ZADBANA SKÓRA
16.04.2019

Cera tłusta – charakterystyka. Sprawdź, czy ją masz!

Cera tłusta – charakterystyka. Sprawdź, czy ją masz!

Jaka jest charakterystyka cery tłustej? Nad tym na pewno zastanawiają się wszyscy, którzy podejrzewają u siebie ten problem. Oto 3 cechy, które wskazują, że masz tłustą skórę. Poznaj sposoby, jak o nią zadbać.

3 cechy tłustej cery

Tłusta, świecąca, błyszcząca – taka cera to dla wielu kobiet prawdziwa zmora. Na co dzień sprawia sporo problemów, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Lepka w dotyku i często ziemista w barwie stanowi źródło wiecznych zgryzot i niepewności. Ale, jak się okazuje, ma również swoje dobre strony, o których nie wiemy lub zapominamy. Wolniej się starzeje, jest bardziej odporna na trudne warunki atmosferyczne, dobrze toleruje wodę i mydło, które są kłopotliwe dla suchej twarzy. Niestety, cerę tłustą stosunkowo trudno pielęgnować. Bo jest problematyczna nie tylko wizualne, ale może skutkować pojawianiem się niedoskonałości. Jak rozpoznać, czy nasza cera należy do tej kategorii? Oto 3 cechy, które pomogą zdiagnozować skórę, która produkuje zbyt wiele sebum. Cera tłusta – charakterystyka.

  1. Łojotok

Łojotok – oto cecha, która najbardziej wyróżnia tłustą cerę spośród innych typów. Nadmierna produkcja sebum może być wynikiem różnych czynników. Czasami są to problemy ze zdrowiem, czasem geny, tryb życia. Najczęściej jednak związana jest z płcią, wiekiem, dietą. Sytuację, z którą zmagają się jej posiadaczki, można określić jako „taka już nasza uroda”. Skóra błyszczy się rano i wieczorem, świeci się zarówno po umyciu wodą z mydłem, jak i demakijażu bardziej specjalistycznymi produktami. Taka uroda to efekt nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Zbyt dużo sebum = nieestetyczne, uciążliwe świecenie. Oto błędne koło, z którego próbują się wydostać wszyscy ci, których dotknęła ta przypadłość.

  1. Wypryski

Charakterystyka cery tłustej nie byłaby pełna bez wspomnienia o tym, co jest zmorą większości jej posiadaczy. Mowa oczywiście o wypryskach, które często pojawiają się przy okazji tego problemu.

Nadmiar łoju występuje najczęściej w wieku nastoletnim i prowadzi do rozwoju trądziku pospolitego – popularnego utrapienia tysięcy młodych ludzi na całym świecie. Przyspieszone działanie gruczołów w połączeniu z trudnościami w złuszczaniu się naskórka sprawiają, że na buzi wyrastają krostki, nacieki, a nawet bolesne guzki. Nie wspominając o zaskórnikach, czyli czarnych kropkach, które obserwujemy głównie na nosie i brodzie.

Łój znajdujący się w wągrach zawiera bakterie, np. Staphylococcus epidermidis i Propionibacterium acnes, które często doprowadzają do powstania innych zmian i powodują rozwój stanów zapalnych. Trądzik, na który cierpi większość nastolatków to właśnie miejscowy stan zapalny, który pojawia się pod wpływem wymienionych wcześniej bakterii. Cera tłusta ma jednak jeszcze wiele innych cech np. ziemistość.

  1. Ziemistość

Żeby dopełnić rozdział zatytułowany „skóra tłusta charakterystyka”, trzeba wspomnieć także o jej kolorze, grubości i wyglądzie. To, co wizualnie nie jest najbardziej zachwycające, może – paradoksalnie – spowolnić starzenie i uodparniać na drażniące czynniki zewnętrzne. Ten typ skóry jest grubszy i silniejszy niż np. sucha czy wrażliwa. Przez nadmiar łoju żadne warunki pogodowe jej nie przeszkadzają – wiatr, mróz, śnieg. Taka cera zniesie wszystko. Często ma nieco odmienną barwę niż inne rodzaje. Jest szara lub żółtawa i widać na niej rozszerzone pory.

Pielęgnacja – klucz do sukcesu

Pozbycie się zbyt dużej ilości tłuszczu nie jest łatwe. Ten rodzaj cery wymaga wielopoziomowej, złożonej pielęgnacji i sporo cierpliwości. Tylko sumienne stosowanie odpowiednich preparatów i codzienne zabiegi są w stanie poradzić sobie z tym przeciwnikiem. Podstawowa zasada – skóry tłustej nie wysuszamy! Kosmetyki na bazie alkoholu przyniosą tylko chwilową ulgę. Po pewnym czasie łojotok stanie się jeszcze bardziej uciążliwy, bo wysuszony narząd zacznie się bronić. A to nasili błyszczenie się twarzy.

Dbanie o siebie będzie w tym przypadku polegało na próbie zmniejszenia warstwy rogowej, znormalizowaniu wydzielania sebum, polepszeniu ukrwienia i dotlenieniu. Sięgajmy więc po produkty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, ściągającym, nawilżającym i matującym. Dwa razy w tygodniu stosujmy peeling, który pozwoli pozbyć się martwej warstwy naskórka. Sprawdzą się artykuły na bazie ziół, np. fiołku, łopianu, dziurawca, babki lancetowatej. Warto sięgać po sprawdzone produkty o działaniu złuszczającym, np. zestaw do pielęgnacji tłustej i mieszanej cery Clinique. Ważne, by kosmetyki nie działały komedogennie, czyli zapychająco na gruczoły łojowe. To jeszcze pogorszy sytuację.

Szczególnie zwracajmy na to uwagę wybierając pudry i podkłady. Odpowiedni produkt to taki stworzony na bazie organicznych składników, np. naturalny puder Jadwiga. Sprawdzajmy dokładnie etykiety, czytajmy składy, zasięgajmy opinii ekspertów. Im krótsza lista składników, tym lepiej dla naszego zdrowia i pięknego wyglądu.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019

Polecane

pixel