Pomaga w odchudzaniu, zatroszczy się o piękne włosy i dobrze wyglądającą cerę. Amla, bo o niej mowa, staje się coraz bardziej popularna – zwłaszcza w kosmetyce. Choć tak naprawdę wykorzystywana jest w niej od wieków. Odkryto ją bowiem już w tradycyjnej medycynie hinduskiej, w ajurwedzie. Stała się popularna dzięki właściwościom przeciwzapalnym, uodparniającym i bakteriobójczym. Jakie korzyści przynosi nam dziś amla? Właściwości i zastosowanie tej rośliny omawiamy w naszym poradniku – zainspiruj się!
Spis treści
Amla - co to jest?
Pod określeniem amla kryje się roślina, a konkretnie agrest indyjski (inna nazwa to liściokwiat garbnikowy). Swoją sławę zdobyła dzięki właściwościom odchudzającym. Współcześnie wchodzi w skład suplementów, które mają ułatwić ten proces. Jednak to jeszcze nie koniec zalet, jakie wiążą się ze stosowaniem amli. Dodatkowo może pomóc wtedy, kiedy:
- chcesz zastosować kurację wspomagającą oczyszczanie organizmu;
• masz zamiar podkręcić metabolizm, trawienie;
• zależy Ci na wzmocnieniu serca.
Dodatkowo w medycynie indyjskiej służy jako substancja wspierająca podczas astmy, zaparć, a także gorączki. Ceniona jest ponadto przez diabetyków, wpływa na normalizację poziomu cukru we krwi, dlatego również jest pomocna podczas wspomnianego odchudzania.
Amla - jakie ma właściwości?
Amla i jej właściwości z pewnością są dobrze znane wszystkim tym, którzy interesują się świadomą pielęgnacją włosów i hennowaniem. Ta roślina wykazuje działanie odżywcze, oczyszczające i wzmacniające skórę (w tym skórę głowy), a także stymuluje włosy do wzrostu. Amla wykazuje również właściwości przeciwdziałające przedwczesnemu starzeniu się skóry, dlatego jest również chętnie wykorzystywana jako dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych.
Warto jednak wiedzieć, że na kwestiach pielęgnacyjnych zastosowanie amli się nie kończy. Ta roślina nadaje się do spożycia – a co więcej, może przynosić wiele korzyści dla zdrowia. To między innymi:
- wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu – a to ogromna korzyść dla serca. Dodatkowo amli przypisuje się dzięki temu właściwości przeciwmiażdżycowe;
- wsparcie układu odpornościowego – dzięki temu, że amla zawiera sporo witaminy C, może być pomocna we wzmocnieniu układu immunologicznego;
- regulacja poziomu cukru we krwi – to cenne wsparcie w profilaktyce cukrzycy i w jej przebiegu.
Amla znana jest również ze swoich właściwości wspierających trawienie, dzięki czemu łagodzi objawy niestrawności i zgagi.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Amla na twarz
Wybór amli do pielęgnacji twarzy to dobry wybór – bo ta roślina wykazuje korzystny wpływ na kondycję skóry. Najbardziej znane działanie to to antyoksydacyjne – amla jest bogata w przeciwutleniacze, przede wszystkim w witaminę C. Dzięki temu neutralizuje działanie wolnych rodników, a tym samym pomaga spowolnić starzenie się skóry i wspiera utrzymanie jej w dobrej kondycji.
Skoro o witaminie C mowa, to nie sposób nie wspomnieć o działaniu rozjaśniającym amli. Z tego względu doskonale nadaje się do pielęgnacji cery dojrzałej i dotkniętej problemem plam pigmentacyjnych czy przebarwień innego pochodzenia. Jest również doceniana przez posiadaczy skóry trądzikowej. Z jednej strony amla rozjaśnia ślady po trądziku, z drugiej zaś wykazuje działanie antybakteryjne. Używanie amli do pielęgnacji skóry mieszanej, tłustej lub trądzikowej przynosi więc podwójne, korzystne efekty.
Oprócz tego amla nawilża i odżywia skórę, poprawiając jej elastyczność. Składniki, takie jak witaminy (C, z grupy B, E) oraz polifenole czy flawonoidy dodatkowo mogą stymulować produkcję kolagenu. Można więc śmiało powiedzieć, że amla jest świetnym wyborem zarówno w profilaktyce zmarszczek, jak i redukowania ich widoczności.
Olej amla - do jakich włosów sprawdzi się najlepiej? Efekty
Amlę można z powodzeniem wykorzystać również w codziennej lub okazjonalnej pielęgnacji włosów. Szczególnie popularny jest olej amla. Do jakich włosów sprawdzi się najlepiej?
Olej z amli wykazuje działanie stymulujące wzrost włosów i hamujące ich nadmierne wypadanie. Dodatkowo ma także właściwości pielęgnacyjne. Wzmacnia włosy również na długości, zmiękczając je, uelastyczniając i nadając im naturalnego, głębokiego blasku. Ciekawą właściwością jest również to, że amla może naturalnie przyciemniać włosy.
Amla sprawdzi się dobrze również w pielęgnacji podrażnionej skóry głowy. Nawilży i ukoi ją, a dodatkowo może łagodzić objawy łupieżu. Aby jednak uzyskać korzystne efekty pielęgnacji skóry, kurację amlą (a najlepiej olejkiem z amli) warto przeprowadzać przez co najmniej 2-3 tygodnie.
Porada experta:
Sproszkowana amla to doskonały sposób na w pełni naturalną maskę do włosów i skóry głowy.
Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, zadbaj przede wszystkim o to, by wybrać produkt w 100% naturalny, bez dodatku syntetycznych substancji. Wybraną ilość proszku wystarczy rozmieszać w wodzie tak, by uzyskać konsystencję gęstej papki – na tyle, by nie spływała z włosów, a przy tym dało się swobodnie rozprowadzić ją na skórze głowy i na włosach. Jeśli Twoje włosy po zastosowaniu takiej czystej amli będą sztywne i mało podatne na układanie, kolejnym razem papkę możesz wzbogacić o ulubioną maskę lub odżywkę do włosów.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Amla - jak stosować?
Jak stosować amlę, by w pełni wykorzystać jej potencjał? Śmiało możesz sięgnąć po nią zarówno do pielęgnacji ciała i włosów, jak i dla wzmocnienia organizmu od wewnątrz.
Amla na skórę
Wybór kosmetyków pielęgnacyjnych zawierających amlę jest całkiem spory i sukcesywnie się powiększa. Wśród produktów pielęgnacyjnych do skóry znajdziesz zarówno kremy, jak i balsamy, a także olejki.
Amla na włosy
Amla znajduje również szerokie zastosowanie w pielęgnacji włosów. Na rynku znajdziesz całkiem spory wybór kosmetyków z dodatkiem tej rośliny, a także amlę w postaci proszku lub olejku, które możesz wykorzystać w pielęgnacji – w taki sposób, w jaki tylko chcesz.
Sproszkowaną amlę możesz wykorzystać również jako dodatek do henny, jeśli chcesz uzyskać odcień czerwieni/kasztanu. Dodaj amlę do henny również wówczas, gdy chcesz spotęgować jej działanie pielęgnacyjne.
Amla jako suplement diety
Ten naturalny składnik może być przyjmowany również jako jeden z suplementów diety. Wówczas ma postać kapsułek, które przyjmuje się zgodnie z zaleceniem producenta. Aby uzyskać korzystne efekty suplementacji amlą, sięgaj po produkty naturalne i dobrej jakości. Jeśli wybierasz postać tabletek lub kapsułek, zwróć uwagę na to, by były one zamknięte w ciemnej buteleczce, która chroni zawartość przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
Czy każdy może decydować się na kurację z amlą? Jak się okazuje, z agrestem indyjskim związane są pewne przeciwwskazania. Nie zaleca się go osobom z zaburzeniami krzepnięcia krwi, a także tym, którzy są przed operacją. A ze względu na brak wystarczających badań wykluczony jest on także dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem, który doradzi, jaka suplementacja będzie dla Ciebie wskazana.
SPRAWDŹ TAKŻE:
Amla - skutki uboczne
Amla jest uważana za składnik bezpieczny, jeśli jest stosowana zgodnie z przeznaczeniem i z zaleceniami producenta, a także z uwzględnieniem przeciwwskazań.
Jednak, jak każdy składnik, może być alergenem. Podatność na uczulenia jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego zawsze przed włączeniem nowego składnika to pielęgnacji lub suplementacji zasięgnij porady lekarza.
Spożywanie amli w nadmiernych ilościach może być przyczyną biegunek, nudności czy bólu brzucha – ze względu na to, że amla jest bogata w witaminę C. Ta roślina może wchodzić również w interakcję z niektórymi lekami (między innymi tymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy). Jeśli więc przyjmujesz jakiekolwiek leki, to zamiar suplementacji amlą koniecznie skonsultuj z lekarzem.