MAMA I DZIECKO
30.01.2020

Kubeczek menstruacyjny – czym jest i jak go stosować?

Kubeczek menstruacyjny – czym jest i jak go stosować?

Kobiety różnie przeżywają miesiączkę. Dla większości to mało komfortowy czas. Nie chodzi tylko o ból i złe samopoczucie. Menstruacja wywołuje obawy o pojawienie się plam krwi na odzieży czy nieprzyjemnego zapachu. Choć nie da się wyeliminować wszystkich dolegliwości, to można poprawić jakość funkcjonowania w tym czasie. Pomocny jest w tym kubeczek menstruacyjny. Akcesorium to zyskuje na popularności. Wszystko dlatego, że jest rozwiązaniem higienicznym, wygodnym, ekologicznym i odpowiednim dla każdej kobiety.

Kubeczek menstruacyjny – co to jest?

Wśród miesiączkujących kobiet z roku na rok coraz popularniejszy staje się kubeczek menstruacyjny. Co to za akcesorium? Kubeczek menstruacyjny (czy też kubeczek menstrualny) to niewielki silikonowy pojemnik w kształcie lejka lub kieliszka na wysokiej nóżce. Dostępny jest w kilku rozmiarach, co ułatwia dopasowanie do kształtu i wielkości pochwy.

Do czego służy kubeczek menstruacyjny? Jego rolą jest zbieranie krwi. Z powodzeniem zastępuje podpaski i tampony. Jeden taki kubeczek na okres może być stosowany przez wiele lat.

Dowiedz się więcej:

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny inaczej niż ma to miejsce w przypadku podpasek, tamponów czy majtek menstruacyjnych – nie wchłania krwi. Płyn gromadzi się w zbiorniku i po wyjęciu akcesorium z pochwy – zostaje wylany.

Przez cały czas nie musisz się martwić o stabilne ułożenie kubeczka menstruacyjnego. Na czym polega ten mechanizm? Otóż wytwarza się podciśnienie, które sprawia, że akcesorium niczym przyssawka przyczepia się do błoń śluzowych. Wystarczy jednak naciśnięcie jego ścian, aby bezproblemowo wyjąc kubeczek menstruacyjny. Wówczas odwrotnie niż przy aplikacji zwolnione zostaje podciśnienia – akcesorium przestaje przywierać do pochwy.

Kubeczek menstruacyjny – jak go używać?

Jeśli chcesz zadbać o długotrwałą higienę osobistą w czasie okresu – wybierz kubeczek menstruacyjny. Krew może się w nim zbierać od czterech do nawet dwunastu godzin (wszystko zależy od obfitości krwawienia). Nie wycieka przy tym na zewnątrz i nie brudzi odzieży. 

Sama aplikacja zbiornika jest wygodna, ponieważ silikonowa powierzchnia jest przyjemna dla błon śluzowych – nie powoduje otarć.

Mimo że stosowanie akcesorium nie jest trudne, może początkowo stanowić wyzwanie. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, jak się używa i myje kubeczek menstruacyjny. Dzięki temu zadbasz o higienę osobistą i komfort podczas okresu.

Dowiedz się więcej:

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Jeśli stosowałaś kiedyś tampony, to aplikacja kubeczka menstruacyjnego nie będzie dla Ciebie większym wyzwaniem. Jeśli jednak po raz pierwszy planujesz w ten sposób postępować podczas okresu – warto prześledzić krok po kroku instrukcję, jak włożyć kubeczek menstruacyjny:

  1. Przykucnij lub unieś nogę: w tej pozycji zakładanie kubeczka menstruacyjnego jest najwygodniejsze.
  2. Rozciągnij delikatnie kubeczek i zegnij ścianki w pół tak, by kształtem przypominały literę C.
  3. Wprowadź pojemnik do pochwy otworem ku sobie.
  4. Umieść kubeczek w wygodnym dla siebie miejscu (niektóre kobiety wolą, gdy znajduje się on tuż przy szyjce macicy, a inne umieszczają go bliżej wejścia do pochwy).
  5. Pociągnij delikatnie za końcówkę, aby sprawdzić, czy kubeczek przyssał się do ścian pochwy.

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego wymaga wyczucia. Nie ma tu bowiem długiego sznurka, jak przy tamponie, za który wystarczy delikatnie pociągnąć, a gwałtowne obchodzenie się z akcesorium może skutkować rozlaniem zgromadzonej w zbiorniku krwi.

Zatem jak używać kubka menstruacyjnego? Wsuń do pochwy dwa palce i poluzuj ścianki pojemnika. Dopiero po tym delikatnie pociągnij za jego końcówkę, wykonując ruch okrężny. Wówczas kubeczek powinien powoli wysunąć się z pochwy, byś mogła go opróżnić.

Co ile wymieniać kubeczek menstruacyjny?

Nie ma ścisłej reguły co do tego, co ile zmieniać kubeczek menstruacyjny. Wszystko zależy od obfitości miesiączki. Przy skąpych krwawieniach możesz opróżniać zbiornik nawet co 12 godzin, a przy obfitych – co 4 godziny.

Pamiętaj jednak, że krew gromadząca się w zbiorniku nie jest sterylna, a do tego ma mniej kwaśny odczyn niż środowisko pochwy. Staje się przez to siedliskiem bakterii. Jeśli nie chcesz ryzykować rozwojem infekcji – opróżniaj zbiornik częściej.

Dowiedz się więcej:

Kubeczek menstruacyjny – jaki rozmiar wybrać?

Budowa ciała, przebyte ciąże, aktywność fizyczna, wysokość szyjki macicy – wszystko to ma znaczenie przy doborze kubeczka menstruacyjnego. Do czego przyłożyć szczególną uwagę, aby zakup był udany? Przede wszystkim sprawdź, jakiego rozmiaru akcesorium potrzebujesz. To ważne, ponieważ źle dobrany pojemnik nie będzie prawidłowo spełniał swoich funkcji. Jeśli mimo wszystko dobór odpowiedniego akcesorium sprawia Ci trudność – pomocne będą kubeczkowe kalkulatory dostępne w Internecie.

Katarzyna Grzyś-Kurka

JKatarzyna Grzyś-Kurka

Copywriter

Porada experta:

Długość kubeczka menstruacyjnego powinna odpowiadać długości szyjki macicy.

Możesz ten pomiar wykonać samodzielnie. Włóż na dłoń jednorazową rękawiczkę i wsuń najdłuższy (środkowy lub serdeczny) palec do pochwy. Wsuwaj aż do głębokości, gdy wyczujesz, zaokrągloną końcówkę szyjki macicy. Zaznacz na palcu, do jakiej głębokości go wsunęłaś. Ta długość powie Ci, jakiej wielkości kubeczek menstruacyjny wybrać. Istnineje również założenie, że dla kobiet, które nie rodziły, odpowiedni jest kubeczek w rozmiarze S.

Kobieta pokazuje jak działa kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny – za i przeciw

Kubeczki menstruacyjne kochają wielbicielki eko trendów. Zwróć uwagę, że do produkcji podpasek i tamponów zużywane są ogromne ilości plastiku nienadającego się do recyclingu. Tymczasem jeden kubeczek menstruacyjny (tak – jeden!) wystarczy Ci na kilka lat. A do tego jest ekonomicznym rozwiązaniem – zbiorniczek kosztuje około 100–150 zł.

Pojemnik łatwo wsunąć do pochwy. Po aplikacji zapewnia wygodę i pewność, że nikt nie zauważy zwisającego sznurka tamponu w okolicach bikini, gdy pójdziesz po założeniu kubeczka menstruacyjnego na basen.

Mimo wielu zalet kubeczków menstruacyjnych mają one też wady. Muszą być opróżniane i przed ponowną aplikacją każdorazowo umyte płynem do higieny intymnej z wodą. Jeśli wybierzesz się na spacer lub zakupy – wyzwaniem może okazać się znalezienie toalety, gdzie będziesz mogła spokojnie przeprowadzić zabieg higieniczny.

Nie będzie on też odpowiedni do utrzymania higieny po porodzie, gdy krwawienia mogą być bardzo obfite a narządy rodne obolałe.

Podobnie jak tampony kubeczki menstruacyjne mogą przyczynić się do zespołu wstrząsu toksycznego. Podczas miesiączki zmiany flory bakteryjnej w pochwie zwiększają ryzyko rozwoju infekcji. Niekiedy dochodzi do nadwrażliwej reakcji organizmu na toksyny bakterii. Efektem tego jest właśnie wstrząs, zagrażający życiu.

Dowiedz się więcej:

Podsumowanie

Kubeczki menstruacyjne w przeciwieństwie do podpasek, tamponów czy majtek menstruacyjnych – nie wchłaniają krwi. Gromadzi się ona w zbiorniku. Wystarczy co kilka godzin ją wylać, wymyć pojemnik i ponownie go włożyć.

Wiedza na temat tego jak aplikować kubeczek menstruacyjny nie jest instynktowna. Zanim zaczniesz stosować akcesorium – dowiedz się jak prawidłowo je wkładać i wyciągać. 

Na nic jednak zda się instruktaż, jeśli nieprawidłowo dobierzesz rozmiar kubeczka menstruacyjnego. Na szczęście nie jest to aż tak skomplikowane. Możesz wykorzystać internetowy kalkulator albo wykonać pomiar samodzielnie.

Bibliografia

1. Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania probiotyku w tamponie ellen, „Ginekologia Polska” 2012, nr 83(8), s. 633-638. 2. G. Mrugacz, C. Grygoruk, Etiopatogeneza zespołu bolesnego miesiączkowania, „Developmental Period Medicine” 2013, t. XVII, nr 1, s. 85–89.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

pixel