Gęste, lśniące i sprężyste włosy to marzenie wielu z nas. Nie każdemu jednak udaje się osiągnąć zamierzony efekt. Kondycja włosów może zależeć od wielu czynników. Nie na wszystkie (jak uwarunkowania genetyczne) mamy wpływ, jednak nad wieloma możemy zapanować. Jeśli Twoim problemem są wypadające włosy, przez co fryzura się przerzedza, warto wdrożyć działania, które wzmocnią cebulki włosów. Dbanie o kondycję włosów na długości nie wystarczy, jeśli są one osłabione od korzenia, czyli właśnie od cebulki. Wyjaśniamy, czym jest cebulka włosa i jaką pełni funkcję. Podpowiadamy także, jak wzmocnić cebulki włosów i poprawić ich kondycję.
Spis treści
- Cebulka włosa – czym jest i jakie pełni funkcje?
- Jak wzmocnić cebulki włosów? Domowe sposoby
- Stosuj dietę na wzmocnienie cebulek włosów
- Wykonuj masaż skóry głowy
- Sięgnij po wcierki do włosów
- Prawidłowo oczyszczaj skórę głowy
- Stosuj odżywki wzmacniające cebulki włosów
- Wykonuj olejowanie włosów i skóry głowy
- Słabe cebulki włosów – jakie witaminy i minerały stosować?
- Cebulka włosa – podsumowanie
Cebulka włosa – czym jest i jakie pełni funkcje?
Cebulki włosów to ich korzenie. Nie widać ich gołym okiem, ponieważ znajdują się pod skórą głowy. W cebulkach włosów mieszczą się komórki, które dzielą się, a tym samym umożliwiają porost łodygi.1 Słabe cebulki włosów są płytko osadzone, jak krótkie korzenie rośliny – łatwo wyrwać ją z podłoża. Tak samo dzieje się z korzeniami włosów. Im bardziej są osłabione, tym gorzej są zakotwiczone, a to skutkuje nie tylko pogorszeniem kondycji włosów na długości (czyli ich łodygi – bo jest słabiej zasilana), ale także wzmożonym wypadaniem. Może to następować samoistnie lub pod wpływem czynników mechanicznych jak czesanie, czy układanie fryzury.
Siła włosów bierze się z ich korzeni, dlatego w codziennej rutynie pielęgnacyjnej warto dbać nie tylko o samą łodygę i końcówki, ale również o skórę głowy, bo dzięki temu odżywiasz cebulki.
Jak wzmocnić cebulki włosów? Domowe sposoby
Aby zadbać o odpowiednie wzmocnienie cebulek włosów, w pierwszej kolejności warto wykluczyć wszystkie czynniki, które mogą powodować ich osłabienie. W przeciwnym wypadku uzyskane efekty pielęgnacyjne mogą być na bieżąco niwelowane. Co niszczy cebulki włosów? Za osłabienie cebulek mogą odpowiadać dość prozaiczne powody, jak mało zróżnicowana dieta (która powoduje niedobory witamin i minerałów), nieprawidłowa higiena skóry głowy (zbyt agresywnie działające kosmetyki lub niedostateczna czystość), a także względy zdrowotne (np. zaburzona praca tarczycy).
W niektórych przypadkach za wzmożone wypadanie włosów może odpowiadać genetyka. W tym przypadku niewiele można zdziałać, co nie oznacza jednak, że stosowne jest zaniechanie wszelkich działań wzmacniających.
Jeśli wykluczysz podłoże zdrowotne, to aby wzmocnić cebulki włosów, warto skupić się przede wszystkim na urozmaiceniu diety i dostosowaniu pielęgnacji. Wspomagająco można sięgnąć również po suplementy diety na skórę, włosy i paznokcie, które zawierają kompleks składników niezbędnych do tego, by cebulki zyskały siłę.
Stosuj dietę na wzmocnienie cebulek włosów
Nie bez powodu mówi się, że jesteś tym, co jesz. W codziennym menu powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy i minerały, które mają spore znaczenie dla ładnego wyglądu i dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci. Warto sięgać przede wszystkim po produkty bogate w witaminę A, z grupy B, C i E, a także aminokwasy. Sięgaj więc po owoce i warzywa, a także jajka, drób i ryby.
Skutek uboczny takiej diety? Poprawa siły i wyglądu nie tylko włosów, ale również skóry i paznokci!
Wykonuj masaż skóry głowy
Jednym z prostych, a przy tym skutecznych sposobów na to, jak odżywić cebulki włosów, jest wykonywanie masażu skóry głowy. Dzięki temu poprawia się jej krążenie krwi, a co za tym idzie, jest lepiej dotleniona. Ułatwia to również transport i wchłanianie się składników odżywczych z kosmetyków pielęgnacyjnych i kuracji wzmacniających cebulki (np. ampułek do włósów czy wcierek).
Sięgnij po wcierki do włosów
Wcierki do włosów to kosmetyki niedocenione przez wiele osób, a szkoda. Regularnie stosowanie wcierek przynosi bowiem wiele korzyści zarówno samej skórze głowy, jak i cebulkom. Wcierki zawierają skoncentrowane składniki odżywcze, które pomagają uporać się z różnymi problemami. To między innymi właśnie wzmocnienie osłabionych cebulek, ale także normalizacja pracy gruczołów łojowych (przy nadmiernym przetłuszczaniu się skóry głowy) czy łagodzenie podrażnień i wyciszanie stanów zapalnych skóry głowy. W zależności od konkretnego produktu wcierki można pozostawić na głowie przez kilka godzin lub nawet przez całą noc. Inne stosuje się na określony czas przed myciem włosów.
Prawidłowo oczyszczaj skórę głowy
W czasie mycia włosów wiele osób skupia się przede wszystkim na oczyszczeniu ich na długości. Jednak tak naprawdę najważniejsze jest dokładne umycie skóry głowy – i to z kilku powodów. Niedostateczna higiena skóry głowy może skutkować tworzeniem się na niej stanów zapalnych. Krostki, bolące cebulki włosów, swędzenie, pieczenie, czy uczucie ściągnięcia to najczęstsze objawy świadczące o zaburzeniu równowagi skóry głowy. Druga sprawa to ta, że w czasie mycia skóry głowy wykonuje się stymulujący masaż, a dodatkowo cenne składniki odżywcze z szamponu wpływają korzystnie na kondycję cebulek.
Rada experta:
Niewłaściwie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne stosowane na skórę głowy mogą zaszkodzić jej kondycji bardziej, niż może się wydawać.
Silnie działające detergenty mogą naruszać jej naturalny mikrobiom, a to osłabia skórę. W efekcie może stać się sucha, podrażniona i bardziej podatna na tworzenie się stanów zapalnych. Do codziennego mycia warto stosować więc szampony łagodnie oczyszczające. Jeśli zaś masz problem z osłabieniem cebulek i wzmożonym wypadaniem włosów, sięgnij po szampony przeznaczone do mycia takich włosów. Łagodne formuły w połączeniu ze składnikami pielęgnacyjnymi i wzmacniającymi pomogą Ci przywrócić i zachować komfort skóry głowy, a przy tym wesprą cebulki włosów. W okresie wzmożonej podatności włosów na wypadanie codzienną pielęgnację warto uzupełnić specjalną kuracją wzmacniającą, np. w postaci ampułek. Zawierają skoncentrowane składniki odżywcze, które szybko wzmocnią osłabione korzenie włosów i zmniejszą ich wypadanie.
Stosuj odżywki wzmacniające cebulki włosów
Jeszcze jednym sposobem na to, jak pobudzić cebulki włosów, jest stosowanie odżywek i masek do włosów o właściwościach wzmacniających cebulki. Wybieraj kosmetyki przeznaczone do stosowania na skórę głowy, bo nie wszystkie będą się do tego nadawały.
Wykonuj olejowanie włosów i skóry głowy
Olejowanie włosów to wciąż popularny zabieg pielęgnacyjny, który pomaga zadbać o kondycję włosów i skóry głowy – w tym również cebulek. Najważniejsze jest to, by wybrać olej dopasowany do potrzeb skóry głowy i włosów. Na wypadanie włosów świetnie sprawdza się olej łopianowy i rozmarynowy. Przy problemie z wypadaniem włosów warto zadbać także o ich nawilżenie i odżywienie na długości. Im łatwiej da się je rozczesać, tym mniej narażasz je na szarpanie w czasie czesania, a tym samym minimalizujesz ryzyko wyrywania ich.
Słabe cebulki włosów – jakie witaminy i minerały stosować?
Kondycję skóry głowy, cebulek i samych włosów możesz wzmocnić dodatkowo również poprzez przyjmowanie suplementów diety zawierających cenne witaminy i minerały wzmacniające włosy od samych korzeni. Cenne są przede wszystkim witaminy z grupy B, a także cynk i magnez. Dietę warto uzupełnić również o witaminę A (ma korzystny wpływ na strukturę keratyny, która jest budulcem włosa), witaminę E (wpływa korzystnie na kondycję naczyń krwionośnych, a oprócz tego jest silnym przeciwutleniaczem). Zadbaj również o odpowiednią podaż witaminy H, która stymuluje porost włosów i zmniejsza ich tendencję do wypadania. Witaminy z grupy B kompleksowo wspierają skórę głowy i cebulki włosów: poprawiając ukrwienie skóry, wzmacniając cebulki, a także zmniejszając tendencję włosów do wypadania.
Cebulka włosa – podsumowanie
Jak pobudzić uśpione cebulki włosów? Podstawa to masaże stymulujące ukrwienie, a także dostarczanie im skoncentrowanych składników odżywczych. Satysfakcjonujące rezultaty możesz uzyskać dzięki sumiennej, codziennej pielęgnacji. Warunkiem jest jednak stosowanie kosmetyków łagodnych, a przy tym ukierunkowanych na wzmocnienie skóry głowy i cebulek. Wszystkie kosmetyki niezbędne do wzmacniającej pielęgnacji włosów znajdziesz w naszej drogerii. Rozejrzyj się i zamów już dziś, by jak najszybciej zacząć kurację wzmacniającą!