ZADBANA SKÓRA
13.01.2023

Co jest najlepsze na poparzenia słoneczne? Sprawdź, po jaki kosmetyk sięgnąć

Co jest najlepsze na poparzenia słoneczne? Sprawdź, po jaki kosmetyk sięgnąć

Wakacje to czas, w którym często korzystamy ze słońca. Spędzając czas na zewnątrz, jesteśmy wystawieni nieustannie na wpływ promieniowania słonecznego. Jeśli przesadzimy z czasem spędzonym na opalaniu, zapomnimy o ochronie przeciwsłonecznej w postaci filtrów, musimy liczyć się z ryzykiem wystąpienia oparzeń słonecznych. Bolesne i nieprzyjemne w skutkach oparzenia powodują znaczny dyskomfort. Bo mimo że niezbędne, słońce może nam zaszkodzić. Warto poznać mechanizmy działania promieniowania oraz informacje, jak zapobiegać oparzeniom.

Promieniowanie ultrafioletowe

Większość szkodliwego wpływu światła słonecznego na skórę jest spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym (UVR) o długości fali 10-400 nm. W przypadku promieniowania o szkodliwym działaniu na skórę znaczenie mają fale UVA oraz UVB.

  •     promieniowanie UVB o długości fali 290-320 nm jest odpowiedzialne za opalanie, ale też niestety za poparzenia i powstawanie raka skóry. Korzystnym wpływem promieniowania UVB jest jego działanie na syntezę witaminy D;
  •     promieniowanie UVA o długości fali 320-300 nm, w przeciwieństwie do UVB, powoduje natychmiastowe opalanie. Podczas gdy większość promieniowania UVB jest odbijane i pochłaniane przez naskórek, promieniowanie UVA przenika aż do skóry właściwej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Pielęgnacja posłoneczna – sprawdź, jak zadbać o skórę po opalaniu

Rola melaniny

Melanina to pigment nadający skórze kolor. Osoby o jasnej karnacji mają dużo mniej melaniny niż te o ciemnej. Gdy promieniowanie UV uszkadza skórę, organizm zaczyna wytwarzać więcej melaniny, aby chronić ją przed dalszymi zniszczeniami. Tak powstaje opalenizna, czyli ciemniejszy wygląd skóry na skutek wzmożonej produkcji melaniny. 

Ta funkcja ochronna skóry nie zapewnia jednak ochrony przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Opalenizna to sygnał, że skóra została już w pewien sposób uszkodzona i wciąż może ulegać dalszemu uszkodzeniu. U osób o jasnej karnacji ekspozycja na promienie UV może prowadzić do wystąpienia oparzeń słonecznych już nawet po 10-15 minutach. Widoczne zaczerwienienie towarzyszące oparzeniu powstaje przez zwiększony dopływ krwi do uszkodzonej skóry.

młoda dama nakłada krem

Skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV

Ekspozycja na promienie UV jest jedną z głównych przyczyn nowotworów skóry, tj. raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego. Nowotwory te mogą występować na skórze, która latami była uszkadzana przez ekspozycję na słońce. Jeśli opalasz się często lub dotknęły cię poważne oparzenia słoneczne, ryzyko zachorowania na czerniaka zdecydowanie wzrasta.

Ryzyko nowotworów skóry nie jest jedynym skutkiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Zbyt długie opalanie się zwiększa ryzyko przedwczesnego starzenia się skóry.

SPRAWDŹ TEŻ: Technologia anti-aging. Poznaj sposób na odmłodzenie

Czym są oparzenia słoneczne?

Oparzenie słoneczne to oparzenie popromienne skóry spowodowane zbyt dużą ekspozycją na promienie ultrafioletowe (UV). Największymi czynnikami ryzyka wystąpienia oparzeń słonecznych jest czas ekspozycji skóry na słońce oraz intensywność promieniowania. Na wystąpienie oparzenia słonecznego wpływają różne czynniki, takie jak leki, pora dnia, ubytek warstwy ozonowej czy fototyp skóry. Poparzenia słoneczne przyczyniają się do wzrostu ryzyka zachorowania na raka skóry

Co może zwiększać ryzyko oparzeń słonecznych?

Leki

Wiele leków zwiększa ryzyko wystąpienia oparzeń słonecznych. Zalicza się do nich: tetracykliny, diuretyki tiazydowe, sulfonamidy, fluorochinolony, niesteroidowe leki przeciwzapalne, retinoidy.

Fototyp skóry

Fototyp skóry wg Fizpatricka jest bezpośrednio połączony z występowaniem poparzeń słonecznych. Im jaśniejsza skóra, tym szybciej może ona ulec poparzeniu. 

Fototypy skóry Fitzpatricka

  • Typ I: bladobiała skóra, łatwo ulega poparzeniom, nie opala się;
  • Typ II: biała skóra, łatwo ulega poparzeniom, trudno się opala;
  • Typ III: biała skóra, może ulegać poparzeniom, ale łatwo się opala;
  • Typ IV: jasnobrązowa/oliwkowa skóra, praktycznie nie ulega poparzeniom, łatwo się opala;
  • Typ V: skóra brązowa, zwykle nie ulega poparzeniom, łatwo się opala;
  • Typ VI: czarna skóra, wystąpienie poparzeń jest mało prawdopodobne, ciemnieje po ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Jak widać, osoby zawierające fototyp I-III są bardziej narażone na oparzenia słoneczne. Dlaczego? Mają zmniejszoną ilość pigmentu (melaniny) w skórze, który naturalnie blokuje promieniowanie UV.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Sucha skóra po lecie – najlepsze kosmetyki i zabiegi przywracające witalność

kobieta z kremem do opalania

Objawy oparzeń

Objawy skórne:

  •     gorąca skóra,
  •     wrażliwa na dotyk,
  •     bolesność i podrażnienie,
  •     swędzenie,
  •     pęcherze,
  •     zaczerwienienie.

Objawy ogólne:

  •     gorączka,
  •     dreszcze,
  •     ból głowy,
  •     nudności i wymioty,
  •     złe samopoczucie.

W przypadku podejrzenia oparzenia słonecznego należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

SPRAWDŹ TEŻ: Czy aloes pomaga na oparzenia słoneczne? Testujemy działanie!

Zapobieganie oparzeniom spowodowanym słońcem

Oparzeniom słonecznym można jednak skutecznie zapobiegać. Jak? Stosując wodoodporne kremy przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania z SPF 50+. Należy pamiętać, aby obficie smarować się takim kremem. Ważna jest również reaplikacja kosmetyku po dwóch godzinach na słońcu lub pływaniu. Również noszenie odzieży ochronnej w dni, kiedy promieniowanie słoneczne jest bardzo intensywne, będzie skuteczne w zapobieganiu oparzeniom słonecznym. Najlepiej będzie ograniczyć czas spędzony na słońcu szczególnie między godziną 10:00 a 16:00.

Pomoc w oparzeniach słonecznych

Pierwszym krokiem w leczeniu oparzeń słonecznych jest zaprzestanie dalszej ekspozycji na słońce. Jeśli zmagasz się z łagodnym oparzeniem słonecznym, które charakteryzuje się rumieniem, ciepłem i nadwrażliwością oraz delikatnym bólem, skorzystaj z chłodnej kąpieli. Do pielęgnacji użyj emolientów i substancji łagodzących, tj. aloes czy pantenol. Skonsultuj się z lekarzem, szczególnie przy cięższych oparzeniach słonecznych.

Substancje łagodzące pomocne przy poparzeniach

Aloes

To łagodząca roślina o działaniu nawilżającym. Żel aloesowy przyspiesza regenerację skóry, a więc przydatny będzie w poparzonej skóry. Jest bogaty w witaminy A, C, E i B12.

Korzyści ze stosowania aloesu:

  •     jego właściwości przeciwzapalne mogą zmniejszać ból, obrzęk i bolesność ran lub urazów,
  •     wspomaga produkcję i uwalnianie kolagenu,
  •     skraca czas gojenia się ran,
  •     skraca czas gojenia oparzeń,
  •     jest skuteczny w leczeniu infekcji grzybiczych i bakteryjnych,
  •     ma działanie przeciwutleniające, które może pomóc naprawić uszkodzenia słoneczne i spowolnić proces starzenia się skóry,
  •     zawiera 98% wody, która nawilża, koi i nawilża skórę,
  •     działa chłodząco na oparzenia słoneczne.

Róża damasceńska

Olejek z róży damasceńskiej sprawdzi się w pielęgnacji skóry z uszkodzeniami słonecznymi i zaczerwienieniem. Działa przeciwzapalnie, chłodząco i łagodząco. Hydrolatem różanym możesz spryskać podrażnioną skórę.

Rumianek

To roślina o działaniu łagodzącym. Olejek rumiankowy ma działanie przeciwzapalne, będzie pomocny w przypadku wrażliwej po poparzeniu skóry. Rumianek w kremach i maściach pomaga złagodzić swędzenie i stan zapalny skóry. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Wpływ słońca na skórę – o czym warto pamiętać?

różowe kwiaty na tle zieleni

Nawilżanie poparzonej skóry

Oprócz substancji łagodzących w pielęgnacji podrażnionej skóry należy uwzględnić również składniki nawilżające, odżywiające i regenerujące. Możesz wykorzystać kosmetyki mające w składzie olej z awokado, ponieważ pomaga on nawilżyć wysuszoną skórę i wspomaga regenerację komórek skóry. Wysokość zawartość kwasów tłuszczowych sprawia, że ​​olej jest świetny do pielęgnacji skóry po słońcu. Dobrym wyborem będzie również krem z olejem migdałowym, lekką substancją idealną dla wrażliwej, podrażnionej i suchej skóry.

Porada eksperta

100% naturalny sposób na oparzenia? To możliwe! Posadź w domu aloes, a w sytuacji poparzenia utnij liść i przetnij na pół. Naturalny aloesowy żel ukoi skórę. Roślina ozdobi twój dom i będzie pomocna w terapii podrażnień skóry, nie tylko tych posłonecznych.

SPRAWDŹ TEŻ: Sucha skóra twarzy po lecie – jak o nią zadbać?

Kosmetyki, po które warto sięgnąć w przypadku poparzeń słonecznych

MARION HELLO SUN KOJĄCA PIANKA 10% PANTHENOL DO TWARZY I CIAŁA

Kojąca pianka do twarzy i ciała efektywnie łagodzi podrażnioną skórę. Lekka formuła przynosi ulgę dla podrażnionej słońcem skóry. Pianka zawiera wysoką zawartość łagodzącego pantenolu.

Produkt dobrze pielęgnuje skórę, pozostawiając ją w dobrej kondycji. Kosmetyk zmiękcza naskórek,  zapewniając mu dogłębne nawilżenie.

MARION HELLO SUN KOJĄCA PIANKA

AA HELP ŁAGODNE MYDŁO W PŁYNIE D-PANTENOL

Mydło w płynie D-Pantenol bazuje na łagodnych środkach myjących, które delikatnie oczyszczają skórę. W formule kosmetyku znajduje się łagodzący d-pantenol. Kosmetyk nie narusza bariery ochronnej naskórka.

AA HELP ŁAGODNE MYDŁO

PURITO B5 PANTENOL RE-BARRIER KREM DO TWARZY

Krem od Purito to kosmetyk, który bardzo dobrze sprawdzi się w codziennej pielęgnacji. Kosmetyk regeneruje i odżywia cerę, ponadto działa antyoksydacyjnie i łagodzi. Skład bazuje  m.in. na ekstrakcie z wąkrotki azjatyckiej, pantenolu, niacynamidzie i  skwalanie.

PURITO B5 PANTENOL RE-BARRIER

EQUILIBRA ALOE BELLEZA NATURALE ALOESOWY KREM NAWILŻAJĄCY DO TWARZY

Aloes stanowi jeden z  głównych składników receptur kosmetyków Equilibra. Substancja ta dobrze wnika w głąb skóry.. Łagodzący krem od Equilibra  sprawdzi się przy oparzeniach skóry twarzy. Skład wzbogacono o antyoksydacyjną witaminę E.Olej ze słodkich migdałów pomaga w regeneracji.

EQUILIBRA ALOE ALOESOWY KREM NAWILŻAJĄCY

HOLIKA HOLIKA ALOE NATURAL 97% GŁĘBOKO NAWILŻAJĄCY BALSAM DO TWARZY I CIAŁA

Balsam do ciała od Holika Holika to produkt, który łagodzi podrażnioną skórę. Balsam dogłębnie nawilża. Ponadto odżywia, koi podrażnienia i zaczerwienienia.

HOLIKA HOLIKA ALOE NATURAL 97%

BEBIO SUN ŻEL ŁAGODZĄCY PO OPALANIU ALOESOWA BOMBA

Żel łagodzący BeBio Sun to kosmetyk dbający o podrażnioną po opalaniu skórę. Produkt zawiera sok z aloesu, który nawilża i łagodzi podrażnienia.

BEBIO SUN ŻEL ŁAGODZĄCY



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel