SEKRETY MAKIJAŻU
26.10.2022

Brwi po hennie. Jak o nie zadbać, by efekt zachwycał jak najdłużej?

Brwi po hennie. Jak o nie zadbać, by efekt zachwycał jak najdłużej?

Henna do brwi to doskonałe rozwiązanie dla każdej kobiety, która chce przyciemnić włoski bez konieczności codziennego malowania ich, a także chce uzyskać przy tym subtelny efekt. Brwi po hennie prezentują się bardzo naturalnie, jednak warunkiem do tego jest dopasowanie odpowiedniego koloru, farbowanie brwi zgodnie z zaleceniami, a także zachowanie pewnych środków ostrożności – to ważne nie tylko dla trwałości koloru, ale również dlatego, by uzyskać pożądany efekt, a nie np. zielony odcień. Przybliżamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja brwi po hennie, a także czego unikać, by nie narazić się na niechciane efekty.

Henna brwi – co warto wiedzieć przed?

Hennowanie brwi to doskonały sposób na to, by je podkreślić – subtelnie lub intensywnie, w zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Brwi zafarbowane henną wyglądają bardzo naturalnie, a efekt utrzymuje się (w zależności od indywidualnych cech i różnych czynników) od 2 do nawet 6 tygodni. 


Hennowanie brwi pozwala dodatkowo zaoszczędzić nawet sporo czasu przy codziennym wykonywaniu makijażu. Po farbowaniu wystarczy przeczesać włoski i ewentualnie utrwalić je bezbarwnym żelem. 


Zanim po raz pierwszy sięgniesz po hennę do brwi, pamiętaj, że henna hennie nierówna. Konkretnie zaś chodzi o to, że nie wszystkie produkty nazywane henną są nią w rzeczywistości. W wielu przypadkach to po prostu farbki do brwi. Nie ma w tym nic złego, bo spełniają swoją funkcję, jednak jeśli nastawiasz się na naturalny produkt, możesz się rozczarować!


Pod względem składu najbardziej zbliżona do naturalnej henny jest henna pudrowa. Jest wzbogacona o pielęgnacyjne składniki, takie jak witamina E czy C. Dobrej jakości henna pudrowa lepiej barwi skórę między włoskami oraz same włoski, a efekt koloryzacji jest bardziej trójwymiarowy i trwalszy niż w przypadku farbek hennowych.


Przed zafarbowaniem brwi henną wykonaj próbę uczuleniową – bo jeśli reakcja alergiczna wystąpi po nałożeniu produktu na większy obszar skóry, skutki mogą być, delikatnie mówiąc, opłakane. Swędzenie, pieczenie, opuchlizna i wydzielające się osocze to zdecydowanie to, czego wolisz uniknąć! 

Dowiedz się więcej:

Kto nie powinien robić brwi henną?

Warto podkreślić raz jeszcze, że nie każdy produkt do brwi, który w nazwie ma henna, jest nią w rzeczywistości. Co więcej – zdecydowana większość produktów nią nie jest! Przeważnie są to farbki do brwi, a to zupełnie zmienia postać rzeczy, jeśli zależy Ci na naturalnym i bezpiecznym kosmetyku (jak w przypadku naturalnej henny do włosów). Ostrożnie więc podejdź do koloryzacji wówczas, gdy Twoja skóra jest wrażliwa i podatna na uczulenia i podrażnienia. Nie używaj takiego produktu, jeśli w przeszłości wystąpiło uczulenie lub inne reakcje niepożądane. 


Do farbowania brwi henną istnieje również kilka innych przeciwwskazań. To przede wszystkim: 


  • Podrażnienie skóry w miejscu zabiegowym.
  • Przerwanie ciągłości naskórka w okolicach brwi.
  • Wysypka lub inne objawy uczulenia.
  • Aktywne stany zapalne lub bakteryjne skóry.
  • Choroby oczu, w tym częste zapalenie spojówek.
  • Niedawno przeprowadzona depilacja brwi – choć nie zawsze rzuca się to w oczy, to jednak skóra jest podrażniona (mikroranki). Narażenie jej na kontakt z różnymi substancjami chemicznymi znajdującymi się w hennie/farbce do brwi może skutkować podrażnieniem, a nawet reakcją alergiczną.

Dowiedz się więcej:

Henna na brwi

Dowiedz się więcej:

Jak wykonać hennę na brwiach?

Hennowanie brwi to bardzo popularny zabieg, który nadaje im naturalnego wyglądu i niweluje konieczność codziennego stylizowania ich kolorowymi kosmetykami. Wystarczy wyczesać brwi i ewentualnie utrwalić je bezbarwnym żelem, by cieszyć się świetnymi i dość trwałymi efektami – utrwalenie powinno bez problemu wytrzymać kilka godzin. 


Aby jednak rezultaty farbowania henną były zadowalające, kluczowe jest prawidłowe wykonanie zabiegu. Na to składa się nie tylko wybór odpowiedniej henny (rodzaj, kolor), ale także właściwa technika nakładania jej. 


Najważniejsze jest nadanie brwiom odpowiedniego kształtu, poprzez wyczesanie ich szczoteczką do brwi ku górze. Regulację zostaw na potem. 


Brwi dokładnie oczyść z makijażu i kolorowych kosmetyków. Najlepiej umyj je ciepłą wodą z mydłem lub pianką do mycia twarzy i osusz je. Następnie wyczesz je ku górze szczoteczką.


W niewielkim kieliszku (plastikowym, szklanym lub ceramicznym – ale nie metalowym!) rozmieszaj hennę z wodą utlenioną lub specjalnym aktywatorem do henny, najlepiej w proporcji 1:1. Mieszaj energicznie, aż do uzyskania jednolitej pasty. 


Henna bardzo szybko farbuje skórę, więc aby tego uniknąć, zabezpiecz ją wazeliną lub tłustym kremem – w szczególności tuż przy linii brwi. Pastę nakładaj powolnymi i dokładnymi ruchami, zaczynając od końcówki brwi (przy zewnętrznym kąciku oka), przez środek, do początku brwi. Nie bój się nieco docisnąć patyczka, bo ważne jest to, by henna dokładnie oblepiła wszystkie włoski, a także skórę pod nimi. 


W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, hennę na brwiach trzymaj odpowiednio długo. Zmycie jej wacikiem nasączonym ciepłą wodą po 2-3 minutach zapewni subtelny efekt. Jeśli jednak chcesz, by był wyrazisty i ciemny, mieszankę możesz trzymać nawet 5-7 minut. 


Po zmyciu henny i osuszeniu brwi możesz przejść do regulowania ich. Powyrywaj wszystkie włoski, które znajdują się poza linią brwi – gotowe!

Dowiedz się więcej:

Dowiedz się więcej:

Ile utrzymują się efekty henny na brwiach?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak przedłużyć trwałość henny na brwiach. Zacznijmy jednak od tego, jak długo utrzymuje się ona na włoskach. To przeważnie około 10-20 dni. Przedział jest dość szeroki, bo to zależy przede wszystkim od rodzaju i jakości samej henny, jak i od odpowiedniego przygotowania brwi do farbowania, a także od sposobu przeprowadzenia zabiegu i dbania o brwi po nim. 

Dowiedz się więcej:

Zbliżenie na brwi

Pielęgnacja brwi po hennie

Pielęgnacja po hennie polega przede wszystkim na unikaniu moczenia i natłuszczania tego miejsca zaraz po zabiegu. To, co warto robić, by przedłużyć efekt podkreślonych brwi, to:


  • Nienatłuszczanie brwi pokrytych henną, regulacja wydzielania sebum, jeśli masz cerę tłustą – im bardziej natłuszczona jest Twoja skóra, tym krócej barwnik się na niej utrzyma.
  • Unikanie częstego mycia brwi, szczególnie silnymi detergentami – warto używać delikatnych produktów.
  • Nie warto zbyt często dotykać swoich brwi, ale też ich pocierać – im dłużej ich nie dotykasz, tym dłużej henna utrzyma się na skórze. 
  • Henna może nie być trwała tak długo w przypadku chorób skóry, jak np. egzema, łuszczyca lub zapalenie skóry.
  • Aby uzyskać najlepsze rezultaty, im więcej włosów na brwiach, tym lepiej. Osoby z bardzo małą ilością włosów na brwiach mogą nie dostrzegać tak trwałych rezultatów.


Raczej unikaj smarowania kremem do twarzy brwi, bo może to wpłynąć niekorzystnie na trwałość barwnika. 

Dowiedz się więcej:

Czym smarować brwi po hennie?

Henna pudrowa nadaje brwiom naturalny kolor, ale też wzmacnia i nabłyszcza włoski oraz odżywia i pogrubia brwi. Warto zatem utrzymać ten rezultat. Zatem jak dbać o brwi po hennie pudrowej? Otóż henna pudrowa, działa jak odżywka do brwi, ale może wysuszać nieco skórę. Jednak zwykła henna nie ma takich właściwości pielęgnacyjnych, dlatego w przypadku farbowania takim produktem, warto szczególnie zadbać o kondycję brwi. 


Warto zatem codziennie pielęgnować tę okolicę przy użyciu np. kremu nawilżającego lub olejku arganowego, który ma nie tylko właściwości pielęgnacyjne, ale również subtelnie przyciemnia włoski. Może więc sprawdzić się doskonale u osób, które mają ciemne brwi i chcą jak najdłużej zachować efekt po hennie.


Czym jeszcze smarować brwi po hennie? Aby nawilżyć skórę, a przy tym nabłyszczyć włoski i stymulować je do wzrostu, warto stosować naturalne olejki. Oprócz arganowego dobrze sprawdza się także olejek rycynowy, migdałowy, makadamia oraz jojoba. Jeśli nie wiesz, na jaki olejek się zdecydować lub chcesz wzmocnić pielęgnację jeszcze bardziej, sięgnij po gotowe rozwiązanie, jakim są dedykowane olejki do pielęgnacji brwi po hennie.

Jak dbać o brwi po hennie pudrowej?

Pielęgnacja brwi po hennie pudrowej jest łatwa, ale warto przestrzegać kilku zasad. Od razu po farbowaniu należy przede wszystkim unikać moczenia brwi przez minimum 12 godzin, a najlepiej przez całą dobę. W tym celu warto oczyszczać okolice brwi namoczonym wacikiem, a dopiero potem delikatnym produktem.


Warto mieć świadomość, jakich kosmetyków używasz. Istotny jest ich skład – te na bazie olejów i złuszczające mogą przyczyniać się do blaknięcia koloru.


Pielęgnacja brwi po hennie sprowadza się też do unikania niektórych produktów i czynności, aby zapobiec przedwczesnemu blaknięciu i jak najdłużej zachować świeżość koloru. Na takie produkty składają się kremy rozjaśniające, a także peelingi, zarówno enzymatyczne, jak i mechaniczne.


W utrzymaniu efektu na brwiach istotne jest także przygotowanie do samego zabiegu. Z pewnością stylistka brwi w salonie poprosi Cię przed wizytą o wykonanie delikatnego peelingu. Przed przystąpieniem do farbowania henną pudrową wykona ona także dokładną architekturę brwi, a następnie powinna bardzo dokładnie odtłuścić skórę. Regulacja powinna się odbyć już po farbowaniu włosków, by do podrażnionej skóry nie dostała się henna. Podczas farbowania brwi henną o tym samym musimy pamiętać w domu.


Pielęgnacja brwi po hennie pudrowej zakłada również, by: 


  • Zminimalizować użycie kosmetyków o silnych właściwościach oczyszczających bezpośrednio na brwi – jeśli więc podczas mycia twarzy żelem, czy pianką przemywasz również brwi i rzęsy, to po farbowaniu ich henną zwróć uwagę na to, by wybrany kosmetyk był łagodny. Silne detergenty przyspieszą bowiem wymywanie się barwnika z włosków.
  • Unikać nakładania tłustych kremów – co do zasady na brwi nie powinno się w ogóle nakładać kremu do twarzy, tym bardziej, jeśli ma on bogatą formułę, bo może ona prowadzić do zapychania porów i w konsekwencji nawet do wypadania włosków. W przypadku brwi farbowanych henną tłuste kremy dodatkowo mogą przyspieszać wymywanie się koloru.
  • Minimalizować przebywanie na słońcu – i opalanie się w solarium. Promieniowanie UV może przede wszystkim powodować blaknięcie koloru, ale także wywoływać podrażnienia skóry.

Dowiedz się więcej:

Kobieta po zabiegu henny na brwiach

Za ciemne brwi po hennie pudrowej

Za ciemne brwi po hennie to dość częsty przypadek. To, z jaką intensywnością kolor złapie włoski, zależy od kilku czynników. Dlatego, nawet jeśli za każdym razem używasz tej samej henny i trzymasz ją na brwiach tyle samo czasu, może okazać się, że efekty będą różne.

Jeśli zbyt ciemny kolor nie przeszkadza Ci aż tak bardzo, wystarczy, że poczekasz kilka dni, a pod wpływem demakijażu i mycia buzi powinien nieco zblednąć. 


Jeśli jednak zależy Ci na szybkiej redukcji intensywności koloru, możesz wypróbować kilka domowych metod na rozjaśnienie henny na brwiach. Pamiętaj również o tym, że im krótszy czas upłynął od farbowania, tym efekty rozjaśniania powinny być lepsze. Co możesz zrobić? Przetestuj: 


  • Płyn do demakijażu – nasącz nim wacik i przemywaj brwi, z włosem i pod włos. Po kilku razach powinnaś zaobserwować, że wacik się zabarwia, a to znaczy, że metoda działa.
  • Woda z mydłem – lub mocniejszy kosmetyk do mycia twarzy. Dokładnie z tego powodu, że detergenty mogą wymywać barwnik, ta metoda powinna zadziałać, jeśli chcesz się pozbyć jego nadmiaru z brwi. Przecieranie brwi ciepłą wodą z mydłem sprawdzi się tym lepiej, im świeższa jest henna.
  • Pasta do zębów – rozjaśnianie i wybielanie różnych rzeczy pastą do zębów jest dość popularną metodą. Możesz spróbować również zastosować ją na zbyt ciemne brwi. Uważaj jednak, jeśli masz dość wrażliwą skórę, bo nakładanie na nią pasty na kilka minut może skutkować chwilowym podrażnieniem. Podobnie powinna zadziałać pianka do golenia.
  • Peeling do twarzy – zarówno peeling mechaniczny, jak i enzymatyczny nieco złuszczy naskórek, a tym samym pozbędziesz się barwnika z henny ze skóry.


Wiele osób sięga również po sok z cytryny. Rozjaśniające właściwości cytrusów są znane nie od dziś. Na zbyt ciemne brwi wystarczy położyć kompres z sokiem z cytryny, by nieco je rozjaśnić. Z tą metodą ostrożne, gdy masz wrażliwą skórę, bo sok z cytryny stosowany zbyt często może ją podrażnić i wysuszyć.

Jak poradzić sobie z wypadaniem brwi po hennie?

Wypadanie brwi po hennie pudrowej i zwykłej hennie nie powinno mieć miejsca i jeśli występuje, jest to reakcja niepożądana. Prawdopodobnie świadczy o reakcji alergicznej lub silnym podrażnieniu skóry. W takiej sytuacji najlepiej od razu udać się do lekarza, bo być może potrzebne będą środki antyhistaminowe lub łagodzące. Nie zwlekaj tym bardziej, jeśli skóra pęka i pojawiają się ranki oraz strupki. Pomocna może okazać się maść sterydowa dostępna bez recepty, jednak zdecydowanie lepiej rozwiać wszelkie wątpliwości na konsultacji lekarskiej. 

Rude brwi po hennie – jak je uratować?

Rudo-żółtawe refleksy na brwiach po farbowaniu henną mogą świadczyć o tym, że kolor nierówno złapał lub produkt został niedokładnie rozmieszany z wodą utlenioną, przez co nierówno zafarbował włoski. W takiej sytuacji pozostaje kamuflowanie nierówności kredką czy pomadą do brwi, a także ponowne farbowanie, najlepiej po upływie kilku dni. Jeśli jesteś bardzo niezadowolona z efektów, możesz zastosować specjalny remover do henny. Jest to produkt przeznaczony do usuwania plam na skórze. Jednak w awaryjnej sytuacji możesz spróbować ściągnąć nim kolor z brwi.

Zielone brwi po hennie – co zrobić?

Rude brwi po hennie to niejedyny problem. Czasem zdarza się również, że po zmyciu jej z brwi, są one… zielone. Za ten efekt odpowiada chlorofil. Ta sytuacja dotyczy jednak naturalnej henny, a nie produktu drogeryjnego do farbowania brwi. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest odrobina cierpliwości, bo naturalna henna po zmyciu utlenia się przez wiele godzin w kontakcie z powietrzem. Z czasem więc kolor się ustabilizuje.

Jeśli jednak tak się nie stanie, zafarbuj brwi ponownie, dodając odrobinę grafitowego koloru. 


Teraz już wiesz, w jaki sposób hennować brwi i odpowiednio je pielęgnować. Mamy nadzieję, że uda Ci się to bez efektów niepożądanych!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel