WŁOSOWE LOVE
03.07.2023

Chelatowanie włosów domowymi sposobami – jak je wykonać?

Chelatowanie włosów domowymi sposobami – jak je wykonać?

Domowe chelatowanie włosów to bardzo prosta, szybka i jednocześnie skuteczna metoda dogłębnego oczyszczenia ich z nadmiaru osadu z twardej wody, a także z nagromadzonych kosmetyków pielęgnacyjnych i stylizacyjnych. Najprostszym sposobem chelatowania włosów jest po prostu użycie szamponu chelatującego, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Podpowiadamy, jak prawidłowo chelatować włosy w domu! 

Chelatowanie włosów w domu – kiedy warto

Chelatowanie w domu warto przeprowadzać wówczas, gdy wiesz, że pasma i skóra głowy mogą być oblepione zanieczyszczeniami i chcesz przywrócić im życie. Ten zabieg będzie niezbędny również w przypadku koloryzacji włosów naturalną henną, by ułatwić wniknięcie mieszanki w strukturę włosów. 

Chelatowanie włosów w domu to czynność, którą włosomaniaczki wykonują świadomie: jako rutynowy zabieg, wzmacniający efekty oczyszczania włosów i skóry głowy, a także jako konieczny zabieg przed koloryzacją włosów przy użyciu henny. 

Pierwsze doświadczenia z chelatowaniem mogą być różne. Wszystko zależy od wyjściowego stanu włosów i skóry głowy, a także od produktu, jakiego użyjesz do chelatowania. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób, w jaki wykonasz ten zabieg oczyszczający. 

Na początku warto określić jedno: chelatowanie jest zabiegiem głęboko oczyszczającym, zmywającym wszelkie zanieczyszczenia ze skóry głowy i włosów na długości. Rozpuszcza i usuwa osady z twardej wody, a także nagromadzony martwy naskórek ze skóry głowy. Zmywa także nadbudowę z kosmetyków na włosach. Efekt? Dosłownie “gołe” włosy i doskonale oczyszczona skóra głowy.

Warto pamiętać o tym, że włosy na długości są martwą strukturą i codzienną pielęgnacją dbamy o to, by były nawilżone, zmiękczone i elastyczne, a tym samym odporne na działanie czynników zewnętrznych. Ma to dwie strony medalu: z jednej to właśnie kosmetyki pielęgnacyjne chronią włosy przed zniszczeniem, jednak z drugiej, gdy nagromadzą się na nich, mogą je nadmiernie obciążać i powodować ich przyklapnięcie od nasady. Bywa i tak, że przez nadmiar kosmetyków włosy stają się również matowe i bez życia. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Chelatowanie włosów w domu – jakie efekty możesz osiągnąć?

Chelatowanie włosów w domu może przynieść sporo korzyści – zarówno dla kondycji skóry głowy, jak i wyglądu włosów. 

Dzięki temu, że chelatowanie dogłębnie oczyszcza, to skóra głowy będzie lepiej dotleniona, a także lepiej przyjmie składniki odżywcze np. z wcierek – bo jej pory będą odblokowane. Podobnie rzecz ma się w przypadku włosów na długości – kiedy usuniesz barierę w postaci resztek kosmetyków, „goły” włos o wiele lepiej przyjmie składniki odżywcze z kosmetyków, więc efekty pielęgnacji będą bardziej satysfakcjonujące. 

Chelatowanie włosów, dzięki temu, że usuwa wszelkie zanieczyszczenia, pomoże przywrócić włosom blask, miękkość i lekkość.

Kobieta nakładająca na włosy kosmetyk do chelatowania

Chelatowanie włosów w domu – popularne metody

Domowe chelatowanie włosów to prosty i w miarę bezpieczny zabieg, który możesz wykonać bez większych obaw o zdrowie włosów. Pamiętaj jednak, by przy pierwszym zabiegu zachować pewne środki ostrożności, bo nie wiesz, jak zareaguje skóra głowy i włosy.

Szampony do chelatowania włosów

Chelatowanie włosów szamponem jest najprostszą metodą dogłębnego oczyszczenia skóry głowy i włosów. Wystarczy po prostu wybrać szampon chelatujący i użyć go zamiast szamponu, którym normalnie myjesz włosy. Taki szampon jeszcze bardziej warto spienić niż zwykły – bo ściąga z włosów resztki kosmetyków, które przecież tworzą na nich warstwę ochronną, więc mogą stać się one bardziej podatne na plątanie. Nakładanie spienionego szamponu pozwoli zminimalizować konieczność wmasowywania go we włosy, dzięki czemu ryzyko splątania ich będzie o wiele mniejsze niż przy szorowaniu. Nie wszystkie szampony o właściwościach chelatujących są oznaczone – decyduje o tym skład. W naszej drogerii znajdziesz kilka ciekawych propozycji jak szampon OGX Argan Oil o właściwościach regeneracyjnych, a także szampon chelatujący Farmona – Jantar i podobny produkt tej samej marki: Farmona Herbal Care z lnem

Dobrym wyborem będzie również szampon Yope do włosów tłustych o właściwościach dogłębnie oczyszczających i odświeżających, a także kawowy szampon enzymatyczny Anwen – Wake It Up. Nieco łagodniejsze działanie ma szampon Barwa Barwy Botaniki do mycia włosów zniszczonych, zawierający kwas cytrynowy.

Chelatowanie włosów kwaskiem cytrynowym

Chelatowanie włosów kwaskiem cytrynowym to prosta alternatywa dla szamponu chelatującego. Przyda się nie tylko wówczas, gdy nie wiesz, czy polubisz chelatowanie i nie chcesz od razu kupować szamponu, ale także wtedy, gdy zabraknie szamponu, a chcesz oczyścić włosy np. przed hennowaniem. To prosta metoda: do porcji maski do włosów (bez dodatku silikonów), potrzebnej do pokrycia ich na całej długości, wystarczy dodać dwie łyżeczki kwasku cytrynowego i dokładnie wymieszać. Taką papkę nałóż równomiernie na całe włosy i zmyj dokładnie wodą po 10-15 minutach. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Chelatowanie włosów płukanką z witaminą C

Chelatowanie włosów witaminą C odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku chelatowania kwaskiem – po prostu zamiast kwasku cytrynowego do maski dodajesz tabletkę witaminy C i czekasz, aż się rozpuści. Dalsze postępowanie jest takie samo jak przy kwasku.

Chelatowanie włosów octem jabłkowym

Inną metodą chelatowania włosów jest wykonanie płukanki z octu jabłkowego. Wymieszaj dwie łyżki octu jabłkowego z litrem wody i takiej mieszanki użyj do ostatniego płukania włosów. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Wiola Heller

Wiola Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Pamiętaj, by do wszystkich zabiegów podchodzić z umiarem i rozsądkiem.

Chelatowanie może pomóc, ale może także zaszkodzić skórze głowy i włosom, jeśli będzie wykonywane zbyt często, zbyt intensywnie, albo w nieodpowiednim czasie – np. tuż po rozjaśnianiu włosów czy trwałej ondulacji, gdy szczególnie potrzebują one nawilżenia, odżywienia i ochrony. Pierwsze chelatowanie wykonaj więc ostrożnie, tj. nie myj włosów dwukrotnie, nie używaj bardzo dużej ilości szamponu, a po zabiegu koniecznie nałóż odżywkę lub maskę odżywczą. Nie rozczesuj również włosów na siłę, jeśli są splątane! Pozwól im najpierw przeschnąć lub przynajmniej spryskaj je odżywką ułatwiającą rozczesywanie.

Samodzielne chelatowanie włosów w domu

Twarda woda a chelatowanie włosów – jak to sprawdzić?

Twarda woda szkodzi włosom, najbardziej poprzez odkładanie się minerałów na skórze głowy. Zatykają one mieszki włosowe, a to może wzmagać nie tylko swędzenie i podrażnienie skóry, ale nawet powodować nadmierne wypadanie włosów!

Wydaje Ci się, że woda, której używasz do mycia, jest twarda, jednak nie masz co do tego pewności? W takim przypadku warto przeprowadzić test twardości wody. Najprościej będzie kupić specjalny kropelkowy tester twardości wody (do nabycia w sklepie instalacyjnym lub w sieci). Jeśli w garnkach lub czajniku obserwujesz biały osad – może to także świadczyć o dużej twardości wody. Jeśli woda jest bardzo twarda, warto zastosować filtr zmiękczający ją!

Chelatowanie może okazać się bardzo pomocnym zabiegiem w przypadku twardej wody. Jak jednak twarda woda ma się do samego chelatowania? W tym przypadku może tworzyć się błędne koło, bo płukanie włosów twardą wodą po chelatowaniu wydaje się nie mieć sensu – nie po to przecież usuwamy osad z niej, by zaraz dostarczyć go ponownie!

Jeśli chcesz tego uniknąć, to do płukania włosów po chelatowaniu użyj miękkiej wody, np. destylowanej. Do mycia delikatnych włosów możesz używać łagodnych szamponów micelarnych – jak Mixa Baby. Dzięki temu na co dzień zadbasz o ich kondycję i siłę, a także o łagodne, a przy tym dokładne oczyszczenie. Do mycia kręconych włosów, które mają tendencje do przesuszania się, wybierz szampon o dobrych właściwościach oczyszczających, który jednocześnie zadba o odżywienie włosów i podkreśli ich naturalny skręt. To na przykład szampon Cantu Avocado

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jak często chelatować włosy w domu?

Z jaką częstotliwością najlepiej wykonywać chelatowanie, by uzyskać najlepsze efekty? To zależy od kilku czynników. Po pierwsze: im twardszą masz wodę i im więcej kosmetyków do włosów stosujesz na co dzień, tym większe prawdopodobieństwo tego, że włosy będą wymagać częstszego oczyszczania. W takim przypadku chelatowanie warto wykonywać co kilkanaście dni. 

Jeśli jednak woda jest średnio twarda lub bliżej jej do miękkiej, a do tego nie używasz wielu kosmetyków na co dzień, to potrzeba dogłębnego oczyszczania włosów będzie naturalnie mniejsza. W takim przypadku wystarczy nawet chelatowanie raz na miesiąc, a nawet rzadziej. Im rzadziej chelatujesz włosy, tym mocniejszy szampon możesz wybrać – np. Banfi 

Warto podkreślić, że choć chelatowanie przynosi kilka korzyści, to nie jest czynnością absolutnie niezbędną – zwłaszcza jeśli na co dzień używasz mocno oczyszczających szamponów i regularnie wykonujesz peeling skóry głowy.

Kobieta chelatująca włosy w domu pod prysznicem

Chelatowanie włosów w domu – podsumowanie

Reasumując: chelatowanie, tak jak wiele innych zabiegów, u każdego może dawać inne rezultaty. Podchodź więc do niego ostrożnie i świadomie. Jeśli sprawia Ci dyskomfort, a efekty nie są satysfakcjonujące, być może po prostu nie jest to najlepsza opcja dla Ciebie i nie musisz się do niej zmuszać!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel