Płyn micelarny to dziś podstawa demakijażu. Jest to lekki kosmetyk, który łączy w sobie działanie mleczka oraz płynu. Jest łagodny dla skóry, oczyszcza ją i skutecznie usuwa zabrudzenia. Działa na zasadzie magnesu – przyciąga nieczystości. Zastosowanie płynu micelarnego jest zalecane w codziennej higienie twarzy. Postaramy się wyjaśnić, czym jest ten produkt i jak wybrać odpowiedni dla siebie.
Spis treści
Czym jest płyn micelarny?
W płynie znajdują się mikroskopijne kuleczki – micele. Przyciągają zanieczyszczenia jak kurz resztki makijażu czy sebum. Cząsteczki mają działanie dwufazowe. To znaczy, że najpierw przyciągają zabrudzenia, a następnie rozpuszczają je w roztworze wodnym.
Bardzo chętnie wybierają je osoby, które niezbyt dobrze reagują na wodę z mydłem, które powoduje uczucie ściągania skóry. Dobry płyn micelarny jest łagodny dla skóry, łatwo radzi sobie z brudem oraz jest delikatny – nie podrażnia i nie pozostawia zaczerwienień. Uniwersalność jest źródłem jego sukcesu. Nadaje się do wielu czynności, dzięki czemu zastępuje szereg dotychczas używanych kosmetyków.
Należy jednak pamiętać, że płyn nie ma właściwości nawilżających, dlatego po jego użyciu należy skorzystać z kremu, który odpowiednio nawodni skórę i dostarczy jej składników odżywczych.
Płyn micelarny a tonik
Wbrew pozorom płyn micelarny i tonik to nie jest ten sam, ani nawet podobny produkt. Nie powinno się zastępować jednego drugim, ponieważ ich właściwości mocno się różnią. Oba wprawdzie oczyszczają skórę, jednak tonik nie służy do zmywania makijażu, a do przywrócenia skórze odpowiedniego pH. Myjąc twarz płynem micelarnym, nie tylko usuwamy zanieczyszczenia, ale też zmieniamy właśnie pH. I tu właśnie wkracza tonik – ma przywrócić równowagę kwasowo-zasadową. Ponadto łagodzi, uelastycznia czy nawilża skórę, a nierzadko również działa przeciwzapalnie czy antybakteryjnie.
Należy zatem pamiętać, aby używać tych kosmetyków w odpowiedniej kolejności. Najpierw dobry płyn micelarny, następnie tonik. W ten sposób nie tylko dobrze oczyścimy cerę, ale też przywrócimy jej właściwy balans.
Czy płyn micelarny jest dla każdego?
W przeciwieństwie do wielu kosmetyków płyn micelarny może stosować każdy – ponieważ przyniesie on korzyści wszystkim rodzajom skóry. Cera tłusta będzie zadowolona z tego, że płyn nie pozostawia oleistej warstwy i zapewni odświeżenie. Natomiast skóra wrażliwa czy naczynkowa, podziękuje za łagodzące właściwości. Na rynku jest bardzo szeroki wybór produktów, które są przeznaczone dla wszystkich rodzajów cery, dzięki czemu można wybrać ten, który będzie najlepiej odpowiadał naszym preferencjom.
Dobry płyn micelarny – jak go wybrać?
Rynek kosmetyków jest tak bogaty, że stojąc przed wyborem odpowiedniego płynu micelarnego, można dostać bólu głowy. Czym się kierować, jaki będzie dobry dla określonego typu skóry? Na pewno trzeba zwracać uwagę na skład oraz producenta. Im bardziej naturalne oraz sygnowane sprawdzoną marką, tym większe prawdopodobieństwo, że świetnie spełnią swoje zadanie.
To jeden z liderów na rynku płynów micelarnych. Jest bezzapachowy, wydajny oraz delikatny. Dobrze usuwa makijaż oraz pozostałe zanieczyszczenia. W swojej ofercie Bioderma posiada płyny do skóry wrażliwej, odwodnionej, naczynkowej czy tłustej.
Również dobre płyny micelarne, które cechują się korzystnym stosunkiem jakości do ceny. Szeroka gama pozwala na dobranie odpowiedniego produktu do typu cery. Można też wybrać płyn z serii Bio (z naturalnych składników) czy z dodatkiem olejku arganowego.
Płyny z tej serii również można dostać w atrakcyjnych cenach i są skierowane do osób, które mają skórę skłonną do przebarwień czy przesuszania. Płyny micelarne Mixa są bardzo chętnie wybierane przez alergików, ponieważ świetnie radzą sobie z podrażnieniami i nadają cerze świeży, zdrowy wygląd.
Innym dobrym wyborem dla alergików i osób o cerze wrażliwej są płyny z linii Tołpa Dermo Face. Mają one fizjologiczne pH i są w pełni hipoalergiczne, dzięki czemu nie trzeba się martwić o niepożądane efekty. Jest to dobre dopełnienie innych kosmetyków do skóry o skłonnościach do zaczerwienień czy podrażnień.