ZADBANA SKÓRA
13.06.2023

Co daje sól do kąpieli – kiedy i jak warto z niej korzystać?

Co daje sól do kąpieli – kiedy i jak warto z niej korzystać?

Relaksująca kąpiel to jeden z najlepszych sposobów na odprężenie po całym dniu i wyciszenie się przed snem. Jednak na tym nie koniec korzyści płynących z zanurzenia ciała w ciepłej, pachnącej wodzie z bąbelkami lub pianą. W zależności od tego, jakie efekty chcesz osiągnąć, sięgnij po odpowiednią sól do kąpieli! Co to jest sól do kąpieli, jakie ma właściwości, na co pomaga i dlaczego warto dodawać ją do wody – o tym poniżej!

Sól do kąpieli – właściwości

Sól morska do kąpieli jest pozyskiwana przez odparowanie wody morskiej bądź solanki. To więc naturalny produkt, który przynosi wiele korzyści: zarówno dla skóry, jak i mięśni, a także dla zmysłów. Tak, jak wiele innych naturalnych produktów ma wiele zalet. Do tych najbardziej znanych należą właściwości:

  • nawilżające i zmiękczające skórę,
  • oczyszczające skórę,
  • odżywiające skórę,
  • detoksykujące – co ma szczególne znaczenie w przypadku dolegliwości bólowych mięśni i stawów,
  • kojące zmysły – w końcu sole do kąpieli przeważnie przepięknie pachną, dlatego często kąpiele z solą praktykuje się w aromaterapeutycznych rytuałach SPA (domowych i profesjonalnych). 

Na tym jednak nie koniec. Po co jeszcze stosuje się sól do kąpieli? Ma ona właściwości łagodzące, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry problematycznej: trądzikowej, czy dotkniętej problemem łuszczycy, a także z różnymi stanami zapalnymi. 

Co jeszcze daje sól do kąpieli? Choć może wydawać się, że zarówno długa kąpiel w ciepłej wodzie, jak i sól są czynnikami sprzyjającymi wysuszaniu skóry, to jednak jeśli wybierzesz odpowiedni produkt, a do tego dostosujesz temperaturę wody i długość kąpieli, nie tylko nic takiego się nie stanie, ale wręcz przeciwnie: tylko na tym zyskasz!

Choć sól do kąpieli nawilża i zmiękcza skórę, a także pomaga łagodzić stany zapalne, to używanie jej wówczas, gdy skóra jest skaleczona, otarta lub znajdują się na niej strupki, nie jest wskazane. W takich przypadkach sól może podrażnić te newralgiczne miejsca. 

Kosmetyki do kąpieli i pod prysznic dobieraj zawsze z uwzględnieniem rodzaju skóry i jej potrzeb!

Wiola Heller

Wiola Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Aby kąpiel przyniosła oczekiwane korzyści, stosuj się do zaleceń producenta danej soli.

Nie wsypuj jej ani więcej, ani mniej niż proponuje. Jeśli masz wrażliwą skórę i obawiasz się, że kolorowe, zapachowe sole do kąpieli mogą ją podrażnić, sama zrób swoją aromatyczną sól. Wystarczy, że do wody wsypiesz zwykłą, bezzapachową sól, a następnie dodasz odrobinę naturalnego olejku zapachowego.

Sól do kąpieli sypana do wanny

Sól do kąpieli – na co pomaga?

Jak działa sól do kąpieli i na co pomaga? Warto zacząć od tego, że na rynku dostępne są różne rodzaje soli do kąpieli. Każdy z nich cechują nieco inne właściwości. Do najpopularniejszych należy sól z Morza Martwego, z Morza Śródziemnego, himalajska, Epsom, a także z Guerande. 

Sól z Morza Martwego to doskonały wybór do skóry problematycznej. Jest bowiem bogata w minerały, które pomagają jej w odzyskaniu równowagi. Doskonale sprawdza się również do kąpieli łagodzących bóle stawów i reumatyczne. 

Sól z Morza Śródziemnego jest podobna: również zawiera minerały, które mają dobroczynny wpływ na skórę. Choć ma postać dużych kryształków, co może kojarzyć się z małą delikatnością dla skóry, to jest wręcz przeciwnie. Sól z Morza Śródziemnego jest bardzo łagodna i nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, również tej wrażliwej – nie zaburza jej naturalnego pH!

Sól himalajska cieszy jeszcze przed zanurzeniem się w kąpieli – wszystko dzięki różowemu kolorowi, który od razu wprawia w dobry nastrój. Kąpiel w soli himalajskiej jest zbawienna dla skóry i ciała – nie bez powodu jest uznawana za jedną z najbardziej wartościowych soli. Sól himalajska zawiera kilkadziesiąt minerałów i elektrolitów, dzięki czemu pomaga zadbać o kondycję skóry (także problematycznej: trądzikowej, czy podrażnionej), a oprócz tego pomaga w łagodzeniu bóli mięśni i stawów. 

Nieco mniej znana sól z Guerande również jest warta uwagi ze względu na dużą zawartość minerałów. 

Sól Epsom z kolei jest chętnie stosowana do łagodzenia podrażnień skóry, a także przywracania jej zdrowego, świeżego wyglądu. Sól Epsom pomaga również w rozluźnieniu mięśni. 

Już samo wygrzanie się w ciepłej wodzie relaksuje i przynosi ulgę całemu ciału. Dodatek soli sprawia, że rozszerzają się naczynia włosowate i dochodzi do przekrwienia skóry, narządów wewnętrznych oraz tkanek, dzięki czemu możliwe jest lepsze odżywienie i oczyszczenie ich. Co więcej, również minerały przedostają się do organizmu, wykazując działanie łagodzące w bólach stawów lub mięśni. 

Jaka będzie najlepsza sól do kąpieli na konkretne dolegliwości?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Sól do kąpieli na stawy 

W przypadku dolegliwości bólowych ze strony stawów warto zażywać rozgrzewających kąpieli z dodatkiem soli. Do łagodzenia przewlekłych bóli stawów, ale także mięśni czy kości o różnym podłożu, najczęściej wybiera się sól iwonicką oraz Bocheńską Leczniczą Sól Jodowo-Bromową. 

Sól do kąpieli na przeziębienie

Jaka sól do kąpieli na przeziębienie? Ciepła kąpiel z dodatkiem soli nie tylko pomoże rozgrzać i oczyścić ciało, ale przyda się również do nawilżenia i poprawy drożności dróg oddechowych. W tym przypadku doskonale sprawdzają się przede wszystkim lecznicze sole (jak wspomniana już sól iwonicka lub bocheńska), najlepiej z dodatkiem olejku eterycznego o działaniu udrażniającym drogi oddechowe, jak eukaliptusowy, sosnowy, czy tymiankowy. 

Sól do kąpieli w miseczce stojącej na ręczniku

Sól do kąpieli rozluźniająca mięśnie

Intensywny trening bądź długa wędrówka, ale także siedząca praca, czy stresujący tryb życia sprawiają, że mięśnie mogą być zmęczone i spięte. W takim przypadku niewątpliwą ulgą dla nich będzie kąpiel rozluźniająca. W tym przypadku doskonale sprawdza się sól Epsom – jest bogata w magnez, który ma duży udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i samych mięśni. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jak używać soli do kąpieli?

Trzymasz już w ręku wybraną sól do kąpieli i zastanawiasz się, jak jej używać? Ile soli do kąpieli wsypać do wanny i jaką temperaturę powinna mieć woda? Rodzajów soli jest wiele. Każda ma nieco inne właściwości, a tym samym inne zalecenia co do stosowania. Chodzi zarówno o stosunek ilości soli do wody, jak i o rekomendowaną temperaturę wody. 

Zalecenia mogą być inne w zależności od konkretnego produktu i przeznaczenia – dlatego każdorazowo przed użyciem zapoznaj się z rekomendacjami producenta. To istotne nie tylko dla osiągnięcia oczekiwanego rezultatu, ale także, aby uniknąć ryzyka podrażnień ze względu na zbyt duże stężenie kosmetyku. 

W każdym przypadku czas kąpieli nie powinien przekraczać 30 minut, a temperatura wody 38 stopni Celsjusza.

Sól do kąpieli w słoiczku obok świeczek

Jaka sól do kąpieli – podsumowanie

Wybór soli do kąpieli jest spory. To zarówno czyste (bez dodatków zapachowych, czy kolorystycznych) sole lecznicze, jak i pachnące kosmetyki, często wzbogacone o dodatkowe olejki eteryczne lub będące mieszanką różnych soli. Dlatego bez problemu wybierzesz tę, która wkrótce stanie się Twoją ulubioną! Pamiętaj jednak o tym, by sól do kąpieli stosować rozsądnie: a więc zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli masz suchą skórę lub jest podrażniona, to po kąpieli zawsze warto zapewnić jej dodatkową dawkę ukojenia, aplikując na nią balsam nawilżający i ochronny. W drogerii eZebra czeka na Ciebie ogromny wybór soli do kąpieli, a także kosmetyków pielęgnacyjnych – sprawdź, co mamy!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixel