Każde ciało jest piękne, wartościowe, wyjątkowe. Niezależnie od tego, ile ważymy, czy mamy trądzik, czy szerokie biodra, płaską pupę, małe piersi. Ciało służy przede wszystkim do tego, by prowadzić nas przez świat. To niezwykła maszyna, dzięki której żyjemy, możemy się bawić, tańczyć, cieszyć smakiem ukochanych potraw. Najwyższy czas, by to ciało docenić. O wszystkim tym mówi ruch body positive. Co to znaczy? Na czym polega ta idea? Jak ją wdrożyć w życie?
Spis treści
Body Positive – co to znaczy?
Ciałopozytywność jest prostu zaakceptowaniem swojego ciała. XXI wiek to najwyższy czas, by zrozumieć, że to, co oglądamy w popkulturze to tylko iluzja świata, który tak naprawdę nie istnieje. Czas zerwać z wyśrubowanymi normami piękna – takimi, których nie sposób dogonić: bo są wynikiem ciężkiej pracy chirurgów plastycznych, a także efektem rygorystycznych, często wręcz drakońskich diet. Całe życie ściśle podporządkowane przestrzeganiu dziesiątek zasad po to, by dobrze wyglądać na ściance? Nie, nie i jeszcze raz nie!
Kluczem do sukcesu jest dostrzeżenie swoich kompleksów i zrozumienie, że są one oparte na absurdalnej pogoni za nieistniejącym obrazem perfekcji.
Ruch body positive po polsku znany jako ciałopozytywność jest prawdziwą rewolucją w świecie komercyjnej, wygładzonej, idealnej piękności. Z niewielkiej akcji w mediach społecznościowych stała się początkiem zmiany, którą dzisiaj widać na wszystkich polach.
Chodzi w niej o to, by nareszcie oddać sprawiedliwość wszystkim ciałom – nie tylko tym gładkim i szczupłym, które oglądamy na okładach czasopism i na wybiegach.
Ciałopozytywne zmiany pozwalają kobietom i mężczyznom na całym świecie zaakceptować i pokochać to, jak wyglądają. Koniec z usilnym dopasowywaniem się do kanonu, z pogonią za niewyobrażalną perfekcją. Ciało jest dobre i piękne takie, jakie jest. I czas zacząć to rozumieć i celebrować.
Body Positive – najważniejsze zasady
Każdy z nas jest inny i to czyni świat tak pięknym. Różnorodność jest niezwykle ciekawa i fascynująca: bo z jednej strony jesteśmy niby tacy sami, a w praktyce: każdy z nas jest różny. Inne są nasze nawyki, upodobania, przeszłość i doświadczenia. Inne są nasze ciała – trudno znaleźć przecież dwie osoby, które wyglądałyby tak samo! To właśnie czyni nas pięknym: bo jesteśmy niepowtarzalni.
Ciałopozytywność jest dziś bardzo potrzebna: o wiele bardziej, niż może się wydawać, zwłaszcza młodym osobom, które mają kompleksy na punkcie swojego wyglądu i dążą do upodobnienia się do nieosiągalnych (bo nierealnych!) kanonów piękna kreowanych przez media.
- Body positive uczy, że nasze ciało jest piękne i kochane takie, jakie jest: bez względu na dodatkowe kilogramy, cellulit, rozstępy, szersze biodra czy małe piersi. Każda cecha naszego ciała to kawałek naszej historii.
- Ciałopozytywność odwraca uwagę od wyglądu, kierując ją na dbanie o zdrowie i sprawność organizmu. W zdrowym ciele – zdrowy duch, bez względu na płeć, wzrost czy wagę. Kochaj swoje ciało bezwarunkowo, także wówczas, gdy nie jest w najlepszej formie: podczas choroby czy wskutek kontuzji.
.
Dlaczego rozstępy po ciąży, wystający brzuch czy niewielkie piersi sprawiają, że na plaży owijamy się chustami, odmawiając sobie przyjemności wygrzewania ciała na słońcu? Dlaczego trądzik sprawia, że tonami aplikujemy na twarz maskujące podkłady i pudry? Jak świat światem ludzie nie są idealni.
Modelki o gładkiej cerze, smukłej sylwetce i lśniących włosach są w dużej mierze tworem grafiki komputerowej, nie natury. Im szybciej zrozumiemy, że człowiek nie jest w stanie dorównać ideałowi z programów graficznych, tym szybciej zaczniemy cieszyć się swoim ciałem i doceniać je za to, jakie jest.
Rada experta:
Do codziennych zabiegów wybieraj kosmetyki naturalne, ekologiczne.
Takie, które działają pozytywnie nie tylko na ciało, ale będą przyjazne również planecie. Patrz na pielęgnację holistycznie, dbając o swój komfort, samopoczucie i wygląd oraz – co nie mniej istotne – o świat, w którym żyjesz. Wybierając kosmetyki, zwróć uwagę na ich skład. Niech będzie jak najprostszy, jak najbardziej naturalny. Takie produkty pozwolą zadbać o siebie w maksymalnie zrównoważony sposób.
Dbaj o potrzeby swojej skóry
Wystarczy tak niewiele, by Twoje ciało szybko Ci się odwdzięczyło. Dbaj o regularne nawilżanie, odżywianie i ujędrnianie skóry. Chodzi nie tylko o aspekt czysto praktyczny, czyli wzmocnienie skóry, ale także o samopoczucie. Pachnące kosmetyki do ciała zapewnią chwilę relaksu i przyjemności, co pomoże Ci się zrelaksować i odprężyć po całym dniu.
Zdrowo się odżywiaj
Zdrowe odżywianie się to jeden z najprostszych sposobów na to, by poprawić zdrowie i kondycję – a także zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych. Za zdrowym odżywianiem się idzie jeszcze jedna kwestia: to lepsze samopoczucie: więcej energii, dobrego humoru, poczucie lekkości i utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Pamiętaj o nawodnieniu
Optymalny poziom nawodnienia organizmu to podstawa do tego, by wszystkie „trybiki” prawidłowo w nim pracowały. Pamiętaj więc o tym, by w ciągu dnia pić około 2-2,5 litrów płynów. Najzdrowsza jest sama woda!
Postaw na regularny ruch
Oczywiście nie chodzi o to, by brać się za wyczynowy sport. Każda forma aktywności jest dobra, nawet, jeśli to tylko spacery z psem czy wysiadanie dwa przystanki wcześniej niż zwykle. Aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu poprawiają humor i nastrajają optymistycznie – a to ułatwia mierzenie się z codziennymi wyzwaniami. Regularny ruch daje coś jeszcze: pozwala utrzymać sprawność fizyczną i większą wydajność na co dzień!
Zaakceptuj niedoskonałości swoje i innych
Nikt nie jest doskonały – a raczej: wszyscy jesteśmy doskonali w swoich niedoskonałościach. Niby wszyscy tacy sami, a jednak inni. Nie ma sensu dążyć do perfekcji, bo dla każdego oznacza ona coś innego. Z drugiej strony – jakie korzyści będziesz mieć z tego, gdy osiągniesz ten cel? Bądź taka, jaka chcesz, żyj tak, jak ci się podoba i bądź szczęśliwa – oto hasło, które przyświeca ruchowi bodypositive.
Zalety bycia body positive
Bycie ciałopozytywnym przynosi o wiele więcej korzyści niż może się wydawać. Przede wszystkim: daje wewnętrzny spokój i pozwala odpuścić sobie skupianie się na nieistotnych kwestiach, zapewniając przestrzeń na ważne sprawy.
Zamiast skupiać się na tym, jak wyglądamy i na tym koncentrować energię i poświęcać czas na upiększanie się (często nawet wbrew sobie – bo przecież dążymy do określonych, wręcz narzuconych kanonów), mamy przestrzeń na rozwój osobisty i skupienie się na potrzebach bliskich nam osób.
Body positive pozwala polubić siebie – a to może znacznie przełożyć się na poprawę relacji z ludźmi. Zamiast unikać spotkań towarzyskich ze względu na kompleksy związane z wyglądem, przestajemy zwracać na to uwagę i po prostu cieszymy się życiem!
Ciałopozytywność – o czym należy pamiętać?
Bądźmy dla siebie dobre i łagodne, pokochajmy to, kim jesteśmy, zaakceptujemy i celebrujmy nasze ciało i wszystko to, co nam daje. A kosmetyczne zabiegi traktujmy jako przyjemność, nie mękę czy obowiązek. Dbajmy o siebie na co dzień, a nasza skóra z pewnością się nam odwdzięczy.