Suche, matowe i puszące się włosy potrafią być prawdziwą zmorą. Spragnione wody pukle ciągle się elektryzują, nieestetycznie odstają, poza tym nie dają się uczesać i wygładzić. Włosy przesuszają się z różnych przyczyn. Najczęściej wpływa na to nadmierna, zbyt częsta koloryzacja, rozjaśnianie lub częste prostowanie i suszenie. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy, trzeba będzie zrezygnować z niekorzystnych zabiegów. Przesuszenie występuje jednak również naturalnie – najczęściej przy włosach kręconych. Bywa też efektem nieodpowiedniej pielęgnacji. Co rozwiąże problem suchych włosów i jak o nie dbać, aby zyskały blask i elastyczność? Sprawdzamy!
Spis treści
Suche włosy – co robić?
Pierwszym krokiem do zadbania o zdrowie włosów jest dieta. Nawet najlepsze kosmetyki nie pomogą, gdy nasz organizm będzie mieć za mało witamin i minerałów, niezbędnych dla zachowania dobrej kondycji. Tak, jak konkretne składniki mineralne są potrzebne całemu ciału i jego organom, tak niezbędne są dla zdrowia włosów, skóry i paznokci i, co za tym idzie, dla pięknego wyglądu.
Zmiany należy wdrożyć jak najszybciej. Zacznijmy od wzbogacenia diety w produkty bogate w witaminy z grupy B. W jadłospisie powinny pojawić się rośliny strączkowe, nabiał, jaja, drób, szpinak, podroby i orzechy. Możemy też sięgnąć po suplement uzupełniający niedobory. Misie na zdrowe włosy zawierają aż trzynaście składników odżywczych, w tym biotynę w dawce 500% zalecanego dziennego spożycia.
Pamiętajmy o regularnym nawadnianiu organizmu – pijmy przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Zwykłą wodę można zastąpić naparami ziołowymi (bratek, skrzyp czy pokrzywa świetnie wpływają na kondycję włosów) oraz świeżo wyciskanymi sokami.
Dobry szampon na przesuszone włosy
Dieta to jednak nie wszystko, chociaż z pewnością jest niezbędnym krokiem. Regularne oczyszczanie skóry głowy odpowiednim kosmetykiem to podstawa. Przy problemach z suchością sprawdzą się szampony o działaniu nawilżającym i kojącym. Szczególnie korzystne będą produkty hipoalergiczne, bogate w emolienty i odżywcze olejki.
1. W serii Physiogel Hypoallergenic Pielęgnacja włosów i skóry głowy znajdziemy szampon przeznaczony do wrażliwej i suchej skóry głowy. Produkt ma za zadanie delikatnie oczyszczać i pielęgnować oraz kompleksowo nawilżać. Można go używać na co dzień, a jego przemyślany skład nie powoduje podrażnień. Nadaje się nawet dla alergików.
2. Dobrym wyborem będzie również ultrakojący szampon Vichy Dercos stworzony do łagodzenia i nawilżania przesuszonej skóry głowy. Jego działanie jest potwierdzone badaniami, a sam kosmetyk pozwala cieszyć się efektami już po pierwszym użyciu. Włosy stają się lśniące i sprężyste, a podrażnienia złagodzone.
Wybieramy odżywkę do suchych włosów
Głównym zadaniem kosmetyków przeznaczonych do tego typu problemów jest domykanie łuski włosa. Jeśli mamy suche włosy i zastanawiamy się, co robić, by zwalczyć problem, płuczmy je w zimnej wodzie lub używajmy płukanek z octu. Najlepiej będzie wykonać zabieg przed nałożeniem odżywki, aby zakwasić włosy. Taki zabieg – powtarzany regularnie – wpłynie na poprawę kondycji fryzury, nawilży ją i doda blasku. Ale to nie koniec. Żeby uzupełnić pielęgnację, kupmy dobrej jakości odżywkę i maskę do włosów. Szukajmy w nich naturalnych, przebadanych składników nawilżających. Świetnie sprawdzą się:
- owies,
- len,
- migdały,
- olej arganowy,
- masło shea.
Odżywcze ingrediencje znajdziemy w wielu produktach. Warto wypróbować m.in. Farouk CHI Argan Oil plus Moring Oil Conditioner z olejkiem arganowym i moringa lub odżywkę nawilżającą Delia Cameleo Aqua Action z olejem z nasion chia i masłem shea.
Na ratunek suchym włosom – im mniej kosmetyków, tym lepiej
Z codziennej pielęgnacji warto wykluczyć kosmetyki wzbogacane syntetycznymi dodatkami zapachowymi i barwnikami. Unikajmy też silikonów i parabenów, stawiajmy na krótkie, proste składy i czyste formuły. Nie bez przyczyny coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki naturalne. Służą nie tylko naszej urodzie, ale także zdrowiu.
Przesuszonym włosom polecamy minimalizm – nie tylko w użyciu kosmetyków, ale także w korzystaniu z zabiegów. Im mniej suszenia, prostowania i kręcenia pukli, tym większa szansa na to, że szybko uda im się odzyskać blask, sprężystość i zdrowie.