno dyskusyjne i niestety często powodują jedynie chwilowe ukojenie. Możemy spróbować wykonać masaż z użyciem olejku arganowego lub olejku rycynowego. Jedynym domowym sprawdzonym sposobem jest pielęgnacja stóp. Jak robić to prawidłowo?
Przede wszystkim zacznijmy od namaczania oraz kąpieli stóp. Do ciepłej wody dodajmy odrobinę soli pielęgnacyjnych takich jak: Nacomi Sól Do Kąpieli Z Morza Martwego Grecka lub Farmona Jantar Gruboziarnista Relaksująca Sól Do Kąpieli Z Esencją Bursztynową. Ten prosty zabieg nie tylko zapewni nam chwile odprężenia, ale przede wszystkim zmiękczy naskórek oraz wygładzi go i przygotuje do dalszych zabiegów.
Kolejnym krokiem powinno być usunięcie martwego naskórka. Jak zrobić to poprawnie? Najlepiej korzystając z gotowych rozwiązań takich jak elektroniczny pilnik do stóp marki Sholl lub klasycznej, drewnianej tarki do stóp. Delikatnymi ruchami możemy pozbyć się nadmiaru suchego i martwego naskórka. Jednak pamiętajmy, żeby nie przesadzić. Jeśli będziemy taki zabieg wykonywać zbyt intensywnie lub zbyt często, wtedy to doprowadzi do produkcji nadmiaru naskórka.